Skocz do zawartości

MT-5 kontroler do tracer mppt


MARIOczy

Rekomendowane odpowiedzi

Cały czas mnie kusi kontroler MT5 do mojej instalacji PV. Zastanawiam się czy warto zainstalować  coś takiego a szczególnie jak sie sprawdza po pewnym czasie.

 

http://www.ebay.pl/itm/Remote-Meter-MT-5-For-Tracer-Series-MPPT-Solar-Charge-Controller-Regulator-Cable-/351188546203?hash=item51c477f29b:g:ehsAAOSwajVUMQBn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mnie kusi kontroler MT5 do mojej instalacji PV. Zastanawiam się czy warto zainstalować  coś takiego a szczególnie jak sie sprawdza po pewnym czasie.

 

Nie wiem, czy mój post pomoże Ci w podjęciu decyzji o zakupie (bądź nie), owego sterownika, ale kilka zdań napiszę.

Czas nie ma tu nic do rzeczy - sterownik zawsze sprawdza się tak samo, tylko nie każdemu jest potrzebny. :hmm:

Mnie był i dlatego kupiłem go całkiem świadomie, a nie z przypadku.

Oczywiście bez sterownika, kontroler również będzie działał prawidłowo, a dodatkowo, dla osób nierozeznanych w tej materii, pierwsza obsługa i ustawienie parametrów instalacji PV nie będą tak bardzo rozbudowane. :hmm:

Jedną z zalet sterownika jest to, że w bardzo prosty sposób pozwala zaprogramować wszystkie dostępne funkcje kontrolera.

Bez sterownika można ustawić wyłącznie typ akumulatora i czas działania dwóch timerów (nawiasem mówiąc, te ostatnie są w przyczepie zupełnie niepotrzebne).

Sterownik dodaje dwie kolejne możliwości, które moim zdaniem, w wielu przypadkach są bardzo istotne (ustawienie poj. accu oraz korekcji temperaturowej - szczególnie ważne, jeżeli mamy wysokiej klasy accu żelowy).

Inną zaletą sterownika jest ekran LCD, na którym są wyświetlane parametry naszej instalacji PV.

Dzięki niemu, na bieżąco mamy podgląd tego, co się w niej dzieje (aktualne napięcie z paneli, temperatura, napięcie i pobór prądu z accu, procentowy stan naładowania accu, typ i pojemność znamionowa accu, ustawiony współczynnik korekcji temp., obciążenie accu w Wh lub Ah, ustawienie timerów).

Poza wymienionymi możliwościami, sterownik daje nam jeszcze coś - jeden mały "gratis", czyli główny wyłącznik wszystkich odbiorników podłączonych pod kontroler.

Po krótkim naciśnięciem jednego z przycisków, wszystkie odbiorniki są natychmiast wyłączane lub włączane, co jest bardzo wygodne. Posiadając sterownik, nie ma w ogóle potrzeby zaglądania do kontrolera, który np. u mnie jest zamontowany we wnętrzu jednej z kanap, więc dostęp do niego byłby niewygodny.

Cechy, które opisałem, były dla mnie wystarczającym powodem do zakupu sterownika i na chwilę obecną, zupełnie tego nie żałuję.

Zamieszczam kilka fotek pokazujących działanie sterownika w czasie różnych etapów pracy.

Końcowe stadium ładowania, tuż przed odcięciem (na górze napięcie na zaciskach accu; niżej - aktualny prąd z paneli);

 

post-8228-0-37350600-1482038379_thumb.jpg

 

Accu całkowicie naładowany; napięcie z paneli w danej chwili:

 

post-8228-0-01403700-1482038380_thumb.jpg

 

Akumulator w trakcie ładowania; aktualne napięcie, jakie podają panele; wyświetlacz podświetlony:

 

post-8228-0-78638500-1482038380_thumb.jpg

Tak wygląda to ogólnie, lepszego miejsca nie mogłem znaleźć (przepraszam za rozłożone "gary", ale fotka zrobiona w trakcie jakiegoś wyjazdu):

 

post-8228-0-33813500-1482038382_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego co napisał Krzysztof i sie z nim zgadzam, mi nie pasowały następujące elementy (choć wciąż go używam)

 

- po odłączeniu zasilania np poniżej 11,5V (tak ustawiony ochronnik aku) - pomimo że np rano solar doładował akumulator to nie sterownik nie włączał zasilania ponownie na odbiorniki.

