Skocz do zawartości

wtyk 13 pin, ale jaki


Michalc3

Rekomendowane odpowiedzi

Po to są dedykowane moduły producentów np. VAG-owskie by nie było komplikacji i po podłączeniu przyczepki, moduł z " automatu " odłączał  światła p-mgłowe i czujniki parkowania .... tak przynajmniej jest w moim autku. Hak indywidualnie zakupiony, modem VAG-owski ściągnięty z Niemiec / koszt zakupu + transport niższy niż zakup dedyka w serwisie w Polsce / - natomiast sam montaż w serwisie.

VW Transporter T4 mojego znajomego ma też 13-stryjkowe gniazdo i nie ma modułu. Zamiast tego ma tylko specjalny przerywacz uruchamiający kontrolkę kierunkowskazów przyczepy oraz przekaźnik, który wyłącza światła przeciwmgłowe. Wydaje mi się, że jest to przekaźnik, który ma wewnątrz jakiś mały układ elektroniczny wyczuwający obecność dodatkowej żarówki i przełącza światła.

Ma też podpięte wszystkie 13 styków do instalacji. Nie wiem jednak gdzie prowadzi przewód styku nr 12 gdyż chowa się w czeluściach nadwozia.

Być może nie jest nigdzie podpięty i dynda sobie gdzieś tam ale może być gdzieś podpięty i ciekaw jestem gdzie.

Gdy montowałem moje gniazdo to chciałem zobaczyć co i jak ale niestety nie było czasu.

Jak widać, co samochód to ma inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 140
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

VW Transporter T4 mojego znajomego ma też 13-stryjkowe gniazdo i nie ma modułu. Zamiast tego ma tylko specjalny przerywacz uruchamiający kontrolkę kierunkowskazów przyczepy oraz przekaźnik, który wyłącza światła przeciwmgłowe. Wydaje mi się, że jest to przekaźnik, który ma wewnątrz jakiś mały układ elektroniczny wyczuwający obecność dodatkowej żarówki i przełącza światła.

Ma też podpięte wszystkie 13 styków do instalacji. Nie wiem jednak gdzie prowadzi przewód styku nr 12 gdyż chowa się w czeluściach nadwozia.

Być może nie jest nigdzie podpięty i dynda sobie gdzieś tam ale może być gdzieś podpięty i ciekaw jestem gdzie.

Gdy montowałem moje gniazdo to chciałem zobaczyć co i jak ale niestety nie było czasu.

Jak widać, co samochód to ma inaczej.

 

Może do jego autka nie jest wymagany moduł. Wszystko zależy od modelu autka i roku produkcji - generalnie.

 

Jak montowałeś swoje gniazdo - trzeba było poświęcić troszkę czasu i zobaczyć co i jak.... teraz pozostaje albo posłuchać Krzyśka albo podjechać na wykład do dobrego elektryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie moduł dedykowany zamawiałem w PL, pamiętam że kosztował ok 400zł. Jakość wykonania gniazda 13 pin w samochodzie bdb+. Nie do dogonienia w tanich gniazdach jakie wcześniej montowałem sam z hurtowni motoryzacyjnej. Jeżeli dobrze pamiętam, to gniazdo 13 pin jest nie rozkładalne. Wyglądało na całkowicie szczelne, a użytkownikowi zostawili tylko konserwację pinów.  Pin 12 w przyczepie mam nie używany, mimo wszystko samochód wie (widocznie po Can tak jak pisał Kristofer), że przyczepa jest podpięta. Odłącza światła p.mgłowe w samochodzie i czujniki cofania tylne. Na wyświetlaczu mam też ikonkę, że jadę z przyczepą.

 

Michał - nie kombinuj z szukaniem wtyczki na miejscu. Zamów przez internet, 12zł wysyłki, pomyśl ile kosztuje paliwo i Twój czas na szukanie po sklepach stacjonarnych..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą skrzyneczkę znalazłem  po otwarciu dolnej kratki wentylacyjnej lodówki, czy to jest wejście kabli z wtyczki przyczepy 10 + 11 -?post-17826-0-13572000-1479590030_thumb.jpg


PS. Czy one idą bezpośrednio od wtyczki , czy mogą być gdzieś rozdzielane-łączone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę. Robisz niewyraźne i niezbyt konkretne fotki. Na obudowie jest napis, niestety widoczny tylko częściowo, bo zasłania go czarny kabel.
Gdyby zdjęcie było wyraźne i pokazujące całość oznaczeń, to być może udało by się określić "co to".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą skrzyneczkę znalazłem  po otwarciu dolnej kratki wentylacyjnej lodówki, czy to jest wejście kabli z wtyczki przyczepy 10 + 11 -?attachicon.gif20161116_104608.jpg

PS. Czy one idą bezpośrednio od wtyczki , czy mogą być gdzieś rozdzielane-łączone?

