Skocz do zawartości

podłączenie lodówki 220v


mrrruczek2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak w temacie pomoże ktoś jak ma być podpięta instalacja 220 do lodówki ? Od niebieskiego kabla podłączyłem do przełącznika na pozycji 0 czyli na dole a dalej z górnego konektorka wychodzi na grzałkę zaś brązowy kabelek idzie przez przełącznik do termostatu. Nie mam 100% pewności czy powinny być tak jak podłączyłem czy odwrotnie(niebieski do termostatu a brąz do grzałki)post-15177-0-90632400-1464872868_thumb.jpgpost-15177-0-75011900-1464872878_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącznik odcina wszystko. Potrzebuje wiedzieć czy niebieski czyli + ma dochodzić prosto do grzałki czy na zasilanie termostatu. Bo nie wiem czy termostat zasilany jest przez fazę czy +(niebieski kabelek). To co napisałeś w niczym mi nie pomaga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącznik odcina wszystko. Potrzebuje wiedzieć czy niebieski czyli + ma dochodzić prosto do grzałki czy na zasilanie termostatu. Bo nie wiem czy termostat zasilany jest przez fazę czy +(niebieski kabelek). To co napisałeś w niczym mi nie pomaga

 

Po pierwsze + dotyczy napięcia stałego i w tym obwodzie nie ma termostatu. W obwodzie 230V zmiennego jest jeden pojedynczy wyłącznik - na przednim panelu lodówki, a za nim jest termostat z dwoma stykami dla fazy i zera - prościej na termostacie są cztery konektory tzw męskie.  Teraz pomogło? Tak wygląda na szybko naszkicowany schemat

 

grzałka.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze + dotyczy napięcia stałego i w tym obwodzie nie ma termostatu. W obwodzie 230V zmiennego jest jeden pojedynczy wyłącznik - na przednim panelu lodówki, a za nim jest termostat z dwoma stykami dla fazy i zera - prościej na termostacie są cztery konektory tzw męskie. Teraz pomogło? Tak wygląda na szybko naszkicowany schemat

 

Znalazłem w necie taką fotkę post-15177-0-62210900-1464896194_thumb.jpg

U mnie brązowy i niebieski wychodzący z głównego kabla zasilającego tego 1 od lewej są podpięte odwrotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w necie taką fotkę attachicon.gifzasada działania lodówki na gaz.jpg

U mnie brązowy i niebieski wychodzący z głównego kabla zasilającego tego 1 od lewej są podpięte odwrotnie

 

fotka fajna która nic nie wnosi 

jak nie odróżniasz fazy, zera i plusa to może nie bierz się za elektrykę 

 

na kempingach i tak masz pomieszane podłączenia więc to nie ma najmniejszego znaczenia  :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jak w temacie pomoże ktoś jak ma być podpięta instalacja 220 do lodówki ? Od niebieskiego kabla podłączyłem do przełącznika na pozycji 0 czyli na dole a dalej z górnego konektorka wychodzi na grzałkę zaś brązowy kabelek idzie przez przełącznik do termostatu. Nie mam 100% pewności czy powinny być tak jak podłączyłem czy odwrotnie(niebieski do termostatu a brąz do grzałki)attachicon.gifWP_20160601_18_12_09_Pro.jpgattachicon.gifWP_20160601_18_12_35_Pro.jpg

 

Witam!

Dokładnie tak, jak Koledzy już Ci napisali :ok:

jak nie odróżniasz fazy, zera i plusa to może nie bierz się za elektrykę

 

... z tym twierdzeniem zgadzam się w całej rozciągłości!

U mnie brązowy i niebieski wychodzący z głównego kabla zasilającego tego 1 od lewej są podpięte odwrotnie

 

Zrobiłem rysunek (dwa warianty), na którym widać sposób podłączenia.

 

post-8228-0-91736300-1464917194_thumb.jpg

 

post-8228-0-94363500-1464917195_thumb.jpg

Znalazłem w necie taką fotkę attachicon.gifzasada działania lodówki na gaz.jpg

 

Na tej fotce jest widoczny schemat podłączeń z oznaczeniem przewodów (zgodne to jest z poprzednimi rysunkami).

 

post-8228-0-70104300-1464917328_thumb.jpg

 

Mam natomiast uwagi, co do samej fotki. Moim zdaniem, już w tej instalacji ktoś grzebał i potem odwrotnie podłączył dwa przewody (główny zasilający oraz grzałki).

Wszystko wyjaśniłem tu:

 

post-8228-0-47918200-1464917640_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotka fajna która nic nie wnosi

jak nie odróżniasz fazy, zera i plusa to może nie bierz się za elektrykę

Takiej pomocy która nic nie wnosi nie potrzebuje

Mam natomiast uwagi, co do samej fotki. Moim zdaniem, już w tej instalacji ktoś grzebał i potem odwrotnie podłączył dwa przewody (główny zasilający oraz grzałki).

Wszystko wyjaśniłem tu:

I jak człowiek ma potem być mądry skoro jedni piszą że źle podłączone bo przewody zamienione a inni że na kempingach i tak jest pomieszane i to bez różnicy Edytowane przez elvis52 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu masz częściową odpowiedź na sugestię Chrisa. Kristofer napisał jak powinno być zgodnie ze sztuką, co nie oznacza że w tym konkretnym przypadku istniejące połączenie nie zadziała. Zadziała, bo taki jest charakter odbiorników zasilanych napięciem przemiennym. Obrazowo tłumacząc: mikser możesz podłączyć do sieci wkładając wtyczkę do gniazdka na dwa sposoby. Ale co do zasady powinno być tak jak zaznaczono na zdjęciu.

 

Wysłano z Tapatalk. Przepraszam za literówki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej pomocy która nic nie wnosi nie potrzebuje

I jak człowiek ma potem być mądry skoro jedni piszą że źle podłączone bo przewody zamienione a inni że na kempingach i tak jest pomieszane i to bez różnicy

Żeby pomóc przy naprawach z prądem, pytający musi powtarzam musi trochę rozumieć tzw elektrykę. Jeżeli tak nie jest, to choćby tutaj pisali sami święci to i tak nie ulepisz z tego garnka.  A tak kawa na ławę -  zawsze mnie uczyli, że jeżeli chcesz pytać to sam najpierw musisz sporo  wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak człowiek ma potem być mądry skoro jedni piszą że źle podłączone bo przewody zamienione a inni że na kempingach i tak jest pomieszane i to bez różnicy

 

Nawet niezgodnie ze sztuką podłączona lodówka (przykład na Twojej fotce) będzie działać, o czym już Cię Koledzy poinformowali.

Nie chodzi jednak tu jedynie o działanie sprzętów, ale również o kwestie bezpieczeństwa. Należy to rozpatrywać szerzej, niż jedynie jako samo przyłącze lodówki.

Dla przykładu weźmy podłączenie lodówki widoczne na zdjęciu, które zamieściłeś i w odniesieniu do całej instalacji przyczepy. Zakładamy teraz, że wszelkie przyłącza zewnętrzne, do których będzie podłączana przyczepa (np. na kempingu) są wykonane w zgodzie z normą, a wszystkie gniazda / wtyczki posiadają bolec uziemiający. To samo założenie stosujemy w odniesieniu do instalacji w przyczepie kempingowej, biegnącej od zewnętrznego gniazda przyłączeniowego, aż do poszczególnych odbiorników i gniazd wewnętrznych.

Patrz tematy:

http://forum.karawaning.pl/topic/12861-przylaczenie-przyczepy-do-sieci-230-v-gniazda-wtyki-przejsciowki-oznaczenia-wymagania/

http://forum.karawaning.pl/topic/18247-urz%C4%85dzonko-do-ogrzewania-dla-penera/

W takim przypadku, gniazda posiadające kołek uziemiający, uniemożliwiają obrócenie wtyczki (można ją włożyć do gniazda w jednej, ściśle określonej pozycji).

Na przewodach oznaczonych odpowiednimi kolorami, mamy wtedy: czarny ew. brązowy - live (faza); niebieski - neutral (zero); zielono żółty - PE (uziemienie).

Jak ktoś już tu o tym wspominał, może się zdarzyć i często się zdarza (np. wspomniana lodówka z fotki), że wyłącznik sprzętu jest jedynie jedno-biegunowy. W tym przypadku, niewłaściwe podłączenie "kolorów" skutkuje tym, że mimo wyłączonego tym wyłącznikiem urządzenia,  jego obwody ( w tym przypadku grzałka i cała reszta obwodu), cały czas ma czyste połączenie z "fazą". Jak to może być niebezpieczne w pewnych sytuacjach, przekonali się ci, których już nie ma wśród żywych. Dokładnie taką sytuację przedstawia zdjęcie, które zamieściłeś (wyłącznik odłącza "zero", a "faza" wciąż jest na obwodach lodówki, mimo, że ona nie pracuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej pomocy która nic nie wnosi nie potrzebuje

Żeby coś pomóc to musisz trochę się znać w temacie o który pytasz, pytanie o całkowite podstawy jest trochę nie na miejscu, to tematy z podstawówki i średniej szkoły, na szczęście Kristofer ma na tyle cierpliwości żeby czasem wyjaśnić wszystko od zera (i od fazy)

 

wysłane z telefonu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby coś pomóc to musisz trochę się znać w temacie o który pytasz, pytanie o całkowite podstawy jest trochę nie na miejscu, to tematy z podstawówki i średniej szkoły, na szczęście Kristofer ma na tyle cierpliwości żeby czasem wyjaśnić wszystko od zera (i od fazy)

 

wysłane z telefonu

W każdym temacie w jakim się wypowiadasz zostajesz najpierw przywołany do porządku za Twoje głupie teksty. Może warto by się nad tym zastanowić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym temacie w jakim się wypowiadasz zostajesz najpierw przywołany do porządku za Twoje głupie teksty. Może warto by się nad tym zastanowić

Gdybyś napisał niemądre zamiast głupie, znacznie lepiej by o Tobie Twój teks świadczył.

Pozdrawiam i ciągle powtarzam, żeby o coś pytać, trzeba chociaż trochę samemu z tej dziedziny wiedzieć.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciągle powtarzam, żeby o coś pytać, trzeba chociaż trochę samemu z tej dziedziny wiedzieć.

Po to jest forum żeby się dowiedzieć a jeśli wypowiadają się osoby które potrafią tylko gardzić to niech wcale nie zabierają głosu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.