Skocz do zawartości

wtyk 13 pin, ale jaki


Michalc3

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 140
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Albo szukaj po omacku albo szukaj schematu instalacji elektrycznej. Jeśli od sprzedawcy dostałeś oryginalną instrukcję obsługi to masz tam schematy

"Albo szukaj po omacku" ...............

 jacek00 bez urazy ale porada warta funta kłaków szczególnie w elektryce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Albo szukaj po omacku" ...............

jacek00 bez urazy ale porada warta funta kłaków szczególnie w elektryce

Ja rozumiem, że specjalnie wycinasz drugą część ale ta druga była ściśle związana z pierwszą.

 

Czyli miernik w łapę i szukamy. Tak jak powyżej już kilka osób napisało. Albo poszukać instrukcji od Adrii i nie szukać po omacku tylko mieć schemat czarno na białym. Teraz już chyba jasniej się wyraziłem

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że specjalnie wycinasz drugą część ale ta druga była ściśle związana z pierwszą. Czyli miernik w łapę i szukamy. Tak jak powyżej już kilka osób napisało. Albo poszukać instrukcji od Adrii i nie szukać po omacku tylko mieć schemat czarno na białym. Teraz już chyba jasniej się wyraziłem

Teraz tez  nic nie wycinam, a w poprzednim poście też niczego nie wyciąłem, a jedynie zacytowałem - drobna różnica a jednak. :look:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym drugim schemacie masz pokazane, że w standardzie było złącze Multicon

 

post-8228-0-37583100-1401789410.jpg

 

Zobacz tutaj:

http://forum.karawaning.pl/topic/16821-słownik-nie-tylko-karawaningowy/page-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 21 biało niebieski to masa?

19 niebiesko biały stały plus?

04 niebieski lodówka ?

Tylko jak rozpoznać niebiesko biały od biało niebieskiego :)

Edytowane przez Pierzasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link, który podał Jacek (pewnie z przeoczenia) jest dla "WeSt", natomiast dla "Multicon" prawidłowy jest ten:

http://forum.karawaning.pl/topic/16821-słownik-nie-tylko-karawaningowy/?p=373894

Tam masz tabelkę (druga od końca). Poza tym nieuważnie spojrzałeś na kolory przewodów, bo prawdopodobnie masz : niebieski, niebiesko-biały i biało-niebieski. Między tymi dwoma ostatnimi jest różnica w proporcji kolorów.

W tabelce kolory są dokładnie opisane, ale oczywiście należy to potwierdzić pomiarem, tylko teraz juz masz wszystko na tacy.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko moje kolory niebiesko biały , biało niebieski i niebieski są w mojej instrukcji i defacto w przyczepie co widać na zdjęciu (w schematach wtyczek które daliście są inne kolory).

I usiłuję ustalić który jest od czego u mnie

Czyli 21 biało niebieski to masa?

19 niebiesko biały stały plus?

04 niebieski lodówka ?

Tylko jak rozpoznać niebiesko biały od biało niebieskiego :)

Schematy z mojej Adrii dałem wcześniej w poście 80

post-7469-0-39144500-1487111415_thumb.jpg

Edytowane przez Pierzasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie i zgodnie z tabelą może być tak (trzeba potwierdzić, inaczej nie ustalisz):

niebieski: stały plus

niebiesko-biały: plus dla zasilania lodówki

biało-niebieski: minus (w tym przypadku w/g starych zasad, czyli wspólny dla kontaktów od 9 do 12)

IMHO

 

PS

Pomiarem musisz zidentyfikować masowy przewód, jeśli mają identyczne proporcje kolorów.

W biało-niebieskim powinno być więcej białego, niż niebieskiego, a w niebiesko-białym, więcej niebieskiego.

