Skocz do zawartości

Zakup nowej przyczepy 2016 r.


seal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jestem tu nowy i to mój pierwszy post :) Nigdy nie miałem przyczepy ale kiedyś mieszkałem w takiej na wakacjach.

To forum jest wielką kopalnią wiedzy, ale nie jestem w stanie ogarnąć tego w miesiąc, a wakacje się powoli kończą więc muszę skrócić poszukiwania i przyspieszyć działania.

 

Od tygodnia rozglądam się za przyczepami, czytam wasze forum i zazwyczaj mowa jest i przyczepach używanych, przeczytałem wszystkie wątki z dobrymi radami i wszystko sobie cenię jednak planuję zakup nowej przyczepy, ewentualnie 100% pewnej używanej, np wystawowej demo czy coś takiego a na ten temat nie natknąłem się jeszcze.

 

Zacznę od holownika, będzie nim Honda Pilot prawdopodobnie pierwszy raz słyszysz nazwę bo to amerykaniec więc dodam że 3,5 litra benzyna 250 KM, 4x4, 2000 kg na haku i DMC 2765. Auto jest nieprzypadkowe bo 8 osobowe i taka też ma być przyczepa. Problem w tym, że takich praktycznie nie ma w ogóle, ale zakładając że będzie w niej mieszkać 4 małych dzieci jestem skłonny kupić 6-7 osobową.

 

Cel zakupu: wyjazdy po europie i stacjonowanie nad polskimi jeziorami, możliwe że kupię jeszcze działkę nad jeziorem gdzie przyczepa stałaby na co dzień, 50 km od domu i 2 razy w roku na dalszy wyjazd. Więc uniwersalnie.

 

Więc...

proszę o radę czy sprawdzi mi się Burstner model Alteo plus 510 TK (7 osóB) (ewentualnie Premio plus)? Link: 

http://www.buerstner.pl/przyczepy/averso-plus/opis/Nie należą do najdłuższych ale ponoć tak jest lepiej. DMC od 1500 do 1800, do zwiększonego DMC jest dopłata ale nie wiem na czym to polega, czy tylko na wpisie czy są jakieś realne zmiany. Holownik da radę więc to nie problem. Jedynie prawko B+E potrzebuje bo przekraczam masy. Ale to też nie problem.

 

Czy są jakieś "dobre rady" jak zakupić może gdzie zakupić przyczepę aby wyszło korzystniej, np w Niemczech gdzie vat jest 19% a nie jak u nas 23%. Akcyzy się chyba nie płaci więc tylko tłumaczenie i rejestracja w PL? Czy dobrze kombinuje?

Prowadzę działalność, jestem VATowcem, więc może da się VAT odliczyć w całości?

 

Jak długo się oczekuje na przyczepkę?

 

Czy Burstner jako marka jest OK? Jak to porównać do Hobby czy Adria gdzie też upatrzyłem sobie alternatywne modele?

 

Próbowałem też rozgryźć nazewnictwo przyczep, każda ma kod literowy i większość producentów go stosuje, np. K (kids?) zauważyłem że oznacza łóżka piętrowe dla dzieci, F (french bed) łóżko podwójne czy małżeńskie, Fe obrócone ustawienie F itp. czy można gdzieś znaleźć rozpiskę tego nazewnictwa?

 

Będę wdzięczny za naprowadzenie na właściwą przyczepę, ma posłużyć z 10 lat zatem chciałbym aby to był dobry wybór.

 

Jeszcze raz szacun dla wiedzy i czekam na wasze komentarze.

 

Krzysztof.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przyczepa 510 w żaden sposób nie nada się dla 7-8 osób. Zapomnij o jakimkolwiek komforcie. Taka przyczepa to dla rodziny 2+2 czy 2+3. Ty już musisz szukać zdecydowanie większych. 700-800 cm.

 

Co do marek to wszystko dziś jest zbliżone tak więc wg mnie nie skupiaj się na tym czy to Adria czy Buernster tylko oglądaj Cię interesujące układy. W każdej marce masz przyczepy tzw budżetowe i te droższe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Zdradź proszę jeszcze na czym ów komfort ma polegać. Dopytuję bo nie mam tego doświadczenia.

