Skocz do zawartości

The bigger, the better


blabno

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowny kolego, najpierw przepisy, potem logika, a na końcu odczucia i wnioski własne czyli duuuży holownik bo tak się sprawnie i bezpiecznie jeździ.

Do tej Skody prawnie nie podepniesz 740stki. Patrz w dokumenty obu pojazdów i w ramach DMC przyczepy te 300 kg samej ładowności musisz mieć.

Moim zdaniem trochę większa niż samo 500 też da radę, np. 560...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ta skoda bedzie miotalo jak zydem na polu minowym w 39...

 

A na powaznie to pod male wzniesienie nie ruszysz bo sprzeglo poleci w moment...

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pomysł dobry. Długi wyjazd, duża przyczepa i kawał holownika. Interesuje Cię nowa więc gotówka jest. Jadąc do dealera zajedź jeszcze do jakiegoś salonu i odbierz np nowego Touarega, później na kurs i egzamin b+e bo B96 braknie... a na koniec stacja Orlen i zakup Viatolla.

 

W portfelu będzie lżej ale na sercu również, pojedziesz bezpiecznie i wygodnie, a za to trzeba niestety zapłacić. Taki nowy zestaw wyjdzie pewnie podobnie jak wybudowanie domu i zakup małej działki u mnie w okolicy... ale będzie fajnie :) i tego Ci życzę.

 

a na teraz, biorąc pod uwagę rozum to na początek kup coś faktycznie do 1500kg, skoda itak będzie się męczyć, może nawet cierpieć. Jeżeli nie masz prawka to w zasadzie zostaje Ci 1300kg DMC przyczepy. W razie czego kup wielki przedsionek głęboki na 3,5m i w drogę. Proponuję przyczepę porządną ale na początek używaną. Nauczysz się jeździć, zrobisz prawko i ryzyko obtarcie przy nauce jazdy zminimalizujesz.

 

ja tam nie uważam, się za super kierowcę zestawu z campingiem, a jakieś tam 20.000km + z przyczepą pewnie zrobiłem, aktualnie ciagam rozmiar 550 czyli długość rzeczywista 7,8m, szerokość 235 i nie jest to takie super proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich maluchach łóżko piętrowe skróci przyczepę do min 510... poszukaj układu jak w mojej i będziesz zadowolony z przestrzeni. A jak znajdziesz wagowo DMC 1300 to bez dodatkowych problemów zaczniesz przygodę.

Powodzenia.

P.S.

Nie zapomnij przeczytać 'całego' forum, bo bez tego ani rusz.... :yay:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na teraz, biorąc pod uwagę rozum to na początek kup coś faktycznie do 1500kg, skoda itak będzie się męczyć, może nawet cierpieć. Jeżeli nie masz prawka to w zasadzie zostaje Ci 1300kg DMC przyczepy. W razie czego kup wielki przedsionek głęboki na 3,5m i w drogę. Proponuję przyczepę porządną ale na początek używaną. Nauczysz się jeździć, zrobisz prawko i ryzyko obtarcie przy nauce jazdy zminimalizujesz.

Męczyć może od razu to nie, to uturbiony i naprawdę mocny silnik, ciągnie od samiuteńkiego dołu (1.4TSI w golfie SW "ośka" potrafi pociągnąć 1300 kg bez specjalnego wysiłku, póki co po nizinach, gdzie ma toto jeździć [centralna Polska, Mazury, Wybrzeże], lepiej niż większe silniki wolnossące), oczywiście bez szaleństw typu "lecę 100-ką bez względu na okoliczności" - a z 280-konnym silnikiem TB da radę].

Kłaniałoby się w takim aucie z takim silnikiem 4x4, co prawda w bieżącej generacji Superba (III gen.) haldex 5 generacji to trochę pic na wodę, ale w razie uślizgu kół przednich da napęd na tył, i można zdaje się przy niskich prędkościach wymusić pracę 4x4 - trzeba poszukać (nie mam teraz zbytnio czasu), bo chyba nawet przy ruszaniu, pompa haldexa 5-ki załącza się, żeby przenieść moment na obie osie i uniknąć uślizgu - np. http://www.superbclub.pl/viewtopic.php?f=17&t=3498a o zerwanie przyczepności z tym silnikiem b. łatwo, mimo ESP.