Różnice mogą być niewielkie lub producent przyczepy zastosował identycznych kolorów przewody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Oznacz sobie taśmą jeden z tych przewodów "biały/niebieski".
2. Wyłącz wszystkie! odbiorniki 12 V w przyczepie (pompka, oświetlenie, włącznik lodówki na "Off" itd.
3. Miernikiem ustawionym na pomiar rezystancji (najniższy zakres) sprawdź wskazania: np. czerwona końcówka miernika do przewodu niebieskiego, a czarna raz do niebiesko-białego, a potem do drugiego (biało-niebieskiego oznaczonego taśmą).
4. Za każdym razem wskazanie na mierniku nie powinno się zmienić.
5. Gdyby było inaczej, to czegoś nie wyłączyłeś.
6. Jeśli wskazania się nie zmieniały, to włącz teraz w przyczepie np. kilka punktów świetlnych, najlepiej takich, gdzie masz oświetlenie żarowe (zwykłe żarówki, nie LED)
7. Ponownie zrób pomiar w/g pkt.3
8. Przewód, dla którego wskazanie się zmieni (niebiesko-biały lub biało-niebieski oznaczony taśmą) będzie "wspólną masą".
9. Aby to potwierdzić: przykładasz końcówki miernika do biało-niebieskiego i niebiesko-białego: wskazania powinny być bez zmian
10. Ustawiasz włącznik lodówki dla nap. 12 V w pozycję "ON" włączona i ponownie sprawdzasz wskazania.
11. Jeśli grzałkę masz sprawną i podłączenia również, to wskazanie się zmieni (będzie różne od poprzedniego).

12. Przed podłączeniem przewodów do wtyczki, możesz jeszcze podpiąć "-" i "+" 12 V do przewodu masy i tego, który zasila odbiorniki w przyczepie, aby sprawdzić praktycznie działanie obwodu.

Prościej chyba się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

) Poza tym nieuważnie spojrzałeś na kolory przewodów, bo prawdopodobnie masz : niebieski, niebiesko-biały i biało-niebieski. Między tymi dwoma ostatnimi jest różnica w proporcji kolorów.

W tabelce kolory są dokładnie opisane, ale oczywiście należy to potwierdzić pomiarem, tylko teraz juz masz wszystko na tacy.

Według mnie i zgodnie z tabelą może być tak (trzeba potwierdzić, inaczej nie ustalisz):

niebieski: stały plus

niebiesko-biały: plus dla zasilania lodówki

biało-niebieski: minus (w tym przypadku w/g starych zasad, czyli wspólny dla kontaktów od 9 do 12)

IMHO

 

PS

Pomiarem musisz zidentyfikować masowy przewód, jeśli mają identyczne proporcje kolorów.

W biało-niebieskim powinno być więcej białego, niż niebieskiego, a w niebiesko-białym, więcej niebieskiego.

Różnice mogą być niewielkie lub producent przyczepy zastosował identycznych kolorów przewody.

Faktycznie Krzysiek masz rację, po wnikliwym przypatrzeniu się kolorom istnieją minimalne różnice w proporcjach kolorów. Z tym że akurat moja wersja przypisania kolorów się zgadza , w sensie, że lodówka po stacyjce to (z Hol. Koelkest) jest na przewodzie niebieskim natomiast nr. 21 z mojej instrukcji obsługi to biało niebieski- masa.

Stwierdziłem, że jak dam plus z Aku. na 100 procentowy niebieski plus, czyli lodówkę, to nawet jakby było coś zakręcone z pozostałymi dwoma kolorami , to i tak dając nań masę nic się nie stanie. Dałem oczywiście według instrukcji jako masę biało niebieski i lodówka "zagadała" :). W tym momencie było już jasne, że pozostały niebiesko biały to plus od pozostałych urządzeń (oczywiście potwierdziło się to ). A więc sytuacja opanowana :) Pozostało założyć jedynie wtyczkę , którą znalazłem w przyczepie (pewnie to ona oryginalne była zamontowana.

Edytowane przez Pierzasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:bravo:

Teraz masz satysfakcję, że masz wszystko tak, jak chciałeś :ok:

satysfakcja tym bardziej, że w Adrii działają mi wszystkie urządzenia , łącznie z wyciągiem nad kuchniaą i trumaventem i oczywiście całe oświetlenie ... Wszystko na 12v . W LMC w sumie działały mi tylko krany i dwie małe lampeczki (w kuchni i łazience)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.