Skocz do zawartości

Dziwne stuki przy zaczepie


carminek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem nowym użytkownikiem przyczepy KNAUS (3 sezon) jak i również forumowiczem :)

Od zeszłego roku zaczęło mi coś stukać na nierównościach przy haku/zaczepie. Przeglądając to forum znalazłem parę informacji, że mogą to być okładziny na zaczepie. Pytanie do Was: czy można to samemu zrobić czy też trzeba gdzieś wysyłać lub jechać osobiście z tym zaczepem lub może kupić nowy?

Ten co mam wygląda na solidny, więc może nie trzeba go wymieniać a zregenerować.

 

Jestem prawie pewien, że to zaczep przy przyczepie, bo stuka w kilku autach, więc hak raczej odpada. W zeszłym roku na przeglądzie diagnosta mi powiedział, że zaczep zaczyna mieć luz...

 

W załączniku zdjęcia zaczepu.

I drugie pytanie: na zdjęciu nr 3 jest mały otwór z gwintem. Czy ktoś wie do czego to i co to? Może coś tam było, się zgubiło i dlatego teraz stuka....

post-17145-0-67576600-1467270491_thumb.jpg

post-17145-0-76528300-1467270520_thumb.jpg

post-17145-0-20578400-1467270458_thumb.jpg

post-17145-0-21063500-1467270656_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca orientuję się jak to sprawdzić. Delikatny luz jest gdy podnoszę zaczep (zapięty na hak) go góry czyli w pionie. Powiem szczerze, że nie widzę tam żadnych plastikowych elementów - patrząc z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

duże prawdopodobieństwo że trzepie, hałasuje na tulejach suwadła. Jeśli na odpiętej przyczepie trzymając za zaczep i unosząc wyczuwasz spory luz to masz diagnozę. W środku urządzenia najazdowego masz dwie tuleje z grubsza przyjmując z tworzywa sztucznego. należy je wymienić i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na holenderskim forum przeczytałem, że ten zaczep ma regulację. Może to kwestia właśnie regulacji? Z przodu na zdjęciu nr 3 jest dziurka, w której ewidentnie pierwotnie była jakaś śruba. Zdaje się, że gwint pasuje do 10-tki. Może wkręcić tam jakąś śrubę i to pomoże?

 

A gdzie mógłbym zakupić takie tuleje w PL. Z tego co widzę to w Polsce raczej nie ma takich zaczepów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuleje nie są elementem zaczepu tylko urządzenia najazdowego - jeśli masz najazd Alko to po rozmiarze suwadła dobierzesz wielkość i średnicę tulei. Tuleje po wciśnięciu w najazd trzeba rozwiercić rozwiertakiem nastawnym pod średnicę suwadła. Może być tak że jeśli suwadło jest już zużyte - wytarte też będzie się nadawało do wymiany. Co do produktów i części Alko to w Przeźmierowie pod Poznaniem jest przedstawicielstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tam na dyszlu kalamitki do smarowania? Musisz mieć. Najpierw nasmaruj najazd. Stuki powinny zniknąć, ale jak masz luz to tak czy inaczej czeka Cię wymiana tuleji. Jeśli to alko to są dwie tyłek do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak... sprawdziłem dokładniej i na odczepionym zaczepie jest delikatny luz gdy ruszam w górę i w dół i najprawdopodobniej to właśnie hałasuje (w urządzeniu najazdowym). Nie wiem jakiej jest firmy, ponieważ napis jest słabo widoczny. Tak, są kalamitki do smarowania. Czy taki delikatny luz jest niebezpieczny? Za tydzień wyjeżdżam i nie wiem czy zdążę rozebrać, wyjąć, zamówić i włożyć nowe tuleje :(

Jak do tego się zabrać? Wystarczy odkręcić te cztery śruby?

post-17145-0-02737200-1467361514_thumb.jpg

post-17145-0-47190700-1467361523_thumb.jpg

post-17145-0-32430100-1467361535_thumb.jpg

post-17145-0-91579100-1467361548_thumb.jpg

post-17145-0-66496500-1467361569_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz najazd Alko, większość z nas ma większy lub mniejszy luz, na odległość trudno ustalić na ile jest on duży. Najazd najczęściej łomocze na dziurach gdy masz za mały nacisk na hak - tak jest u mnie. Jak dociążysz zaczep hałas powinien zmaleć.

Edytowane przez terrino (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja mam takze ALKO o ile pamietam 2000. I o ile ja na odpietej przyczepie nie mam luzow biorac za zaczep gora-dol to na zapietej przyczepie na kuli na dolkach wali....wiec to moze te elementy w srodku zaczepu sa juz powyrabiane czy cos ? tam cos w srodku tez sie wymienia??bo szczerze powiem z tym to sie jeszcze nie zetknalem i nawet nie wiem jak tak na dziurach sa stuki to czy to jest bezpieczne dla jazdy czy nie. bo jak mowie na odpietej szarpiac za zaczep to luzu nie ma tylko jakby luz jakis jest w srodku zaczepu jak juz jest zacisniety na kuli...

Jak to wyglada? 

dzieki z gory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niefajnie bo hak to mam nowke sztuke...wiec to zaczep. Pytanie czy da rade tak pojezdzic jeszcze czy ni cholery i trzeba zmieniac zaczep...

czyli tam w srodku nic nie wymienne....i wtedy caly zaczep? o ludzie nowy aks 2000 to 1300zl łeeeee :(

Edytowane przez Th0rn (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć wytarta kulę w holowniki lub zaczep ma już takie luzy że nie trzyma a tu tylko wymiana

 

Witam!

Bez przesady, :nono:  przecież to AKS2000

niefajnie bo hak to mam nowke sztuke...wiec to zaczep. Pytanie czy da rade tak pojezdzic jeszcze czy ni cholery i trzeba zmieniac zaczep...

czyli tam w srodku nic nie wymienne....i wtedy caly zaczep? o ludzie nowy aks 2000 to 1300zl łeeeee :(

 

Jeździć tak, to nie jest zbyt bezpiecznie, chyba że nie straszne Ci jest wypięcie się przyczepy w mało spodziewanym momencie.

Wtedy zobaczysz ją w lusterku wstecznym, jak odjeżdża w niekontrolowanym kierunku :]

Poczytaj (poszukaj) na forum. Jest o AKS 2000 wszystko. W tym Twoim zaczepie należy wymienić okładziny cierne. Jest wskaźnik zużycia na zaczepie, jednak skoro już masz stuki, to dawno została przekroczona granica ich dopuszczalnego zużycia.  Są ich dwa rodzaje, ale jak przeczytasz tematy o tym, to będziesz wiedział, co i jak. Nie są tanie, jednak gdy je wymienisz, to wystarczą na wiele sezonów.

 

http://forum.karawaning.pl/topic/6689-aks-2000/?p=173911

 

http://forum.karawaning.pl/topic/6922-wymiana-ok%C5%82adzin-ciernych-aks-2000-fotostory/?hl=%2Bwymiana+%2Bok%C5%82adzin

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.