Skocz do zawartości

Swiatla cofania - przyczepa Hobby Elegance z 1995r jak podlaczyc?


baqs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam przyczepe Hobby Elegance z 1995r i aby przejsc u mnie badania techniczne przyczepa musi byc wyposazona w dwa swiatla cofania. Fabrycznie takie swiatla nie byly instalowane, chce dodac pojedyncze swiatla pod zderzakiem po obu stronach.

 

Przyczepa ma wtyczke 13 pinowa czyli (chyba) instalacja powinna miec gotowe okablowanie. Ktos moze wie gdzie w przyczepie szukac, gdzie sie podlaczyc z swiatlem cofania?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pod przednim łóżkiem (wejście z wtyczki, rozgałęzienie na przednie obrysówki, przejście na tylną puszkę) ) i na końcu przyczepy (rozgałęzienie na światła, obrysówki) powinieneś mieć prostokątne puszki, pomiędzy nimi powinna iść wiązka przewodów. Jak je odkręcisz, zobaczysz szynę, może będzie tam rezerwa na światło cofania. Jeżeli nie - pociągnij dodatkowy przewód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam przyczepe Hobby Elegance z 1995r i aby przejsc u mnie badania techniczne przyczepa musi byc wyposazona w dwa swiatla cofania. Fabrycznie takie swiatla nie byly instalowane, chce dodac pojedyncze swiatla pod zderzakiem po obu stronach.

 

Przyczepa ma wtyczke 13 pinowa czyli (chyba) instalacja powinna miec gotowe okablowanie. Ktos moze wie gdzie w przyczepie szukac, gdzie sie podlaczyc z swiatlem cofania?

Dlaczego musisz mieć światła cofania? Światła cofania są wymagane w przyczepach zarejestrowanych po raz pierwszy po 1 sierpnia 2009 roku.

 

Więc nie musisz mieć żadnych świateł cofania. A jeśli diagnosta ich wymaga to powiedz mu aby się może przeszkolił z przepisów

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nie zmieniły się przepisy to powiedz diagnoście, żeby najpierw lekko stuknął się w czoło, a później wrócił do nauki. Jeżeli przyczepa nie posiada fabrycznych świateł cofania to nie musi ich być, szczególnie, że jest rejestrowana dawno a nie teraz pierwszy raz.

 

Jeżeli światła fabrycznie są to muszą działać nawet w 20 letniej przyczepie (np moja stara angielka miała).

 

Pytanie czy masz tam wiązkę do tych świateł i instalacje bo obstawiam, że raczej nie, tylko ktoś zmienił samą wtyczkę na 13 pin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W światła cofania muszą być wyposażone przyczepy rejestrowane po 2005r. Nie wiem dlaczego u ciebie wymagają tego mimo, że przyczepa jest starsza. :-/

Edytowane przez adje (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W światła cofania muszą być wyposażone przyczepy rejestrowane po 2005r. Nie wiem dlaczego u ciebie wymagają tego mimo, że przyczepa jest starsza. :-/

Po 1 sierpnia 2009. Moja jest z 2006 i nie ma światła cofania i żaden diagnosta tego nie wymaga.

 

Edit:

Ok, bo my rozmawiamy o naszych rodzimych przepisach, a Baqs przecież kiedyś rozważał kupno przyczepy w PL i wywóz poza UE. Także miejsce zamieszkania to Ameryka Południowa, więc może ichniejsze przepisy wymagają świateł cofania :)

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 sierpnia 2009. Moja jest z 2006 i nie ma światła cofania i żaden diagnosta tego nie wymaga.

 

Edit:

Ok, bo my rozmawiamy o naszych rodzimych przepisach, a Baqs przecież kiedyś rozważał kupno przyczepy w PL i wywóz poza UE. Także miejsce zamieszkania to Ameryka Południowa, więc może ichniejsze przepisy wymagają świateł cofania :)

 

Tak, zgadza sie - to sa lokalne przepisy u mnie gdzie wymagaja swiatel cofania.

 

Dziekuje za odpowiedzi poszukam czy sa wyprowadzenia w puszkach sugerowanych przez GregorY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zgadza sie - to sa lokalne przepisy u mnie gdzie wymagaja swiatel cofania.

