Skocz do zawartości

Markiza omnistore 5200 i przedsionek tradycyjny


danielpoz

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest jakiś sposób żeby tak zamontować markizę aby była możliwość rozłożenia przedsionka? To że ma nie zakrywać likszpary to oczywiste ale co z górnymi rurkami które maja podpierać dach przedsionka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No właśnie nie gra. Rurki od przedsionka jak wiadomo idą pod kątem w dol w stronę przodu przedsionka. Kaseta markizy pewnie będzie przeszkadzać żeby właśnie ten kąt uzyskać. 3 cm to nawet za mało bo "klips" od mocowania stelaża do ściany jest pewnie troszkę większy.

 

Drzwi i lampka nie będą przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż markize nadachową i przedsionek będziesz miał pod nią, ewentualnie możesz dołożyć likszparę pod markizą naścienną - ja tak mam u siebie

Edytowane przez bartosz_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż markize nadachową i przedsionek będziesz miał pod nią, ewentualnie możesz dołożyć likszparę pod markizą naścienną - ja tak mam u siebie

 

pomysł z markizą dachową jak najbardziej ok, ale  w większości przyczep znacząco skróci to jej rozmiar - bo dach dużo wcześniej zaczyna odpadać do przodu niż w kamperze.

 

likszpara pod markizą pozwoli na montaż daszka, chyba że połączyć ją szczelnie z likszparą na bokach przyczepy, ale to rozwiązanie mocno nietypowe.

 

Jeżeli masz przedsionek montowany do ściany na wiercone uchwyty to nie widzę problemu z ich zastosowaniem, grubość rurki przedsionkowej to przeważnie max 30mm, dodać trzeba zapas 1cm i o tyle obniżyć markizę od likszpary. Tu pojawi się problem, że w większości przyczep będzie kolizja z lampką montowaną nad drzwiami, lampami obrysowymi itd. Ale teoretycznie jak bardzo Ci zależy to można wszystko poprzesuwać i uszczelnić lub nawet zlikwidować lampę przedsionkową.  Problem jest też taki, że markiza montowana u samej góry ściany trzyma się także (górne śruby) na poziomej kantówce w ścianie, która jest solidnie podparta i wskazane jest w niej wiercić.

 

u mnie bez kombinacji udało się upchnąć markizę 450cm, przedsionka nie rozłożę bo rurki nie wejdą (ale w planach go nie było). Mógłbym zastosować uchwyty bez wiercenia do ściany i zaprzeć je o front złożonej markizy.

 

Zamiast tego używam ścian przednich i bocznych do markizy kasetowej, rozkłada się to szybciej, łatwiej i jest zdecydowanie mniej elementów do wożenia i to aluminiowych. Wadą jest cena.

post-8007-0-02981000-1472028007_thumb.jpg

post-8007-0-49825700-1472028007_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż markize nadachową i przedsionek będziesz miał pod nią, ewentualnie możesz dołożyć likszparę pod markizą naścienną - ja tak mam u siebie

Markiza dachowa to nawet dobre rozwiązanie bo absolutnie nie koliduje z przedsionkiem. Nie wiem tylko czy komin od pieca nie będzie przeszkadzał .

pomysł z markizą dachową jak najbardziej ok, ale  w większości przyczep znacząco skróci to jej rozmiar - bo dach dużo wcześniej zaczyna odpadać do przodu niż w kamperze.

 

likszpara pod markizą pozwoli na montaż daszka, chyba że połączyć ją szczelnie z likszparą na bokach przyczepy, ale to rozwiązanie mocno nietypowe.

 

Jeżeli masz przedsionek montowany do ściany na wiercone uchwyty to nie widzę problemu z ich zastosowaniem, grubość rurki przedsionkowej to przeważnie max 30mm, dodać trzeba zapas 1cm i o tyle obniżyć markizę od likszpary. Tu pojawi się problem, że w większości przyczep będzie kolizja z lampką montowaną nad drzwiami, lampami obrysowymi itd. Ale teoretycznie jak bardzo Ci zależy to można wszystko poprzesuwać i uszczelnić lub nawet zlikwidować lampę przedsionkową.  Problem jest też taki, że markiza montowana u samej góry ściany trzyma się także (górne śruby) na poziomej kantówce w ścianie, która jest solidnie podparta i wskazane jest w niej wiercić.

 

u mnie bez kombinacji udało się upchnąć markizę 450cm, przedsionka nie rozłożę bo rurki nie wejdą (ale w planach go nie było). Mógłbym zastosować uchwyty bez wiercenia do ściany i zaprzeć je o front złożonej markizy.

 

Zamiast tego używam ścian przednich i bocznych do markizy kasetowej, rozkłada się to szybciej, łatwiej i jest zdecydowanie mniej elementów do wożenia i to aluminiowych. Wadą jest cena.

Nie wiem czy blisko likszpary przykręcona markiza pozwoli na zamontowanie rurki z haczykiem. Wkładając haczyk do klipsa lub ucha przykręcanego na stałe to musimy rurkę ustawić pod sporym kątem w stosunku do przyczepy. Ściany do markizy połowicznie rozwiązały by problem bo i cena podobna do przedsionka. Sek w tym że przedsionek już mam i mi bardzo odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko da się zrobić. Przykładem jest moja budka. Nie mam teraz pod ręką zdjęć ale jak pogrzebiesz po Forum to pewnie gdzieś znajdziesz. Bez problemu działa mi 3,5 metrowa roleta + przedsionek. Wszystko się mieści i zaczepia. Zaczepy nad roletą. Bardzo fajna sprawa :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś znaczące różnice w jakości między Fiamma a Thule?

 

tak. Nie zagłębiając się w temat, zapomnij o fiamma F45S. Omnistore, thule jak najbardziej. Może wyższe modele fiammy będą lepsze, podstawowy, najtańszy jest delikatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze można napisać -zapomnij o Thule.

Choćby ze względu na głupie mocowanie rączki do kręcenia. W dłuższym odcinku czasu ściana w tej okolicy będzie pokiereszowana.


Co do miejsca mocowania markizy. Jedynym uniwersalnym rozwiązaniem będzie  klasyczna  markiza z odpowiednim adapterem mocowanym przy krawędzi na dachu. Wtedy pełna dowolność w zakresie "markizowania/przedsionkowania".

Można też zastosować bezinwazyjne uchwyty do rurek przedsionka ale to dość ryzykowne i mało popularne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł z markizą dachową jak najbardziej ok, ale  w większości przyczep znacząco skróci to jej rozmiar - bo dach dużo wcześniej zaczyna odpadać do przodu niż w kamperze.

 

Bardzo słuszna uwaga :ok:

[...] u mnie bez kombinacji udało się upchnąć markizę 450cm, przedsionka nie rozłożę bo rurki nie wejdą (ale w planach go nie było). Mógłbym zastosować uchwyty bez wiercenia do ściany i zaprzeć je o front złożonej markizy.

Zamiast tego używam ścian przednich i bocznych do markizy kasetowej, rozkłada się to szybciej, łatwiej i jest zdecydowanie mniej elementów do wożenia i to aluminiowych. Wadą jest cena.

 

Mając zamontowaną markizę, takie rozwiązanie, jak pokazujesz przy swojej przyczepie, jest moim zdaniem najbardziej optymalne.

Oczywiście konieczne nie jest, ale jeśli ktoś potrzebuje przedsionka, to wystarczy wtedy wozić trzy dopinane ściany, a nie cały majdan z rurkami i kompletnym przedsionkiem.

tak. Nie zagłębiając się w temat, zapomnij o fiamma F45S. Omnistore, thule jak najbardziej. Może wyższe modele fiammy będą lepsze, podstawowy, najtańszy jest delikatny.

Marku, pozwól, że tu się nie zgodzę.

Być może miałeś jakieś złe doświadczenie z taką markizą i to by tłumaczyło Twoją opinię, ale to jeszcze nie świadczy o całokształcie produkcji Fiammy.

Najlepszym firmom różnych branż, zdarzają się pojedyncze wpadki - to w przypadku, gdybyś miał fabrycznie nową markizę.

Gdybyś jednak miał markizę używaną, to już inna historia - nigdy nie wiesz, jak markiza była używana, czy miała okresowe przeglądy (konserwacja, regulacje) itd.

Miałem do czynienia zarówno z markizą "lepszą" oraz "standardową", w swojej przyczepie też mam markizę Fiammy i złego słowa nie powiem, wręcz przeciwnie.

Zgadzam się natomiast z tym, że w wachlarzu wyrobów są zarówno produkty standardowe (co wcale nie oznacza, że złe), jak i takie z wyższej półki.

W przypadku markiz tej firmy, najwyższa półka to te z oznaczeniem "Pro", potem "Plus", "Ti" i "Deluxe", ale różnice między nimi są już bardziej w wykończeniu detali i możliwościach stosowania różnego osprzętu dodatkowego.