 

Tak jak koledzy napisali, o 2200 kg można zapomnieć (2200:1,33=1654 kg max. DMC przyczepy z hamulcem najazdowym, nawet w 4x4). Cepę Z DMC np. 1500-1650 kg powinien spokojnie pociągnąć (superb ma dość duże rozstawy osi/kół i ciężki przód z tym motorem, jest stabilny przy jeździe z przyczepą), jak kierownik będzie miał trochę oleju w głowie (i nowy olej co 15 a nie 30 tysia w silniku plus zmieniany co jakiś czas olej również w DSG) i nie będzie cisnąć na siłę mimo potężnej mocy i momentu. Wytrzymałość sprzęgła też zależy od kierowcy i wyczucia, albo też softu DSG. Oczywiście, wskazane byłoby wcześniejsze doświadczenie bez "wspomagaczy" w holowaniu przyczepy, bo bardzo łatwo podejść do tematu "z buta", ten silnik da radę uciągnąć cepę w każdych warunkach, ale kosztem trwałości/poważnych awarii podłuższym okresie nieumiejętnej ekploatacji (pod tym względem kiepski zestaw do nauki jazdy z cepą i nabrania wyczucia od podstaw), wskazane byłoby przynajmniej pojeżdżenie z kimś, kto ma już naprawdę duże doświadczenie i niejedno ciągnął w różnych warunkach. Powodzenia z wielkim klocem na ciasnych rondach i we wjazdach wszelakich czy przejazdach przez miasta/miasteczka poza autostradami oczywiście. Sorry, tu trzeba mieć już wcześniej wyćwiczoną rękę, a nie stawiać pierwsze kroki takim zestawem, nawet przy przelotach 2x do roku (przy 5 mb mieszkalnych i chyba 2,30 bodajże szerokości, już po pierwszych kilometrach wiem że nie raz będzie mi gorąco). Dałbym radę i z 7 metrami, może fajnie, ale dziękuję, nie (a ciągałem niejedno, i w różnych warunkach drogowych/terenowych/pogodowych chociaż własną kempingówkę nabyłem we wrześniu).

 

Żeby tego 2-litrowego superba nie zajechać, ważne jest sprawdzenie co obejmuje montaż haka - fabryczny hak (jako fabryczna opcja wyposażenia dodatkowego, montowany w fabryce) w grupie VAG to z reguły nie tylko hak i moduł haka, ale i "przystosowanie do ciągnięcia przyczepy" - np. inne wentylatory, np. dwa a nie jeden, i mocniejsze [przykładowo nie 75/150 W a 150/300W] lub też inna, większa chłodnica, inne przekaźniki i moduł oraz soft sterujący pracą wentylatorów, aktywowane w pełni zmiany ustawień komputerów od ESP/ABS/silnika/skrzyni w razie wykrycia podpiętej przyczepy [ostatnio też np. trailer assist]) - trzeba pociągnąć za język dealera, niech się dowie (co do fabr. haka np. w passacie B7/B8 i golfie VII - wiem na pewno, że tak jest, raczej w skodzie nie powinno być inaczej). Do tak dużej przyczepy tylko fabryczny hak z listy opcji (nie dokładana w serwisie Westfalia, mimo że to porządny hak i choćby zakładali u dealera i aktywowali w CANie pod kątem ESP, czujników parkowania i wykrywania podpięcia przyczepy). Piszę o tym, bo dokładany przy sprzedaży hak jest sporo tańszy, co kusi (ja akurat nie miałem wyboru z innych powodów), ale pod dużą budę opcja fabryczna, tylko i wyłącznie (np. mniejsze ryzyko problemów z gwarancją, gdyby usterka spowodowana została przegrzaniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sympatyk karawaningu, bardzo Panu dziękuję za tak szczegółowy wpis.

 

Niestety nie mam fabrycznego haka, a to prawda, że w fabryce dodają to i owo, oprócz haka przy jego montażu. Niestety, samochód zamówiłem rok temu, gdy temat przyczepy jeszcze nie był dojrzały. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanie co to za Skoda , że ma 280 KM? Benzyna? z tego co się orientowałem to O1 w Superb to 2000 kg, więc mało możliwe że pociągniesz przyczepę 650, nie przeliczając współczynnika 1,33.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam fabrycznego haka, a to prawda, że w fabryce dodają to i owo, oprócz haka przy jego montażu. Niestety, samochód zamówiłem rok temu, gdy temat przyczepy jeszcze nie był dojrzały.

U mnie podobnie, musiałem wziąć samochód z placu, potrzebny był pilnie, o zamawianiu nie było mowy. Stąd "dokładana" wypinana Westfalia, i o kempingówce nie było wtedy mowy.

Czyli, holownik jest, i jest jaki jest. Kropka.

Czyżby 2.0 DSG 4x4 sądząc po DMC? (dokładnie 2220 kg)

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.