Skocz do zawartości

panele sloneczne, aku, solary, wybor,


chopinek12

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Przejrzyj linki, które podałem.

 

Przy okazji, kolejny raz przypominam o kwestii:

a - trwałości akumulatora, którą powinno się uwzględnić dobierając jego pojemność

b - właściwej kolejności w "wymyślaniu" swojej instalacji PV

;)

 

PS

Najczęściej spotykam się z sytuacją, że postępuje się od końca, czyli najpierw wybór panelu itd.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj linki, które podałem.

 

Przy okazji, kolejny raz przypominam o kwestii:

a - trwałości akumulatora, którą powinno się uwzględnić dobierając jego pojemność

b - właściwej kolejności w "wymyślaniu" swojej instalacji PV

;)

 

PS

Najczęściej spotykam się z sytuacją, że postępuje się od końca, czyli najpierw wybór panelu itd.

Wiem, wiem...tanie mięso psy jedzą....Dziękuję za ostudzenie  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli już przy tym kontrolerze, który masz obecnie ten accu nie będzie dobry, a tym bardziej, gdybyś kontroler kiedyś zmienił na taki, jak mi wspominałeś. Musisz mieć min. 100 Ah.

PS

Link, który dałeś, to tylko odbiór osobisty, a sprzedawca posiada jedną (!) sztukę.

Nie kupuje się akumulatorów od sprzedawców posiadających je w takich ilościach :hmm:

Ten sam accu, ale w innych miejscach:

http://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/akumulator-gel-toyama-npg80-12-12v-80ah-p-1999.html

http://www.dedimarine.pl/nasza-oferta/silniki-elektryczne/product/335-toyama-npg80-12v-80-ah-zelowy

http://hurtownia-elektro.pl/pl/p/Akumulator-zelowy-Toyama-NPG80-12-12V-80Ah-M6/2178

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jak napisałem, minimum 100 Ah.

 

"1/10" dotyczy wszystkich accu kwasowych i jest to prąd, którego nie należałoby przekraczać, choć w/g specyfikacji producenckich, niektóre akumulatory operują czasem i w wyższych zakresach. "1/10" jest jednak wartością bezpieczną w większości przypadków i taką najczęściej się przyjmuje. Zawsze może być to wartość niższa (ładowanie będzie trwało dłużej, a i akumulator to bardziej lubi), ale nie wyższa (mam na myśli standardowo spotykane przypadki).

 

Biorąc powyższe pod uwagę, poprzedni accu, który wskazałeś, nie powinien być ładowany prądem wyższym, niż 8 A, a w Twojej inst. PV jest możliwość osiągnięcia wyższej wartości, tym bardziej, gdybyś kiedyś zmienił kontroler na MPPT.

Możesz szukać accu od pojemności 100 Ah i więcej, ale wyższe pojemności, to mocno zauważalna zwyżka ceny, zwłaszcza dla accu GEL i AGM (w wykonaniu VRLA).

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, czy ta ładowarka ma być zamontowana w przyczepie na stałe, czy ewentualnie chcesz ładować akumulator tylko okazjonalnie. Dodatkowo, czy w razie rozładowania akumulatora np. chociaż do połowy jego  pojemności, akceptowałbyś czas jego naładowania w okolicy 14 - 15 godzin :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładowarka ma być taka że i w domu aku naładuje. Nic na stałe montowanego. Nawet i te 14-15 godz ładowania aku mnie nie przeraża bo raz że jak będę ładował w domu to podpinam i niech nawet 2 dni się ładuje a w przyczepie to tylko po podpięciu 220v a to min dobę dostęp do prądu będzie. Jesteś znawcą w tych tematach to doradź za jakim się rozglądać gdybyś np miał dla siebie kupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ma być używana w sposób, jaki podajesz, to wystarczą takie ładowarki, jakich odnośniki zaprezentowałeś.

Gdybyś chciał ładowarkę mającą podtrzymanie włączonej funkcji po zaniku zasilania w Sieci ~230 V, to może to być np. "Bosch C3" (nie wszystkie ładowarki powracają do ustawionego wcześniej ładowania, tylko wchodzą często w tryb "stand by").

W tym temacie było m.in. trochę o takich mniejszych ładowarkach:

http://forum.karawaning.pl/topic/16030-burstner-champion-przer%C3%B3bka-12v-pod-akumulator/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer : 

 

 

Na Twoje potrzeby z pewnością wystarczy AGM (będzie znacznie tańszy od żelowego), ale musi być w technologii VRLA

 

Każdy AGM czy  żel to jest VRLA -- inaczej rozsadziło by obudowę -- mam nadzieję że wiesz co to znaczy VRLA.

 

MW Power to totalny krzak... niestety.

 

Do Panelu 175W który jest poziomo na dachu nie trzeba 100Ah akumulatora bo nigdy nie osiągniesz 10A ładowania. Zresztą "sztywne" trzymanie się prądu Q10 to też nie lekarstwo na długie zycie akumulatora...   ważne jest ile % go rozładowyujesz co cykl ( DOD 30% to 1200 cykli przy spadku pojemności do 60% )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ferie zimowe, tydzień czasu będzie najwięcej rozładowany. Podejrzewam że do 50 % nie dojdzie. A tak to wyjazdy weekendowe to malutko prądu idzie bo wszystko w okresie letnim

Ale im większa pojemność aku tym więcej prądu z niego będę miał przy rozładowaniu do 30% niż przy mniejszej pojemności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.