Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

Kristofer nie denerwuj się bo to żyłkom szkodzi a lepiej powiedz co sądzisz o moim pomyśle bezpośredniego chłodzenia radiatora-skraplacza wentylatorami , troszkę przeglądałem forum i taki pomysł mi się nie rzucił w oczy  

Wentylatorki zakłada się na górną kratkę, wymuszając cyrkulację które wydala ciepłe powietrze spod blatu/znad lodówki na zewnątrz.

Schładzanie samego radiatora to pompowanie ciepłego niekoniecznie na zewnatrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wojtku, masz oczywiście rację, ale zamysł Kolegi jest taki, aby zamontować takie większe wentylatorki na kratkach, oraz takie mniejsze na radiatorze, jednocześnie.
Tak przynajmniej zrozumiałem ten pomysł. :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja z góry przepraszam bo nie przeczytałem do końca, tutaj internet o tej porze jako tako działa ale trzeba się śpieszyć bo upierdliwie rozłącza co chwilę.

Przepraszam, że pytam, ale to z czystej ciekawości: tutaj, to znaczy gdzie :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WiFi na Zablace, m. Baśka, Krk.

Jak wieczorami młodzież Europy zaczyna ze smartfoników wysyłać stadami albumów swoich chorych "dziubków" to anteny zaczynają świecić na czerwono, dlatego teraz luzik na łączach i jakoś udaje się :)

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, masz oczywiście rację, ale zamysł Kolegi jest taki, aby zamontować takie większe wentylatorki na kratkach, oraz takie mniejsze na radiatorze, jednocześnie.

Tak przynajmniej zrozumiałem ten pomysł. :hmm:

Dokładnie o to mi chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kto mi powie jak jest w koncu z tymi lodowkami mam Electroluxa rm 2251 i jest potencjometr do regulacji od 0 do 7 i na jaki ma byc ustawiona  zeby chlodzila najlepiej bo ,moje wlasne odczucie to takie ze cos jest nie tak z ta regulacja  ,wiem ze sa rozne lodowki i od jedynki jak sie ustawi to jest najzimnije a moze tez byc na odwrot, ze przy ustawieniu na 1 moze chlodzic najlepiej wiec jak to sie ma wlasnie  to tego wlasnie modelu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym modelu, termostat, o którym piszesz jest mechaniczny. W zasadzie nie spotkałem się z przypadkiem, aby w takim termostacie pozycja "1" oznaczała najzimniej, a wyższe cyfry - cieplej. Jedynka, to z reguły najsłabsze chłodzenie, natomiast siódemka, najmocniejsze.

Poza tym, instrukcja tej lodówki nie pozostawia wątpliwości:

"Obróć pokrętło C termostatu do najwyższej pozycji (najzimniej)"

 

post-8228-0-26309000-1468359056_thumb.jpg

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... miłego wypoczynku :hej:

... i aby lodówka dobrze chłodziła :piwko:

Dziękowanko.

Mam dodatkową lodówkę w bagażniku, w niej non stop wino się chłodzi, takie 3 lub 5 litrów + 2 butelki wody się mieści.

Zimne wino do obiadku pycha a później przez cały wieczór sączę. Samopoczucie perfekcyjne, wolę to niż piwo, taniej wychodzi i pragnienie lepiej ugasza.

 

...

jest potencjometr do regulacji od 0 do 7 i na jaki ma byc ustawiona  zeby chlodzila najlepiej bo ,moje wlasne odczucie to takie ze cos jest nie tak

...

Jest to termostat. Ustalasz nim osiąganie i utrzymywanie temperatury "nie niższej niż..." bez gwarancji jej osiągnięcia.

Nie jest powiedziane, że jak pokręcisz na 7 to ona bezwzględnie żądaną temperaturę wnętrza osiągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie
Potrzebuje waszej pomocy mianowicie posiadam lodówkę Electroluxa rm 2251 , lodówka po podłączeniu pod 12v działa elegancko problem występuje wtedy gdy podłączona jest pod 230v działa przez około 2h po czym temperatura spada . Rozkręciłem kratki na zewnątrz przyczepy te elementy które powinny być ciepłe są na tyle że nie można dotknąć tego gołą ręką a w lodówce bez zmian (nie grzeje się ale też nie chłodzi) na razie gaz nie odpalam gdyż z tego co wyczytałem trzeba bedzie przeczyścić komin a chcę to od razu zrobić przy ewentualnej naprawie tego problemu . Będę wdzięczny za ewentualnie jakąś rade lub kontakt z osobą która zajmuję się naprawą z okolic Warszawy

Pozdrawiam Marcin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

gdy podłączona jest pod 230v działa przez około 2h po czym temperatura spada .

...

Prawidłowo. Ma spadać, przecież to lodówka a nie grzejnik.

Sorki, nie mogłem się powstrzymać od dosłowności :)

.

