Skocz do zawartości

Kilka pytań kupującego


jacekzoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na wstepie chciałem się przywitać. W najblizszym czasie bede szukal budy dla siebie, dzieciaki beda szly do szkoly i skoncza sie tanie wakacje we wrzesniu. Z karawaningiem juz troche mam do czynienia, jeszcze za dzieciaka z rodzicami jezdzilismy na 4-5 tygodniowe wakacje z niwiadowskim kibelkiem :) ale to byly lata 90te, pozniej przerwa, 4 lata temu kupilem z rodzicami na spole bayerlanda, malutki, typowo na dwie osoby, kibelek lozko zamieniane w stolik i mala kuchnia. Bylismy nia raz we wloszech, pozniej sie okazalo ze lapa jest lozna, zeby to zrobic trzebaby caly kibelek rozbebeszyc bo akurat w tym rogu, i w dobrych pieniadzach poszla stac na pustakach na prywatne miejsce na ryby. Teraz jezdzimy z eurocampem, ale co widze przyczepe to sentyment wraca i wiem ze tak chce sie wakacjowac. A teraz do rzeczy, bede potrzebowal budy, marka generalnie chyba obojetna, dla mnie co musi miec to:

4 miejsca, z czego na pewno jedno podwojne lozko w osobnej sypialni, drugie podwojne albo dwa pojedyncze dla dzieciakow, moze byc zmiennie ze stolikiem. Bo i tak caly majdan z jedzeniem bedzie w przedsionku. Druga rzecz to konieczna to klima, w tym bayerlandzie nie mialem i szlo sie ugotowac zywcem. Budzet niesprecyzowany, ale mysle 15-20tys, mysle ze w tym budzecie cos logicznego mozna trafic, w gre wchodzi zakup w de lub nl. U polskich handlarzy na pewno nie. Mam rodzine we frankfurcie nad menem to jest dobry punkt zaczepienia sie na troche i szukania. Jakie moglibyscie modele polecic? Jezeli chodzi o wage to generalnie az tak duzego znaczenia nie ma, prawko mam c+e a viatoll tez do przelkniecia, co do holownika, teraz mam sharana, masa wlasna 1700 dmc przyczepy 2000, w najblizszym czasie n 99% bede zmienial na nowa rav 4, masa wlasna 1500 dmc przyczepy tez 2000, nastepne samochody tez na pewno nie beda mniejsze.

Nie wiem czy to zalezne od modelu budy, ale zeby byla jak najwieksza roznica miedzy masa wlasna a dmc, bo gratow zawsze jest duzo.

 

Jeszcze pytanie o zasilanie, jak to rozwiazujecie. Bo w sharanie zasilanie na haku mialem przy wlaczonym zaplonie, znajomy elektryk zeobil mi taki przelacznik ze moglem przelaczyc i na postoju mialem zasilanie w budzie, zeby chociaz jakies swiatlo zapalic. W nowym samochodzie takiego czegos nie bede mogl zrobic, jak to rozwiazujecie u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W nowych autach brać gniazdo 13 pin

Mam galaxa z rodziny Twojego sharana. Znajomy tak samo i ciągał nim budę 1400 albo 1300. Moja ma 900 dmc. To że na haku masz 2000 nie znaczy że możesz tyle ciągać. U nas jest przelicznik 1:33 co oznacza że tym autkiem możemy ciągnąć max 1800 budkę.

A jeśli będziesz miał tą rav4 1500 dmc to max budka 1100. Niestety u nas są takie przepisy mimo że na haku ma 2000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak, sharan I

Mw 1670 dmc 2370

Rav4

Mw 1535 dmc 2135

Sharan ma wieksza ladownosc bo jest siedmioosobowy, jeszcze nie ogarniam tych wspolczynikow co do czego, dmc do mw czy odwrotnie :) z tym zasilaniem to wyczytalem ze przy 13pin jest modul ktory przelacza na przyczepe i wtedy jest zasilanie?

 

Co do pozostalych rzeczy, to jaka mozna bude w tych pieniadzach zlapac? Tak przegladam od rana oferty to taka 4 osobowa to nawet mozna znalezc 1200-1300dmc.

 

Przy tych masach samochodow jakiej wielkosc bude bedzie sie w miare komfortowo holowalo? Bo wiadomo jak wcisne sie w max dmc mozliwe dla samochodu to moga byc problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz stary poczciwy 1,9 tdi 110km, w ravce 2.0 d-4d 143km 320nm skrzynia manualna.

