Skocz do zawartości

Przetwornica 12V 230 w układzie solarnym .


piotrek3110

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 120
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2-gi sposób - jak piszesz odp. u dołu okienka masz  spinacz i napis dodaj pliki - klikasz i wybierasz fote z kompa

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z linkowanych przetwornic jak juz to ten Volt - co on wart nie wiem nie użytkowałem - OLX ali mi smierdzi na odległość :) ale to nawet nie to - skreśliłbym bo brak gwarancji przy urządzeniu za kilkaset zł jest jak dla mnie kicha

Panel z linka - ciężko wyczuć co to jest, regulator  w tym zestawie jest PWM - zastanowiłbym się nad  MPPT zyskasz 20-25% ładowania więcej - w całej ofercie jest sporo marketingowego pisania

Dane Twojej  lodówki znalazłem na Amazonie  jeśli wierzyć podanemu tam   Energy consumption (kWh/24 hours): .64kWh   co daje ok 233kWh rocznie  dla lodówki podblatowej H82 i pojemnosci ok 90L  to jest kosmos zużycie energii  i nie dziwota spojrzawszy na dalszą część specyfikacji mamy: Year of Introduction: 1995
Dla porównania - lodówka do której sie przymierzałem porównywalna wielkość  to RAVANSON LKK-88S z osobnym sporym zamrażalnikiem - deklarowana energożerność 160 kWh rocznie a porównywalna do Twojej np. Ravanson LKK90S czy podobna - energożerność takich lodówek obecnie jest na poziomie 120-130 kWh rocznie  -  to mocno istotne zarówno dla Twojego systemu PV jak i dla samej przetwornicy.

Ponieważ to watek o przetwornicach i trochę go śmiecimy bo Twój temat jest duzo szerszy - sugeruje kliknij zgłoszenie do moderatora aby go oddzielił (prawy górny róg posta) i w oddzielonym przegadajmy Twój temat do bólu :)
Druga moja propozycja  - ściągnij sobie i poczytaj poradniki Bartka z tego postu: 
https://forum.karawaning.pl/topic/16435-poradniczek-o-solarach/   jest tam strawnie i prosto opisane o PV wydaje mi się że sporo  by mogły Ci pomóc i łatwiej byłoby konkretniej pogadać

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega na działce chciał mieć prąd , do lodówki i oświetlenia .Zbudowaliśmy elektrownie , 600 W solar+ tracer +przetwornica AZO + 360 Ah . Uwierz mi jak jest mało słońca z 3 dni deszczowe brakuje prądu , lodówka 230 V tak ciągnie . W kamperze gdzie doładowywany był podczas jazdy też prądu było na styk , przy lodówce na 230 V , akumulatory padły po dwóch sezonach , nie 2 latach . Przy lodówce na 230 V  prądu starczało bez ładowania na ok 12- 15  h , przy 200 Ah.Ta sama lodówka przerobiona na 12V chodzi bez ładowania akumulatorów 3 - 4 doby . To praktyka nie teoria .A w kamperze elektrownie mam pokażną . To są dwa przykłady z życia . Wiem zaraz znajdą się teoretycy , że to nie możliwe , wyliczenia mówią inaczej , tylko w wyliczeniach niema wszystkich parametrów pracy elektrowni . Dlatego radzę Ci od razu lodówka na 12 V , za cenę przetwornicy masz agregat 12 V , wspawasz nabijesz i święty spokój na lata . Lodówka 230 V ok. 600 zł - agregat akli 500 + przeróbka samodzielnie max 100 , w zakładzie pewnie z 300 zł . czyli miedzy 1200 -1500 zł jest lodówka .Odpuść lodówkę na 230 V .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Przymierzam  się do montażu panela słonecznego. Mam swoje typy panel 280W, Tracer 2210 AN,akumulator 120 ah. I teraz pytanie jaką dobrać przetwornicę .Podajcie swoje typy. Będzie obsługiwała ładowarki tel, TV , zasilacz do anteny TV,  laptop i moze tez wentylator piecyka . Co do niego to nie jestem pewien czy ma 12V czy chodzi na 230V . Wybaczcie za błędy ale jestem zielony w temacie 

Moze też powiedzcie jakie kable użyć do połączenia tych urządzeń bo gdzieś czytałem że muszą byc rozne w zaleznosci co podłączamy 

Dzieki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lukpyr napisał:

Witajcie. Przymierzam  się do montażu panela słonecznego. Mam swoje typy panel 280W, Tracer 2210 AN,akumulator 120 ah. I teraz pytanie jaką dobrać przetwornicę .Podajcie swoje typy. Będzie obsługiwała ładowarki tel, TV , zasilacz do anteny TV,  laptop i moze tez wentylator piecyka . Co do niego to nie jestem pewien czy ma 12V czy chodzi na 230V . Wybaczcie za błędy ale jestem zielony w temacie 

Moze też powiedzcie jakie kable użyć do połączenia tych urządzeń bo gdzieś czytałem że muszą byc rozne w zaleznosci co podłączamy 

Dzieki 

żeby wiedzieć jakiej mocy kupić przetwornicę trzeba znać przede wszystkim zapotrzebowanie na prąd w szczycie (wszystkie odbiorniki pracujące jednocześnie)  i do tego dołożyć ze 20-30% zapasu.

przykładowo TV 80w, ładowarka laptopa 60w ,  wentylator 100 w - przetwornica minimum 300w mocy ciągłej. Do tego czysty sinus (nie modyfikowany).

każda przetwornica ma spore straty więc co się da lepiej zasilać bezpośrednio z 12v  oraz stały pobór (mniejszy lub większy) w stanie jałowym stąd wpięcie jej na stałe spowoduje wcześniejsze czy późniejsze rozładowanie akumulatora .

Co do przewodów analogicznie - żeby dobrać ich grubość trzeba znać maksymalny prąd jaki będzie nimi płynął, są odpowiednie tabele i kalkulatory.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Suzu4x4 napisał:

Co do przewodów analogicznie - żeby dobrać ich grubość trzeba znać maksymalny prąd jaki będzie nimi płynął, są odpowiednie tabele i kalkulatory

i ich długość od źródła do odbiornika :) nie zapominając o odpowiedniej izolacji w przypadku większych obciążeń :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.