Skocz do zawartości

Wentylatorki - ostateczna odpowiedź


Ventus

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie!

Studiuję juz od dłuższego czasu temat związany z lodówką. Mam w końcu tylko jedno pytanie. Gdzie generalnie powinienem założyć wentylator(y). W dolnej czy górnej kratce?Może niepotrzebnie zakładam nowy temat, ale stary jest już tak zawikłany, a chciałbym uzyskać konkretną odpowiedź od osób, które tego dokonały!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja tego nie dokonałem ale mam przyczepę w której prawdopodobnie wentylatory były zamontowane oryginalnie. Wentylator mam zamontowany w górnej części lodówki. Przyczepa to HOBBY PRESTIGE 460. Wentylator jest włączany przełącznikiem klawiszowym. Wszystko wygląda na oryginał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ważna jest też kierunkowość wiatraków , górny powinien wyciągać powietrze , natomiast montowany na dole powinien wtłaczać powietrze, po prostu musi być zachowana cyrkulacja powietrza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczyłem teraz dokładniej jak mam wykonana wentylację do lodówki. Mam dwie kratki, jedna na wysokości 35 cm a druga na wysokości 75 cm od podłogi licząc do środka kratki. W górnej kratce jest zamontowany wentylator wyciągający powietrze ze środka czyli dmuchający na zewnątrz. Jak wcześniej pisałem wentylator włączany jest wyłącznikiem mechanicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pomiędzy górną a dolną kratką wentylator, ale nie mam żadnego załącznika (czepa z 1978 r). Nie zauważyłem też, aby on w ogóle działał (??). Chodzi mi generalnie o założenie nowych wentylatorów (temat był już wałkowany), tylko zastanawiam się nad loklizacją. Oczwywiście co do cyrkulacji sie całkowicie zgadzam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam, po co te wentylatorki zakladacie? zeby miec dodatkowy szum? Zeby szybciej odprowadzic cieplo? Ja pomyslalem sobie ze i tak zrobione jest to z pomyslem, jedyna modyfikacje jaka mogbym zastosowac to odwrocenie kratki gornej tak aby powietrze moglo swobodniej przeplywac.. (zastosowanie dla lodowek od strony przedsionka). Ale i tak po ostatnim pobycie pod chmurka, w przedsionku zar, lodoweczka chlodzila super wydajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie zamierzam montować. Dla poprawy chłodzenia otwieram zamrażalnik i wrzucam 4 piwka (puszki)- skutecznie to pomaga schładzaniu wnętrza lodówki, piwko mam zimne i nie trzeba nic kombinować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam, po co te wentylatorki zakladacie?

Najwyższa temperatura występuje w czasie dnia - zazwyczaj nie mam nas wtedy w przyczepie i dodatkowy szum nie przeszkadza. Oczywiście można dobrać tak ciche wentylatory że i tak ich nie będziemy słyszeć.

Ja jestem zadowolony z poprawy jaką uzyskałem po zamontowaniu wentylatora i wszystkim polecę to rozwiązanie :). Niestety w ciepłe dni (powyżej 30 stopni) lodówka chłodziła do około 12 stopni celcjusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowalem wentylatorek jakis rok temu wlasnie po przeczytaniu paru postow na forum i musze przyznac ze daje on znaczna poprawe w dzialania lodowki - w tym roku wyjazd do cieplych krajow wiec zobaczymy co tam pokaze :) . Tym ktorzy zdecyduja sie na zamontowanie takowe polecam jedynie nie oszczedzac i kupic wentylator z lozyskami kulkowymi zamiast slizgowych - u mnie taki wytrzymal pare dni .

Co do szumow to moge smialo powiedziec ze sa wlasciwie niezauwazalne ( nieslyszane - niepotrzebne skreslic) :) . Pracuje duzo ciszej niz TrumaVent na drugim czy trzecim stopniu wiec da sie przezyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czysto teoretycznie to wiatrak dmuchający powinien być skierowany na skraplacz i na absorber :oslabiony:.

Skraplacz to ta część poziomej rurki ożebrowanej. O absorberze to nie powiem które to :hehe:, bo musiał bym fotkę zobaczyć, ale najprawdopodobniej to taki niewielki walczak w którym NIE MAMY umieszczonej grzałki.

 

Ja u siebie zamontowałem wiatrak który po prostu poprawia przepływ powietrza w przestrzeni za lodówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoj umiescilem pomiedzy dwoma kratkami ponizej skralacza tak aby strumien powietrza skierowany byl na jego uzebrowanie - mysle czy nie zalozyc drugiego ale tak naprawde to nie wiem czy to cos pomoze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że naj skuteczniej działać będzie wentylator w górnej kratce bo wypycha na zewnątrz powietrze z komory za lodówką jak i z przyczepy -częściowo tak więc rodzaj małej wentylacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.