Skocz do zawartości

Ile kg mogę ciągnąć


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 370
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ostatnio tom chciał obniżyć dmc o jakieś 10 czy 20kg bo wskakiwał na viatoll, nie dało rady. A co dopiero 200kg i to jeszcze w góre

P.s. razem pisaliśmy :P

Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dół, przy dobrej woli producenta, a raczej importera w PL to jeszcze mogłoby się udać.

 

W górę nie ma szans, bo często jest to związane z warunkami technicznymi pojazdu po prostu.

 

To tak jak w przyczepach. Podwyższenie DMC, przy zakupie nowej, jest możliwe ale producent musi wtedy zastosować inne komponenty w ramie przyczepy dostosowane do większych możliwości.

 

W dół natomiast producenci zmniejszają bez problemu, ale też do pewnego pułapu, zazwyczaj o 50-100 kg

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci przyczepo na swoich stronach, w danych technicznych zazwyczaj adnotują, że DMC może być ustalone w jakimś przedziale. Więc pierwszy właściciel ma ten komfort, że może sobie wybrac wartość mu odpowiadającą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Więc pierwszy właściciel ma ten komfort, że może sobie wybrac wartość mu odpowiadającą.

Oczywiście po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, nawet jeśli zmiana jest w dół i po stronie producenta nie generuje żadnych dodatkowych kosztów, no poza innym wpisem w homologacji :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam serdecznie wszystkich,

Planuję zakupić przyczepę DMC 2000kg,

auto które obecnie posiadam to Citroen Jumpy 2008r 2.0HDI 120km, na haku w DR mam 2000kg, DMC 2700kg a masa własna 1702kg.

Moje pytanie brzmi czy mogę ciągnąc nim przyczepę 2000kg jeśli tyle mam na haku i nawet warunek 1/33 się zgadza ale DMC przyczepy będzie przekraczało masę pustego auta.

Czytam te wszytkie posty i już się pogubiłem, bo wszyscy piszą o przepisie 1/33 a jak to jesli DMC przyczepy jest cięższe od samochodu, przecież lawety mają 3.5tony DMC a busy ważą mniej.

Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art 62 ust 1 pkt1 ustawy mowi o masie rzeczywistej, ktora nie moze przekraczac masy rzeczywistej pojazdu. 

Natomias 1,33 ma sie do DMC. 

Wiec jesli jedno i drugie sie zgadza, to ok:). Oczywiscie wchodzimy w kwestie prawa jazdy, ale mysle ze przy takich masach masz B+E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o prawko to mam E,

Czyli kolego w79 w moim przypadku jeśli autko ma mase własną 1702 w dowodzie a przyczepa będzie ważyć te 2 tony to nie będe mógł jej ciągnąć chyba że załaduję coś do auta bo DMC mam do 2700.

Mase rzeczywistą podczas kontroli ustala się podczas ważenia czy bierze się mase własną z dowodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Forumowicze.
Posiadam  prawko kat. B
Zamierzam kupić cepkę 1300 DMC
Holownik to Nissan X-trail 2011 rok (150 km)
W DR auta wpisane jest :
F1-2170 kg
F2-2170 kg
F3-3520 kg
G-1691 kg
O1-1350 kg
O-750 kg
Na moje pytanie, czy mogę ciągnąć taką przyczepę?
Otrzymałem odpowiedź, że NIE !
A pytałem w wydziale komunikacji i na komendzie w swojej "wiosce".
Wydział powiedział, że muszę mieć wpis 96 a komenda że B+E
A zapytałem przy okazji wpisania haka do DR.
No i powiedzcie mi jak to się ma do wszystkiego co czytam na tym forum ?
No z mojej analizy wynika, że mój zestaw nie przekracza DMC 3500 kg i fanie mogę jechać.
Podpowiedzcie proszę :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.