Skocz do zawartości

podłączenie lodówki 220v


mrrruczek2

Rekomendowane odpowiedzi

Po to jest forum żeby się dowiedzieć a jeśli wypowiadają się osoby które potrafią tylko gardzić to niech wcale nie zabierają głosu

Cóż na takie wpisy jest tylko jedna odpowiedź: Jak można Ci pomóc skoro dla Ciebie pojęcia faza, zero  itp to czarna dziura. Nie obrażaj się, ale najpierw sam musisz włożyć trochę swojej pracy, żeby ze zrozumieniem czytać to co do Ciebie piszą. Kiedyś ktoś mądrze powiedział: "Wiedza daje pokorę głupota nadyma" . Naprawdę z wielu postawionych pytań wyziera kompletna niewiedza pytającego i odpowiedz na pytanie jak tu pomóc? Masz rację po to jet Forum, ale po to aby uzupełnić wiedzę, popróbuj to nie ta kie trudne, i daruj sobie te gardzenie i niezabieranie głosu.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z przyczepą  mam do czynienia od paru  miesiecy, drobne naprawy, wymiany, ale jakoś nie było  czasu  przyjrzeć   się  lodówce. Wiem, że może działać  na 3 odrębne zasilania. Pytanie moje jest takie: po jakim czasie mogę się spodziewać zmiany  temperatury  w środku? Zakładając, że na dworze nie ma upału ok 20 stopni. Czy  chłodzi tylko płytka  w zamrażalniku? A jakie  znaczenie  ma radiator w górnej części  lodówki? I jeszcze  jedno: co powoduje,że wytwarza się  chłód, gdy  korzystamy  z zasilania elektrycznego? 

Jeśli  coś  pokręciłem, to proszę  mnie sprostować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarioGA, dnia 27 Cze 2016 - 23:39, napisał:

po jakim czasie mogę się spodziewać zmiany  temperatury  w środku? Zakładając, że na dworze nie ma upału ok 20 stopni.

 

Kilkanaście minut i zamrażalnik powinien być wyraźnie chłodny.

 

MarioGA, dnia 27 Cze 2016 - 23:39, napisał:

Czy  chłodzi tylko płytka  w zamrażalniku? A jakie  znaczenie  ma radiator w górnej części  lodówki?

 

Właśnie ten radiator jest elementem chłodzącym w komorze lodówki.

 

MarioGA, dnia 27 Cze 2016 - 23:39, napisał:

I jeszcze  jedno: co powoduje,że wytwarza się  chłód, gdy  korzystamy  z zasilania elektrycznego? 

 

Zasada działania

Edytowane przez Marcin_G (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

chłodzi płytka w zamrażalniku oraz ten radiator w lodówce.

Co chłodzi, no cóż, jest to lodówka absorpcyjna i działa tak jak klimatyzacja w samochodzie.

Zamiast czynnika chłodniczego R134a masz roztwór amoniaku NH3.

Zamiast kompresora masz zbiornik z NH3 oraz:

- grzałkę na 12V

- grzałkę na 230V

- palnik gazowy.

Wszystkie te trzy źródła maja za zadanie podgrzać amoniak i zwiększyć jego ciśnienie.

 

Wędruje on do góry rurkami (za ten radiator i zamrażalnik), tam jest przepuszczany przez tzw. dyszę rozprężną. W tym momencie zmniejsza swoje ciśnienie ale wydziela zimno (to już pewnie znasz z fizyki szkoły podstawowej).

To zimno jest odbierane przez ten radiator w lodówce i zamrażalniku. Tym samym obniża się temperatura wewnątrz.

Rozprężony NH3 wraca rurką do zbiornika, jest podgrzewany i tak cykl zaczyna się od nowa. 

 

Mam nadzieję, że wyjaśniłem zrozumiale.

Jak widać, źródłem zimna jest sprężany i rozprężany NH3, a to czy 230V, 12V czy gaz to kwestia wyboru źródła ciepła/sprężania tego NH3 w zbiorniku.

 

 

Jak szybko można spodziewać się efektów, no cóż, myślę, że nie wcześniej niż 25-30 minut (płytka w zamrażalniku) i nie później niż 2 godziny. Natomiast pełny chłód jest uzależniony od tego jak mocno jest nagrzana lodówka, jaka jest temperatura otoczenia, prawidłowego wypoziomowania cepki (głównie przy gazie). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weekend minął, pogoda  w miare, a w mojej lodówce, to szału nie było. Przyczepa nie była narażona na promienie słoneczne (stała pod drzewami),  w zamrażalniku zima na maxa, a w lodówce raptem wiosna +12.5 stopnia. Radiator nie był wyraźnie  zimny. Co można z tym fantem zrobić, jakaś  regulacja, czy  to  defekt urządzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.