Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Z klimatyzacją czy bez

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 AnnMSD

AnnMSD

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 2 postów

Napisano 04 lipiec 2016 - 07:17

Witam,

przede mną pierwszy wypad z przyczepą - wybieramy się d Chorwacji, więc temperatury zapewne dopiszą. Chciałam się Was poradzić jak wygląda komfort spania w przyczepie bez klimatyzacji (takową mamy wynajętą), czy jest to do wytrzymania - wiadomo, że najlepiej aby stała w cieniu, ale kto wie jak się uda...

Czy dokupienie małego przenośnego klimatyzatora jest zbędnym wydatkiem czy rzeczywiście warto?

#2 TOM3653

TOM3653

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11204 postów
  • Sprzęt:Brak

Napisano 04 lipiec 2016 - 07:26

40 stopni w przyczepie przez cały dzień, w nocy trochę mniej jak możesz to na pewno warto. Klimę można tez wypożyczyć nie trzeba kupować.

#3 chris_66

chris_66

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2618 postów
  • Skądwarszawa
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:knaus
  • Holownik:807

Napisano 04 lipiec 2016 - 07:55

Masz nagrzaną przyczepę i słabą izolację i w takiej sytuacji klima średnio się sprawdzi bo schłodzone będzie powietrze a cały sprzęt nagrzany, ja wolę wiatrak do wymuszenia przepływu powietrza albo spanie na zewnątrz pod moskitierą

wysłane z telefonu

Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często......................................... i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.

#4 TOM3653

TOM3653

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 11204 postów
  • Sprzęt:Brak

Napisano 04 lipiec 2016 - 08:00

Tak jak w aucie, a mimo to klima działa. Wiadomo że przyczepa to nie chłodnia.

#5 chris_66

chris_66

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2618 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 04 lipiec 2016 - 08:11

Zgadza się, chyba że klima mocna i chodzi nonstop a buda zamknięta na głucho , ale wtedy o anginę łatwo

wysłane z telefonu

Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często......................................... i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.

#6 vrs

vrs

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 556 postów
  • SkądWarszawa
  • Model:TEC 530
  • Holownik:LR Discovery 3

Napisano 04 lipiec 2016 - 08:15

Myślę że potrzeba używania klimatyzacji w przyczepie jest bardzo indywidualna. Może pierwszy raz pojedź bez klimy i wyrób sobie zdanie na ten temat. Nam klima nie jest potrzebna.
Pozdrawiam Michał

#7 jacek00

jacek00

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 3458 postów
  • SkądWarszawa
  • Model:Adria Aviva 472 PK
  • Holownik:Citroen C4 Picasso 1.6 HDi

Napisano 04 lipiec 2016 - 08:45

Da radę wytrzymać bez. Warto tylko gdzieś przyczepę w cieniu jednak postawić

#8 Commander

Commander

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 4735 postów
  • Telefon:Dla wybranych
  • SkądKraków/Tarnów
  • Model:Balbina
  • Holownik:Piękna albo Bestia

Napisano 04 lipiec 2016 - 09:13

Teraz ręka w górę!

Kto z uczestników wątku ma klimę w przyczepie... :ee:

Urządzenie to ma 5-10% przyczep, a na południe jeżdżą wszyscy bez wyjątku i wracają z żalem że urlop się skończył.

Szukaj cienia, jak każdy z nas, a na 100% nie wylądujesz u lekarza z przeziębieniam albo anginą jak słusznie stwierdził Chris.

Szerokości.

#9 seba222

seba222

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 481 postów
  • SkądOlkusz
  • Model:Knaus Sudwind 550
  • Holownik:Ford Galaxy 2,0 TDCI 140 KM automat

Napisano 04 lipiec 2016 - 10:02

Potrzeba klimatyzacji w przyczepie, to rzecz indywidualna. Dokłada się kg w zamian za odrobinę komfortu. My klimy nie mamy, do Cro jeździmy. W zeszłym roku o 2 w nocy przy bezwietrznej pogodzie miałem w przyczepie (jak i na zewnątrz) +32 stopnie. W akcie desperacji wyrwałem wiatraki z lodówki i wstawiłem w okno, tak, żeby na nas wiały - od razu -10 stopni (oczywiście żartuję). Ulga niesamowita. Jak dla mnie wystarczy wiatraczek celem mieszania powietrza.

#10 maarec

maarec

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 4270 postów
  • SkądCzęstochowa
  • Model:Adria Altea
  • Holownik:Smax 2.0 TDCI

Napisano 04 lipiec 2016 - 10:24

To ja dam rękę  w górę. Klimę mam, najpierw przenośną, później dachową a aktualnie będę wymieniał na podłogową. Każda z nich spisuje się znakomicie i daje ulgę.

jestem świeżo po powrocie,  bywała temperatura w cieniu 38C przez kilka dni z rzędu, przyczepa stała w praktycznie całkowitym cieniu, miała też markizę, która chroniła boczną ścianę przed nagrzaniem. Mimo, to przy takiej temperaturze i braku wiatru na dworze - w środku ciężko było wytrzymać. Klima niesamowicie robiła robotę, bez problemu dawała radę zejść do 21C - ale to na testy. Staraliśmy się utrzymywać ok 8C mniej niż na dworze, graniczną temperaturą w dzień było jednak 28C w przyczepie w dzień. Jak na dworze było 34C a w przyczepie 28C to nie było czuć ulgi i różnicy. Głównie ustawiałem na 25-27C i spokojnie dało się funkcjonować.