Grzałka na 12V zazwyczaj jest małej mocy, 60W a na 230V 100W - w innych modelach jest odpowiednio 100 i 105 ale zasada działania jest identyczna.

Dwie rady na szybko.

1. Jeśli dawno nie była lodówka używana, to należy wzburzyć czynnik wewnątrz, najlepiej kilkuminutową powolną jazdą po polnych drogach, o kołysanie chodzi.

2. Wypoziomuj przyczepę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalnie uzupełnię post Wojtka.
Grzałki lodówek mają faktycznie różne moce i często dla napięć ~230 V i 12 V są one różne, jednak z reguły są to różnice kilku do max kilkunastu W (większą moc może posiadać, ale nie musi, grzałka na nap. ~230 V). W przypadku lodówki Elektrolux, o którą pytał mrcrimsman, moc grzałki ~230 V = 105 W, natomiast tej 12 V = 100 W.

W zasadzie na tym można by było tą kwestię zakończyć, gdyby nie mały "drobiazg" różniący te dwa zasilania. Otóż grzałka 12 V jest zawsze podłączona bezpośrednio do zasilania, a grzałka ~230 V jest z reguły sterowana termostatem.
I tu przechodzimy do sedna problemu kolegi. Ewentualne przyczyny opisanego zachowania: pokrętło termostatu nie ustawione na max ("7"), tylko np. na "3", uszkodzony termostat, zmienione położenie kapilary termostatu (przy termostatach mechanicznych) lub czujnika termicznego (przy termostatach elektronicznych).
IMHO

 

post-8228-0-41829800-1468872440_thumb.jpg

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedz
 

 

Prawidłowo. Ma spadać, przecież to lodówka a nie grzejnik.

Sorki, nie mogłem się powstrzymać od dosłowności

Ma pan racje ale nie wydaje mi się ze powinna spaść do takiej temperatury dzięki której psuje się żywność (dokładnie mogę zmierzyć termometrem ) oczywiście Pana rady wykorzystam i jutro jadę na grzyby z przyczepą :)
 

 

Ewentualne przyczyny opisanego zachowania: pokrętło termostatu nie ustawione na max ("7"), tylko np. na "3", uszkodzony termostat, zmienione położenie kapilary termostatu (przy termostatach mechanicznych) lub czujnika termicznego (przy termostatach elektronicznych).

i właśnie wydaję mi się że po stronie termostatu widnieje problem bo właśnie tak to wygląda lodówka uruchomiona od zera schładza się do odpowiedniej temperatury po czym temperatura wzrasta około 2h . Jeśli natomiast chodzi o ustawienie pokrętła termostatu testowałem i na 2,3 oraz na 7 i niestety nie działa . Poszukam termostatu i ewentualnie osoby która była by wstanie to wymienić

Pozdrawiam Marcin
 

Edytowane przez mrcrimsman (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Marcinie, na forum zwracamy się do siebie bezpośrednio, ewentualnie po nicku lub imieniu, więc śmiało pisz w ten sposób, nikt się nie obrazi.
Zanim wymienisz termostat, spróbuj energicznie pokręcić jego pokrętłem przynajmniej kilkanaście razy od pozycji min. do max. Bywa, że pomaga. Ewentualnie sprawdź jeszcze, czy wewnątrz lodówki, do aluminiowego radiatora pod zamrażalnikiem jest przymocowana kapilara termostatu (taki kawałek "drutu" "wychodzący z tylnej lub górnej ścianki lodówki - na foto zwinięty jest w spiralę). Podczas sprawdzania, pokrętło termostatu ustaw na max "7"!

 

post-8228-0-10478900-1468898901_thumb.jpg

 

Jeśli wszystko jest na miejscu i "kręcenie" pokrętłem nie pomoże, to próbuj się kontaktować np.:
http://www.go-market.pl/serwis.xml
http://centrumcaravaningu.pl/uslugi/serwis/
http://www.campotur.pl/dzial,nasza-oferta,serwis-przyczep.html
http://www.dethleffs.pl/kontakt.html

Termostat - chyba taki:
https://north.pl/karta/termostat-do-lodowki-electrolux-rm2251,GCD-MK-CLM5-HPT.html

 

PS

Wojtek jest gdzieś daleko na wyjeździe i pisał, że z netem ma kłopot, więc pewnie nie wszystko mógł dokładnie doczytać :hmm:, dlatego zbytnio "nie trzęś lodówką" jadąc na te grzyby :] , ponieważ jak sam pisałeś, na 12 V działa znakomicie, a to świadczy o tym, że z obiegiem czynnika jest wszystko w porządku i wstrząsy w tym przypadku nie pomogą  :nono:

Oczywiście w czasie sprawdzania przyczepa / lodówka musi trzymać poziom, skoro jednak z 12 V było OK, to poziom był zachowany.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.