Skocz do zawartości

Szafka sterująca w Hobby - Oświetlenie


RM77

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kristofer

 

Załączam, ręcznie narysowany schemat. Jedynie co mnie zastanawia, czy punkty A I B nie powinny być połączone przekaznikiem, żeby akumulator nie był ładowane z dwóch źródeł równocześnie. Jeśli tak to podobne połączenie powinno być również zabezpieczone że strony instalacji samochodu. Co do akumulatora, do kempingu nie mam nic będę dopiero kupował. W załączeniu schemat.

 

Dołączona grafika

 

Rafal Wosik

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, tu masz rację.

Wydaje mi się, że podanie ładowania z ładowarki 230V + np. z solara nie ma znaczenia. Solar oraz ładowarka będą podawać prąd wspólnie i wyłączą ładowanie gdy akku będzie miał 100% według ich ustawień.

Podanie ładowania z solara i alternatora bedzie podobnie. Każdy z systemów się odłączy.

Nie zakładam abyś miał syuację 130V + alternator ale i to jest OK według mnie.

W tym przypadku raczej nie ma mowy o prądzie wstecznym. Może być ewentualnie sytuacja zwiększenia się na tą chwilę prądu (A) ale i to bym przeżył bo sterownik solara będzie się sam ograniczał płynnie. 

 

Gdyby jednak tyo należałoby zastosować na nitce z 230V przekaźnik NO na 12V z cewką sterowaną 230V (widziałem takie po około 60zł). Na nitce "12V - aletrnator" przekaźnik zwykły samochodowy też NO sterowany po stacyjce.

Problemem jest tylko nitka z solara bo on działa cały czas i tu by trzeba skomplikować i zrobić np. przekaźnik NC 12V z cewką 230V i połączyć z inastalacją 230V a zostawić go na stałe współpracującego z instalacją alternatora.

I tak pewnie jak bym pomyślał to bym to skomplikował jeszcze bardziej :).

 

Ale według mnie nie są przekaźniki w ogóle potrzebne. Nawet to testowałem gdy akku w czasie dnia był ładowany z solara i podłączyłem ładowarkę z Lidla bezpośrednio do akku. Po porostu dostawał zamiast 2,8A z solara to 2,8A z solara i 0.8A z ładowarki (ustawiona w tryb zimowy) i tyle. Nie mam ładowania z alternatora bo nie chce mi się go zakładać (uważam za zbędne). Ale wtedy doszłyby co najwyżej jakieś "A" z alternatora (na bank bym to jakoś ograniczył do 2-3A. 

Edytowane przez strus251 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer

 

Co do akumulatora, do kempingu nie mam nic będę dopiero kupował. W załączeniu schemat.

 

... to jeszcze inaczej: jaki akumulator planujesz kupić :hmm:

Co do Twojego rysunku, to moja odpowiedź jest ponownie taka, jak poprzednio (posty #26 i #29): wszystko masz, jak na tacy w temacie, do którego link podałem.

Nie rozumiem, dlaczego chcesz to odkrywać na nowo

Jeżeli ładowarka sieciowa z Twojego rysunku jest sterowana procesorem, to nie potrzeba żadnych "przełączników", przekaźników i kombinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer bardzo dziękuję za wyłożoną przez Ciebie pomoc i pracę. O tym schemacie myślałem tylko bałem się jednocześnie podać ładowanie z kilku źródeł.

 

Rafal Wosik

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde z tych trzech urządzeń analizuje stan akumulatora i dostosowuje swoje parametry tak, aby były one dla niego optymalne (pisał już o tym Piotrek).
Nawet jednoczesne działanie wszystkich źródeł ładowania nie będzie miało żadnych negatywnych skutków - po prostu urządzenia zaczną ograniczać prąd wyjściowy w kolejności od tego, którego próg jest ustalony najniżej.
Warunkiem jest odpowiednia jakość zastosowanych urządzeń i procesorowe sterowanie przebiegiem ładowania w każdym z nich.
Dla kontrolerów PV jest to akurat oczywiste, natomiast z ładowarkami bywa różnie (mnogość modeli na rynku i często wyssane z palca opisy), dlatego pewność trzeba mieć do parametrów tego właśnie urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.