 

- po odłączeniu zasilania na odwody np, po przeciążeniu czy zwarciu (np gdy żonka włączyła suszarkę 12V a nie wyłączyła ładowarki od laptopa) sterownik podawał zasilanie na odbiorniki dopiero po wykonaniu pełnego testu - a trwało to czasem 10-15minut

 

- czujnik temperatury był do zaprogramowania tylko w F - trzeba bylo wozić ściągę, przydawało sie np gdy w upały wszystko było wyłączone a po osiągnięciu w srodku np 30st włączała sie dmuchawa i schładzała przyczepę

 

- w bypasie, gdy przyczepa stała np w garażu i ni było ładowania solara to po 24 godzinach odłączał zasilanie na wyjściu - co np powodowało zaprzestanie działania alarmu i lokalizatora GPS i nie włączało się zasilanie oświetlenie zewnętrzne.

 

Dodam ze dwa pierwsze niuanse działały poprawnie gdy sterownik byl odpięty od regulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartosz 

Zgłębiające temat MT5 (taki jak na fotkach Kristofera) nie znalazłem możliwości zaprogramowania temperatury a pomiar odbywa się w °C. Wspomnę, że są też MT-1 i MT-2 które nie różnią się wyglądem z wyjątkiem oznaczenia i MT1 ma najdłuższy przewód. Jak działają nie wiem. Jest też MT-50, który jest dużo bardziej rozbudowany dając więcej możliwości ustawień z tym że jest on przeznaczony do nowszych regulatorów tracera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj jest z 2014 roku, przewód na RJ 2m, plus adapter USB w zestawie - kupowałem bodajże za 189 zeta na naszym ebay'u :]  :]  - jak możesz sprawdź hardware i firmware - ja wieczorem kuknę jak jest u mnie...

 

PS masz możliwość wybierania trybu pracy 12V lub 24V ? Wersje na rynek GB mają tylko 12V.

PS napisz też do Wianka, on testował u siebie przez chwile mój regulator i sterownik - tez znalazł jakieś niuanse ale nie pamiętam już co.

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może moje pytanie wyda się Wam dziwne ale jestem laikiem w tym temacie ale chyba już niektórzy :]  o tym wiedzą ale kto pyta nie błądzi.

W chwili obecnej mam taki kontroler: http://www.modernhome.pl/product-pol-4477-Regulator-ladowania-LAT-SHINE-1012-EU-10A-12V-.htmla mogę go wymienić na taki jaki opisujecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MT-5 jest dodatkiem do regulatora ładowania tracer serii N. W poście #9 masz link które kontrolery/sterowniki są kompatybilne z regulatorami ładowania.

Zawsze możesz wymienić sprzęt swojej instalacji PV. Regulatory ładowania już były opisywane w innych wątkach tego forum.

Jak zdecydujesz się już na wymianę to zamontuj sobie tracera pod kontroler MT-50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć jak chcecie poczytać mam po polsku w PDF o MT1 i sterownik Duo w załączniku,ja wybrałem z tej firmy i do tego baterię 200W , oczywiście z pomocą Krzyśka i mu bardzo za to Dziękuję i Pozdrawiam :yes:  :skromny:

Instr_MT_1.pdf

Instr_EPIPDB-COM_10A_20A.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MARIOczy dlaczego tak ci zależy na MPPT śledzenie maksymalnego punktu mocy .i tak tego nie wykożystasz .W jaki sposób przy twoim układzie. Czym więcej urzadzeń tym większe prawdopodobieństwo awarii,oraz co chyba naiważniejsze straty prądowe .Moja propozycja kup pożądny regulator i po sprawie ja mam tego już pare lat i jestem z niego zadowolony .co więcej zaspokoi oczekiwania nie jednej osoby

post-24028-0-86931600-1482170469_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator już mam od kilku lat tak samo jak instalację pv a kontroler/sterownik MT-5 jest tylko dodatkiem ułatwiającym kontrolę pracy regulatora, zużycia i dostarczania energii. Wygodnego włączania i wyłączania odbiorników. Regulator mam pod kanapą i nie po drodze mi jest zaglądać tam co jakiś czas. Jeżeli chodzi o pobór prądu przez kontroler to mogę sobie spokojnie poszaleć przy jego zapotrzebowaniu 15mA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.