Skocz do zawartości

BMW F30/F31 z ori hakiem


Suzu4x4

Rekomendowane odpowiedzi

powiem tak , obecną przyczepę (pierwszą w moim posiadaniu z AKS ) kupiłem w okolicach Luxemburga, miałem jechać po nią Toyotą, ale przeliczyłem że taniej wyjdzie mi wypożyczyć i pojechać autolawetą.

Pojechałem, kupiłem przywiozłem pod dom, zrzuciłem  i poszedłem spać.

Następnego dnia wstaję z myślą wyjazdu do SKP i jakież było moje zdziwienie jak okazało się że nie mogę podpiąć przyczepy  do haka w Toyocie !!!!!!!

(hak kuty, krótki przykręcany na cztery śruby taki jak w busach)

 

Skończyło się to u mnie zakupem nowego i wymianą haka :wacko:

 

także wiesz ... jakbym nie doświadczył na własnej skórze to bym nie pytał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak , obecną przyczepę (pierwszą w moim posiadaniu z AKS ) kupiłem w okolicach Luxemburga, miałem jechać po nią Toyotą, ale przeliczyłem że taniej wyjdzie mi wypożyczyć i pojechać autolawetą.

Pojechałem, kupiłem przywiozłem pod dom, zrzuciłem  i poszedłem spać.

Następnego dnia wstaję z myślą wyjazdu do SKP i jakież było moje zdziwienie jak okazało się że nie mogę podpiąć przyczepy  do haka w Toyocie !!!!!!!

(hak kuty, krótki przykręcany na cztery śruby taki jak w busach)

 

Skończyło się to u mnie zakupem nowego i wymianą haka :wacko:

 

także wiesz ... jakbym nie doświadczył na własnej skórze to bym nie pytał

Tu mnie zaskoczyłeś.

Jesteś w stanie wkleić jakieś zdjęcie haka Toyki albo podać jaki jest wymiar odległości u ciebie pomiędzy powierzchniami  haka a zderzaka ?

U mnie "na oko" jest wszystko dobrze - fakt - nie było jeszcze dziewiczego zapięcia więc nie wiem jak wyjdzie w praktyce.

Jutro zasuwam to sprawdzić.

Mam hak żeliwny dokręcany na 4 śruby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widuję czasem samochody z hakiem wyglądającym na nie bity, gdzie nie ma mowy o podpieciu cepy że stabilizatorem. 3cm od zderzaka i po sprawie.

 

 no właśnie i tu ze zdjęć też mi tak wygląda na 3-4 cm, więc  wolałbym uniknąć rozczarowania :hmm:

 

Tu mnie zaskoczyłeś.

Jesteś w stanie wkleić jakieś zdjęcie haka Toyki albo podać jaki jest wymiar odległości u ciebie pomiędzy powierzchniami  haka a zderzaka ?

U mnie "na oko" jest wszystko dobrze - fakt - nie było jeszcze dziewiczego zapięcia więc nie wiem jak wyjdzie w praktyce.

Jutro zasuwam to sprawdzić.

Mam hak żeliwny dokręcany na 4 śruby.

 

no niestety nie bo jak napisałem wyżej hak wymieniłem na nowy zaraz po zakupie przyczepy ze stabi, mogę wkleić Ci zdjęcie kuli z nowego haka

 

52b5cf6e71d8.jpg

bbef57f1c0c8.jpg

 

więc jeśli masz hak taki jak w busach na 3,5t to istnieje szansa że może przyczepa ze stabi nie zapiąć (pamiętam że kiedyś miałem też taki "krótki" hak w ducato też miał 3.5t)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 no właśnie i tu ze zdjęć też mi tak wygląda na 3-4 cm, więc  wolałbym uniknąć rozczarowania :hmm:

 

 

no niestety nie bo jak napisałem wyżej hak wymieniłem na nowy zaraz po zakupie przyczepy ze stabi, mogę wkleić Ci zdjęcie kuli z nowego haka

 

52b5cf6e71d8.jpg

bbef57f1c0c8.jpg

 

więc jeśli masz hak taki jak w busach na 3,5t to istnieje szansa że może przyczepa ze stabi nie zapiąć (pamiętam że kiedyś miałem też taki "krótki" hak w ducato też miał 3.5t)

Jutro zasuwam z miarką i przemierzę odległość w starym holowniku a później w nowym.

Myślałem ,że już niewiele mnie w życiu jest w stanie zaskoczyć ...a jednak. 

Dzięki za naprowadzenie na "trop".

Dam znać o wynikach.

Mam wrażenie ,że mam taki sam jak na twoich zdjęciach.

No i śpij tu dzisiaj człowieku spokojnie   :oslabiony:

W starym holowniku odległość od środka kuli do powierzchni zderzaka to 12,5 cm.

W LC sprawdzę jutro...tzn dzisiaj ale po południu.

