Skocz do zawartości

Wentylatorki - ostateczna odpowiedź


Ventus

Rekomendowane odpowiedzi

Ja pomyslalem sobie ze i tak zrobione jest to z pomyslem, jedyna modyfikacje jaka mogbym zastosowac to odwrocenie kratki gornej tak aby powietrze moglo swobodniej przeplywac.. (zastosowanie dla lodowek od strony przedsionka).

Tylko co się stanie gdy wrócisz z wyjazdu i zapomnisz odwrócić kratkę, wówczas o zalanie przyczepy nie trudno? Poza tym za każdym razem uszczelniać kratkę od zewnątrz?

 

Co do zamontowania wentylatora, to idealnym rozwiązaniem było by zainstalowanie go pomiędzy obudową lodówki a radiatorem, gdzie wentylator będzie wydmuchiwał ciepłe powietrze-analogicznie jak wentylator na chłodnicy samochody-nie wiem tylko czy tam się zmieści. U mnie był zamontowany na radiatorze( tak zrobił kiedyś holender), teraz będe wymieniał na komputerowe ponieważ tamten był na 230 i chodził dość głośno). W tej chwili zakup dobrego wentylatorka i regulatora to wydatek około 30 zł także warto, szczególnie w upalne dni. Co do szumu, to jak napisał kolega wyżej, najczęściej włącza się w dzien, można też zastosować termostat ale po co. Wentylatory komputerowe w tej chwili działają tak cicho a to wszystko można też dostosować regulatorem, niewielka zmiana napięcia i wentylator staje się niesłyszalny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów założyłem wentylatorek w górnej kratce

szum jest minimalny w ciągu dnia niezauważalny warunkiem jesy zastosowanie dobrego wentylatorka .Ja zastosowałem wentylator chłodzenia zasilacz komputerowego .Działa super w lodówce na pełnym gwizdku -2 st.dodatkowa korzyść to niższa temperatura w samej przyczepie.pozdrawiam i zyczę wszystkim słońca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!Doloze swoje trzy grosze w dziedzinie porad wentylatorkowo -lodówkowych.Załozyłem wentylator na 220 V 12x12cm łozyskowany w górnej kratce dziala na zasadzie wyciagowej-wydajnosci lodówki polepszyła sie o okolo 5-7 stopni .Reasumujac po 5 godzinach pracy wentylatora i lodówki na 7 stopniu mam w zamrazalniku kostki lodu(oczywiscie grzałka na 220V)Jestem ciekaw jakie macie inne patenty!Co do cichości to w dzień praca prawie jest niezauważalna pod warunkie że zastosujesz dobrej jakości wentylator!Pozdrawiam ! :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam jestem nowy więc wybaczcie jak coś.

mam do was pytanko moja lodówka "electrolux" w przyczepie marki jak w profilu. Mój problem jest taki, włonczam lodówkę na 220v i nie grzeje po demontarzu górnej części tj. zlewu+palinki tez nie działa ale uwaga wysuwam ja na jakieś 10-12 centymetrów (odsówam od ściany) i lodówa zapindala jak trzeba -19 zamrażalink +3 w komorze chłodzenia. wszystkie kratki bo są trzy w podłodze i jedna duża w ścianie są nie zapchane. kiedys słyszałem o sposobie wentylacji wentylatorkami więc położyłem wentylator pokojowy taki zwyczajny i włączyłem go żeby przedmuchiwał ja od spodu przeciąg był bo niedało sie zapalić zapalniczki to samo zastosowałem od góry i tez nie działa.Błagam pomużcie bo juz głupieje moge porobic fotki tej lodówki od tyłu w jakiej pozycji działa w jakiej nie :-(. może ten wentylator za duzo chłodził i dla tego nie działało ? jeśli mam zamontować te wentylatorki komputerowe to w tych kratkach na dole czy w tej jednej na górze ona ma wymiary 33cm na 11cm. pozdrawiam i liczę na konkretna pomoc:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzone, wszystko jest ok bo ona grzeje zawsze ale na wsuniętej pozycji nie działa ale jak ja wysunę to działa może to problem wentylacji (którego kiedyś nie było)

