Skocz do zawartości

Przelewanie gazu z butli 11l do 5l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy ktos moze mi powiedziec czy jest mozliwe przelewanie propanu z butli do butli ?

Jezeli tak ,to na co musze zwrocic uwage,oraz czy musze to robic poprzez reduktor cisnienia.

Prosze o wskazowki i dobre rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 159
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Choć nie powinno się tego robić :) to ja to robie tak:

 

-Bierzemy obie butle na dwór na otwarty teren (pod żadnym pozorem nie robić tego w pomieszczeniu zamkniętym)

-Potrzebny jest przewód gumowy ciśnieniowy z zarobionymi końcówkami, klucz do śrób chyba 10mm , jakiś taboret albo skrzynka żeby duża 11 kg butla była wyżej od turystycznej.

-Obie butle łączymy wężem.

-Dużą butle z której brany jest gaz stawiamy do góry nogami na taborecie tak aby była wyżej od turystucznej

-Odkręcamy zawory w butlach.

-Na małej butli odkęcamy lekko kluczykiem śrubę która jest tuż przy zaworze butli.

-Słyszymy że zaczyna syczeć i śmierdzi gazem to uchodzi gaz które jest wypychany przez płyny gaz

-Czekamy aż pojawi się zamiast bezbarwnego gazu biały i czuć bardzo że to gaz. Oznacza to że poziom gazu płynnego osiągnoł odpowiedni poziom.

-Kluczykiem dokręcamy śrubkę

-Następne zamykamy zawory w butlach

- Odkręcamy gumowy wąż

- Mamy napełnioną butle.

Dodatkowo ja sobie waże butle przred napełnieniem i po napełnieniu i mam pewność ile wlałem do niej gazu

PAMIĘTAJ NIE UŻYWAMY

:):):):)

:):]:]:):hmm:

bo to grozi

:niewiem::swieca::swieca:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli uzupełnienia wypowiedzi BJoe - bardzo ważna z powodów właśnego bezpieczeństwa jest kolejność otwierania i zamykania zaworków w butlach !!!!!

Po połączeniu butli wężem, postępujesz następująco:

1) najpierw odkręcasz śrubkę zaślepiającą zawór odpowietrzający w mniejszej butli (klucz 10), do momentu aż zacznie wydobywać sie z butli gaz,

2) odkręcasz zawór w mniejszej butli,

3) odkręcasz zawór w dużej butli, z której przelewasz gaz. Nie odkręcaj zaworu na max bo płyn leci jak z hydrantu.

 

W odwrotnej kolejności zamyksz zawory po napełnieniu butli. Gdy stwierdzisz, ze z mniejszej butli wydobywa się przez otwór odpowietrzajacy biaława mgiełka płynnego gazu, to:

1) zakręcasz zawór w duzej butli,

2) zakręcasz zawór w mniejszej butli,

3) zakręcasz śrubkę zaworu odpowietrzajacego w mniejszej butli,

4 odkręcasz wąż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko panie kolego nikt ci nie powiedzial 1 waznej sprawy tj. Odkrecaj waz kluczem nigdy nie palcami i lapy trzymaj z daleka bo przymarzna ci do butli. Bylo wiele przypadkow ze ludzie mieli palce odmrozone.

 

PS ja stawiam butle na schodach i nie potrzebuje taboretow :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już opisywałem sposób przelewania gazu ale mnie bractwo karawaningowe pogoniło że jest to niebezpieczne (to fakt) i lepiej żeby ludziska na własną rękę się w to nie bawili, więc post usunołem. Nawiasem Uwaga dla tych co się odważą przelewać PAMIĘTAJCIE o kolejności zakręcania zaworów wg wskazówek powolniaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS ja stawiam butle na schodach i nie potrzebuje taboretow

no właśnie. I przy okazji zagazowywójesz sobie chate :niewiem:

 

Ale mam jeszcze jedno pytanie,mozna tez dolewac do pelna np 5l -ke w ktorej jest np polowa?

pewnie że tak :swieca:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i jeszcze jedno wielkość butli zazwyczaj podaje się w kilogramach no chyba że to butla do samochodowej instalacji :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS ja stawiam butle na schodach i nie potrzebuje taboretow

no właśnie. I przy okazji zagazowywójesz sobie chate :niewiem:

 

Ale mam jeszcze jedno pytanie,mozna tez dolewac do pelna np 5l -ke w ktorej jest np polowa?

pewnie że tak :swieca:

 

 

eee mam schody wejsciowe czyli na wolnym powietrzu :swieca:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie temat jest "nielegalny", jednak nie podejmę decyzji o jego wykasowanie. W poście kolegi BJoe wytłuściłem i wyczerwieniłem jego słowa, one powinny każdemu czytelnikowi dać do myślenia.

 

Problem z butlami turystycznymi jest w Polsce i nie ma co ukrywać. Myślę że pytania nie powstają z chęci zaoszczędzenia i złamania przy okazji prawa, a z tego że miejsc gdzie legalnie można napełnić takowe butle jest jak na lekarstwo. Jednocześnie proszę o spokojne wypowiedzi!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że pytania nie powstają z chęci zaoszczędzenia i złamania przy okazji prawa, a z tego że miejsc gdzie legalnie można napełnić takowe butle jest jak na lekarstwo.

 

Tomii,w mojej okolicy jest ich bardzo dużo(małe butle).

Gogi w okolicach Kcyni i Szubina małe butle legalnie wymienisz na wielu stacjach benzynowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy małe butle są napełniane w taki sam sposób jak to opisano na forum (z dużej 11 kg butli). Nikt ich nie waży i nikt nawet nie sprawdza czy butla ma legalizację :niewiem:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę dodać.

jadę do serwisuok 20km.[Oborniki Sląskie] tam gostek napełnia z dużej butli [000lit.?] sprawdza szczelność, podkładki [uszczelki] stan ogólny, legalizację.

jeśli coś nie tak, pyta - wymiana na sprawną inną czy ta sama do remontu.

ja podejmuję decyzję, płacę i mam wszystko ok.dostaję różne detale jeśli coś chcę, np lampę, kuchenkę, przewód, uszczelki itp.płacąc za towar pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.