Skocz do zawartości

Ogrzewanie truma


Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna jestem posiadaczem przeczepki i wszystko sprawnie działalo i nagle przestało ogrzewanie Truma SL 3002.

Czytałem na forum na ten temat i mimo prób i rad jakie tu wyczytałem nie udało mi sie tego uruchimić, może bardziej doświadczenie odpowiedzą mi na pytania jakie mnie nurtują.

1.W ogrzewaniu mam iskrownik tzw ręczny ( nie na baterie) , naciskając go nie widze iskry , czy powinno ja widac?, gdy go wyciągnę i dotknę do obodowy iskra jest.

2. Czytałem również, żę może byc przytkana dysza , gdzie to sie znajduje i jak ewentualnie przeczyścić??

3. Jak sprawdzić czy gaż z instalacji dochodzi do ogrzewania??

Może to ważne problemy zaczeły sie gdy skończył się gaz i nabiłem butle na nową, ale podłączyłem inną i też nie udało sie tego uruchomić :niewiem:. Działa kuchenka gazowa, lodówka na gaz

Z góry dziękuje za rady, porady , każda będzie cenna

Pozdrowienia wir57

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 90% stawiam na brak masy. Iskrownik ręczny ma na zewnętrznym obwodzie blaszkę która musi zetknąć się z obudową. Czasami złe ułożenie kabla powoduje że iskrownik właśnie w tym miejscu odstaje, czasami farba na obudowie uniemożliwia dobry kontakt. W ciemnej przyczepie spokojnie można zauważyć przeskakującą iskrę przez wizjer :niewiem:, więc "na sucho" bez gazu pokombinuj :swieca:.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdemontuje ten isktownik i ta blaszke przyłoże do obudowy widać iskre, natomiast gdy go włoże tej iskry nie widac , ale czuje prąd na tym drucie , który reguluje przepływ gazy , czy tak powinno byc ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest plastikowa obudowa ze skala od 0 do do 10 a poniżej ten drut i gdy palcem złapie za ten drut i "klikne" na iskrownik - czuje po palcu prąd tzw. kopnięcie z tego wynika, że masa od tej balszki jest , pytanie wiec czy tak powinno byc ze ta iskre czuc na tym drucie?? czy to może jakieś przebicie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli czujesz prąd tzn. że styk pomiędzy kabelkiem a łączeniem na masę jest zły,miałem podobną sytuację że raz była iskra a następnym jej nie było ( a trzymając za kabelek Ty tworzysz styk na masę)rozwiązałem w ten sposob że kabelek od iskrownika ten masowy przylutowałem do masy ( do obudowy tam gdzie był nakladany) i problem zniknął, odpala za każdym razem. :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naciskając go nie widze iskry , czy powinno ja widac?, gdy go wyciągnę i dotknę do obodowy iskra jest.

 

Wilgoć plus brud powoduje zwarcie na iskrowniku ( to jest okrągły walec porcelanowy z jednej strony wychodzi z niego drut nad palnik a z drugiej przewód wysokiego napięcia do przycisku).

Ja, po zdemontowaniu palnika, wymyłem dokładnie iskrownik wodą z detergentem, następnie przepłukałem denaturatem i przedmuchałem sprężonym powietrzem.

Od tego czasu zapala od pierwszej iskry.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam są dwa kabelki ,jeden idzie do urządzenia gdzie przeskakuje iskra (+) ,a drugi idzie na masę (-) i ten zlutowałem z masą gdyż tam nie miałem dobrego łączenia gdyż blacha trochę zardzewiała,a i złączka była za lużna.POZDRAWIAM. :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od iskrownika idzie jeden kabelek (+) i jest ta blaszka masowa , która styka sie z obudową i tak działalo uhm w takim razie gdzieś musi byc jeszcze masowy - musze sie przjrzec temu gdzie ten drugi kabelek( masowy), ale gdzie on powinien byc ?? moze cos z nim sie stało??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możę u CIEBIE ta blaszka służy jako masa zamiast kabelka? i może ona dobrze nie styka.U MNIE kabelek masowy wychodzi z boku iskrownika i wygląda podobnie jak kabel na świece od samochodu tylko trochę cieńszy,to urządzenie podobnie działa jak to przy lodówce i tam jest jeden kabelek ( + ),a masę tworzy obudowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ta blaszka to masa ( to iskrownik reczny nie na baterie) i gdy zdemontujew i ta blaszke przełoże do obudowy i stukne na iskrownik widac iskre, a gdy zamontuje iskry nie widac w piecyku :niewiem: natomiast czuje prąd na drucie , ktory reguluje dopływ gazu ten drut co jest na nim obudowa plastikowa ze skala od 0 do 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdejmujesz obudowę ogrzewania, to do niej jest podłaczony kabelek. Bardzo czesto się zdarza że końcówka jest luźna i spada przy ściąganiu obudowy a bez niej iskrownik nie działa. Najlepszym rozwiązaniem jest jak napisał SIWY45-przylutować i problem z głowy. Też tak samo miałem w Knaus'ie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.