Skocz do zawartości

śruba Trapezowa podpory ALKO


KKCamp

Rekomendowane odpowiedzi

W zeszłym roku udało mi się kupić używana podpory za niecałe 100 zł.

 

W takim razie, czyżby to były pytania retoryczne :hmm:

Mam złamaną śrubę Trapezowa od podpory ALKO do przyczep do DMC2000kg.

Czy udało się może komuś kupić taką śrubę na wymianę?

do podpór Niewiadowki są dostępne jako części zamienne, ale do Alko nie znalazłem.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Niestety nie. Założyłem ta podpore, która kupiłem używana. Siedzimy w przyczepie nagle uderzenie w podłogę. Poszedłem sprawdzić, a tu śruba wygieta... Musiałem szybko coś podłożyć pod nogę. Przy skręcaniu nogi śruba pękła.

Wiec teraz mam dwie podpory bez śruby i trzy podpory sprawne.

Ta używana podpora miała już "pofalowana" śrubę wiec za dobrego biznesu nie zrobilem.

 

Wysłane z mojego D2403 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie: drugi post w Twoim temacie:

http://forum.karawaning.pl/topic/21924-śruba-trapezowa-podpory-alko/?p=480079

 

PS

Może masz tam coś "nie tak" lub jakiś błąd montażu,, skoro tak Ci te śruby pękają :hmm:

Ew. może te montowane przez Ciebie były jednak na mniejsze obciążenie.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś bardzo mocno masz skorodowane te śruby :hmm:

Nie wiem, jakie masz plany - czy będziesz wymieniał śrubę, czy podporę.

Jeśli śrubę, to posprawdzaj wszystko, a zwłaszcza ślizg / trzpień (najlepiej chyba by było, gdyby był nowy).

Montując podporę, sprawdź, czy wszystko jest prawidłowo, czy śruba i uchwyt podpory mają "podparcie" we wszystkich punktach. Trzpień powinien opierać się na płaskiej prowadnicy (tej na płaszczyźnie podłogi) i bez zacięć powinien się po niej przesuwać w pełnym zakresie pracy podpory.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

 

złamała mi się nakrętka od podpory AL-KO. Chyba jest to taka 1000kg.

http://www.czescidoprzyczep.com.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=820&category_id=22&option=com_virtuemart&Itemid=90

 

Na allegro jest coś takiego 

 

http://allegro.pl/nakretka-do-podpory-skladanej-przyczepy-al-ko-i6278443276.html

 

ale ma inny kształt niż moja bo jest od boków wkręcana i zabezpieczana podkładką i śrubą. Ja mam wsuwaną od góry z zawleczkami. I to właśnie się połamało Poniżej zdjęcia. 

 

Czy taka nakrętka z allegro ma prawo pasować? wygląda na to że powinno siędać wsunąć i dokręcić śrubami z bokó ale nie wiem czy ten sam rozstaw czyli szerokość...

Lub gdzie mogę kupić dokładnie taką jak moja bo nie mogę znaleźć?

 

Pozdrawiam

 

 

post-13223-0-07007200-1467465992_thumb.jpg

post-13223-0-03430100-1467466000_thumb.jpg

post-13223-0-09364100-1467466008_thumb.jpg

post-13223-0-01129700-1467466014_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Pokazany ślizg z Allegro nie będzie pasował. :nono:  Masz podpory, które nie często się spotyka (trochę ulepszone).
Akurat trochę ponad miesiąc temu wymieniałem ślizg tego typu w jednej ze swoich podpór (sterowane elektrycznie).

 

post-8228-0-48891500-1467685547_thumb.jpg

"Zawleczki", o których piszesz, to nie zawleczki, tylko stalowe pierścienie ślizgowe zabezpieczające bieżnie "ślizgów" przed szybkim zużyciem w gniazdach podpory (jak już wiesz, te ślizgi są wsuwane).

Tak wygląda ślizg nowy, który założyłem:

 

post-8228-0-53856300-1467685664_thumb.jpg

 

post-8228-0-19617300-1467685662_thumb.jpg

Niestety, muszę Cię zmartwić, zakup nie będzie prosty, a to z powodu jednostkowego występowania takich podpór na rynku, jednak postaram się troszeczkę sprawę przybliżyć.
Swojego ślizgu szukałem dosyć długo i w Polsce nie znalazłem, musiałem sprowadzić z Niemiec, bezpośrednio z AL-KO, ale to była wersja z literką "E". Tobie będzie łatwiej. :hmm:
Generalnie ten element jest w wielu wykonaniach i nie są one wymienne. :nono:  Poza różnym kształtem, wymiarami i sposobem mocowania, różnią się też rozmiarem gwintu śruby, dla której są przeznaczone (patrz wcześniejsze posty). Nie masz wyjścia, musisz szukać oryginału. Ten, który potrzebujesz, występuje w dwóch odmianach (na fotkach wyglądają niemal identycznie).
Jedna jest w komplecie ze śrubkami, podkładkami mocującymi i odpowiednio nagwintowanymi otworami mocowań , natomiast druga jest z przeznaczeniem dla podpór elektrycznych systemu "Alko E.C.S." Odpowiednie oznaczenia AL-KO, to: "607830" (ze śrubami i podkładkami, których u Ciebie się nie wykorzystuje) oraz "607830-E" (takiej poszukiwałem - dla podpór AL-KO E.C.S.)
Ślizg dla Twojej podpory można dostać w niewielu miejscach, ale mimo wszystko bywa, więc głowa do góry. Poza przykładowymi ofertami, możesz jeszcze przeszukać net na własną rękę, może od dwóch miesięcy coś się zmieniło i element będzie łatwiej dostępny. Hasło klucz, to "Spindelmuttern" lub "Gewindeblock" i oczywiście wspomniany nr AL-KO "607830".

