Skocz do zawartości

Wentylacja


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem nowym, niedoświadczonym jeszcze caravaningowcem, więc w razie czego proszę o wyrozumiałość.

Od kilku tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem przyczepy HYMER PULSE LIVING EN 465 EL z 2007 r.

Przyczepa w bardzo fajnym stanie z malutkimi mankamentami, ale chciałbym ją oczywiście stopniowo udoskonalać, aby żyło się lepiej... ;)

 

Ogrzewanie gazowe TRUMA Trumatic S 3002 zostało dodatkowo wyposażone w dmuchawę TRUMAVENT TN2 - 230 V.

I tu pojawiają mi się pytania.

Co w przypadku braku dostępu do sieci elektrycznej. Piec będzie działał, ale pewnie nie będzie już tak efektywny.

Co najlepiej zrobić? Wymienić dmuchawę na 12 V (czy jej wydajność będzie wystarczająca, czy odczuję różnicę w stosunku do wersji 230 V? 

Mógłbym również zamontować dodatkowy wentylator 12 V i w zależności od dostępu do prądu korzystałbym z jednej lub drugiej. Tylko czy nie szkoda miejsca, wagi, pieniędzy, i czy przepływ powietrza przez nie pracujący wentylator nie będzie mocno zakłócał pracy ogrzewania?

 

Kolejny pytanie dotyczy wentylacji.

Czy jest sens wykonania wentylacji mechanicznej, która pozwoliłaby poprawić warunki w upalne dni? Klima póki co musi poczekać z powodów ekonomicznych;)

Pobór powietrza odbywałby się z zewnątrz, np. spod przyczepy... Lepszy byłby wentylator nadmuchowy czy wyciągowy w dachu? Może warto wykorzystać do tego TRUMAVRNT-a?

 

Proszę o wszelkie uwagi, sugestie, porady:)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem nowym, niedoświadczonym jeszcze caravaningowcem, więc w razie czego proszę o wyrozumiałość.

Od kilku tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem przyczepy HYMER PULSE LIVING EN 465 EL z 2007 r.

Przyczepa w bardzo fajnym stanie z malutkimi mankamentami, ale chciałbym ją oczywiście stopniowo udoskonalać, aby żyło się lepiej... ;)

 

Ogrzewanie gazowe TRUMA Trumatic S 3002 zostało dodatkowo wyposażone w dmuchawę TRUMAVENT TN2 - 230 V.

I tu pojawiają mi się pytania.

Co w przypadku braku dostępu do sieci elektrycznej. Piec będzie działał, ale pewnie nie będzie już tak efektywny.

Co najlepiej zrobić? Wymienić dmuchawę na 12 V (czy jej wydajność będzie wystarczająca, czy odczuję różnicę w stosunku do wersji 230 V?

Mógłbym również zamontować dodatkowy wentylator 12 V i w zależności od dostępu do prądu korzystałbym z jednej lub drugiej. Tylko czy nie szkoda miejsca, wagi, pieniędzy, i czy przepływ powietrza przez nie pracujący wentylator nie będzie mocno zakłócał pracy ogrzewania?

 

Kolejny pytanie dotyczy wentylacji.

Czy jest sens wykonania wentylacji mechanicznej, która pozwoliłaby poprawić warunki w upalne dni? Klima póki co musi poczekać z powodów ekonomicznych;)

Pobór powietrza odbywałby się z zewnątrz, np. spod przyczepy... Lepszy byłby wentylator nadmuchowy czy wyciągowy w dachu? Może warto wykorzystać do tego TRUMAVRNT-a?

 

Proszę o wszelkie uwagi, sugestie, porady:)

Najlepiej będzie wymienić venta na 12V, dorzucić do niego airmixa, który jest właśnie po to żeby ciągnąć chłodne powietrze spod przyczepy i dorzucić solar+aku do zasilania tego w razie braku 230V. Nie powiem czy jest różnica w vencie na 12 i 230 bo miałem tylko ten pierwszy i w mojej 4 metrowej przyczepie działa doskonale.

 

reflexes z tapatalk

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam do czynienia tylko z ventem na 12V ale jego wydajność jest aż nadto jak dla mnie.

Jeżeli myślisz o braku 230V to i tak warto zamontować solary itd i wszystko zrobić na 12V + airmix.

Went jako taki ma łopatki metalowe aby się nie potopiły od temperatury a w dodatku odrazu jest rozdzielaczem powietrza na obie strony cepki. Montaż czegoś na rurach będzie uciążliwy a jednocześnie mocno go ograniczy przepływ powietrza stojący vent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najlepiej zrobić? Wymienić dmuchawę na 12 V (czy jej wydajność będzie wystarczająca, czy odczuję różnicę w stosunku do wersji 230 V?

Różnicy nie ma między 12V a 230V, oba działają tak samo

Wentylacja na ciepłe dni to zasłony alu na uchylone okna i wiatrak do środka

 

Wysłane z telefonu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja mechaniczna umożliwia przeżycie na patelni w upalne dni, ale przydaje się i zimą, lub podczas deszczu, kiedy nie można otworzyć szyberdachu.

Wentylator powinien wyciągać na zewnątrz powietrze spod dachu.

Sam wentylator musi być cichy – najlepiej „komputerowy” i montowany elastycznie, by nie hałasował.

Największą wydajność ma wentylator umieszczony w rurze, podobnie , jak w silniku samolotowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę bawiłem się (i nadal bawię bo nei skończyłem wszystkiego) wentylacją w przyczepie. 

 

Wentylator trumy oryginalny przerobiłem zmieniając mu silnik na pochodzący z maluszka silnik wentylatora (zostawiłem oryginalne aluminiowe śmigło z trumy), stosując elementy wykorzystywane w wentylacji domowej zrobiłem coś na wzór airmixa (zasysanie powietrza spod przyczepy)

 

W małym oknie sufitowym zamontowałem wentylator komputerowy największy jaki znalazłem czyli o średnicy 25cm, w dużym planuje zastosować wentylator samochodowy o dużej mocy, ale chce go wykorzystywać na małych obrotach by było cicho.

 

W oknach bocznych wymyśliłem sobie kolejne wentylatory komputerowe które będą zasysały powietrze z zewnątrz (jeszcze tego nie ukończyłem).

post-3236-0-68670800-1463307376_thumb.jpg

Edytowane przez cichy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... TRUMA Trumatic S 3002 zostało dodatkowo wyposażone w dmuchawę TRUMAVENT TN2 - 230 V.

 

 

Mam podobnie u siebie, też w Hymer Living, ale na potrzeby nawiewów przy braku 230v wymyśliłem sobie że będę wspierał się przetwornicą w miarę potrzeb. Szczerze mówiąc nie wiem jak wyjdzie to "energetycznie" w sensie zużycia energii-pewnie trochę gorzej niż przy wentylatorze 12v. -nie wiem, nie mam doświadczeń i nie wiem jak to policzyć :(

Zastanawiałem się też nad wymianą silnika na 12v ale cena wychodzi trochę za wysoka.

Odnośnie wydajności, tu znajdziesz informację nt. wydajności przy 230 i 12v:

 

http://www.serwistruma.com.pl/upload/oferta/A9RFA.tmp.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wydajność pewnie nie rewelacyjna, ale działa bez prądu i cicho. Coś takiego mam zamiar zamontować w kominku wentylacyjnym w łazience. Myślę, że przyda się też po odstawieniu przyczepki po sezonie. Zawsze będzie tam jakiś ruch powietrza. Może już ktoś coś takiego próbował?

 

https://www.youtube.com/watch?v=sgEjqVFJXzU

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopię troszkę temat, sezon zbliża się nieuchronnie, a z nim upały i problem dla tych co nie mają klimy. W poprzedniej budce miałem dwa wiatraczki samochodowe http://allegro.pl/w46-wiatrak-wentylator-samochodowy-klips-12v-24v-i7148154529.html  jednak nie zdawały do końca egzaminu (głośne i mało wydajne) dlatego myślałem jak rozwiązać problem zaduchu w obecnej przyczepie i ............ wymyśliłem wentylator kolumnowy. Idealnie wkomponował się pod szafki. Waga ok. 4kg., max. pobór 40W, 230V, długość 120cm. Zamontowałem go na dwóch wyprofilowanych aluminiowych blaszkach grubości 2mm i szerokości 7cm. Ponieważ wentylator ma funkcję obrotową dlatego aluminiowe uchwyt podkleiłem filcem aby zminimalizować tarcie. Jedna strona jest przynitowana (3 nity zrywalne), druga swobodnie obraca się o 45 stopni. Sterowanie pilotem bardzo ułatwia obsługę i zwiększa funkcjonalność. Dzisiaj dokonałem montażu oraz testu i jestem bardzo pozytywnie nastawiony. Wentylator ma trzy stopniową regulację nawiewu i przy maksymalnym ustawieniu dmucha że fiu, fiu :-) Teraz upały mi nie straszne.......... tak mi się wydaje :hmm:  :] Wiem że dla niektórych zasilanie 230V dyskwalifikuje takie rozwiązanie ale w moim przypadku to nie jest problem (solary + aku. + przetwornica). Pozdrawiam

20180217_120234.jpg

20180217_120310.jpg

20180217_120409.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.