Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Dwa panele monokrystaliczne o różnych mocach

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Stu

Stu

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 156 postów
  • SkądCzęstochowa
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:ABBEY GTS 214
  • Holownik:Mondeo 2.0 / Doblo 1.6 / Pajero 3.0

Napisano 02 styczeń 2017 - 20:48

Od 7 lat mam na dachu panel monokrystaliczny 40W oraz regulator Phocos CA10-2 (wg instrukcji 10A). Od zeszłego sezonu zauważyłem, że jego wydajność trochę spadła, jednocześnie zwiększyło się zapotrzebowanie na energię w przyczepie. Z tego powodu chciałem wymienić stary solar na nowy, o mocy 100W (np z ModernHome - MH100). Dostałem jednak dobrą ofertę na panel 80W - i tak sobie myślę, czy nie podłączyć go równolegle do starego panela.. Miejsca na dachu wystarczy, regulator też da radę - przynajmniej prądowo. Czy czegoś nie wziąłem pod uwagę? Ktoś stosował taki układ?

Pzdr, Kuba

Ja nie dam rady ?!?

#2 sebka34

sebka34

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 175 postów
  • Telefon:667216567
  • SkądGrąbków wlkp.
  • Model:Dethleffs RF6
  • Holownik:Opel Zafira B 1,9 CDTI

Napisano 02 styczeń 2017 - 21:58

Ja mam u siebie takie rozwiązanie na awaryjnym zasilaniu domu 2X240Wp. Wybrałem tą opcje dla tego ze nie miałem dwóch aku by stworzyć 24 V. Pozostałem wiec przy 12V lecz wzrosły mi Ax2 , musisz wziąć to pod uwagę czy twój regulator da rade .
Swoją drogą szybko straciły swoją sprawność kupowałeś jako nowe ze sklepu w tamtych latach producenci dawali 10lat gwarancji wiec masz prawo reklamować .

#3 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8828 postów
  • Telefon:Jest
  • SkądLubelskie
  • Model:Specjalny II
  • Holownik:Stary ale żwawy.

Napisano 03 styczeń 2017 - 04:12

Od 7 lat mam na dachu panel monokrystaliczny 40W oraz regulator Phocos CA10-2 (wg instrukcji 10A). Od zeszłego sezonu zauważyłem, że jego wydajność trochę spadła, jednocześnie zwiększyło się zapotrzebowanie na energię w przyczepie. Z tego powodu chciałem wymienić stary solar na nowy, o mocy 100W (np z ModernHome - MH100).

:ok:

Dostałem jednak dobrą ofertę na panel 80W - i tak sobie myślę, czy nie podłączyć go równolegle do starego panela.. Miejsca na dachu wystarczy, regulator też da radę - przynajmniej prądowo. Czy czegoś nie wziąłem pod uwagę? Ktoś stosował taki układ?

Rozwiązanie raczej bez sensu.
Nie napisałeś, jakie parametry i charakterystyki posiadają wspomniane panele (40 W i 80 W), ale nie przypuszczam, aby były identyczne. Generalnie, nie należy łączyć z sobą paneli o różnych charakterystykach prądowo napięciowych.

Użytkownik Kristofer edytował ten post 03 styczeń 2017 - 04:14

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:   

Oczekujesz pomocy? Używaj poprawnej pisowni. Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Zezwalam na kopiowanie bez pytania mnie o zgodę, powyższego tekstu, dotyczącego poprawnej pisowni i umieszczanie go w sygnaturze własnego profilu.

"Inteligencja, to zdolność, przy pomocy której pojmujemy ostatecznie, że wszystko jest niepojęte"  ;) 

#4 Stu

Stu

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 156 postów
  • SkądCzęstochowa
  • Model:ABBEY GTS 214
  • Holownik:Mondeo 2.0 / Doblo 1.6 / Pajero 3.0

Napisano 03 styczeń 2017 - 09:52

NIe mogę znależć teraz danych tego starszego solara, ale parametry miał zbliżone, zwłaszcza jeżeli chodzi o napięcie nominalne i jałowe. Na początku, jak go montowałem dawał nawet 3,5A, teraz maksymalnie ok 2A. Pytam o możliwość podpięcia dwóch jednocześnie, bo widzę w wątkach na forum, że wiele osób ma tak zrobione np jeden panel na stałe na dachu a drugi na stojaku ustawiany w stronę słońca :)

Ja nie dam rady ?!?

#5 sebka34

sebka34

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 175 postów
  • Telefon:667216567
  • SkądGrąbków wlkp.
  • Model:Dethleffs RF6
  • Holownik:Opel Zafira B 1,9 CDTI

Napisano 03 styczeń 2017 - 16:38

Nic sie nie stanie będzie ok na regulatot zacznie spływać większe natężenie .oczywiście biore pod uwage by były to panele wykonane w tej samej technologi czyli poli lub nono i ten nowy nie jest wysokoprądowy .Nie mógł byś spiąć w połączenie szeregowe

#6 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8828 postów
  • Telefon:Jest
  • SkądLubelskie
  • Model:Specjalny II
  • Holownik:Stary ale żwawy.

Napisano 04 styczeń 2017 - 12:47

oczywiście biore pod uwage by były to panele wykonane w tej samej technologi czyli poli lub nono i ten nowy nie jest wysokoprądowy .

W omawianym przypadku technologia, wartość prądu z paneli nie jest istotna, o ile jest w granicach wartości akceptowanych przez kontroler. Dla ogólnej wydajności, kluczowym parametrem jest tu charakterystyka napięciowa łączonych paneli.

Nie mógł byś spiąć w połączenie szeregowe

Było wyraźne założenie:

[...] tak sobie myślę, czy nie podłączyć go równolegle do starego panela.

NIe mogę znależć teraz danych tego starszego solara, ale parametry miał zbliżone, zwłaszcza jeżeli chodzi o napięcie nominalne i jałowe. Na początku, jak go montowałem dawał nawet 3,5A, teraz maksymalnie ok 2A.

Moim zdaniem, łączenie będzie bez uzasadnionego sensu, chyba, że tą 80-tkę będziesz miał za 100 zł.
Za 400 zł. masz nowy, z gwarancją, pełnosprawny panel ok. 100 W.
Czy miałbyś dodawać 80-tkę, czy wymieniać na 100-tkę, to robota niemal ta sama, a różnica w działaniu może być znaczna.
Jak pisałeś, stary panel zaczął niedomagać. Nie wdając się w przyczyny, których może być wiele, jego parametry pogarszają się drastycznie, a skoro tak, to może nie jest to kwestia stopniowego obniżania sprawności, zwłaszcza, że panel aż tak stary nie jest, tylko może jego jakość nie była zbyt dobra i teraz uaktywniają się jakieś usterki i niedoróbki produkcji - możliwości jest całkiem sporo. Jeśli miałbyś zamiar łączyć wspomniane panele równolegle, to powinny mieć identyczne Vmp lub przynajmniej baaardzo zbliżone.
Piszę nie o teoretycznych danych z katalogu, a tych zmierzonych podczas pracy i pod obciążeniem. Tu wracam do Twojego "starego" panelu, którego praca jest niepewna, w związku z czym, w następnych miesiącach/latach, jego zachowanie oraz rzeczywiste parametry mogą być nieprzewidywalne (podkreślam słowo "rzeczywiste"), a więc mogą mieć ujemny wpływ na osiąganą moc z Twojej instalacji PV.
Jeśli jesteś w stanie zapewnić samego siebie, że jego praca pozostanie już bez zmian i to Ci wystarczy, to OK, ale pod warunkiem dużej zgodności Vmp dla obydwu paneli, bo w przeciwnym razie, moc całości może zostać znacząco ograniczona.
Gdybyś jednak owej pewności nie miał, to większy pożytek będziesz miał z jednego, nowego panelu 100 W, niż ze starego połączonego z 80-tką.

Pytam o możliwość podpięcia dwóch jednocześnie, bo widzę w wątkach na forum, że wiele osób ma tak zrobione np jeden panel na stałe na dachu a drugi na stojaku ustawiany w stronę słońca :)

Kolejny raz przypomnę: "Dla ogólnej wydajności połączonych paneli, kluczowym parametrem będzie tu ich charakterystyka napięciowa (czyt. zgodność)". Dla omawianej sytuacji, należałoby nawet dodać również ich stan techniczny i rzeczywiste parametry.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o uwagi z mojej strony.
IMHO

Użytkownik Kristofer edytował ten post 04 styczeń 2017 - 12:55

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:   

Oczekujesz pomocy? Używaj poprawnej pisowni. Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Zezwalam na kopiowanie bez pytania mnie o zgodę, powyższego tekstu, dotyczącego poprawnej pisowni i umieszczanie go w sygnaturze własnego profilu.

"Inteligencja, to zdolność, przy pomocy której pojmujemy ostatecznie, że wszystko jest niepojęte"  ;) 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych