Skocz do zawartości

Piecyk TRUMA - brak iskry


grubser

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z piecykiem gazowym Truma a mianowicie brak iskry. Model z automatycznym modułem iskrownika z baterią.

Załączam zdjęcia modułu . Z tyłu dwa kable , jeden jak myślę idzie bezpośrednio do iskrownika a drugi do mechanizmu pokrętła gazu i jak myślę odpowiada za zamknięcie obwodu podczas gdy wciskamy pokrętło ( na wyjściu kabli z modułu jest właśnie schemat zamykania obwodu). Wyczytałem na forum że w tym pokrętle znajduje się mikroswich który zapewne daje sygnał do modułu.

Na początku  myślałem ze po prostu bateria złom ale po wymianie nadal brak iskry.  Dziwną rzeczą jaką zauważyłem przypadkiem podczas wymiany baterii  że przy wciśniętym pokrętle gazu ( czyli zamkniętym obwodzie) przeskakiwała pojedyncza iskra i nawet kilka razy udało mi się odpalić piecyk wyjmując i wkładając baterię.  Ale po pewnym czasie i to przestało działać.

Jak myślicie czy problem jest w module iskrownika czy może sam iskrownik  czy może men microswich w pokrętle.

moduł jest zalany jakąś żywicą więc myślę ze nierozbieralny. Czy można go jakoś sprawdzić czy działa?

Od czego zacząć próby zlokalizowania przyczyny?

Z góry dziękuję za pomoc

 

post-5977-0-82587000-1482352850_thumb.jpg

post-5977-0-20256900-1482352898_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie kopło :) brak reakcji. rozebrałem też mechanizm pokrętła i wygląda ok. więc pewnie moduł nie działa.

Koszt nowego dosyć spory , myślę nad ręcznym iskrownikiem . koszt prawie 3 razy mniejszy a chyba zamontuję bez problemu w miejscu zaślepki.

no chyba ze jeszcze jakiś pomysł wpadnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś raz jeszcze postanowiłem zabrać się za rozpracowanie piecyka, i małe zaskoczenie. po podłączeniu do prądu wszedłem do przyczepy i ku mojemu zdziwieniu  usłyszałem charakterystyczne cykanie iskrownika. Jak się okazało działał iskrownik piecyka!!! nie reagował jednak na próby wyłączenia za pomocą pokrętła ale jak się później okazało powód banalny , wczoraj rozbierałem mechanizm pokrętła i porostu źle go złożyłem. trochę mi dziś zajęło rozpracowanie na czynniki pierwsze działania i ułożenia część w tym mechanizmie ale w końcu działa jak należy. Ale do rzeczy początkowe działanie iskrownika skończyło się razem z wyjęciem baterii z modułu, po ponownym włożeniu baterii już nie działało. Sprawdzone przewody dochodzące do mechanizmu pokrętła, sprawdzona masa, microswich,  wszystko ok. nie pomogło zwarcie dwóch przewodów czarnego i brązowego . iskrownik nadal nie daje znaku życia.  pojawiła sie natomiast podobna sytuacja o której pisałem we wcześniejszych postach mianowicie na po ustawieniu pokrętła w pozycji włączone i wkładaniu baterii do modułu co jakiś czas pojawia się iskra i nawet kilka razy udało sie uruchomić piec w ten sposób. Więc wydaje mi się że problem leży w module lub w przewodzie świecy albo samej świecy. Niestety pogoda nie zachęca do pełzania pod przyczepą. więc na razie zostaje jak jest. myślę żeby tanim kosztem kupić iskrownik manualny i zobaczymy czy będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie udzielę ci konkretnej odpowiedzi gdyż jest on zainstalowany na innym rodzaju ogrzewania(kocioł gazowy w bakiście). Nieznam niestety elektryki w twoim piecu. Tak łopatologicznie to: iskrownik ma zasilanie + i - z 12v. Minus dajesz na stałe do masy, plus podłaczasz przez układ który załączał stary generator iskry. Wadą tego generatora z linku jest to, że ma dwa wyjście na iskrowniki i najlepiej wstawić ten drugi(kosz kilka pln) bo inaczej sieje iskrą.

P. S. Przepraszam za chaotyczny opis, szczegółowo mogę rozwinąć temat po świętach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie udzielę ci konkretnej odpowiedzi gdyż jest on zainstalowany na innym rodzaju ogrzewania(kocioł gazowy w bakiście). Nieznam niestety elektryki w twoim piecu. Tak łopatologicznie to: iskrownik ma zasilanie + i - z 12v. Minus dajesz na stałe do masy, plus podłaczasz przez układ który załączał stary generator iskry. Wadą tego generatora z linku jest to, że ma dwa wyjście na iskrowniki i najlepiej wstawić ten drugi(kosz kilka pln) bo inaczej sieje iskrą.

P. S. Przepraszam za chaotyczny opis, szczegółowo mogę rozwinąć temat po świętach

Dzięki będę wdzięczny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.