Fiamma, to firma z 70 letnimi tradycjami w akcesoriach karawaningowych i można się czasem mocno zdziwić, ile różnych elementów tej firmy mamy w swoich przyczepach.

Thule ma podobny okres bycia na rynku, jednak znana jest głównie z boxów i różnych modeli bagażników, natomiast akcesoria karawaningowe, to stosunkowo młody okres produkcji - również skala tej produkcji i różnorodność akcesorów karawaningowych jest skromna, jeśli porównać z Fiammą.

Nie chcę w niczym umniejszać szwedzkiej firmie Thule, bo to firma zacna i posiadająca wiele doskonałych rozwiązań, jednak w przypadku markiz, bardziej odpowiada mi włoski producent. Thule produkuje akcesoria do swoich markiz, jednak nie w takich ilościach i wariantach, jak to jest u Fiammy. Gdybym sam stał przed "problemem" wyboru producenta markizy, to Fiammę wybrałbym jednak bez chwili wahania.

Dlaczego? Ano dlatego, że ma w Polsce chyba najlepszą dostępność każdej części zamiennej, nawet dla wyrobów z poprzednich lat produkcji (na marginesie powiem, że najbardziej trwałych i udanych - księgowi jeszcze nie robili na wszystkim oszczędności), jest też ogromny wybór wyposażenia dodatkowego dla poszczególnych modeli markiz (zaczynając od uchwytów ściennych, poprzez raftery i ogrom dedykowanych uchwytów mocujących - chyba do każdej możliwej kombinacji mocowania, a na Safari i Privacy Room kończąc), do wszystkiego istnieje bardzo dobra i dokładna dokumentacja, ale przede wszystkim, markizy tej firmy są jednak nadzwyczaj trwałe i bardzo dobrej jakości, o czym świadczy mnóstwo przyznanych nagród, międzynarodowych certyfikatów i znaków towarowych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że jest ogólnie uznaną, wiodącą marką w branży karawaningowej.

IMHO

PS

Posiadam sporo różnych materiałów i dokumentacji dotyczącej markiz Fiammy, więc gdyby ktoś miał problem z jakimś szczegółem, to być może mam to w swoich zbiorach :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Krzysiek. Pisałem o fiamma F45s. Nowej. Nie wytrzymała pierwszego deszczu, już przy montażu przedsionka widziałem, że jest delikatna do granic możliwości. Użyte aluminium jest 2 krotnie za cienkie. Ramiona rozporowe połowę mniejsza siła niż omnistore. Miałem starego omnistora używanego i był bardzo dobrze wykonany. Czekam na odpowiedź od fiammy, ciekawe czy przyznają się do chorej oszczędności na materiale i wymienią. Aktualnie jest wzmocniona tymczasowo i tak jeżdżę. Jak jest ktoś chętny to pozbędę się problemu za 2000 zł. Rozmiar max czyli 450 cm.

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, w obecnych produktach (dotyczy to wszystkich bez wyjątku, niestety) księgowi pilnują już dokładnie wszystkiego.

Rozumiem, że masz problem z własną i nową markizą :hmm:

Mógłbyś bardziej przybliżyć sprawę, może jakieś fotki, jeśli masz?

Pytam oczywiście wyłącznie z ciekawości.

 

PS

Porównujesz do starszej markizy Omnistor, ale te obecne też już są "oszczędniejsze" - np. mnóstwo tworzywa w miejscach, gdzie kiedyś był metal.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maarec - no to masz pecha.

Być może najnowsze produkty mają trwałość bibuły albo trefna seria.

Ja mam Fiammę 45 i już piąty sezon. Zero uwag. Wcześniej też sporo tego przerobiliśmy i zawsze był to produkt solidny.

Podczas ostatniego wyjazdu do Cro byłem świadkiem jak lekki wiaterek postawił w pionie Omnistora zamocowanego na T5.

Podbiegliśmy pomóc Niemiaszkowi i szczerze mówiąc nie było za co potrzymać :look: .

NĘDZA jakościowa to delikatne określenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Omnistora i nie narzekam  :hmm:  Jak komuś wiatr postawił do góry - jego wina, nie umocował. Ja też byłem kiedyś tak naiwny ale nie mogę mieć z tego powodu pretensji do producenta  :hmm:  Raczej podziwiam, że wytrzymała podwinięcie do góry i nadal działa, bo jak debil nie zrobiłem odciągów......  :sciana:

 

Fakt- jest to Omnistor sprzed ładnych kilku lat - i to może mieć znaczenie  :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.