Skocz do zawartości

Miernik wilgotności drewna - warto???


bammber

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

ok, wyniki badania upublicznimy na forum ;)

 

 

:]

Zobaczymy, cenie prywatność :D

 

 

w procampie na jesień była cała obmierzona i nigdzie nie było wilgoci

Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 142
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

47 minut temu, Suzu4x4 napisał:

oględziny przyczepy przy pomocy kamery termowizyjnej celem sprawdzenia czy "jest sucha" wykonuje tylko wewnątrz przy dodatniej temperaturze (przyczepa w środku ma taką samą temperaturę jak otoczenie i nie była ogrzewana przed oględzinami) wówczas obraz z kamery w przypadku suchych  ścian jest praktycznie jednolity, w przypadku jakiegokolwiek zawilgocenia jest to widoczne na kamerze (różnica temperatur w miejscu wystąpienia zawilgoceń)

No dobraczyli wychwycenie tych miejsc nie wynika z faktu że materiały mokre, zawilgocone mają inną zdolność przewodzenia ciepła (przewodzenia nie ma - bo mamy taką samą temperaturę na zewnątrz i wewnątrz przyczepy), tylko inną temperaturę na powierzchni mokrej i suchej (różnice w przejmowaniu ciepła - wymiana ciepła między gazem a ciałem stałym) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, kamera nie pokazuje nam wilgotności tylko rozkład temperatury na badanej powierzchni , 

generalni zaleta jest taka że przy pomocy kamery nie musimy wchodzić nawet do środka wystarczy zajrzeć przez otwarte drzwi, po co tracić czas na ściąganie butów i uginanie się po zakamarkach jak od razu widać czy jest jakiś babol, a jak po wstępnych oględzinach nie ma dyskwalifikacji i   wszystko jest ok to wówczas można sprawdzić miernikiem wilgotności we wszystkich newralgicznych miejscach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tomii napisał:

Mareczku ja jestem eko :D  - i mam dom niskoenergetyczny i w takim domu przy kominku powstaje kilka problemów które ciężko rozwiązać (spory mostek cieplny przez komin, oraz przez nawiew powietrza do spalania, przesuszone i przegrzane powietrze, brak ekonomicznych uzasadnień do palenia w kominku (sezon grzewczy to jakieś 550-600 m3 gazu GZ-50 - czyli cały rok ogrzewania to koszt około 1200 zł). Poza tym małe dzieci, syf w salonie i smugi na ścianach. 

Zastosowanie tylko i wyłącznie do znalezienia a później do kontrolowania nowej budki. 

Tomuś takie eko to jak los na loterii Powerball USA w kumulacji oczywiście :). Tak porównując to nie wiem ile m3 gazu u mnie przez komin się utylizuje :D ale w $ to tak min 400-450zł/miesiąc.  Co do kominka to mam wielu znajomych co palili tylko jeden sezon i zrezygnowali lub po prostu najzwyczajniej zdemontowali kominek. Obok mnie stoją postawione nowe cztery domy i tylko w jednym bawią się z kominkiem reszta gaz czyli eco.

Teraz jak już wyruszysz w poszukiwanie tej jedynej wyszukanej przyczepy i jak wyłożysz te precjoza ze skrzyneczki to sprzedający /handlarz lub co gorsza bajkopisarz dostanie bólu serca  albo jeszcze gorzej innej części ciała :hehe:  Więc skromnie sugeruje aby do skrzyneczki dorzucić dwie pozycje z apteki  . Nie mówię tu o żółtym kremie tylko konkretnie to :hehe:  

image.jpeg.7f1f5e5a8aaaac0e6204bb98f09b0b7b.jpeg  image.jpeg.e0d52c402a5acb02ba6e9d814407874f.jpeg

A na poważnie to wiesz łatwo i szybko nie będzie ,niemniej trzymam kciuki za udaną i bezpieczną dla Ciebie transakcję :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Nabyłem urządzenie volcraft MF 100 

Kto posiada takie urządzonko? 

Chciałbym się dowiedzieć jakie graniczne parametry pomiarów mówią o tym czy miejsce jest suche czy zawilgocone. 

Badalem swoją angielke i wnioski są takie że:

Dach 12-15 stopnia urządzenia 

Ściana tylna 7-12

Ściany boczne 16- 22

Plastikowe szyby 4-6

Dzwiczki szaf 7-9

 

No i znalazłem kilka małych miejsc nad oknem nad kuchnia i okolice światła zewnętrznego i w dole szafki nad kuchnia gdzie wynik jest w granicach 50-70

Wiec tam chyba coś jest nie tak. Dziwne że powyżej tego miejsca jest standardowe ok 20.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem urządzenie volcraft MF 100  Kto posiada takie urządzonko? 

Chciałbym się dowiedzieć jakie graniczne parametry pomiarów mówią o tym czy miejsce jest suche czy zawilgocone. 

Badalem swoją angielke i wnioski są takie że:

Dach 12-15 stopnia urządzenia 

Ściana tylna 7-12

Ściany boczne 16- 22

Plastikowe szyby 4-6

Dzwiczki szaf 7-9

 

No i znalazłem kilka małych miejsc nad oknem nad kuchnia i okolice światła zewnętrznego i w dole szafki nad kuchnia gdzie wynik jest w granicach 50-70

Wiec tam chyba coś jest nie tak. Dziwne że powyżej tego miejsca jest standardowe ok 20.

