Skocz do zawartości

Trumatic SL5002 - jest tylko świeczka


SkiRys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowym forumowiczem i jednocześnie nowym użytkownikiem starej przyczepki Knaus z centralnym ogrzewaniem Trumatic SL5002. Szukałem po tematach, jednakże nie mogę trafić na odpowiedź. Pokrętło regulacji temperatury kręci się. Gdy nastawiam np. na 3 ale tak samo jest na 5, 6 czy więcej, wogóle w całym zakresie regulatora, iskrownik działa i zapala świeczkę.  Gdy świeczka się zapala gaśnie iskrownik, świeczka działa, ale gdy po nawet długim czasie puszczam regulator temperatury (wcześniej cały czas jest wciśnięty), niestety piec się nie uruchamia, a świeczka gaśnie, . Grzeje tylko ze świeczki i to o tyle gdy wciśnięty jest regulator. Pryskałem na dole sztycy regulatora WD-40, ale nic to nie dało. Reduktor mam oryginalny niemiecki 50-tkę. Może znacie przyczynę awarii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Najprawdopodobniej to wina tzw. "termopary" - zabezpieczenie przeciw-wypływowe gazu, ale na obecnym etapie nie można wykluczyć również usterki zaworu głównego. Polecam doświadczony serwis, zamiast nieświadomej doktoryzacji metodą prób i błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co prawdopodobnie masz na myśli, to czujnik termostatyczny - łączy się cienką kapilarą z zaworem głównym pieca.

 

post-8228-0-44602700-1474217627_thumb.jpg

 

"Termopara" musi być bezpośrednio nad płomieniem, a więc jest umieszczona tuż przy palniku.

 

post-8228-0-11242100-1474217016_thumb.jpg

 

Nie obraź się, ale przy tak znikomej znajomości omawianego zagadnienia, ponownie polecam Ci dobry serwis.

:hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co prawdopodobnie masz na myśli, to czujnik termostatyczny - łączy się cienką kapilarą z zaworem głównym pieca.

 

attachicon.gifCzujnik termostatyczny.jpg

 

"Termopara" musi być bezpośrednio nad płomieniem, a więc jest umieszczona tuż przy palniku.

 

attachicon.gifTERMOPARA.jpg

 

Nie obraź się, ale przy tak znikomej znajomości omawianego zagadnienia, ponownie polecam Ci dobry serwis.

:hmm:

Wszystko się zgadza, dziękuję za radę i absolutnie nie ma mowy o obrażaniu się. Przeciwnie, wdzięczny jestem za odpowiedzialną poradę. Jeszcze jedno, jeśli można, czy znasz serwis w okolicach Puław, który poradziłby sobie z moim tematem? Czy może to być "zwykły" gazowy serwis, czy ze znajomością urządzeń kempingowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły serwis "gazowy", jeśli dobry, to technicznie powinien raczej sobie poradzić, ale nie będzie miał dostępu do części zamiennych, chyba że sam wcześniej je kupisz, tylko w tym przypadku musiałbyś znać przyczynę niesprawności (termopara lub/i zawór).
Części można zakupić w sklepach karawaningowych, np. "Klaja", "Kena", "GoMarket" i wielu innych.
Przykładowa oferta:
http://go-market.pl/Ogrzewanie_gazowe_-_Truma_czesci,ga13,ga,categories.xml?rowsperpage=1019&page=8

 

Jestem z Lublina i nie słyszałem o żadnym serwisie Trumy w bezpośredniej okolicy Puław.

Najbliżej są np.:

 

post-8228-0-73264300-1474220601_thumb.jpg

 

Wcześniej zadzwoń, czy coś się nie zmieniło i czy mogą się naprawy podjąć.

Inne serwisy możesz sam wyszukać (szukaj: partner serwisowy):
https://www.truma.com/pl/pl/home/dealer-search.php

 

Skoro masz piec SL 5002, to jest tam podwójny palnik, przy czym, tylko przy jednym jest termopara.
Są różne wersje tego pieca, jednak najważniejszą sprawą jest ciśnienie robocze - warto, abyś to ustalił.

 

post-8228-0-90815500-1474220650_thumb.jpg

Nie wiem, jaki jest rocznik i model Twojej przyczepy. Generalnie zastanawia mnie reduktor, o którym pisałeś - przydały by się fotki tego wszystkiego (piec - widok z różnych stron i od strony wlotu powietrza, reduktor itd.).
Ciśnienie 50 mbar stosowano wiele lat temu, więc warto się upewnić, czy urządzenia Twojej przyczepy rzeczywiście do tego ciśnienia są przystosowane, czy po prostu ktoś tylko taki reduktor wstawił - zakładam, że przyczepy nie posiadasz od nowości.
Sprawdź przynajmniej dla pieca i lodówki, bo jest najłatwiejszy dostęp do tabliczek znamionowych. Dla lodówki powinna być też naklejka w jej wnętrzu, a dla pieca jest na ogół na jego podstawie przy podłodze (po zdjęciu przedniej osłony), może być w okolicy czujnika termostatycznego.
Reduktor, jeśli jest standardowy i ma ponad 6 lat, to jest już do wymiany (do 10 lat w przypadku firmy GOK) - parametry muszą być takie same (ciśnienie gazu i przepływ).
Przepływ jest u Ciebie istotny, bo piec 5002, to jakby dwa piece 3002 w jednej obudowie, więc przy maksymalnie otwartym ogrzewaniu, pobór gazu jest na bardzo wysokim poziomie i reduktor nie może go ograniczać - odpowiedni będzie 1,5 kg/h.

 

Przykładowe tematy o reduktorach:

http://forum.karawaning.pl/topic/10142-wymiana-reduktora-gazowego/?p=240990

http://forum.karawaning.pl/topic/11453-reduktor-gazu-jaki-musi-być/?p=273312

http://forum.karawaning.pl/topic/11211-gas-light-bp-wybijcie-to-sobie-z-glowy/?p=272178

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.