 

Dziekuje za odpowiedzi poszukam czy sa wyprowadzenia w puszkach sugerowanych przez GregorY

 

jak nie ma, to puszczasz kabel pod podłogą, mocujesz opaskami do istniejących przewodów, rurek, jak Ci pasuje (ja nie wbijałbym nic w podłogę). Mocowałem takie dodatkowe światło dla siebie w tabbercie, trafiłem identyczne jak mocowane obok przeciwmgielne fabryczne. Działało, świeciło przy cofaniu i w kamerze cofania było jaśniej i bezpieczniej i na drodze samochody za mną wiedziały co się dzieje. Generalnie jestem za, ale przepisy nie wymagają. W Październiku 2014 kupowałem nową przyczepę towarową, miała wiązkę 7 pin, rejestrowałem, nie miała świateł cofania i dalej nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Swiatla cofania zostaly zainstalowane wykorzystujac instalacje swiatla przeciwmgielnego ktore u mnie nie jest obowiazkowe - wiec poszlo latwo.

Wtyczka przyczepy oryginalnie jest 13pinowa ale z 10 zylowym kablem. (wczesna wersja bez pinu wykrywajacego podlaczenie przyczepy). Mimo tego ze w 13pinowej jest osobno i swiatlo cofania i przeciwmgielne takich instalacji tj gniazdek 13pin po stronie samochodu tutaj sie nie stosuje i ja mam zalozona przejsciowke z 13>7. Glownie w uzyciu sa 7 pinowe gdzie swiatlo cofania jest na pinie 2 (kabelek niebieski) - w Polsce jest tam przeciwmgielne.

 

Wszystko dziala i przyczepa przeszla pozytywnie przeglad techniczny.

Dziekuje za porady.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak skromnie dodam od siebie, że nawet jeżeli światła cofania nie są wymagane to warto je sobie zamontować.

Przyczepa kempingowa to nie mała towarówka tylko wielki kloc na kołach.

Warto by inni użytkownicy wiedzieli, że czasami masz zamiar cofnąć. A i manewrowanie w nocy też jest trochę łatwiejsze, bo światła cofania oświetlają przestrzeń za przyczepą i trochę łatwiej widać miejsce gdzie się cofa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam mam problem z moją hobby 540. Zmieniłem budkę, a w niej nie ma światła cofania, a wtyczka i instalacja jest 13 pin. Niestety zajrzałem do środka wtyczki i nie ma pinu 8 podpiętego. Pociągnę sobie kabel jak to zrobiłem w poprzedniej budce, niestety nie umiem rozebrać wtyczki 13 pin by dostać się do pinów w niej. Jest to ori wtyczka 13 pin. Próbowałem siłą i nic z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem z moją hobby 540. Zmieniłem budkę, a w niej nie ma światła cofania, a wtyczka i instalacja jest 13 pin. Niestety zajrzałem do środka wtyczki i nie ma pinu 8 podpiętego. Pociągnę sobie kabel jak to zrobiłem w poprzedniej budce, niestety nie umiem rozebrać wtyczki 13 pin by dostać się do pinów w niej. Jest to ori wtyczka 13 pin. Próbowałem siłą i nic z tego.

Taką masz czy inną :

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej (Home Car) jest tak że mam i światło cofania i światło przeciwmgielne ale o dziwo wtyczka na 7pin. Po podłączeniu do auta i wrzuceniu wstecznego światła cofania nie ma natomiast przeciwmgielne świeci się zaraz po włączeniu świateł pozycyjnych ale .......... jest jeszcze jedna niewiadoma ponieważ nie ma prawej górnej tylnej obrysówki. Nie sprawdzałem ale się zastanawiam czy po włączeniu przeciwmgielnego się nie zaświeci obrysówka??? Przeciwmgielne w aucie działa jak powinno (sprawdzałem w innej przyczepie). Gdyby tak było to znaczy że coś mam skopane tylko co? I jeszcze jedno, skoro  mam światło cofania i wtyczkę na 7 pin to to światło nie będzie działać? Ciekaw jestem czy fabrycznie było na 13pin jeżeli tak to po co ktoś to zmieniał na 7? Przegląd zaraz po zakupie przeszedłem bez najmniejszych problemów pomimo nie sprawnego wstecznego i przeciwmgielnego ale nie wiem jak będzie na kolejnym przeglądzie i w przypadku kontroli drogowej? Skoro światła są to powinny działać ale jak ma być światło cofania przy 7pin? Czy czeka mnie przeróbka na 13pin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.