Skocz do zawartości

gniazdo 230 V AC


novy3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w poprzedniej przyczepce miałem zrobione dwa gniazda 230V AC na bocznej ścianie od strony namiotu.

Zrobiłem je ze względu na to gdyż ja i moja rodzina właściwie nie jeździmy z przyczepami a rozbijamy się w kwietniu i tak do września, października a takie wyprowadzenia zasilania lodówki i innych urządzeń nie powoduje przygniatania kabli w drzwiach i pokrywach bagażnika.

 

W nowej, drugiej przyczepie chciałem zrobić to samo za pomocą gniazd zewnętrznych o odpowiednim IP 46;

Pierwsza
cyfra

   Znaczenie Druga
cyfra
Znaczenie  0 Brak ochrony Brak ochrony 1 Ochrona przed obiektami większymi niż 50mm Ochrona przed pionowo spadającą wodą 2 Ochrona przed obiektami większymi niż 12mm  2 Ochrona przed spadającą wodą jeśli przedmiot jest obrócony o 15 stopni 3 Ochrona przed obiektami większymi niż 2.5mm 3 Ochrona przed spadającą wodą jeśli przedmiot jest obrócony o 60 stopni 4 Ochrona przed obiektami większymi niż 1mm  4 Ochrona przed wodą bryzgającą ze wszystkich kierunków 5 Ochrona przed kurzem  5 Ochrona przed strumieniami wody 6 Całkowita ochrona przed kurzem  6  Ochrona przed bardzo silnymi strumieniami wody 7  ----------------  7 Ochrona przed efektami zanurzenia w wodzie o głębokości do 1m 8  ----------------  8  Ochrona przed efektami długotrwałego zanurzenia w wodzie

 

Znajomy z pola radził mi nie montować ich ze względu na rozszczelnienie budki.

Zaznaczam że są to gniazda podtynkowe i montowane nawet na silikon w łączeniu pokrywy gniazda ze ścianą boczną.

 

Chciałbym poznać Waszą opinię na ten temat,

pozdrawiam,

novy3

Edytowane przez novy3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poznać Waszą opinię na ten temat,

 

Witam!

W przyczepach z zewnątrz nic się nie uszczelnia silikonem.  :nono:

Tego typu gniazda elektryczne spełniają na ogół parametry dla warunków zewnętrznych i względów bezpieczeństwa, ale ich konstrukcja nie zapewnia szczelności dla ściany przyczepy. Poza tym, do tego celu są dedykowane gniazda przeznaczone na ściany przyczep, mające odpowiednią konstrukcję i tylko takie należy stosować.

Ponieważ gniazdo jest Ci potrzebne do zastosowań, o których napisałeś, to najprostszym sposobem będzie zamiana wtyczki przyłączeniowej przyczepy, na taką, która ma z drugiej strony standardowe gniazdo elektryczne w odpowiedniej klasie IP dla pracy w warunkach zewnętrznych. Przykład takiej wtyczki podał Kol. sosek :ok:

Na tym zdjęciu lepiej widać, o co chodzi:

post-8228-0-40354700-1482152860_thumb.jpg

 

Przykładowa oferta.

Temat, który wszystko wyjaśnia:

http://forum.karawaning.pl/topic/12861-przy%C5%82%C4%85czenie-przyczepy-do-sieci-230-v-gniazda-wtyki-przej%C5%9Bci%C3%B3wki-oznaczenia-wymagania/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz gniazdo zewnętrzne na stałe zakup dedykowane do tego. Zamontuje je na uszczelniaczu a nie na sylikonie.

tutaj przykład gniazda, pierwszego z brzegu http://goliat.com.pl/gniazdo-zewnetrzne-multi-12v-230v-tv-naziemna,3,5228,4598

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robie inaczej. Kabel zasilajacy przyczepe zakonczony dobrym trojnikiem montuje w przedsionku, od niego krotkim kablem podpinam przyczepe( gniazdo mam z drogiej strony przyczepy), a pozostale miejsca w trojniku mam do urzadzen w przedsionku. Przewedluzacze porobilem sam, z kabla kupionego na metry, z porzadnymi koncowkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.