Mam złe przeczucia bo hak mam taki jak na twoich zdjęciach a tam dopatruję się odległości około 8 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że gdy hak jest oryginalny, to powinien być w odpowiedniej odległości od zderzaka i jest pewnie na to jakaś wytyczna, a jeżeli hak jest dołożony firmy nazwijmy to trzeciej, to może być różnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUZU - zmierzyłem dzisiaj dokładnie hak przy nowej lokomotywie .

Odległość od środka kuli do linii  łączenia podstawy kuli z powierzchnią   ramy haka (przy włożeniu w dolne oczka) to 7 cm.

Przy włożeniu w górne oczka problem nie istnieje. Robi się odległość ponad 10 cm do powierzchni zderzaka.

Wysokość od wierzchołka kuli do powierzchni poziomej ramienia haka to też 7 cm.

Teoretycznie powinno być na styk z kilkumilimetrowymi zapasami.

Zmierzyłem też głębokość wnęki zaczepu. Wartość ca 6 cm. Również w osi podłużnej wychodzi ca 6 cm od środka zaczepu do najdalszego przedniego elementu AKS. W praktyce przy skręcie nic nie powinno ocierać.

 

Zastanawia mnie czy dla spokoju ducha nie dorobić podkładki/dystansu  ze stali  ( 10 - 15 mm ) o kształcie podstawy flanszy zaczepu .

Problemem będzie zapewne legalność (homologacja ? )  tego typu rozwiązania.

Hak jest "oryginalny" toyotowski m-ki Brink  :miga: .

No i kwestia ceny - bo może się okazać ,że koszt podkładki/dystansu zbliży się do kosztu dorobienia kuli o nieco dłuższym ramieniu mocującym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie AL-KO było pięknie opisane do jakich haków można a do jakich nie można zapiąć zaczep z AKS-em.

 Przewertowałem . Jest tego sporo. Nie znalazłem.

Szukałem bardziej schematu wymiarowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUZU - zmierzyłem dzisiaj dokładnie hak przy nowej lokomotywie .

Odległość od środka kuli do linii  łączenia podstawy kuli z powierzchnią   ramy haka (przy włożeniu w dolne oczka) to 7 cm.

Przy włożeniu w górne oczka problem nie istnieje. Robi się odległość ponad 10 cm do powierzchni zderzaka.

Wysokość od wierzchołka kuli do powierzchni poziomej ramienia haka to też 7 cm.

Teoretycznie powinno być na styk z kilkumilimetrowymi zapasami.

Zmierzyłem też głębokość wnęki zaczepu. Wartość ca 6 cm. Również w osi podłużnej wychodzi ca 6 cm od środka zaczepu do najdalszego przedniego elementu AKS. W praktyce przy skręcie nic nie powinno ocierać.

 

Zastanawia mnie czy dla spokoju ducha nie dorobić podkładki/dystansu  ze stali  ( 10 - 15 mm ) o kształcie podstawy flanszy zaczepu .

Problemem będzie zapewne legalność (homologacja ? )  tego typu rozwiązania.

Hak jest "oryginalny" toyotowski m-ki Brink  :miga: .

No i kwestia ceny - bo może się okazać ,że koszt podkładki/dystansu zbliży się do kosztu dorobienia kuli o nieco dłuższym ramieniu mocującym.

 

Nie wiem jakiego masz LC, ja mam serię J9 i musiałem powrócić do oryginalnego zawieszenia , bo jak miałem lift +2" i ATeki wyższe od oryginalnych to nawet jak kulę miałem na najniższym położeniu to i tak zdarzało się że w dwuosiówkach czy lawecie na pusto przednia oś była w powietrzu. Teraz zawias mam oryginał , kulę haka w środkowym położeniu i jest na równo.

Ja z podkładką bym nie kombinował, 7 cm będzie OK

 

Na stronie AL-KO było pięknie opisane do jakich haków można a do jakich nie można zapiąć zaczep z AKS-em.

Masz jakiegoś linka ? bo patrzyłem pobieżnie na ich stronę i nie znalazłem :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUZU - J15. Hak niby toyotowski ale to Brink.

Zdjęcia miałeś już z nowym hakiem - tak zrozumiałem. U mnie jest ca 70 mm więc powinno być na styk.

 

Okaże się jak zapnę się próbnie. Czekam na lepszą pogodę i wyjęcie łapska z temblaka.

Z wysokością nie ma różnic w starym  i nowym holowniku chociaż przydałoby się ze 4 cm niżej.

LC tak nie siądzie  (wersja bez pneumatyki - Prado) jak Outlander (miał podwójne tylne sprężyny - fabrycznie siadał gdy 2 piwa włożyłem do bagażnika :]  )

Gdzie dorabiałeś swój hak a w zasadzie kulę ?

Edytowane przez Jarosław69 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.