Datenblatt.pdf

Myślę, że obecnie najłatwiej będzie go kupić np. tu:
http://www.campingshop-24.de/wohnwagenzubehoer-und-wohnmobilzubehoer-/chassis/kurbelstuetzen/zubehoer/16872/spindelmuttern-fuer-steckstuetzen-leichtbaustabilformstuetzen
https://www.amazon.de/AL-KO-Campingartikel-Spindelmutter-120-021/dp/B00M0PC65A/ref=pd_sim_sbs_263_8?ie=UTF8&dpID=41k5JAwzKQL&dpSrc=sims&preST=_AC_UL160_SR160%2C160_&psc=1&refRID=4DYMJ4YE3QWDY6G73QT8
https://www.camping-kaufhaus.com/al-ko-spindelmutter-fuer-steckstuetzen-art-nr-120-004-bis-bj-06/a-22581/

post-8228-0-28788100-1467685786_thumb.jpg

http://katalog.frankana.de/en/katalog-en/assets/basic-html/page190.html
Chyba ostatni ślizg w grupie:
http://www.frankana.de/Technika/Chassis/Wsparcia/Nakr%C4%99tka-podpory-sk%C5%82adanej/Nakr%C4%99tka-podpory-sk%C5%82adanej-24962-PL-FRA

 

Uczulam Cię na kilka kwestii przy sprawdzaniu (również powyższych ofert, pewna jest chyba tylko pierwsza, nie miałem czasu, aby przyjrzeć się dokładnie pozostałym), czy dany ślizg to akurat taki, którego potrzebujesz (sprzedawcy często mylą te ślizgi, a widywałem oferty, w których foto ze strony sklepu nie pokrywało się z tym, co było sprzedawane). :pad:  Poza wspomnianymi sprawami, są jeszcze wykonania dla podpór do 2006 roku i powyżej 2006.

Zawsze przed podjęciem decyzji o zakupie, musisz się upewnić, że na ślizgu widnieje identyczny nr AL-KO, jak na Twoim, czyli "607830" (bez dodatkowych oznaczeń). Drugi parametr, to rozmiar gwintu ("Maße"), jaki masz - musisz zmierzyć, podaje się wymiar zewnętrzny (w przypadku Twoich podpór, w/g mnie powinieneś mieć 20 mm, ale sprawdź).

Mam nadzieję, że te informacje Ci pomogą.

 

PS
Na Twoich zdjęciach widać, że okolice gniazd ślizgów posiadają głębokie otarcia (być może podpory nie są zupełnie proste). Dodatkowo, było tam prawdopodobnie sporo smaru z przyklejonym piachem i dlatego ślizgi się zatarły. Powinieneś to wszystko wyprostować, jeśli się da, aby ślizg umieszczony w gniazdach (na próbę, bez smaru) obracał się lekko i płynnie, bez zacięć, a jego bieżnia była równoległa do blachy, po której będzie się przesuwał!

Przed ostatecznym włożeniem ślizgów do podpór, gniazda ślizgów powinny być doskonale wyczyszczone i posmarowane niewielką ilością smaru. Muszą być proste i bez zagięć.

Tak to wyglądało, zanim włożyłem nowy ślizg:

 

post-8228-0-11765900-1467686225_thumb.jpg

 

post-8228-0-46750000-1467686226_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIELKIE dzięki Kristofer!

 

widzę, że temat masz zgłębiony kompleksowo. Faktycznie po numerze części nic nie mogłem wygooglać. Kupiłem już ten dostępny na Gocamp i idzie do mnie ale widzę, że się zawiodę i nie będzie pasował. Najwyżej oddam :hmm:

Zabieram się za poszukiwania właściwego elementu z Twoich linków. 

Szkoda tylko że nie uda mi się przed wyjazdem na wakacje bo to za tydzień... Chyba że znajdę dealera AL-KO, który to będzie miał gdzieś w Bawarii bo tam się właśnie wybieram. 

A jak nie to będzie tworzenie sztuki z tą jedną podporą. Dobrze że to przednia więc jakoś sobie poradzę przy pomocy kółka podporowego. Pokroje pieniek na plastry i będę podkładał :]

 

Dam znać jak znajdę

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

Wkargul

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz / zadzwoń do Kol. szantymen, podaj link do mojego posta, aby było wiadomo, o co chodzi.

Prawdopodobnie ten ślizg jest teraz dostępny we Frankanie, więc może uda się go ściągnąć w kilka dni.

 

W "DE" powinieneś dostać bez problemu, jednak zawsze łatwiej wszystko zrobić sobie, gdy jesteś na miejscu, niż gdzieś w trasie, dlatego spróbuj w/w opcji :hmm:

 

PS

Zmierz średnicę gwintu śruby, abyś wiedział, jaką ma mieć ślizg. Jak pisałem, masz prawdopodobnie 20 mm, ale to tylko moje przypuszczenie, więc musisz się upewnić.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie szczęście. Ja musiałem ściągać swoje z Niemiec z magazynu głównego AL-KO.

AL-KO Polska nie miało tego nigdzie. Tyle, że u mnie musiały być ślizgi z literą "E", stąd był ten problem :pad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.