Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Jaką nawigację GPS do podróży do Grecji polecacie?

nawigacja GP Grecja Chorwacja Albania Czarnogóra Macedonia Bośnia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#31 OnionSkin

OnionSkin

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 489 postów
  • SkądFMI
  • Sprzęt:Brak
  • Model:Czytam co wybrać
  • Holownik:Lancia Phedra 2.0HDi/136KM

Napisano 31 październik 2016 - 18:13

OpenStreetMap budzi wiele kontrowersji - jak wiadomo każdy może edytować te mapy bez ograniczeń. Również szkodnicy. Chcąc używać tych mam do nawigowania musi być pewność, że żaden szkodnik nie zrobił coś złego. ........................

Czyli faktycznie nie nadadzą się nigdy do wykorzystania komercyjnego choć są lepsze.
MOIM zdaniem fajnie- bo licencja OSM na udostępnianie mojej pracy dla komercji nie podoba mi się.

Pracuję od 16 lat w koncernach robiących nawigację dla największych producentów samochodów. Ze względów korporacyjnych nie wolno mi podawać ich nazw, ale są to najwięksi i najlepsi.

Od lat prowadzone są analizy porównawcze map OSM i tzw. komercji.
Jeśli chodzi o tzw. coverage, to Teleatlas czyli teraz TomTom został przegoniony w 2008, Navteq, czyli teraz Here Maps w 2010 roku.
Jest tylko JEDEN aspekt gdzie mapy komercyjne są lepsze: Ilość pasów jezdni i restrykcje. Można dyskutować o kategorii maxspeed, ale to wszystko.
Sprawdzaliśmy w mojej firmie mapy OSM w porównaniu z innymi providerami map. We wszystkich kategoriach poza wyżej wymienionymi zwyciężał OSM.

Badałem ostatnio bugi mapy OSM w porównaniu z komercyjnymi w pewnym kraju w Azji.
Testowano kilkaset na ślepo wybranych tras. Były 54 błędy w nawigacji. Tylko w dwóch wina była po stronie OSM.
Reszta wynikała albo z lepszej atrybutacji FAKTYCZNEJ przejezdności dróg po stronie OSM, albo tego, że OSM miało aktualne meldunki dotyczące np. remontu dróg.

​Ciekawa dyskusja:

https://forum.openst....php?pid=615523

Użytkownik OnionSkin edytował ten post 31 październik 2016 - 18:15

#32 Lza

Lza

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 980 postów
  • Skądokolice Krakowa
  • Sprzęt:Namiot
  • Model:minicamper
  • Holownik:Grand Tourneo Connect II

Napisano 01 listopad 2016 - 22:24

Czyli faktycznie nie nadadzą się nigdy do wykorzystania komercyjnego choć są lepsze.

Nie można jednoznacznie powiedzieć że są lepsze. OSM jest lepszy w jednym a gorszy w drugim. Po prostu jest lepszy jeśli chodzi o szczegóły, które do nawigacji samochodowych nie są przydatne, natomiast jest gorszy jeśli chodzi o szczegóły ważne do nawigowania w samochodzie.

OSM ma bardzo dobrą treść rekreacyjno-turystyczną: zaznaczone sklepy, bary, hotele, przystanki autobusowe, tramwajowe, są i szlaki turystyczne i rowerowe, są drogi polne, leśne, ścieżki piesze w lasach i nawet w górach. To sprawia, że załadowana do nawigacji turystycznej spisuje się świetnie i jest bardzo przydatna. Ale taka treść jest nieprzydatna w nawigacji samochodem; a nawet szkodliwa. (Zwiększa objętość plików map, spowalnia kalkulację tras, występuje ryzyko poprowadzenia samochodu drogą nieprzystosowaną do ruchu kołowego). Ale brakuje oznaczonych zakazów, ograniczeń ruchu, pomieszane są kategorie dróg i często się zdarza, że drogi nie mają ciągłości. (Dla algorytmu wyznaczającego są nieprzejezdne, pomimo tego, że na mapie oko widzi taką drogę jako ciągłą i przejezdną)

#33 OnionSkin

OnionSkin

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 489 postów
  • SkądFMI

Napisano 22 grudzień 2016 - 21:49

​Toyota jako pierwsza skorzysta z map OpenStreetMap w swoich autach:

http://www.gpsbusine...Maps_a5598.html

#34 Lza

Lza

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 980 postów
  • Skądokolice Krakowa
  • Sprzęt:Namiot
  • Model:minicamper
  • Holownik:Grand Tourneo Connect II

Napisano 23 grudzień 2016 - 11:03

Odważne posunięcie, ciekawe jak w praktyce się to sprawdzi.

#35 andiat

andiat

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 204 postów
  • Skądwieden
  • Sprzęt:Kamper
  • Model:chausson welcome ws

Napisano 06 styczeń 2017 - 12:53

Ja mam na Tablecie 7  SM-T 116  wgrane IGO  i nic więcej nie chce .Dodatkowo na 2 tel.samsung też IGO  :yay:

#36 OnionSkin

OnionSkin

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 489 postów
  • SkądFMI

Napisano 06 styczeń 2017 - 14:05

Czyli tak jak ja: wiesz co dobre  :]

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: nawigacja, GP, Grecja, Chorwacja, Albania, Czarnogóra, Macedonia, Bośnia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych