Skocz do zawartości

Akumulator - problem z naładowaniem.


blumore

Rekomendowane odpowiedzi

Przerabiałem ten temat ;-)

 

Mój toster pobierał 550Watt - przetwornice miałem 300W (w piku 450) i dało się to przeskoczyć... mianowicie - przed włączeniem przetwornicy "podlewałem" toster przez dłuższa chwile wrzątkiem po ceramice lekko przechylonego aby woda od razu spływała - po rozgrzaniu już startował z przetwornicy ;-)

Zaiste, pomysł przedni. Jednakże z moim tosterem się tak nie uda. Pożera 700W, zaś przetwornica 300W ma w piku jedynie 600W. Wiatraczek wentylatora by się chyba urwał z uwięzi.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam,mam problem z przetwornica z12 na230V.Jesteśmy aktualnie w drodze do Mamai,czy ktoś wie gdzie tu w Rumunii można się zaopatrzyć w nową?Mamy jeszcze dwa tyg przed sobą.Dzięki za wszelkie informacje.Pozdrawiam GR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Mam pytanie co to za akumulator: 

PowerSafe SBS C11

chciałbym wiedzieć czy żelowy czy jakiś inny aby prawidłowo ustawić regulator z solara ...

 

http://www.bater.pl/baterie-stacjonarne/baterie-vrla/baterie-agm/baterie-powersafe-sbs-eon-enersys.html  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maras tę stronę też znalazłem ....

Przeczytałem dokładnie i nadal nie wiem jaki mam akumulator bo zwrot: Wszędzie tam, gdzie warunki pracy są zbyt ekstremalne dla konwencjonalnych baterii AGM i żelowych, tj. obiekty są odległe i występują częste są zaniki napięcia zasilania, baterie PowerSafe SBS EON są niezastąpione. - nic mi nie mówi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nie uwierzyłeś, ;)  więc może to Cię przekona:

 

post-8228-0-60220700-1481330053_thumb.jpg

 

PS
... i pamiętaj, że te akumulatory należą do typoszeregu accu wymagających napięć konserwujących max 13,7 V (20°C), natomiast graniczne nap. rozładowania = 10,8 V

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer Ty to jesteś jak enkyklopedia PWN :) Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wczoraj wieczorem już chyba przymykało mi się oko i dlatego twój wpis mi umknął ...

Akumulator kupił poprzedni właściciel i ma raptem 6 miesięcy :) Teraz tylko do niego i solara na dachu 100W muszę dobrać odpowiednią przetwornicę ale to już w innym temacie dobrze Ci znanym  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:]

Chyba już kiedyś na forum odpowiadałem  coś na temat tych akumulatorów (ktoś miał taki w przyczepce) :hmm:

Jeśli accu ma pół roku i jest OK, to będziesz z niego zadowolony.

Jeszcze jedno: gdyby Twój kontroler posiadał możliwość ustawienia kompensacji temperaturowej, to dla tego accu możesz ustawić wartość: - 40mV/°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby było ładne słońce to akku by się pewnie naładował a tak w czasie nie mógł tego zrobić z solara.

I z tym ładnym słońcem przy panelu jest podchwytliwe. Ładne, czyli niekonieczne skwar i patelnia. Teoretycznie najlepiej powinien ładować przy pełnym słońcu w południe, i wszyscy sobie to tak wyobrażają, a faktycznie wydajność solara spada wraz ze wzrostem temperatury ogniwa (ok. 0,5 % na każdy stopień Celsjusza powyżej 20-25 stopni [temp. dla której mierzona jest moc panela podawana jest przez producenta], a potrafi mieć 80 stopni i więcej). Co z tego, że ogniwo dostaje dużo energii, jak sprawność spada o połowę. Dlatego paradoks - najlepsze ładowanie od wczesnego ranka do godz. ca. 10-11, później zwykle tylko gorzej. Pełne słońce = gorące ogniwo = mniej prądu. Chłodny wietrzny dzionek (nawet z chmurkami byleby słońce przez nie przeświecało), i amperomierz nawet w południe szaleje ze szczęścia...

 

W przypadku kol. Powolniaka czarnym koniem jest laptop. Podłączenie laptopa (pomijając straty przetwornicy) to spory pobór, prąd zużywany jest na pracę laptopa i jednocześnie ładowanie baterii. To ok. 4-5 amperów prądu na "wejściu" do lapka, co daje 6,5-8 amperów przy 12V (laptop pracuje zwykle na napięciu 16-21 V), czyli godzina "na chłopski rozum" to 6,5-9 Ah prądu z aku. Telewizor - 2-2,5 A na 12 V, godzina to już 2-2,5 Ah, do tego wzmacniacz anteny. Średnio wyjdzie przy 1 h dziennie TV i 2h dziennie laptop ca. z 18-20 Ah, plus strata przetwornica = 20-22 Ah.

