Skocz do zawartości

Zaczynam przerabiac blaszaka - kilka pytań o instalacje


EVO

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek kilka słow co chcę zrobić. Do miesiąca będzie baza -  transit H3L3 140km - blaszak bez okien. Przegroda zostaje.

 

Co chce mieć:

- podwójne stałe łóżko + dodatkowe łózko składane /rozkladane/cokolwiek na wszelki wypadek ( w 99% bedą tylko 2 osoby)

- Ogrzewanie z nadmuchem

- 2 okna dachowe

- 2/3 okna w scianie

- lodówka na gaz

- stolik / blat

- jakaś szafka na parę lekkich gratów 

- dodatkowy akumulator i solar

- miejsce dla moich psów :)

 

Problem mam z:

 

- Ogrzewanie!  Webasto czy gazowe? Obecnie w busie mam webasto a w przyczepie gazowe bez rozprowadzenia. Zastanawiam się co dać do nowego auta, musi miec rozprowadzenie, za webastem przemawia to że wszedzie kupie ropę a takiego gazu np w Norwegii juz nie dotankuję. Czy webasto ma sterowniki z termostatem? takie utrzymujace stałą temperaturę.

 

- Lodówka na gaz! Czy możecie polecić jakis mało awaryjny model z demobilu?

 

- Okna w scianie - Chciałem takie  z przyczepy, ale w aucie sciana jest lekko wygieta, da sie cos takie dopasowac? Tak zeby było  uchylne. Z góry dziękuję za podpowiedzi.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Webasta (olejowe) mają termostat no i nadmuch oczywiście.

...................

Gdyby to było oczywiste- to nie było by setek postów (chociażby na elektrodzie) o co chodzi że nie chodzi :)

Nie ma co wyważać odkluczonych drzw, wszystko masz podane na tacyi:   Budowa domka ze Złomka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Webasta (olejowe) mają termostat no i nadmuch oczywiście.

na resztę pytań powinieneś znaleźć odpowiedź w bliźniaczych tematach na forum (nie posiadam nań wiedzy)

 

Jak pisałem w pierwszym poście, mam webasto w busie i wiem jak działa, ale pytam czy są jakies za i przeciw gaz/ropa w kamperze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem w pierwszym poście, mam webasto w busie i WIEM JAK DZIAŁA, ale pytam czy są jakies za i przeciw gaz/ropa w kamperze.

nie wiem gdzieś napisał już prawdę, gdyż w pierwszym Twoim poście było:

 

...

Czy webasto ma sterowniki z termostatem? takie utrzymujace stałą temperaturę.

...

Gdyby to było oczywiste- to nie było by setek postów (chociażby na elektrodzie) o co chodzi że nie chodzi :)

Nie ma co wyważać odkluczonych drzw, wszystko masz podane na tacyi:   Budowa domka ze Złomka

Onion zważ, że nie wszyscy mają konta na Camperteam-ie ale dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem gdzieś napisał już prawdę, gdyż w pierwszym Twoim poście było:

 

Onion zważ, że nie wszyscy mają konta na Camperteam-ie ale dzięki

Wszędzie pisałem prawde:) co Ci sie nie zgadza? Mam webasto z ręcznym włacznikiem (bez sterownika elektronicznego) więc 4 raz pytam czy da się webasto zastosować do ogrzania kampera ale nadmuchem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 baza -  transit H3L3 

 

Co chce mieć:

- podwójne stałe łóżko(..)

 

 Sorry ale to się kupy nie trzyma...

Na podwójne łóżko potrzebujesz minimum 180x200 - a i tak będzie to ciasne spanie

Biorąc pod uwagę wymiar paki to masz już wykorzystane połowę miejsca

Dolicz 1m2 na to aby mogły stać lub siedzieć przy stoliku dwie osoby to masz już wykorzystane prawie całe miejsce 

post-728-0-85444000-1474121817_thumb.png

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......czy da się webasto zastosować do ogrzania kampera ale nadmuchem.

 

Cytat (podkreślenie moje) autora wątku który linkowałem:
 

Jeśli chodzi o bojler, to jest to na razie "nie bojler". Zwykły ocieplony zbiornik 20l z trzema wyjściami 1 calowymi. To dopiero będzie bojler ogrzewany webastem. Kolega Koder - guru wyliczeń pomógł mi oszacować ile czasu potrzeba będzie przy jakiej średnicy rurek na ogrzanie tych 20l. wody webastem 5kW. Powiem, że teoretycznie wychodzi lepiej niż obiecująco.
Do 45C - 7-8min, do 65C około 14 min. 20litrów + zimna to będzie do wykorzystania ok 40-50 l. na dobę. Więcej niż trzeba. Bojler dostanie jeszcze termoizolację i jedno grzanie na dobę 15-20 min powinno starczyć. A to jest ok 125ml ropy na dobę. 1 litr na tydzień !! Koszt 7Euro na miesiąc.

