Skocz do zawartości

Dane dotyczące felg i opon montowanych oryginalnie w Hobby


piotroszczak

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

Chciałbym zwrócić honor firmie Hobby - otóż otrzymałem po kilku dniach i kilku wymianach maili pełną odpowiedź w kwestii opon, które do mojej cepy pasują (wymagane było wysłanie VIN, ponieważ faktycznie były jakieś różnice w rocznikach).

W moim przypadku dostałem informację: "195/65 R 15 LI 91 or 195/65 R 15 reinf. LI 95 on rim 5 ½ J x 15 ET 30"

Ponadto, dostałem skan jakieś starszej instrukcji do Hobby.

Formularz kontaktowy zatem działa i odzew jest, tylko czasem trzeba się uzbroić w troszkę cierpliwości.

Wielkie ukłony w kierunku producenta naszych Cepek  :yes:

A za co te wielkie ukłony do hobby skoro oni mają w dupie archaiczne podwozia nieistniejących już producentów jak Peitz. Coś tam odpisują, bo taka jest etykieta handlowa, ale chodzi przede wszyskim o sprzedaż nowych sztuk. W bakiście na ściance - przy zapasowym kole - jest zwykle naklejka, a na niej podano typy opon i felg. Są wymiary felg od 13" do 15" i kilka typów opon opowiednio. Yo.

 

P.S. reinf. to "C" reinforced - wzmacniana. Ja tam gdzieś pisałem o typach opon do hobby - może być 5.5 ale też 6. Z kolei ET obok mnie stojąca budka miała 30 a u mnie 49. Widzisz, nie ma sztywnej normy. W Niemczech niektóre przyczepy są dopuszczone do prędkości 100km/h i być może wtedy liczy się rozstaw... nie wiem... w każdym razie widziałem TAKIE SAME PRZYCZEPY ET30 i ET45/49. Felga 5 x 112 to standard MB do Hobby Yo i 4 x 100 VW też tu idzie bo są 2 różne bebny yo yo yo 

Edytowane przez cityflipper (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 34
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

A za co te wielkie ukłony do hobby skoro oni mają w dupie archaiczne podwozia nieistniejących już producentów jak Peitz. Coś tam odpisują, bo taka jest etykieta handlowa, ale chodzi przede wszyskim o sprzedaż nowych sztuk. W bakiście na ściance - przy zapasowym kole - jest zwykle naklejka, a na niej podano typy opon i felg. Są wymiary felg od 13" do 15" i kilka typów opon opowiednio. Yo.

 

P.S. reinf. to "C" reinforced - wzmacniana. Ja tam gdzieś pisałem o typach opon do hobby - może być 5.5 ale też 6. Z kolei ET obok mnie stojąca budka miała 30 a u mnie 49. Widzisz, nie ma sztywnej normy. W Niemczech niektóre przyczepy są dopuszczone do prędkości 100km/h i być może wtedy liczy się rozstaw... nie wiem... w każdym razie widziałem TAKIE SAME PRZYCZEPY ET30 i ET45/49. Felga 5 x 112 to standard MB do Hobby Yo i 4 x 100 VW też tu idzie bo są 2 różne bebny yo yo yo 

Może wielkie ukłony, to lekka przesada z mojej strony, ale - skoro wcześniej pisałem, że nikt w sprawie niemal 30-letniej przyczepy się nie odzywa, zaś jednak odzew się pojawił - postanowiłem zwrócić im honor i potwierdzić, że odpowiedź doszła. Dla osób, które w przyszłości będą się kontaktować z Hobby może być to znak, że czasem warto poczekać chwilę na odpowiedź.

Mało tego, spytali o chęć otrzymania oficjalnego potwierdzenia. Drogą tradycyjną. Skorzystałem.

W chwili obecnej dysponuję potwierdzeniem od producenta, że mogę używać tych konkretnych opon i sypiam spokojniej. Stare opony, jakie miałem, nie pojawiały się w żadnym wykazie.