W salonie bardzo przekonuje mnie do hybrydy, ale jakos nie mam do nich przekonania, zwlaszcza w temacie ciagniecia przyczepy, bo z napedem na 2kola ma tylko 800kg dmc, przy napedzie 4x4 jest co prawda 2000kg dmc na haku, ale mysle ze ciagnac bude to i hybryda niewiele da i ekonomia bedzie zywcem zamordowana, a nie chcejechac pare tys km i patrzec na wir w baku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tdi tak jak mówię najlepiej 1100 max. Ale znajomy jak pisałem wcześniej ma budę 1300 czy 1400 i ciągał sharanem ją i nie narzekał. Na pewno lepszy komfort będzie na rav4. Mam galaxy 140 km 2.0 tdci i przy tym samym spalaniu całkiem inna jazda z moją budką 900 dmc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowych autach brać gniazdo 13 pin

Mam galaxa z rodziny Twojego sharana. Znajomy tak samo i ciągał nim budę 1400 albo 1300. Moja ma 900 dmc. To że na haku masz 2000 nie znaczy że możesz tyle ciągać. U nas jest przelicznik 1:33 co oznacza że tym autkiem możemy ciągnąć max 1800 budkę.

A jeśli będziesz miał tą rav4 1500 dmc to max budka 1100. Niestety u nas są takie przepisy mimo że na haku ma 2000

 

Kolego "elvis52", wybacz pytanie bo już dużo było na forum o tym przeliczniku ale chciałbym się dowiedzieć ile mogę max ciągnąć moim drugim holownikiem? Rzuć proszę okiem na fotkę poniżej z danymi z DR i napisz ile może mieć DMC cepki. No i wyjaśnij proszę why? Dzięki z góry!!!

post-8122-0-65888700-1475229445_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie,  czytając z DR

F - maksymalna masa całkowita (DMC) pojazdu 2850kg

G - masa własna (MW)  pojazdu 1955kg

Q1 - maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem (DMC) 2650kg

Q2 - masa całkowita przyczepy bez hamulca  750kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku stosowne rozporządzenie mówi, że stosunek masy (dmc) pojazdu do masy (dmc) przyczepy musi być jak 1,33:1. A zatem: bierzemy dopuszczalną masę całkowitą pojazdu i dzielimy ją przez 1.33

 

2850:1.33 = 2142 kg i taką tym autem możesz przyczepę ciągnąć.

Edytowane przez blumore (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "elvis52", wybacz pytanie bo już dużo było na forum o tym przeliczniku ale chciałbym się dowiedzieć ile mogę max ciągnąć moim drugim holownikiem? Rzuć proszę okiem na fotkę poniżej z danymi z DR i napisz ile może mieć DMC cepki. No i wyjaśnij proszę why? Dzięki z góry!!!

^BD0796FC629538A4F19C9325AC56F0412239BBDD274051A927^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

2850:1.33=2142 dmc budki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to sie wszystko zmienia, ravki nie bedzie. Miala byc glownie zeby zrobic koszty w firmie ale jak policzylem to guzik z tego bedzie i gra nie warta swieczki. Zosaje sharan, ale juz moja luba dzisial uslyszala ze wzamian bedzie lepsza i szybciej buda :) wobec tego czy do 1100 (zeby ominac viatoll) znajde przyczepe spelniajaca moje wymagania? Najwazniejsze go to osobna sypialnia zamykana na 2 osoby i dla dzieciakow dwa najlepiej pojedyncze lozka pietrowo? Jezeli nie albo bedzie ciezko to nie jest wymog ze musi miec te 1100, viatol tez przeboleje.

 

I drugie pytanie czy zakladajac budzet 15-20k znajde bude w ladnym stanie zeby byla tej wielkosci co potrzebuje i koniecznie z klima?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o viatolla tylko o to że zbyt mało mocy i momentu obrotowego ma sharan do ciągania cięższej budki z przyjemnością. Dopóki nie kupiłem galaktyki w 2.0 tdci 140km to nie czułem różnicy. Teraz to jest jazda kierowca się nie męczy. A nawet moja kobita na wczasy w tym roku targała budę przez ćwierć drogi nad morze do czego nie mogłem jej zachęcić przy starszym galaxy. Ale oba w rodzinie są. Mk1 jest niezawodny. Mk3 jak narazie mnie nie zawiódł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.