No nie wiem czy gazowy 5l wyszedłby lepiej licząc, że muszę wcześniej wydać na bojler około 2 tys zł.
Moja wersja wyjdzie mnie ok 300-400zł. Ktoś powie musiałem kupić webasto. No fakt, ale Traume też musiałbym kupić. A na 3,3m wg mnie nie ma miejsca na tak duży piec.
U mnie "piecem" będzie podłoga plus 2 nagrzewniczki z Sharana (2 x ~25zł)


​​
image.jpg

 

Jak pisałem: masz tam wszystko podane na tacy łącznie z obliczeniami fizyków i ekonomów- a co najważniejsze praktyków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Sorry ale to się kupy nie trzyma...

Na podwójne łóżko potrzebujesz minimum 180x200 - a i tak będzie to ciasne spanie

Biorąc pod uwagę wymiar paki to masz już wykorzystane połowę miejsca

Dolicz 1m2 na to aby mogły stać lub siedzieć przy stoliku dwie osoby to masz już wykorzystane prawie całe miejsce 

attachicon.gifL3.png

Szerokosc w miejscu materaca to 175cm, długość  łóżka 2m :) zostaje 1,65mb samochodu na stolik :) wystarczy!  

 

Cytat (podkreślenie moje) autora wątku który linkowałem:

 

​​

image.jpg

 

Jak pisałem: masz tam wszystko podane na tacy łącznie z obliczeniami fizyków i ekonomów- a co najważniejsze praktyków.

 

 

Ale czy ktoś pytał o obliczenia dotyczące bojlera? Może czegoś niezauważyłem.

Edytowane przez EVO (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie pisałem prawde:) co Ci sie nie zgadza? Mam webasto z ręcznym włacznikiem (bez sterownika elektronicznego) więc 4 raz pytam czy da się webasto zastosować do ogrzania kampera ale nadmuchem. 

EVO w poście 1 pytałeś o to czy webasto ma czujniki temp. - odpowiedziałem Tobie, że są owe w sprzedaży (post 2), później (post 4) zmieniłeś zapytanie i stąd moje pytanie w poście 5. Odpowiadając na pytanie z postu 6 - odpisuje TAK DA SIĘ webasta są różnego typu i nadają się również do kampera:)

Edytowane przez polo63 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Decyzja zapadła, do ogrzewania będzie webasto ze względu na większą dostępność oleju napędowego w kazdych warunkach. Na gaz będzie lodówka. Została kwestia zasilania, mam juz kupiony akumulator żelowy 100Ah,  chce do tego dołożyc jakieś solary elastyczne (na wiosnę), ale juz chce mieć przygotowany sterownik ogarniający całość, tak aby alternator w drodze mogł doladowac ten dodatkowy akumlator, tak aby można było działać ze sztywnego podpięcia do sieci 230V, nie potrzebuje przetwornicy 12V na 230V, bardziej potrzebny wydajny zasilacz z 230 na 12V. Czy są takie gotowy kombajny? Czy trzeba różne urządzenia (regulator, zasilacz, ładowarka akumulatora itd ) łączyć w cały system. Zasilanie potrzebne do wentylatora, webasto, oświetlenia LED i ładowarki tel. Jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Troche sprawy się poprzeciągały bo postanowiliśmy pojechac na ostatni trip przyczepą do Norwegii, tak bez przygotowania, tzn napelnilem tylko butle z gazem :), paliwo przy autostradzie, żarcie kupiliśmy  w Szwecji. W każdym razie sprawa wygląda tak że wróciliśmy wczoraj a adziś juz kupiłem auto-bazę, Wybrałem jednak coś większego, Transit Jumbo, ponad 4m paka, 3500DMC, oryginalnie 2 akumulatory, 2012 rok. Od wtorku zaczynam rozrysowywać  plany i zamawiac  sprzęt :)

 

post-17544-0-26396200-1477151162_thumb.jpg

 

post-17544-0-49990700-1477151164_thumb.jpg

 

post-17544-0-57804300-1477151166_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.