U mnie naklejki w bakiście nie odnalazłem i - mimo szacunku, jakim darzę Użytkowników tego i innych for karawaningowych - nie jestem w stanie oprzeć swego bezpieczeństwa jedynie na tym, że ktoś tam stwierdził, że u niego pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dzisiaj wymieniałem opony w mojej Hobby '99 - felgi 5 1/2 x 14H2. Felga nie przylega do kołnierza centrującego - jest kilka mm luzu, zatem koło de facto trzyma się wyłącznie na śrubach. Tak ma być, czy trzeba założyć jakieś tuleje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie uspokoiliście. Co prawda z tego co pamiętam, to w Subaru też przy wymianie kół był luz, ale zwróciłem na to uwagę dopiero teraz jak wulkanizator narobił paniki przy wymianie opon w przyczepce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie uspokoiliście. Co prawda z tego co pamiętam, to w Subaru też przy wymianie kół był luz, ale zwróciłem na to uwagę dopiero teraz jak wulkanizator narobił paniki przy wymianie opon w przyczepce.

 

Nie wiem jak w przyczepach (choć jeśli się wyważa to powinno się też centrować żeby nie biły), ale w samochodach (Subaru) jeśli felga ma luz to musi być pierścień centrujący, jak sama nazwa wskazuje ma on za zadanie odpowiednio ustawić felgę (nie utrzymywać) a nakrętki przytrzymują. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich nakrętek (do felg) do mocowania (stożek, kula), niestety bardzo częstym błędem jest przeciąganie przy dokręcaniu kół (należy używać klucza dynamometrycznego) i rozbijanie w ten sposób gniazd w felgach, co bardzo utrudnia właściwe wycentrowanie koła przy montażu (dlatego jeśli felga nie pasuje idealnie do piasty to do centrowania wykorzystuje się pierścienie)

Edytowane przez cosik3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w przyczepach nie ma żadnego pierścienia centrującego. To co wystaje z ośi i jest widoczne na zewnątrz to tylko i wyłącznie kapsel maskujący dziurę na śrubę łożyska/bębna. Można to ściągnąć i zobaczyć samemu co tam się kryje.

Koło przykręcamy za pomocą śrub, i w ten też sposób koło się centruje - dlatego ważne jest używanie odpowiednich śrub do danej felgi.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w przyczepach nie ma żadnego pierścienia centrującego. To co wystaje z ośi i jest widoczne na zewnątrz to tylko i wyłącznie kapsel maskujący dziurę na śrubę łożyska/bębna. Można to ściągnąć i zobaczyć samemu co tam się kryje.

 

Koło przykręcamy za pomocą śrub, i w ten też sposób koło się centruje - dlatego ważne jest używanie odpowiednich śrub do danej felgi.

 

OK, wszystko się zgadza, bo w przyczepach są bębny (które centrują się na łożyskach), do których przykręcamy koło śrubami w, również wycentrowane, otwory, a w opisywanym przeze mnie przypadku (subaru) koła przykręcane są nakrętkami do szpilek (a te są nabijane i nie koniecznie idealnie proste) i wtedy, jeśli jest taka potrzeba, wykorzystuje się pierścienie centrujące 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Pytanie co do Felg.

Ta felga 5 1/2 J x 14H2 występuje we wszystkich modelach, będzie pasować ze starszego modelu do nowszego? Bo widzę że są jakieś 2 rodzaje, czy to to samo? 

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Felga-5J-x-14-112-x-5-ET30-Hobby-900kg/4778

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Felga-5-12J-x-14-H2-112-x-5-ET30-Hobby-900kg/1495

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam, posiadam przyczepę hobby 475 z 81roku i potrzebuję się dowiedzieć o rozstaw śrub w feldze oraz średnicę otworu centrującego felgi na 4 śruby

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjąć koło i pomierzyć suwmiarką felgę a przede wszystkim rostawy w piaście? I masz 100% pewność. Co do otworu centrującego, przeważnie w cepkach piasty nie mają kołnierza osadczego a tylko dekiel łożyska, który nie centruje felgi, a jeśli tak jest, to średnica musi być na tyle duża, żeby kołpak wszedł i felga siadła na piaście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Gerwaz garage napisał:

Witam, posiadam przyczepę hobby 475 z 81roku i potrzebuję się dowiedzieć o rozstaw śrub w feldze oraz średnicę otworu centrującego felgi na 4 śruby

Z góry dzięki

Oczywiście najlepiej pomierzyć...

Ale na 90% będzie to 4x100 a rury centrującej nie będzie więc otwór nie ważny.

Jak byś chciał spasować felgę od osobówki, to jeżeli przyczepa jest większa/cięższa, uważaj z nośnością felgi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.