Skocz do zawartości

Ile kg mogę ciągnąć


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy w DR holownika mam:

- mmc przyczepy (pole O1) 1136 kg,

- dmc zespołu pozjadów (pole F3) 3145 kg,

- m.w. samochodu: (pole G) 1550 kg,

- dmc samochodu (pole F2) 2270 kg

Czy mogę legalnie ciągnąc przyczepkę, która w dowodzie ma DMC 1200 kg, ale nie załadowanej do dmc, tylko o rzeczywistej masie (przyczepka + graty) 1100 kg? Zakładając, że rzeczywista masa holownika z pasażerami i bagażem będzie mniejsza lub równa 2,0 tony? Czy tez raczej muszę się rozglądać za przyczepką, która pole DMC ma wpisane nie więcej niż 1136 kg?

 

Wartość "O1" w DR samochodu jest nieprzekraczalna w górę. Jeśli w DR przyczepa posiada wartość wyższą, niż ta, którą masz wpisaną w DR samochodu, a tak jest w podanym przez Ciebie przypadku, to takiej przyczepy nie możesz ciągnąć.

Sytuacja którą opisałeś, byłaby prawidłowa na potrzeby spełnienia parametru "F3" i w takim przypadku mógłbyś śmiało jechać, jednak nadrzędną wartością, której musisz przestrzegać w pierwszej kolejności jest ta wpisana w "O1", czyli w żadnym przypadku tym samochodem nie możesz ciągnąć przyczepy, której DMC przekracza 1136 kg.

Nawiasem mówiąc, jakaś dziwna jest ta wartość tego "O1", ale skoro taka jest, to taka Cię obowiązuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 370
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

      ||

      ||

      ||

      ||

      ||

      ||

      ||

      ||

      ||

<==||

Edytowane przez Lza (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że ktoś jest na telefonie i w wersji mobilnej nie widać takich rzeczy :) ale dzięki za naświetlenie. Gdzieś już czytałem że te fordy mają strasznie kijowe możliwości holowania, ale nie sądziłem że aż tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest raczej specyfika tego segmentu a nie forda - bliźniacze modele konkurencji mają podobne wartości. Nie wiem dlaczego tak jest. (np dokker 1200, doblo 1100, kangoo 1010 itd.)

Może dlatego, że bagażniki są tak ogromne, że już nie trzeba przyczepy (w sensie towarowym). Ładowności tez większe niż w osobówkach. Niektóre wersje mają nawet tonę ładowności a do bagaznika wchodzą 2 palety euro ;)

Edytowane przez Lza (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, zazwyczaj wpis w dr dot dmc przyczepy jest większy niż dozwolone ze stosunku 1.33 i zazwyczaj ten stosunek bardziej ogranicza. Wg niego mógłbyś holować 1706kg.

Edit. Może robią tak żeby ludzie kupowali większe autq, typo transit i ducato

Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dmc samochodu dzielisz przez 1.33 i masz max dmc przyczepy. Ja np w sharanie mam dmc 2400 i przy tym stosunku moge ciągnąć dokładnie 1804, mimo że w dr mam na haku 2000. W niemczech moge już zaczepić 2t ale w polsce nie. Przynajmniej teoretycznie bo policja raczej na to nie zwrwca uwagi. Większy problem jak będzie jakiś wypadek i dociekliwy adwokat się dopatrzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest raczej specyfika tego segmentu a nie forda - bliźniacze modele konkurencji mają podobne wartości. Nie wiem dlaczego tak jest. (np dokker 1200, doblo 1100, kangoo 1010 itd.)

 

To proste. Podczas badań i testów homologacyjnych, samochód tylko przy DMC przyczepy podanej w "O1", bez szkód dla własnej konstrukcji i bezpiecznie, był w stanie spełnić zakładane w normach wymagania (testy hamowania, podjazdy na wzniesienia oraz zjazdy, ogólne zachowanie zestawu itd.)

Wytłumaczcie proszę na czym polega 1.33??

Czy to odnosi się do DMC przyczepy vs, DMC samochodu? 

 

Czytaj forum :ok:

http://forum.karawaning.pl/topic/3648-jakie-auto-ile-pociągnie-zestawienie-w-1-poście/?p=502568

http://forum.karawaning.pl/topic/3648-jakie-auto-ile-pociągnie-zestawienie-w-1-poście/?p=502650

http://forum.karawaning.pl/topic/450-czy-można-ciągnąć-przyczepę-powyżej-750-dmc-mając-kat-b/?p=395225

http://forum.karawaning.pl/topic/16069-dmc-przyczepy-a-wspólczynnik-133-rozwiązanie/?p=354445

http://forum.karawaning.pl/topic/22714-przyczepa-ci%C4%99%C5%BCsza-ni%C5%BC-to-co-na-haku-be/?hl=+wsp%C3%B3%C5%82czynnik%20+1,33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dmc samochodu dzielisz przez 1.33 i masz max dmc przyczepy. Ja np w sharanie mam dmc 2400 i przy tym stosunku moge ciągnąć dokładnie 1804, mimo że w dr mam na haku 2000. W niemczech moge już zaczepić 2t ale w polsce nie. Przynajmniej teoretycznie bo policja raczej na to nie zwrwca uwagi. Większy problem jak będzie jakiś wypadek i dociekliwy adwokat się dopatrzy

Czy te obliczenia dotyczą kategorii też BE?

Z resztą i tak przy prawku z kat. B nie możesz ciągnąć takiego zestawu.

 

Wysłane z mojego SM-G389F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te obliczenia dotyczą kategorii też BE?

Z resztą i tak przy prawku z kat. B nie możesz ciągnąć takiego zestawu.

 

Wysłane z mojego SM-G389F przy użyciu Tapatalka

Prawko nie ma nic do tego, jakbyś miał dodatkowy hamulec sterowwny ręcznie z miejsca kierowcy ten przepis nie miałby zastosowania. Ale w polsce raczej się tego nie stosuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.