Plus pozostałe odbiorniki. Ta "drobna" elektronika kol. Powolniaka (telefony, tablety - kilka sztuk) to spokojnie razem z 5, nawet 10 Ah (co do baterii to do baterii, a jeszcze proporcjonalnie w grzanie "szybkich" ładowarek i baterii w urządzeniach idzie w straty dalsze 30% prądu), pompka, oświetlenie, antena spokojnie następne 5-7 Ah, i robi się dzienne zapotrzebowanie minimum 30-35 do 40 Ah jak nic.

 

Panel 150W(peak) płasko na dachu w praktyce doładuje przy dobrym słońcu z 4-5 godzin rano z połową mocy (dając średnio 4-5A), resztę dnia - następne 10-11 h oby średnio osiągał ułamek peak-u - 2A, i da to max wyrównanie poboru z 30-45Ah, przy bardzo dobrych warunkach (dobre słońce, rześki (nieupalny) dzień, lekki wiaterek owiewający panel).

Wystarczy bezwietrzny upalny dzień w pełnym słońcu non stop i robi się z tego 20-30 Ah (od 10-11ej prąd ładowania 1,0-1,5A, późne popołudnie <1 A).

W ewidentnie pochmurny czy deszczowy dzień jeszcze mniej, 10-20 Ah wszystkiego.

 

W brzydszy dzień jeśli nie jest gorąco, a i światła rozproszonego trochę jest, powinno doładować jakieś ca. 25Ah.

 

Amperaże podglądane na amperomierzu przeze mnie i znajomych (znajomi przez całe wakacje). Dużo zależy od "ekspozycji" cepy, ale wyniki odczytów budziły powszechne zdziwienie: słońce jak drut, południe, upał i... 0,8A. Chłodny i wietrzny ale słoneczny ranek, godz. 7:00-8:00 - 6-10A, późne popołudnie po skwarnym dniu kiedy słońce nisko 0,3-0,7A, często w dni z zachmurzeniem gdy słońce się przebijało przez chmury, ładowanie 2-3A od rana do popołudnia, czyli sumarycznie jak w pełnym słońcu...

 

W praktyce uzyskana energia to ledwie ułamek (raczej mniejszy niż większy) podawanego tzw. "peak'u" panelu. Nie zmienia to faktu, że to świetny wynalazek... Ale rozładowanie aku po 4 dniach nie dziwi, musiałyby być idealne warunki, żeby panel dał radę uzuzupełnić pobór, czyba, że to np. 250-ka (250W peak). Jeśli to standardowy panel - 125-160W, nie widzę powodów aby poszukiwać usterki, na pewno warto ustawić ładowarkę w trybwłaściwy dla akumulatora (żeby doładowywał się do 100% przy nadwyżkach, tzn. żeby ładowarka solara również nie odcinała ladowania przedwcześnie na pdst. napięcia aku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...).

W przypadku kol. Powolniaka czarnym koniem jest laptop. Podłączenie laptopa (pomijając straty przetwornicy) to spory pobór, prąd zużywany jest na pracę laptopa i jednocześnie ładowanie baterii. To ok. 4-5 amperów prądu na "wejściu" do lapka, co daje 6,5-8 amperów przy 12V (laptop pracuje zwykle na napięciu 16-21 V), czyli godzina "na chłopski rozum" to 6,5-9 Ah prądu z aku. Telewizor - 2-2,5 A na 12 V, godzina to już 2-2,5 Ah, do tego wzmacniacz anteny. Średnio wyjdzie przy 1 h dziennie TV i 2h dziennie laptop ca. z 18-20 Ah, plus strata przetwornica = 20-22 Ah.

Plus pozostałe odbiorniki. Ta "drobna" elektronika kol. Powolniaka (telefony, tablety - kilka sztuk) to spokojnie razem z 5, nawet 10 Ah (co do baterii to do baterii, a jeszcze proporcjonalnie w grzanie "szybkich" ładowarek i baterii w urządzeniach idzie w straty dalsze 30% prądu), pompka, oświetlenie, antena spokojnie następne 5-7 Ah, i robi się dzienne zapotrzebowanie minimum 30-35 do 40 Ah jak nic.

 

(...).

 

:]

:hmm: Trochę dramatyzujesz, zawyżając moje potrzeby na energię.