 

P.S jak wywaliłem ja na dwór to chodziła bez zarzutów

 

 

P.S 1 jak mam zamontowac wentylatorki to w którym miejscy a dodam ze jest go tam w miarę sporo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czegoś nie rozumiem na forum jest duży temat o wentylatorkach lodówki łącznie z ćinstrukcją gdzie zamontowac i jakie mają być wentylatorki a wy od nowa drążycie temat ale po co ?.Jak znajdę to podam link do niego.Na dole link do tego tematu uwazam że jest bardzo obszerny:

 

http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=282

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylatorki 50 mm zastosowałem w kominkach wentylacyjnych przyczepy. Zainspirowały mnie Wasze doświadczenia z lodówkami i bateriami słonecznymi.Ma to szczególne znaczenie zimą, kiedy szyberdach przymarza i nie daje się otworzyć. Latem efekt wysysania gorącego powietrza spod dachu przyczepy, daje pewną ulgę. Dzięki wentylatorkom można spać z małymi szparkami w oknach, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Co do lodówki, to zastosowałem dwa wentylatorki wbudowane w rury pcv z kolankiem na końcu, co ukierunkowuje strumień powietrza na radiator i ułatwia montaż. Wentylatorki tłoczą powietrze z nad podłogi w okolicy fabrycznej wentylacji, co daje efekt bardziej mieszania, niż pompowania z zewnątrz.

Efektem jest bardziej gorąca kratka wentylacyjna wylotowa na zewnętrznej ścianie przyczepy i mniej nagrzany zlewozmywak.

Do tej pory nie miałem ogniwa słonecznego więc mogłem sobie tylko pomarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie pomogły dwa wentylatorki ciągnące ciepłe powietrze z radiatora na zewnątrz przez kratkę,wentylatorki koszt 27zł sztuka komputerowe 12v. jak ktos miałby pytania niech pisze na maila Haberc@poczta.onet.pl chętnie odpowiem na każde pytanie bo w sumie długo sie doktoryzowałem nad tematem lodówki

 

Pozdrawiam

Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa z tą Twoją lodówką,ale czy czasem nie jest winna zbyt mała przestrzeń między tyłem lodówki a ścianą.Winna może być sama szafka w której zamontowano lodówkę-jest może za mało głęboka i nie ma cyrkulacji.To nie jest normalne żeby do działania potrzebne były wentylatory.Zmierz jaka jest głębokość szafki,porównam ją z moja szafką też mam Elektroluxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zamontowałem przy kratce wylotu powietrza chłodzącego lodówke - wiatraczki z układem sterowania i czujnikiem termicznym. Wiatraczki nabyłem na zlocie w Warce. (trochę poleżały) Wiatraczki włączają się samoczynnie po przekroczeniu granicznej temperatury i płynnie zwiekszają lub zmniejszają obroty.Rewelacja. Całkowicie rozmrożona lodówka, do 1/3 zapełniona, po wystartowaniu, w ciągu trzech godzin osiągneła temperaturę 5 stopni w chłodziarce i -15 w zamrażalniku.

Wcześniej nie byłoby to możliwe. Polecam.

Dla zainteresowanych polecam wątek o tym urządzeniu, na zaprzyjaźnionym forum.

http://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=2748&highlight=wiatraczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oprócz wentylatorów przy górnej kratce zamontowałem aluminiową blachę. Od górnej krawędzi lodówki do górnej krawędzi kratki. Jest wygięta na półokrągło. Szerokość taka jak szerokość kratki wentylacyjnej. Ukierunkowuje ona strumień ciepłego powietrza do kratki i nie puszcza go nad lodówkę pod zlew zarówno przy włączonych jak i wyłączonych wentylatorkach. Na wyjeździe przy dużych upałach całość sprawdziła się znakomicie. Lodówa świetnie chłodziła i nie nagrzewała jednocześnie wnętrza przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.