Skocz do zawartości

MT-5 kontroler do tracer mppt


MARIOczy

Rekomendowane odpowiedzi

Po ubiegłorocznej włóczędze, kiedy słońca nie było za wiele, znudziło mnie nurkowanie pod łóżko, by sprawdzić poziom naładowania akumulatora energią.

Stąd do posiadanego regulatora  Tracer 1210 RN nabyłem kompatybilny panel sterujący MT-5.

 

Wszystko ładnie pięknie (niebawem zabiorę się za uzbrajanie przyczepy - akumulator zabrany na zimę do domu), ale nurtuje mnie zapis w instrukcji o zmianie kompensacji temperaturowej (można ustawiać od 0 do 10 mV/celę/stopień C) i nie bardzo wiem jaką wartość wybrać. Czy ustawić na sterowniku 0 (brak kompensacji) czy inną wartość, ale jaką i co będzie ją określało i czy będzie to wartość stała czy będzie zmieniana (w zależności temperatury panującej w otoczeniu akumulatora/regulatora - obydwa są pod łóżkiem)?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucjan, nie wiem jaki masz akku (to zdefinuje jaką kompensację zastosować).

Określa ja temperatura otoczenia akku (w twoim przypadku czujnik temp. wbudowany w regulator czyli dobrze jak jest blisko akku). Ten Tracer nie ma wyjscia pod zew. termometr.

 

Wartoś wyjściowa "0" jest dla 20°C. W zależnosci o tyle będzie się ona zmieniac na +/- o ile zmieni się temperatura otoczenia termometra w stosunku do tych 20°C.

 

Z drugiej strony w Naszym przypadku (specyfika wykorzystywania akku, zmienne warunki temperaturowe itd), jej ustawienie według mnje niezależnie jakie będzie (domyślnie ustawiłbym "0"), nie wpłynie zauważalnie dla Ciebie na poziom jego naładowania oraz czas jego życia w cepce.

 

Nie mniej są to wartości ustawialne i można się tym pobawić.

 

pisane z telefonu -mogą być błędy, przepraszam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrku - nic dodać, nic ująć :bravo:

W odpowiedzi na Twoje pierwsze zdanie, może dowiemy się coś o akumulatorze, ponieważ bywa, że jest jakiś specyficzny i warto, jak napisałeś, kompensacją się "pobawić" (jeśli producent accu takie dane gdzieś podał).

 

Gdzieś ta sprawa była już omawiana. U siebie mam ustawione minus 24 mV/st. C. Ponieważ ten wyświetlacz pokazuje wartość dla jednej celi accu, to na wyświetlaczu ustawiłem wartość 4 mV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i się zastanawiam. Po 3 razy sprawdzam tekst zanim wyślę a potem i tak widzę błedy. Chyba czas kupić telefon z większym wyświetlaczem :hmm:

 

pisane z telefonu -mogą być błędy, przepraszam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za obświecenie mnie (bo z elektryki moja wiedza jest zerowa).

 

Zatem po niedzieli wezmę się do zabawy i empirycznego sprawdzania ustawień (7 marca śmigam z przyczepką na przegląd rejestracyjny) i muszę już wstawić akumulator, bym mógł wyjechać na drogę moverem.

 

Gwoli uzupełnienia, akumulator to AMG 100 Ah Megaliht Power. Myślę, że pod łóżkiem nawet w upalne dni temperatura nie jest zbliżona do panującej na zewnątrz przyczepy. 

Edytowane przez powolniak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, ciekawostka. Zadzwoniłem do firmy BATCAR, w której nabyłem ów akumulator, i zagadnąłem konsultanta o korekcję temoperaturową. Zaskoczenie, niby spece, a konsultant wytrzeszczył oczy tak, że mało nie wypadły one z mojego telefonu i w przedmiocie zapytania ani Be ani Me.

Tak to jest ze specjalistycznymi sklepami i ich konsultantami :look:   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, ciekawostka. Zadzwoniłem do firmy BATCAR, w której nabyłem ów akumulator, i zagadnąłem konsultanta o korekcję temoperaturową. Zaskoczenie, niby spece, a konsultant wytrzeszczył oczy tak, że mało nie wypadły one z mojego telefonu i w przedmiocie zapytania ani Be ani Me. Tak to jest ze specjalistycznymi sklepami i ich konsultantami :look:   

 

:]  :ok:

 

Dla tej serii akumulatorów, korekcja zalecana przez producenta dla temperatur powyżej 20 st. C (raczej tylko takie nas interesują), wynosi dokładnie 0,108 V / akumulator.

Tak dokładnej wartości na wyświetlaczu nie można ustawić, więc można ją spokojnie minimalnie zaokrąglić w górę do 0,12 V, co w przeliczeniu na cele akumulatora (takie ustawienie przyjmuje kontroler) = 0,02 V

Wniosek z tego taki, że powinieneś korekcję ustawić na wartość "2" mV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, aby prawidłowo ustawić jeszcze pojemność i typ akumulatora.

Sterownik podłączony do kontrolera ładowania, typ i pojemność akumulatora ustawione. Wszystko działa. Fajna rzecz, udostępniająca sporo parametrów pracy instalacji solarnej i akumulatora.

Pozostaje jeszcze trwałe zamocowanie sterownika w wybrane widoczne, łatwodostępne miejsce (muszę nabyć odpowiednio cienkie i długie z ozdobną główką wkręty. 

 

Przyglądając się istniejącemu okablowaniu wyprowadzonemu z akumulatora doszedłem do wniosku, że trzeba będzie zrobić z nim porządek (najpierw był Mover, później 12V, a na końcu 230V).

Należałoby plątaninę kabli wyeliminować, ograniczyć ich ilość, zmienić przekroje.

 

Myślę podpiąć odbiorniki pod kontrolera ładowania (mover pozostanie podłączony do akumulatora), by móc sterownikiem MT-5 monitorować pobór energii. Ale by to zrobić muszę wytężyć umysł i swoją skromną wiedzę o elektryce oraz wyobraźnię i poszperać w hurtowni elektrycznej za jakimiś mostkami/rozgałęziaczami (teraz używałem szybkozłączek WAGO) oraz rozwiązać problem późniejszego umiejscowienia bezpieczników (obecnie są tuż za plusową klemą akumulatora).

Ale o to pewnie będę pytał później, jak skonkretyzuje mi się wizja okablowania. 

Edytowane przez powolniak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:bravo:

Typ akumulatora ustawiłeś na ... :hmm:

W sterowniku ustawiłem na SEL czyli akum bezobsługowy.

Taki sam typ baterii mam ustawiony w kontrolerze (Tracer).

 

Dzięki Krzysztofie za zainteresowanie i troskę, bym czegoś nie schrzanił.

Edytowane przez powolniak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.