Skocz do zawartości

Jaką nawigację GPS do podróży do Grecji polecacie?


skupit

Rekomendowane odpowiedzi

OpenStreetMap budzi wiele kontrowersji - jak wiadomo każdy może edytować te mapy bez ograniczeń. Również szkodnicy. Chcąc używać tych mam do nawigowania musi być pewność, że żaden szkodnik nie zrobił coś złego. ........................

Czyli faktycznie nie nadadzą się nigdy do wykorzystania komercyjnego choć są lepsze.

MOIM zdaniem fajnie- bo licencja OSM na udostępnianie mojej pracy dla komercji nie podoba mi się.

Pracuję od 16 lat w koncernach robiących nawigację dla największych producentów samochodów. Ze względów korporacyjnych nie wolno mi podawać ich nazw, ale są to najwięksi i najlepsi.

 

Od lat prowadzone są analizy porównawcze map OSM i tzw. komercji.

Jeśli chodzi o tzw. coverage, to Teleatlas czyli teraz TomTom został przegoniony w 2008, Navteq, czyli teraz Here Maps w 2010 roku.

Jest tylko JEDEN aspekt gdzie mapy komercyjne są lepsze: Ilość pasów jezdni i restrykcje. Można dyskutować o kategorii maxspeed, ale to wszystko.

Sprawdzaliśmy w mojej firmie mapy OSM w porównaniu z innymi providerami map. We wszystkich kategoriach poza wyżej wymienionymi zwyciężał OSM.

 

Badałem ostatnio bugi mapy OSM w porównaniu z komercyjnymi w pewnym kraju w Azji.

Testowano kilkaset na ślepo wybranych tras. Były 54 błędy w nawigacji. Tylko w dwóch wina była po stronie OSM.

Reszta wynikała albo z lepszej atrybutacji FAKTYCZNEJ przejezdności dróg po stronie OSM, albo tego, że OSM miało aktualne meldunki dotyczące np. remontu dróg.

 

​Ciekawa dyskusja:

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=615523

Edytowane przez OnionSkin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 35
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czyli faktycznie nie nadadzą się nigdy do wykorzystania komercyjnego choć są lepsze.

 

Nie można jednoznacznie powiedzieć że są lepsze. OSM jest lepszy w jednym a gorszy w drugim. Po prostu jest lepszy jeśli chodzi o szczegóły, które do nawigacji samochodowych nie są przydatne, natomiast jest gorszy jeśli chodzi o szczegóły ważne do nawigowania w samochodzie.

 

OSM ma bardzo dobrą treść rekreacyjno-turystyczną: zaznaczone sklepy, bary, hotele, przystanki autobusowe, tramwajowe, są i szlaki turystyczne i rowerowe, są drogi polne, leśne, ścieżki piesze w lasach i nawet w górach. To sprawia, że załadowana do nawigacji turystycznej spisuje się świetnie i jest bardzo przydatna. Ale taka treść jest nieprzydatna w nawigacji samochodem; a nawet szkodliwa. (Zwiększa objętość plików map, spowalnia kalkulację tras, występuje ryzyko poprowadzenia samochodu drogą nieprzystosowaną do ruchu kołowego). Ale brakuje oznaczonych zakazów, ograniczeń ruchu, pomieszane są kategorie dróg i często się zdarza, że drogi nie mają ciągłości. (Dla algorytmu wyznaczającego są nieprzejezdne, pomimo tego, że na mapie oko widzi taką drogę jako ciągłą i przejezdną)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.