Skocz do zawartości
Stu

Dwa panele monokrystaliczne o różnych mocach

Rekomendowane odpowiedzi

Stu

Od 7 lat mam na dachu panel monokrystaliczny 40W oraz regulator Phocos CA10-2 (wg instrukcji 10A). Od zeszłego sezonu zauważyłem, że jego wydajność trochę spadła, jednocześnie zwiększyło się zapotrzebowanie na energię w przyczepie. Z tego powodu chciałem wymienić stary solar na nowy, o mocy 100W (np z ModernHome - MH100). Dostałem jednak dobrą ofertę na panel 80W - i tak sobie myślę, czy nie podłączyć go równolegle do starego panela.. Miejsca na dachu wystarczy, regulator też da radę - przynajmniej prądowo. Czy czegoś nie wziąłem pod uwagę? Ktoś stosował taki układ?

Pzdr, Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sebka34

Ja mam u siebie takie rozwiązanie na awaryjnym zasilaniu domu 2X240Wp. Wybrałem tą opcje dla tego ze nie miałem dwóch aku by stworzyć 24 V. Pozostałem wiec przy 12V lecz wzrosły mi Ax2 , musisz wziąć to pod uwagę czy twój regulator da rade .

Swoją drogą szybko straciły swoją sprawność kupowałeś jako nowe ze sklepu w tamtych latach producenci dawali 10lat gwarancji wiec masz prawo reklamować .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kristofer

Od 7 lat mam na dachu panel monokrystaliczny 40W oraz regulator Phocos CA10-2 (wg instrukcji 10A). Od zeszłego sezonu zauważyłem, że jego wydajność trochę spadła, jednocześnie zwiększyło się zapotrzebowanie na energię w przyczepie. Z tego powodu chciałem wymienić stary solar na nowy, o mocy 100W (np z ModernHome - MH100).

 

:ok:

Dostałem jednak dobrą ofertę na panel 80W - i tak sobie myślę, czy nie podłączyć go równolegle do starego panela.. Miejsca na dachu wystarczy, regulator też da radę - przynajmniej prądowo. Czy czegoś nie wziąłem pod uwagę? Ktoś stosował taki układ?

 

Rozwiązanie raczej bez sensu.

Nie napisałeś, jakie parametry i charakterystyki posiadają wspomniane panele (40 W i 80 W), ale nie przypuszczam, aby były identyczne. Generalnie, nie należy łączyć z sobą paneli o różnych charakterystykach prądowo napięciowych.

Edytowane przez Kristofer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stu

NIe mogę znależć teraz danych tego starszego solara, ale parametry miał zbliżone, zwłaszcza jeżeli chodzi o napięcie nominalne i jałowe. Na początku, jak go montowałem dawał nawet 3,5A, teraz maksymalnie ok 2A. Pytam o możliwość podpięcia dwóch jednocześnie, bo widzę w wątkach na forum, że wiele osób ma tak zrobione np jeden panel na stałe na dachu a drugi na stojaku ustawiany w stronę słońca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sebka34

Nic sie nie stanie będzie ok na regulatot zacznie spływać większe natężenie .oczywiście biore pod uwage by były to panele wykonane w tej samej technologi czyli poli lub nono i ten nowy nie jest wysokoprądowy .Nie mógł byś spiąć w połączenie szeregowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kristofer

oczywiście biore pod uwage by były to panele wykonane w tej samej technologi czyli poli lub nono i ten nowy nie jest wysokoprądowy .

W omawianym przypadku technologia, wartość prądu z paneli nie jest istotna, o ile jest w granicach wartości akceptowanych przez kontroler. Dla ogólnej wydajności, kluczowym parametrem jest tu charakterystyka napięciowa łączonych paneli.

Nie mógł byś spiąć w połączenie szeregowe

Było wyraźne założenie:

[...] tak sobie myślę, czy nie podłączyć go równolegle do starego panela.

NIe mogę znależć teraz danych tego starszego solara, ale parametry miał zbliżone, zwłaszcza jeżeli chodzi o napięcie nominalne i jałowe. Na początku, jak go montowałem dawał nawet 3,5A, teraz maksymalnie ok 2A.

 

Moim zdaniem, łączenie będzie bez uzasadnionego sensu, chyba, że tą 80-tkę będziesz miał za 100 zł.

Za 400 zł. masz nowy, z gwarancją, pełnosprawny panel ok. 100 W.

Czy miałbyś dodawać 80-tkę, czy wymieniać na 100-tkę, to robota niemal ta sama, a różnica w działaniu może być znaczna.

Jak pisałeś, stary panel zaczął niedomagać. Nie wdając się w przyczyny, których może być wiele, jego parametry pogarszają się drastycznie, a skoro tak, to może nie jest to kwestia stopniowego obniżania sprawności, zwłaszcza, że panel aż tak stary nie jest, tylko może jego jakość nie była zbyt dobra i teraz uaktywniają się jakieś usterki i niedoróbki produkcji - możliwości jest całkiem sporo. Jeśli miałbyś zamiar łączyć wspomniane panele równolegle, to powinny mieć identyczne Vmp lub przynajmniej baaardzo zbliżone.

Piszę nie o teoretycznych danych z katalogu, a tych zmierzonych podczas pracy i pod obciążeniem. Tu wracam do Twojego "starego" panelu, którego praca jest niepewna, w związku z czym, w następnych miesiącach/latach, jego zachowanie oraz rzeczywiste parametry mogą być nieprzewidywalne (podkreślam słowo "rzeczywiste"), a więc mogą mieć ujemny wpływ na osiąganą moc z Twojej instalacji PV.

Jeśli jesteś w stanie zapewnić samego siebie, że jego praca pozostanie już bez zmian i to Ci wystarczy, to OK, ale pod warunkiem dużej zgodności Vmp dla obydwu paneli, bo w przeciwnym razie, moc całości może zostać znacząco ograniczona.

Gdybyś jednak owej pewności nie miał, to większy pożytek będziesz miał z jednego, nowego panelu 100 W, niż ze starego połączonego z 80-tką.

Pytam o możliwość podpięcia dwóch jednocześnie, bo widzę w wątkach na forum, że wiele osób ma tak zrobione np jeden panel na stałe na dachu a drugi na stojaku ustawiany w stronę słońca :)

 

Kolejny raz przypomnę: "Dla ogólnej wydajności połączonych paneli, kluczowym parametrem będzie tu ich charakterystyka napięciowa (czyt. zgodność)". Dla omawianej sytuacji, należałoby nawet dodać również ich stan techniczny i rzeczywiste parametry.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o uwagi z mojej strony.

IMHO

Edytowane przez Kristofer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×