 

Patrzyłem na dwie sprawy, rzeczywista ilość łóżek, gdzie w tej 510 jest rzeczywiście 7 miejsc oraz na to aby wszyscy mogli usiąść do śniadania. W tej 510 jest układ "U" czyli 6 osób może tam usiąść i dodatkowo stolik dla 2 osób. W naszej ósemce jest 4 małych dzieci i dwójka starszych. Oczywiście oglądałem też 720 i 740 ale układy nie wydawały mi się jakoś bardziej komfortowe. Tu plus jest taki, że mamy piętrowe łóżka dla dzieci i piętrowe opuszczane na noc łózko podwójne. Dlatego widzę w tej przyczepie mojego faworyta.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ów komfort to jakiekolwiek miejsce na poruszanie się kiedy w przyczepie 5 metrowej znajdzie się wszystkie 8 osób. Po prostu fizycznie na to nie będzie miejsca, a żeby usiąść do stołu to będziecie musieli się w kolejce ustawić.

 

O komfortowym spaniu też możesz zapomnieć. Będziecie jak sardynki ugnieceni na małej powierzchni.

 

Dlaczego tak się upierasz na to 510?

 

Zobacz np Adria Adora 613 PK, albo Adria Alpina 663 UK.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Weinsberg CaraOne 740 UDF- https://www.weinsberg.com/en-gb/caraone/layout-plans/740-udf/standard-equipment.html ?

Nie mam doświadczenia z tą marką- może ktoś się wypowie na temat Weinsberga?

 

Jeśli chodzi o VAT to cały odliczysz z nowej cepki, od handlarzy używane przeważnie na VAT-marża.

Dołóż stosowne PKD do swojej działalności i będziesz miał spokój, gdyby US się doczepił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupujesz nową to wybrać autoryzowanego sprzedawce nie koniecznie w Polsce i zamówić pod siebie ( ja tak robiłem ) i za 4-6 miesięcy ląduje u sprzedawcy pod zamówienie. Warto na spokojnie przemyśleć dodatkowe wyposażenie bo w momencie produkcji jest trochę taniej niż zamawiając dodatkowo u sprzedawcy.

Przed zamówieniem otrzymasz szeroki katalog zabudowy interesujących ciebie modeli i będziesz mógł sam zdecydować jaki układ wnętrza najbardziej tobie odpowiada oraz doposażyć ją od razu w to co ciebie najbardziej interesuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nas jest trójka plus pies i kot. Najpierw mieliśmy zamiar przymierzyć się do kampera. Pojeździliśmy, pooglądaliśmy. Moje odczucie - omg nir jestem gotowa na to, by czuć się jak korniszonek. Pomyślę o tym ns za 20-15 lat. Całe szczęście chłopaki pomyśleli podobnie. Zaczęliśmy oglądać przyczepy. Na 3 osoby wzięliśmy 560 Dethleffs z 4 miejscami do spania. Mieliśmy zamawiać godząc się, że zaczniemy dopiero od przyszłego sezonu. No ale w trakcie odwiedzania punktów i oglądania przyczep znaleźliśmy taką, która nam odpowiadała i nie była zarezerwowana. Proponuję wziąć całą załogę lub nawet połowę i przy oględzinach zapakować do cepki. Rozlokować i wyobrazić sobie, że przez 3 dni będzie lało ... Jak dacie radę zrobić jedzenie, skorzystać z wc i w miarę się poruszać to będzie ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ów komfort to jakiekolwiek miejsce na poruszanie się kiedy w przyczepie 5 metrowej znajdzie się wszystkie 8 osób. Po prostu fizycznie na to nie będzie miejsca, a żeby usiąść do stołu to będziecie musieli się w kolejce ustawić. O komfortowym spaniu też możesz zapomnieć. Będziecie jak sardynki ugnieceni na małej powierzchni. Dlaczego tak się upierasz na to 510? Zobacz np Adria Adora 613 PK, albo Adria Alpina 663 UK.

OK, rozumiem, nie upieram się tylko analizuję :) Te modele Adrii nie występują dziś na stronie, nie widziałem ich wcześniej, ale rzeczywiście Alpina 663 UK jest przestronna.