Klimatyzacja chodziła jak byliśmy w pobliżu, nie chłodziliśmy cały dzień przyczepy, szkoda prądu (środowiska :) ) i eksploatacji urządzenia. Ok godziny 21 klimę zmienialiśmy na otwarcie wszystkich okien, i dało się spać - w klimie chodził tylko wiatrak i temperatura utrzymywała się na ok 24-27C. W jedną noc było wewnątrz 29C i spanie było dla nas prawie nie możliwe.

Klima daje tez ulgę po całym dniu jazdy, kiedy wietrzeniem nie zbijesz temperatury +40C do poziomu akceptowalnego - a klima zrobi to w mniej niż godzinę.

Także, ja jestem zdecydowanie za i polecam.

P.S. mam do sprzedania klimę dachową, używaną przez 2 sezony, wydajność przy zabudowie 550cm aż nadto. Wystarczy jej bezpiecznik 3A.

Zapraszam na naszego bloga http://www.nacamping.pl/ logo-adres.png           Polisa na wyjazd ? koszty leczenia za granicą na  Twoim mailu w 5 minut? ->PW

#11 schabo78

schabo78

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 638 postów
  • SkądLublin
  • Model:KIP-48 1991r
  • Holownik:Volvo S80 2,4T

Napisano 04 lipiec 2016 - 10:30

Polecam w miarę duży wiatrak najlepiej obrotowy jak u mnie,w duży upał da się wysiedzieć w środku.

https://youtu.be/zDaqYOUm6Fo

#12 cichy

cichy

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 639 postów
  • Telefon:885 880 131
  • SkądLubin
  • Model:Dethleffs Camper 510 DB
  • Holownik:SAAB 9-5

Napisano 04 lipiec 2016 - 11:50

My też jesteśmy świeżo po urlopie, temperatura w dzień przez cały pobyt 38stopni, nie mamy klimy i już wiem, że nie musimy. Ja zamontowałem w dwóch oknach (w obu sypialniach) wiatraki komputerowe na płycie ze spienionego PCV. Fantastycznie wymuszały napływ świeżego powietrza z zewnątrz. Porównując do wcześniejszych doświadczeń jestem z tego rozwiązania bardzo zadowolony. Jedyna modyfikacja to zwiększenie ilosci wentylatorów z dwóch do czterech na okno. Chciałbym żeby pracowały na wolniejszych obrotach nie tracąc na ilości przepływu powietrza. 

Załączone miniatury

• 20160516_173038.jpg

#13 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 8563 postów
  • Telefon:Jest
  • SkądLubelskie
  • Model:Specjalny II
  • Holownik:Stary ale żwawy.

Napisano 04 lipiec 2016 - 15:45

Witam!
To i ja wyciągam łapkę w górę (klima dachowa). :banan:
Aby się nie rozpisywać, podpisuję się pod tym, co napisał Marek (post #10).
Dodam tylko, że klima w przyczepie jest często nieocenionym dodatkiem i warto ją mieć, ponieważ przy umiejętnym z niej korzystaniu, mocno zwiększa komfort w upalne dni i noce . Niestety, to jeden z droższych "gadżetów", więc jego brak, wcale nie musi oznaczać, że nie da się w przyczepie wytrzymać w przytoczonych w tym temacie warunkach. Przez wiele lat klimy nie miałem i żyję - musiał wystarczyć niewielki wentylatorek. W takim przypadku, każdy wentylatorek jest dobry, a pomysł z dużym, obrotowym wentylatorem jest po prostu świetny (post #11) :ok:
Poza tym, gdy przyczepę mamy własną (nie wypożyczoną), to można zamontować coś takiego, jak Truma Air Mix, zwłaszcza, gdy przyczepa posiada już rozprowadzony nawiew  od pieca. Przy uchylonych oknach, sprawdza się znakomicie zarówno w nocy, jak i w dzień - często korzystam tylko z tego i w wielu przypadkach nie odczuwam potrzeby włączania klimy.

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:   

Oczekujesz pomocy? Używaj poprawnej pisowni. Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Zezwalam na kopiowanie bez pytania mnie o zgodę, powyższego tekstu, dotyczącego poprawnej pisowni i umieszczanie go w sygnaturze własnego profilu.

"Inteligencja, to zdolność, przy pomocy której pojmujemy ostatecznie, że wszystko jest niepojęte"  ;) 

#14 AnnMSD

AnnMSD

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 2 postów

Napisano 04 lipiec 2016 - 16:54

Bardzo dziękuję za tak liczne odpowiedzi :) Rzeczywiście w tym roku spróbujemy chyba bez, ale tak jak sugerujecie zabierzemy wiatrak (x2).

#15 chris_66

chris_66

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2618 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 04 lipiec 2016 - 17:08

Bez wiatraków nawet nie próbujcie, czasem nie wieje i ciężko jest wytrzymać. Kolega Cichy ma fajny pomysł z went.
Pamiętaj też o tym żeby w oknach mieć tylko moskitiery bez firanek - strasznie tłumią przepływ powietrza

wysłane z telefonu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych