Skocz do zawartości

Miernik wilgotności drewna - warto???


bammber

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, miałem podejrzenia , że w bakiście, bo delikatnie wybrzuszona jest sklejka na dole, ale tam jest 16 %, a z drugiej stronie w bakiście jest również tyle samo. Podobno w bakiście i miejscach wietrznych bywa więcej wilgotności, więc w miejscu o którym piszę jest również "wietrznie" (krata lodówki)

Generalnie miejsce podejrzane znalazłem przypadkiem tylko dzięki temu miernikowi (choć zrobiłem zdjęcie wczoraj wieczorem i na zdjęciu teraz widzę obszar trochę zmieniony) . Na żywo w dzień nie jest to tak łatwo zobaczyć. (mówię oczywiście o widoku wewnętrznym)

A żeby zobrazować miejsce, że nie wiele miejsc przecieku tam może być, to załączam fotkę . Jest to obszar który na długość i wysokość miej więcej obrazuje obszar podwyższonej ilości wilgoci jaki jest w środku.

IMG_0987.JPG

Edytowane przez Pierzasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 142
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2 minuty temu, KlAn napisał:

W tym miejscu możesz mieć wilgoć zarówno z kratek wentylacyjnych lodówki jak i z obydwu okien

Ale czy wilgoć może znaleźć się tam na dole nie robiąc śladu na ramkach okien, a  dodatkowo wynik na ramkach około 11-12% wilgotności ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pierzasty napisał:

Ale czy wilgoć może znaleźć się tam na dole nie robiąc śladu na ramkach okien, a  dodatkowo wynik na ramkach około 11-12% wilgotności ?

Szczerze mówiąc bardziej mam przeczucie że ta wartość wynika z jakiegoś błędu pomiaru, za bardzo ,,wietrznie,, w tym miejscu, za zimno albo jeszcze jakiś inny czynnik. Z tego co od początku czytam o tym Twoim mierzeniu to za bardzo mi się nie klei żeby gdzieś ciekło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pierzasty napisał:

Ale czy wilgoć może znaleźć się tam na dole nie robiąc śladu na ramkach okien, a  dodatkowo wynik na ramkach około 11-12% wilgotności ?

Może na ramkach zdązyło wyschnąć, albo woda zaciekła po stronie blachy i zebrała się na dole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, KlAn napisał:

Może na ramkach zdązyło wyschnąć, albo woda zaciekła po stronie blachy i zebrała się na dole

No może.

Okolice dolnej kratki też mierzyłem, ale tylko to co na zielono, bo na równi dolnej krawędzi jest zabudowana płyta i nie mogę tam się dostać.

IMG_0987.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mam plan . Kratki, a szczeg.  dolna do zdemontowania na "pierwszy ogień" bo to najłatwiejsze. Okna i nadkole raczej podejrzewam najmniej.

Biorę pod uwagę jeszcze dolną listwę ozdobną (tą plastikową na samym dole). I może zalanie w środku, bo są ślady (jakby po zalaniu na stelażu łóżka. Stelaż z wyjątkiem jednej listewki według miernika 12%

Edytowane przez Pierzasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

patrząc po fotkach tej przyczepy z zewnątrz to obstawiam, że wilgoć weszła od lodówki - prawdopodobnie przy rozmrażaniu się radiatora jak woda zaczyna spływać to gdzieś dostaje się na podłogę i ścieka na ścianę. U mnie taki problem pojawia się jak w trakcie rozmrażania przyczepa stoi przed domem i ma duży przechył na podjeździe. Teraz podczas pobytu w serwisie przerobiono mi odpływ i powinno być ok. Sprawdź gdzie spływa u Ciebie woda przy rozmrażaniu - czy przez podłogę czy przez kratki na zewnątrz.

 

W temacie miernika wilgotności  - jestem świeżo po pomiarach, mam zaświadczenie, na którym wpisano wartość 30 punktów pomiarowych, wyniki od 9 do 11%. Zaznaczono, że zamontowano bagażnik rowerowy bez uszkodzenia przyczepy i gwarancja na szczelność leci kolejny rok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Marku temat lodówki nie istnieje, bo nie włączana kilka miesięcy (no raz dla sprawdzenia), a wilgotność się zmienia.

Ostatnio "obsuszyłem" to miejsce, następnie przez 3 dni wilgotność utrzymywała się w normie. Trzeciego dnia zaczęło padać i 24 godziny później miałem wynik 25-27%. .Później ładne dni i znów spadło.

W sobotę po południu(ładny dzień) i niedzielę co jakiś czs zacząłem lać wodę po dolnej listwie ozdobnej.  Nic się nie zmieniało do wczoraj wieczorem kiedy to miernik wskazał 27-32%, czyli ponad dobę od lania wody. Dodam że niedziela była pogodna,a poniedziałek taki sobie, ale nie jekiś deszczowy...

Tak że mam pkdejrzanego , czyli dolną listwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej celowo napisałem w cudzysłowiu "obsuszyłem", bo drzewo 25-30% trudno uznać za jakieś tam mokre, organoleptycznie trudno by było laikowi to stwierdzić. Ale cieszę się że kupiłem ten miernik, bo to pokazał problem wcześniej, zanim wilgoć zrobiła szkody. Bez miernika, być może za 2-3 lata zorientowałbym się, że listwa zgnita i dupa zbita :) a tak jest czas na reakcję. Tak mi się wydaje...Tym bardziej że jak pisałem, w tej chwili organoleptycznie trudno to by było namierzyć.

Tzn, teraz kiedy wiem gdzie to miejsce to wiem. W ogóle to aparat fotograficzny przy odp. świetle trochę pokazał to miejsce lepiej,ale. na żywo nikt z was nie zwróciłby na to uwagi:)

Dużo tu widać ? :) mowa o ścianie, nie o stelażu łóżka(listwach)

20180225_175636.jpg

Edytowane przez Pierzasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pierzasty napisał:

Dużo tu widać ? :) mowa o ścianie, nie o stelażu łóżka(listwach)

 

1.jpg.9eb66ec1a47504e90043a4c2548fd03f.jpg

Jak dla mnie i patrząc jedynie na zdjęcie, to ewidentnie widać zaciąganie wody przez elementy w tej okolicy (i za przegrodą widoczną na foto). Ślad podciągania wody jest również na listwie podporowej ze sklejki, jak i na ścianie (tu baaardzo delikatny). Bez miernika widać, że coś od strony podłogi się dzieje. Być może z zewnątrz, a być może od wnętrza (np. lodówka). Trzeba wnikliwie to przejrzeć. Na Twoim miejscu, rozmontowałbym ten fragment z "czego się da", aby sprawdzić dokładnie całą okolicę zaciekania. Jeśli za tą przegrodą po prawej stronie jest właśnie lodówka, to należałoby ją wyciągnąć dla lepszego dostępu. Wcześniej należałoby sprawdzić, jak jest zamontowany obecnie zbiorniczek lub rurka odpływu wody podczas rozmrażania, ale problem może też dotyczyć szczelności samych kratek lodówki.

Gdyby wilgotność nie zmieniała się tak, jak opisałeś, to obstawiałbym jednorazowy epizod dostania się dużej ilości wody przez kratki lodówki, podczas nieumiejętnego mycia przyczepy przez poprzedniego właściciela(li), ale w tym przypadku może być jednak jakiś przeciek - również od strony listwy, o której piszesz. Bez jej demontażu, raczej się nie obejdzie, jeśli będziesz chciał podejść do sprawdzania dokładnie.

IMHO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.