 

Weinsberga nawet marki nie znam, ale wydaje mi się za długa, DMC się mieści bo ma 1900, jednak żona ma duże obawy jak tym manewrować na drodze. Ale marka warta uwagi, popatrzę poczytam.

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, będziemy analizować dalej. Wspomniana 510 jako jedyna przyczepa posiada opuszczane łóżko dwuosobowe co wydało mi się początkowo rewelacyjnym pomysłem. Od wczoraj mam obawy że dzieciaki nie będą miały miejsca na "bieganie".

 

Za długa też nie może być bo mi się w garażu nie zmieści. Garaż po zewnętrznej ma 10 metrów długości.

 

Co do VATu, ciekawe że oficjalny przedstawiciel w Polsce podaje ceny brutto z VATEM 19% (niemieckim).

 

Nasunęło mi się jeszcze pytanie, wersje piętrusów są na 2 lub na 3 osoby. Wydaje mi się że w wersji na 2 osoby można jeszcze na tył łóżku usiąść, ale tam gdzie mamy 3 osoby to siedzenie raczej odpada. Ma ktoś doświadczenie w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia nie. Tylko oględziny. Mój syn lat 11 przymierzał takie łóżko. Stwierdził, że to naleśnikarnia i on jest za duży - do olbrzymów nie należy. Natomiast podwójnym był zachwycony i chciał mieć brata, byśmy tylko taką przyczepę kupili ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Wspomniana 510 jako jedyna przyczepa posiada opuszczane łóżko dwuosobowe co wydało mi się początkowo rewelacyjnym pomysłem. Od wczoraj mam obawy że dzieciaki nie będą miały miejsca na "bieganie".

 

Za długa też nie może być bo mi się w garażu nie zmieści. Garaż po zewnętrznej ma 10 metrów długości.

Nie martwił bym się o "bieganie" w przyczepie, bo nie do tego ona służy, jest to przede wszystkim miejsce noclegowe. Jeśli planujesz wyjazdy bardziej stacjonarne, to zaopatrzył bym się w przedsionek (nawet taki o powiększonej głębokości) i tam ewentualnie prowadził "życie towarzyskie".

Kupując dłuższą przyczepę niekoniecznie zyskasz miejsce w środku. Porównaj pustą powierzchnię podłogi proponowanego przez Ciebie Burstnera post-3361-0-58219700-1469438507.png

z Hobby 720ukfe post-3361-0-17575900-1469438205_thumb.png, jest podobna a różnica w długości 1,5 m, nie wspominając o wadze i szerokości, co ma dość istotne znaczenie przy manewrowaniu. W obu przypadkach masz 7 miejsc do spania, ale w żadnej z nich nie ma miejsca na szaleństwa, tylko spanie i ewentualne "grzeczne" siedzenie.

 

Bardzo dobrym pomysłem jest propozycja ivcia72, żeby zapakować rodzinkę i pojechać wspólnie pooglądać poszczególne modele, przymierzyć się do nich, zweryfikować z oczekiwaniami (a każdy ma inne), itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo dobrym pomysłem jest propozycja ivcia72, żeby zapakować rodzinkę i pojechać wspólnie pooglądać poszczególne modele, przymierzyć się do nich, zweryfikować z oczekiwaniami (a każdy ma inne), itp.

No to jest konieczność, tylko powstaje pytanie gdzie to oglądać, bo proponowane modele Adrii nawet na stronie oficjalnej nie występują. Trochę trzeba się nalatać, albo czekać na targi. Ktoś wie gdzie można w miarę najwięcej modeli zobaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorę to pod uwagę, tylko właśnie pytam, czy ktoś coś wie, ja znalazłem na razie Dusseldorf 27.08.2016-04.09.2016 : http://www.caravan-salon.com/ale to jest po drugiej stronie niemcowni...

 

Przerabiałem ten temat rok temu na sobie :) Jeśli planujesz zakup nowej przyczepy, to koszt wyjazdu na Caravon Salon jest żaden w skali całego wydatku. A pojechać naprawdę warto. To chyba największe targi tego typu w Europie. Dziesiątki modeli to zobaczenia i podotykania. Mi wyjazd w zeszłym roku bardzo pomógł podjąć decyzję, co kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.