Skocz do zawartości

Nowe auto - czemu takie słabe silniki.


blumore

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądam oferty nowych aut typu SUV i tak się zastanawiam, Robią teraz te silniki mocno okrojone pojemnościowo (wiadomo normy) i za nic nie mogę dobrać takiego
który da sobie bez problemu radę z przyczepą 1300 DMC.

 

Poradźcie czy trzeba celować tylko w te najmocniejsze silniki?

Dla przykładu:

http://prntscr.com/btb0fg

i

http://prntscr.com/btb142

 

Jakoś dawniej z tymi silnikami było łatwiej. Czy taki CDR z 136 konnym silnikiem sobie poradzi?

Moja audica ma 163KM i w lekko pagórkowatym terenie nie ma tak lekko. Fakt ze to 12 letnie auto ale ..

Jeden z kolegów ma auto nowe z 150 konnym silnikiem o pojemności 1.6 i ja nie mam z nim szans jak jedziemy z przyczepami.

Edytowane przez blumore (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 418
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Do ciągania cepki moc silnika nie ma większego znaczenia. Liczy się moment obrotowy na wale. Dlatego można ciągnąć cepkę 90-konnym dieslem, a 90-konny benzyniak będzie zdychał.

Dodatkowo przełożenia skrzyni biegów etc.  W twoich linkach nie ma podanych momentów więc ciężko coś powiedzieć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama moc silnika to nie wszystko. Moc a Moment to dwa parametry wzajemnie wymienne, i bardziej na korzyść będzie 100KM i 250Nm niż przekonstruowane 130KM i 200Nm, kwestia jak jeden wobec drugiego będzie się kręcił. Im wolniejsze obroty z max momentem tym dłuższa droga suwu pracy tłoka i to ma znaczenie dla Nm a ilość obrotów wykonanych do danej pracy wpływa na określenie osiąganej mocy.

W benzyniakach typu V problem momentu prawie nie istnieje, jest dostępny już od samego dołu, ale w tej konstrukcji występują raczej duże pojemności i dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy w salonach odradzają mi automat jak słyszą ze będę ciągnął przyczepę.

 

czyli w stanach nikt nie jeździ z przyczepą, cóż za tragedia dla tego jakże sympatycznego narodu  :hehe:

 

słuchaj dalej doradcy w salonie samochodowym  :pad:

 

zapytaj też w serwisie co ile się wymienia płyn w AT - w większości powiedzą ci że producent nie zaleca ani nie przewiduje czegoś takiego , a głupim amerukanom ci sami producenci zalecają regularne wymiany , cóż za głupi naród, że daje sobie taką ciemnotę wciskać i jeszcze płaci za to 

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co śmiało można uderzać w automat?


Blumore- a o subaru forester xt myślałeś? Ma wszystko co potrzebne do ciągnięcia przyczepki. Automat, stały napęd 4x4, 240KM 350Nm. Przy tym jest nawet ekonomiczny.

 

Ja celuje w coś 120k max więc subaru chyba odpada.

 

Zapytam inaczej czyli jak autko ma 136 km a moment obrotowy w okolicach 300 nm to będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu bierz najmocniejszy na jaki Cię stać. Na nadmiar mocy nigdy nie będziesz narzekać  :] . Tu jeszcze jedna uwaga - każdy doradza diesla ale nowoczesne benzyniaki zaczynają mieć lepsze parametry od ropniaków przy mniej skomplikowanej budowie. Oczywiście nie myślę tu o "wypasionych litrówkach" tylko normalnych pojemnościach. Pytanie tylko czy producent takie w ogóle przewiduje w ofercie. Co do automatu jak najbardziej tak pod warunkiem, ze jest to nowoczesna konstrukcja - dwusprzęgłówka czy podobne. Przy starodawnej konstrukcji CVT przy holowaniu przyczepy pojawi się prawdopodobnie problem z notorycznym wyciem silnika na wysokich obrotach ( patrz skuter  :smirk: ) i mocno podniesionym zużyciem paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając automat weź pod uwagę fakt nadmiernego grzania skrzyni. Nie wiem jak to wygląda w nowych autach, ale w starszych modelach zalecane jest zamontowanie dodatkowej chłodnicy skrzyni biegów - w przypadku dużego jej obciążenia. Słyszałem że zamawiając w salonie auto z hakiem, taką chłodnicę dokładają niejako w zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.