Skocz do zawartości

Instalacja fotowoltaiczna po użytkowaniu 6-letnim


Furman

Rekomendowane odpowiedzi

Poproszono mnie o opis jak wykonałem swoją instalację fotowoltaiczną.
Postaram się pokrótce przedstawić najważniejsze punkty, które uważam za kluczowe.

Moją przyczepę możecie dokładnie obejrzeć na filmie
https://youtu.be/HSh5v41vkVg
A dach z panelem fotowoltaicznym tutaj
https://youtu.be/zS_2MabQmu4


1. Po pierwsze primo: chyba wszystko zrobiłem dość dobrze, bo przez 6 lat miałem tylko jedną usterkę, na samym początku. Poza tym nie miałem przy tej instalacji absolutnie nic do roboty. Tylko myłem panel z kurzu oraz na zimę przenosiłem akumulator do domu.
Poinformowano mnie przed zakupem, że bateria 100W będzie ładować akumulator 100Ah (od zera do pełna, czyli od 10,5V wzwyż) latem około 2-3 dni. To się potwierdziło.

Jako ciekawostkę podam, że księżyc w pełni albo latarnia uliczna też są w stanie podładować akumulator :)

2. Panel i kontroler kupiłem w modernhome.pl podaję ceny z wiosny 2010:
Panel 100W - 950 zł
Regulator  EPIP 20-LT - 239 zł
Akumulator żelowy 100 Ah Ritar z Allegro nowy okazyjnie za 490 zł
Przetwornica 12V -> 230V moc ciągła (niby) 300W chwilowa (niby) 600W jakaś tania z Allegro, ceny nie pamiętam

3. Klej jaki wybrałem, to ABSOLUTNA REWELACJA i POLECAM każdemu: Sikaflex 552.
W wielu postach na tym forum polecano Sikaflex o numerze chyba 252 ale nie mogłem go nigdzie dostać. Wybrałem klej 552 bo miał ulotkę z różnymi mądrymi wykresami i deklarowaną wytrzymałość 30kg/1cm2 (3 N/mm2)
Pomyślałem sobie - ło jezu, toż to na jednym centymetrze kwadratowym mogę ten panel przykleić :)
Pojechałem 70 kilometrów po ten klej, wróciłem i o mało mnie szlag nie trafił: był przeterminowany o kilka miesięcy. Nie sprawdziłem tego w sklepie. Więc poszedłem va banque i udało się ;)

4. Otwór w dachu wywierciłem otwornicą BOSH, przeszła jak przez masło. Średnica bodajże 30 mm

5. W puszcze hermetycznej zrobiłem otwór w dnie (otwornicą 30mm) i dwa po bokach (zwykłym dużym wiertłem), w których zamontowałem 2 dławiki. Do fotowoltaiki potrzebowałem tylko jeden wypust. Ten drugi zrobiłem na wszelki wypadek, gdybym np. chciał antenę albo drugi panel na dachu. Włożyłem w niego ślepy kabel, aby uszczelnić.

6. Do podłogi przyczepy przykręciłem 4 aluminiowe profile w kształcie litery L. Pomiędzy nie wkładam akumulator. Aby się nie przesuwał.

Usterka o której wspomniałem polegała na tym, że za daleko od regulatora ładowania zamontowałem przetwornicę. Łączył te elementy kilkumetrowy kabel, na którym spadek napięcia był zbyt duży i przetwornica co chwilę się wyłączała. Przeniosłem ją tuż pod regulator i od tego czasu miałem spokój.

 

Błędem było zastosowanie zwykłych śrub. Powinny być nierdzewne. Na szczęście nigdy nie musiałem ich odkręcać.

 

Na dachu widzicie więcej przyklejonych uchwytów, były wykorzystywane w podróży do konstrukcji suszarki do prania :)

I to raczej wszystko. Pora na obrazki.

Aha, i tak podsumowując: fotowoltaika jest [wymoderowano].. !

 

post-3247-0-11225500-1469998861_thumb.jpg

 

 

post-3247-0-24422500-1469998907_thumb.jpg

 

 

post-3247-0-91982100-1469998943_thumb.jpg

 

 

post-3247-0-35818000-1469998944_thumb.jpg

 

 

post-3247-0-96934700-1469998944_thumb.jpg

 

 

post-3247-0-70493200-1469998945_thumb.jpg

 

 

post-3247-0-34711300-1469998946_thumb.jpg

 

 

post-3247-0-84448300-1469998946_thumb.jpg

 

 

post-3247-0-53033900-1469998947_thumb.jpg

 

 

 

Tutaj sobie testowałem przeterminowany o kilka miesięcy Sikaflex 552

 

 

Uchwyty które miały trzymać panel skleiłem ze sobą

post-3247-0-40543900-1469999058_thumb.jpg

 

I po bodajże 5 dniach obciążyłem 50kg. Po 12 godzinach nic się z tym nie stało.

post-3247-0-18591700-1469999059_thumb.jpg

 

Zwiększyłem obciążenie do 100kg i klej zerwał się po mniej niż minucie

post-3247-0-34118800-1469999060_thumb.jpg

 

Widać, że nie cały klej się zestalił, powinienem pewnie czekać dłużej z tym testem

post-3247-0-90433400-1469999060_thumb.jpg

 

Wielkość uchwytu w cenymetrach

post-3247-0-47310000-1469999061_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupne uchwyty uznałem za absurdalnie drogie.

Uchwyty wykonywałem z trzech rzeczy:

- aluminiowej blachy

- aluminiowych profili o przekroju L

- aluminiowych profili o przekroju prostokąta

Ciąłem to szlifierką kątową.

Kosztowało grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mierzyłeś może jaki pojawia się maksymalny prąd z tego 100W panela ?

 

U siebie - ze 120W - obserwuję maksymalnie 5A przy napięciu około 13.2-13.5V, instalacja jeszcze 'prowoizorycznie testowa' i do skrócenia jest kabel pomiędzy panelami a regulatorem i to dużego skrócenia bo teraz mam tam 10 metrów zostawione a docelowo będzie 2, ciekawe tylko czy i o ile zwiększy się wydajność instalacji. Temat czeka na powrót z wakacji do domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowy prąd ładowania przy słonecznej pogodzie to 5,5A.

A więc Ty powinieneś mieć ok. 6,6A.

 

Strasznie długi masz kabel do regulatora.

Jaki dałeś przekrój?

U mnie to chyba 2,5mm2. Odległość na oko 2 metry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel długi bo panele jeszcze nie zamontowane na miejscu docelowym, kabel jeden przewód z 4 x 2.5mm żyłami w środku polutowany na końcu po dwie żyły na zacisk.

 

Docelowo będzie około 2 metrów jak tylko panele wylądują na miejscu na dachu. Teraz leżą na palecie za przyczepą ale trzeba było uruchomić instalację 'natychmiast' w warunkach polowych i bez dostępu do wolnego czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupne uchwyty uznałem za absurdalnie drogie.

Uchwyty wykonywałem z trzech rzeczy:

- aluminiowej blachy

- aluminiowych profili o przekroju L

- aluminiowych profili o przekroju prostokąta

Ciąłem to szlifierką kątową.

Kosztowało grosze.

Nie widzę na zdjęciach profilu L - gdzie go zastosowałeś? Gratuluję rozwiązania. Szkoda przepłacać. Wszystko co dedykowane ma ceny z kosmosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 profile o przekroju L przykręciłem do podłogi wokół akumulatora aby się nie przesuwał podczas jazdy. "Stopą" litery L na zewnątrz.

Akumulator postawiłem wewnątrz tego pola wyłożonego dodatkowo folią bąbelkową, aby miał dodatkową amortyzację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazane rozwiązanie ma jeszcze dwie zalety, obie związane z możliwością przewietrzania przestrzeni pod panelami:

1. chłodzenie paneli zwiększa ich efektywność,

2. przewiew zapobiega zawilgotnieniu i korozji.

 

Rozwiązanie bardzo ładne i eleganckie.

Co do zwiększenia maksymalnego prądu uzyskiwanego z paneli - proponuję rozważyć wymianę regulatora na MPPT z prawdziwego zdarzenia. Są niestety dość drogie, ale w niektórych przypadkach warto. Panele o dość wysokich napięciach (powiedzmy 40V) są dość tanie, ale w przypadku 100W panela na takie napięcie uzyskamy przy regulatorze PWM maksymalnie 2,5A, zazwyczaj około 2A. Po zastosowaniu regulatora MPPT prąd może wynieść nawet powyżej 7A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.