Przetwornica pracuje tylko na potrzeby naładowania 2 laptopów (wówczas jeden nie pracuje, dopiero po naładowaniu zasilany jest z baterii, która wytrzymuje ok. 4h; drugi lapek z padniętą baterią wykorzystywany jest okazjonalnie przez szefową powolniakową) oraz wieczorem do telewizorka LED (pobór 30W/h) by się upewnić, że żadne mocarstwo nie wypowiedziało Polsce wojny.

Pozostałe sprzęty, jak: oświetlenie, pompka wody, tablet, telefony, antena TV, odkurzacz są zasilane 12V z akumulatora 100Ah, zasilanego solarem 120W i kontrolerem ładowania MPPT. :yay:

Faktem jest, że popełniłem w instalacji mały błąd, skorygowany później,  a wynikający z lenistwa i niedostatecznej wiedzy z zakresu elektryki. Otóż podłączyłem przetwornicę 12V/230V do akumulatora na stałe, co powodowało, że była w stanie gotowości 24h i konsumowała powoli energię. Teraz przetwornica ma osobne podłączenie i na czas zapotrzebowania na zasilanie napięciem 230V jest uruchamiana heblem.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:]

:hmm: Trochę dramatyzujesz, zawyżając moje potrzeby na energię.

Nie dramatyzuję :) Podaję realne dane.

 

Prąd do ładowania baterii lapka to 2/3 do 3/4 pobieranego prądu,więc nawet to, że laptop nie pracuje, nie zmniejsza dramatycznie poboru prądu. Praca drugiego lapka skutecznie wyrównuje ten "zysk". Czas ładowania się zgadza, przyjęty jest dla jednego laptopa.

Telewizor 30W to ca. 33W poprzez przetwornicę, co daje pod 2,7A (pisałem o 2-2,5A co po uwzględnieniu przetwornicy daje 2,2-2,75A). Przyjąłem 1 h dziennie na TV, ok, wieczorny serwis informacyjny - pół godziny, ze sportem i prognozą :) to ca 1,35Ah (2,7A, 0,5h). A taki to odkurzacz 12 V to zwykle 100-120 W, czyli 8-10 A, czyli nawet 5 minut to od 0,7do 1 Ah :)

 

Amperaże z panelu podawałem dla 150-ki, a nie o 20% mnieszej 120-ki, więc prąd uzyskiwany z panelu to o 20% mniej.

 

O ile zatem przeszacowałem pobór o może 1Ah (telewizor)(2,5-3%),co skutecznie niweluje "okazjonalny" odkurzacz,to ładowanie jest już "zawyżone" o 20%

 

 

No dobra, żartuję, ale staram się bazować na realnych wielkościach.Jeśli laptop nie pracuje,tylko się ładuje, wszyscy, łącznie z moją żoną, uważają że pobiera b. mało prądu - dzisiejszy sprzęt jest na tyle energooszczędny, że praca laptopa to pikuś w porównaniu z prądem potrzebnym do naładowania baterii. Zwiększenie czasów pracy laptopów osiągnięto m.in. dzięki zmniejszeniu i optymalizacji zużycia energii i zarządzania energią, w bateriach mniej drgnęło więc proporcja podziału prądu na zasilanie/ładowanie przesunięta jest bardzo wyraźnie na ładowanie - gdyby nie to, to laptop nie ładując baterii na aku samochodowym 100 Ah pracowałby 2 doby bez przerwy, a po 14-16 godzinach ładowania baterii takiego laptopa [ładowanie 7-8 rozładowanych baterii po 2 h każdą] aku zdechnie. Piszę o w miarę zwyzajnym laptopie, przy wersjach b. energooszczędnych proporcje są jeszcze bardziej na rzecz ładowania.

 

Przy 12V i nawet 100 Ah suma niby banalnych poborów zaskakuje. A przede wszystkim rzeczywista wydajność solara nie jest taka, na jaką wskazuje P szczytowa, czyli te 120 W. Stale podłączona przetwornica mogła powodować niewielką ale całodobową utratę prądu [ca. 20 h bez poboru przy nawet 3W "zżeranych" przez przetwornicę, to 5 ok. 5Ah/doba]. Gdyby nie to, i może troszkę mocniejszy panel (te 150W w peaku), to pewnie dałbyś radę, albo wytrzymałbyś przeszło tydzień do ładowania.

 

Oczywiście, elektryk przeliczałby to inaczej i dokładniej, ale w przybliżeniu i szacunkowo można tak przyjąć. Mimo prymitywnej metodologii, sprawdza się pi razy oko.

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam szanowne grono.jestem całkowitym ignorantem jeśli chodzi o prąd .prosze o podpowiedz czy orginalny prostownik z mojej przyczepki angielski elddis bedzie w stanie naladowac akumulator żelowy o pojemności 106 ah dziekuje za podpowiedż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.