 

tak to kable od wtyczki przyczepy 10 i 11 -  w tej puszcze jest bezpiecznik i jakiś układ do stabilizacji napięcia (na wyjściu do lodówki zawsze będziesz miał max 12V, jeśli napiecie będzie niższe jak 11V to lampka włącznika lodówki będzie pulsować) . Mialem identycznie u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może do jego autka nie jest wymagany moduł. Wszystko zależy od modelu autka i roku produkcji - generalnie.

 

Jak montowałeś swoje gniazdo - trzeba było poświęcić troszkę czasu i zobaczyć co i jak.... teraz pozostaje albo posłuchać Krzyśka albo podjechać na wykład do dobrego elektryka.

Nie trzeba elektryka. Musiałbym znów trochę pogrzebać ale mi się nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer i BartoszK dzięki za odpowiedż. Zrobiłem dodatkowe zdjęcia tej puszeczki po jej zdemontowaniu i rozebraniu. Stwierdziłem że jej + na wejściu idzie od styku 9 we wtyczce przyczepy a - od 13.Między stykami ujemnymi tej puszeczki jest przepływ prądu a między plusami brak.Kabelki idące od tej puszki do lodówki po włączeniu klawisza lodówki na 12 V i podłączeniu do żródła prądu -jest przepływ, po wyłączeniu klawisza obwód się przerywa, chociaż przy włączonym klawiszu kontrolka tego klawisza nie pali się. Czy lodówka chłodzi nie wiem bo w garażu jest tak zimno że żeberka lodówki są same z siebie lodowate.Wygląda na to że awarii uległa ta skrzyneczka. I moje pytanie co to jest jak się nazywa i gdzie tego szukać?Gdzie kupic?

post-17826-0-83886700-1479744154_thumb.jpg

post-17826-0-04797800-1479744254_thumb.jpg

post-17826-0-65156400-1479744261_thumb.jpg

post-17826-0-84086900-1479744282_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka na 12V nie chłodzi od razu - włącz i poczekaj około 30 minut - - "kaloryfer" za lodówką powinien być ciepły, a temperatura w zamrazalniku powinna spadac - jesli w srodku bylo 20st to po 30 minutach powinno byc ZERO lub mniej...

 

PS - u mnie bywalo tak ze lampka klawisza od 12V zapalala sie nie raz dopiero po chwili, nawet po minucie...

PS - a jak smiga na 230V?

PS - podaj na wejscie napiecie wyzsze jak 12,5V - zobacz czy sie lampka zapali...

 

To nie jest taki uklad jak u mnie - to jest zabezpieczenie przed nadmiernym rozladowaniem AKU - mozesz to wywalic - i bezposrednio polaczyc przewody - powinna dzialac

 

Jestes pewien na 100% ze to obwody 9i13 (dlatego ktos zalozyl zabezpieczenie AKU)? czy nie 10i11 bo tak powinno byc do lodowki

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz zawsze sprawdzić napięcie miernikiem przed i po załączeniu lodówki na 12V. Czasami jest też tak, że jak przyczepa jest podpięta pod 230V to lodówka na 12V nie pójdzie bo elektroblok wie, że sprzęt stoi na placu podpięty do prądu a lodówka na 12V jest na czas jazdy.

 

moim zdaniem załączenie lodówki powinno odbić się chwilowym spadkiem napięcia. Dodatkowo po demontażu kratek od lodówki powinieneś mieć dostęp do kabelków podpiętych do grzałki. U mnie w przyczepach było to dobrze oznaczone +12V i -12V - sprawdź tam napięcie. Z ciekawostek w tabbercie z fabryki wyjechała lodówka bez instalacji 12V. Wszystko było, tylko zasilania 12V nie. Puściłem nowe, grube kable, działało idealnie.

 

 

użyj termometra elektronicznego, najlepiej z sondą na kablu - zobaczysz czy lodówka ruszyła, tylko sobie akumulatora w aucie nie rozładuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.