 

 

W Elcamp mi powiedzieli, że miejsca powyżej 20% są już podejrzane. Miejsca suche to około 7-10%.  I tyle też mam rok w rok na badaniu szczelności

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2019 o 09:47, Tomii napisał:

W końcu się przełamałem i u "majfrendów" za niespełna 21 dolców zakupiłem bezinwazyjny wilgotnościomierz (link do aukcji: https://pl.aliexpress.com/item/RZ-EMT01-Inductive-Wood-Moisture-Meter-Hygrometer-Digital-Electrical-Ambient-Temperature-Tester-Measuring-tool-GM630/32825988170.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.56b55c0foX27md ) 

Zobaczymy co to warte. Do tej pory zamówiłem już kilka przyrządów pomiarowych i wszystko poza miernikiem grubości lakieru działa prawidłowo.

I jak Tomku - testowałeś już ten miernik od majfrenda??

Jeśli sprawdza się w praniu to też bym może cosik takiego zanakupił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak Tomku - testowałeś już ten miernik od majfrenda??
Jeśli sprawdza się w praniu to też bym może cosik takiego zanakupił...
Najlepiej aby zrobić test i sprawdzić taki miernik w zestawieniu z innym porządnym. Ale tak czy inaczej raczej jestem sceptyczny, że ten sprzęt za 70 parę złotych będzie należycie działał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - biorąc pod uwagę cenę, sceptycyzm jest jak najbardziej uzasadniony.

Dobrze by było go - tak jak piszesz - "skalibrować" przez wykonanie równoległych pomiarów z jakimś sprawdzonym miernikiem.

Przykład Arka pokazuje jednak, że najistotniejsze jest to, żeby wychwycić miejsca w których coś się dzieje zawczasu. Czyli chodzi o to, żeby w jakimś tam zakresie błędu, nawet większym niż profeska, taki miernik pokazał nam różnice, z którymi można by coś już dalej działać.

Byle by wskazania były - nawet w tym zwiększonym zakresie błędu - ale jednak w miarę odpowiadające rzeczywistości...

Z tym miernikiem widzę tylko jeszcze jeden problem. Jeśli dobrze rozumiem, powierzchnia pomiaru znajduje się na tylnej ściance urządzenia, przez co do pomiaru potrzebna jest dosyć duża powierzchnia styku urządzenia z drewnem, co znacznie zawężałoby pomiar - czy nie mam racji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Zulos napisał:

Z tym miernikiem widzę tylko jeszcze jeden problem. Jeśli dobrze rozumiem, powierzchnia pomiaru znajduje się na tylnej ściance urządzenia, przez co do pomiaru potrzebna jest dosyć duża powierzchnia styku urządzenia z drewnem, co znacznie zawężałoby pomiar - czy nie mam racji?

Kwestia też drewna w przyczepie, a tego za wiele nie ma, a na pewno nie ma go odsłoniętego. Może tapetka i inne materiały już będą przeszkadzały w pomiarze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, jacek00 napisał:

Kwestia też drewna w przyczepie, a tego za wiele nie ma, a na pewno nie ma go odsłoniętego. Może tapetka i inne materiały już będą przeszkadzały w pomiarze?

Igzaktli - trzeba by porównać i zrobić pomiary bezpośrednio na drewnie i z okładziną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym filmie z Adrii co kiedyś Jacek pokazałeś było podobnie.... do 20% jest ok. 20 -30 % to miejsce podejrzane ( Choć czasem w miejscach narażonych na wilgoć około 20 % to norma ). No i powyżej 30 % zaczyna się problem który należy zlokalizować. ( Choć dodam że 30 % wilgotności nie jest do wychwycenia organoleptycznie...drewno jeszcze wydaje się suche. Miałem taki problem w poprzedniej budzie 

10 godzin temu, jacek00 napisał:

W Elcamp mi powiedzieli, że miejsca powyżej 20% są już podejrzane. Miejsca suche to około 7-10%.  I tyle też mam rok w rok na badaniu szczelności

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Pierzasty napisał:

Na tym filmie z Adrii co kiedyś Jacek pokazałeś było podobnie.... do 20% jest ok. 20 -30 % to miejsce podejrzane ( Choć czasem w miejscach narażonych na wilgoć około 20 % to norma ).

Tak, chyba rok temu w Elcampie mówili, że np w łazience może być wilgotniej przy badaniu. Rok temu miałem tam 13%, w tym roku poniżej 10%. Więc jak widać wartości się zmieniają :D Ale wtedy byłem na przeglądzie po już kilkudniowym użytkowaniu budy. Teraz byłem praktycznie z marszu, więc stąd też mogą być jakieś różnice pewnie.  

Ale miejsca po 50-70 to już chyba totalna zgnilizna! 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał się lepiej przyjrzeć przy tym oknie kuchennym, 50-70% dziwne dla mnie jest to że wartość taką ma tylko pas od okna w góre na 10cm. Wszystko wyżej jest ok 20%.

skąd mogła się wziąć tam ta wilgoć?

A i w instrukcji wilgotnościomierza doczytałem że pomiar musi być wykonywany prostopadle do powierzchni(conajmniej 8-10cm od innych przedmiotów czy płaszczyzn) oraz  ,że w rogach ścian bądź przy styku na raz dwóch różnych powierzchni pomiar może być wypaczony.

dlatego pomiary w najbardziej narażonych miejscach tj w rogach trzeba wykonywać porównawczo z innych podobnym 100% suchym rogiem.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Zulos napisał:

I jak Tomku - testowałeś już ten miernik od majfrenda??

Jeśli sprawdza się w praniu to też bym może cosik takiego zanakupił...

Generalnie jak będzie chwila to może wezmę miernik od @Pierzasty i porównamy dokładniej.

Tak jak na szybko porównywaliśmy z miernikiem inwazyjnym Arka to pomiary może nie tyle co się pokrywały , ale miały tą samą tendencję. Czyli gdzie jeden wskazywał jakąś podwyższoną wilgotność to i ten tani, byle jaki od chińczyków sugerował to samo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.