Skocz do zawartości

Pytanie o zestaw solarny 400W


areko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Śledzę forum od jakiegoś czasu, dzisiaj postanowiłem się zarejestrować i poprosić o pomoc/opinię.

Nie jestem elektrykiem ale kiedyś już udało mi się zmontować prosty układ złożony z 2 paneli: 50W + 80W na jednym prostym regulatorze 10A i akumulatorze 100 Ah. Do tego sporadycznie podłączałem przetwornicę 300/600W bezpośrednio do aku spiętych równolegle i wszystko działało.

W tym roku nabyłem nową przyczepę i zamierzam przygotować wszystko na większą skalę, łącznie ze stałym 220V w przyczepie, które mi jest potrzebne z różnych względów (podgrzewanie wody Truma 300W, tv, router, komputer, czasem suszarka 500W, mały odkurzacz 500W itp). Lodówka mimo, że na gaz, też startuje kiedy jest obecne 220V. Na działce prądu nie ma i nie będzie.

Na nowej przyczepie chcę przykleić dwa panele elastyczne 250W i 150W ( http://goo.gl/US6DhW). Te panele akurat pasują mi wymiarami na przodzie i na tyle dachu przyczepy, inne nie wejdą, chyba, że dwie 150-tki ale wolę mieć zapas. Panel 250 ma napięcie 24V zatem potrzebuję 2 różne regulatory. Do mniejszego panelu zamierzam użyć tego starego 10A a do większego sprzedawca doradził mi regulator MPPT 75/15 ( http://goo.gl/8UrwRi ) i polecił zrównoleglić obydwa regulatory. Do tego zamierzam zakupić przetwornicę sinus 1000/1500W ( https://goo.gl/r3SCJK ), którą chcę wpiąć bezpośrednio do akumulatora. Napięcie z przetwornicy będzie wyprowadzone do zewnętrznego gniazda przyczepy, które służy do podłączania 220V. Na czas opuszczania przyczepy oraz na noc przetwornicę zamierzam wyłączać. W nocy, kiedy nie używa się urządzeń 220V telefony, laptop, światła i spłuczka będą korzystać z 12V, które to z kolei wyprowadzę z jednego z regulatorów na gniazdo, do którego wepnę wtyk 13pin przyczepy. Większość z Was podłączyłaby to zapewne wszystko w środku, natomiast nie jestem elektrykiem i wolę prostsze rozwiązanie dla mnie i bezpieczniejsze dla przyczepy.

Pytanie:

1. Czy nie popełniam gdzieś jakiegoś błędu w moim myśleniu, że to będzie działać? :) Być może odeślecie mnie to elektryka, a być może ocenicie że sam sobie poradzę.

2. Czy rzeczywiście te dwa regulatory mogę na wyjściu połączyć równolegle i podłączyć do dwóch akumulatorów też połączonych równolegle?

3. Czy ma znaczenie, z którego regulatora wyprowadzę 12V do gniazda 13pin?

Czytałem na forum, że panele elastyczne mogą się grzać i też grzać dach, ale uważam, że w Polskim klimacie to nie będzie duży problem. Panele też mają pewien nadmiar. Zużycie dobowe urządzeń wyliczam na max 1000W, łącznie z pracą przetwornicy. Panele zakładam, że są w tanie dostarczyć z kolei ok 2000W dziennie przy dobrej pogodzie, 1000W przy słabszej. Sprawność przetwornicy to 92%. Akumulatory będą takie ( http://goo.gl/vxRq2Z) z tej racji, że jeden taki już i mam i się sprawdził, muszę tylko dokupić drugi. Jeśli wystąpi kilka dni gorszej pogody, co się zdarza nad Bałtykiem, to ograniczymy zużycie do ok 200-300W. Przyczepa będzie stacjonować tam przez 3 miesiące, więc ładowanie z holownika odpada. Będę wdzięczny za wszelkie rady/sugestie/oceny.
Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

od początku...

1 - będzie działać :]   (pytanie tylko czy będziesz z tego działania zadowolony)

2 - można, sam mam tak podłączone 2 regulatory i 2 panele, z tym że jeden i drugi regulator  mam podłączony bezpośrednio do akumulatora

3 - moim zdaniem zawsze z lepszego :] tzn z tego o większym dopuszczalnym prądzie, lub takiego który można dowolnie programować 

 

odnośnie regulatora MPPT - bardzo dobre opinie zbierają regulatory

http://www.modernhome.pl/product-pol-4449-Regulator-ladowania-MPPT-Tracer-2210A-20A.html

 

ogólnie cała seria Tracer, sam mam taki 10A i działa bezproblemowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z przemyśleń...

nie wiem czy podpinanie przetwornicy bezpośrednio do aku to dobry pomysł..

pozbawi Cie to ochrony aku przed głębokim rozładowaniem, moim zdaniem lepiej byłoby ją podłączyć pod wyjście "load" z regulatora 20A

 

druga sprawa, to ten regulator 15A który podałeś w linku jest "za słaby" dla panela 250W - ten panel daje max prąd 31,5V co przy regulatorze MPPT da Ci .. moim zdaniem ok 16-18A 

nie wiem tylko jak zareaguje regulator na obciążenie 1000W z przetwornicy...

 

trzecia sprawa, nie piszesz kiedy będziesz ten prąd wykorzystywał... jeśli w ciągu dnia i przy dobrym słońcu to super.. ale ... 

nikt nie kupuje przyczepy, żeby siedzieć w niej jeśli jest słońce .. i stąd pytanie

200Ah to z jednej strony dużo, z drugiej mało .. 

 

maksymalnie możesz liczyć moim zdaniem na ok 25A prądu ładowania, ale... nigdy nie można liczyć na maksymalny prąd.. 

uśredniając.. 13A przez 8h, da Ci 104Ah czyli połowę Twojego akumulatora..  niby ok, ale dwa dni bez słońca i masz rozładowany aku ... 

dziwnie podałeś zapotrzebowanie na prąd .. w Watach .. a to nic mi nie mówi, zapotrzebowanie dobrze przeliczyć na Ah, wtedy wiesz ile, jak i kiedy... 

Twoje 1000W to będzie prąd 230V czy 12V ?

 

edit:

chyba rozumiem Twoje 2000W prądu ładowania. 

400W X 5h nasłonecznienia.. 

i tu pojawia się problem, po pierwsze Twoj panel 150 przy prostym regulatorze PWM 10A da Ci moc max niec ponad 100W, ten 250W przy regulatorze MPPT da Ci swój max czyli 250W 

ale to są wartości maksymalne osiągane w praktyce.. tylko przez chwilę... 

myślę że max na co możesz liczyć to niestety połowa tego .. może coś więcej, czyli te ok 100Ah dziennie przy dobrym słońcu 

Edytowane przez shorty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Ten Tracer, którego zapodałeś rzeczywiście wygląda ciekawiej, pewnie go wezmę.

Jeśli chodzi o uwagi/rozmyślania:

1. Przetwornicy do regulatora nie podepnę bo będzie mi go wywalać. Już to przerabiałem. Ewentualnie mniejszą np. 300W w ciągu dnia do drobnych obciążeń do regulatora do 'load' a większą bezp. do aku wtedy kiedy trzeba wodę zagrzać, dzieciom głowy wysuszyć itp. :)  Lato na pod polskim morzem bywa kapryśne, szczególnie wieczory.

2. Tak, regulator wezmę mocniejszy. Chociaż sprzedawca i tak mówił, że jak panele na dachu to 250W nie osiągnę, tylko bardziej 200 ale na wszelki wypadek.

3. Jeśli chodzi o zużycie to liczyłem przy napięciu 220V, to są bardziej Wh niż W, bo brałem zapotrzebowanie w W każdego urządzenia i mnożyłem przez czas jaki będzie używane dziennie. Tylko wiesz, nie codziennie musi być takie duże zużycie. Jak będzie słońce to będziemy bardziej wykorzystywać system, a jak nie to będziemy oszczędzać.

 

To co mnie zastanawia bardziej od wyliczeń to technikalia -  A) czy wypuszczenie zasilania 12V z regulatora przez przewód (ok 2-3m) i potem do wejścia 13pin od holownika nie wydłuzy mi zbytnio drogi tego prądu. Ale nie chcę grzebać w instalacji przyczepy, zresztą nie ma do niej dostępu, musiałbym chyba cały regał rozkręcać. Tak jest bezpieczniej. Poza tym 12V będzie używany przy niskich natężeniach, do świateł, wody. B) zastanawiam się czy mogę zrównoleglić wyjście 'load' z obydwu regulatorów? I dopiero wtedy wypuścić do wejścia 13pin. C) I czy dawać dodatkowe bezpieczniki pomiędzy regulatorem a akumulatorem i między wyjściem 'load' regulatora a wtykiem 13pin. Wydaje mi się, że się daje, patrząc nawet po schemacie z instrukcji pdf tego regulatora, który podesłałeś. Wcześniej tego nie stosowałem. Przetwornica będzie oczywiście na krótko po 12V, od razu przy aku, a dopiero potem dłużej po 220V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestji podłączania przetwornicy do wyjścia regulatora a nie akku.

Dobra przetwornica ma zabezpieczenie i sama się wyłączy przy niskim prądzie w akku.

Ja mam Volta Sinus 600 (pełny sinus i 300W ciągłej) i w instrukcji jest napisane że może wziąć max do 60A. W ziązku z tym nawet tak mała przetwornica uwali każdy regulator.

 

@areko, pamiętaj że suszarka i inne urządzenia z silnikiem komutatorowym wymagają pełnego sinusa a nie modyfikowanego. To w kwestii jak byś kupował przetwornice to tylko te z pełnym sinusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 3 12v nie zadziała z większością twoich urządzeń. Tylko ze słabym oświetleniem.

Dwa aku jeden używany a drugi nowy nie możesz spiąć razem. Maja juz różną pojemność i będą występowały prądy rozładowujące. Albo jeden duży aku albo dwa takie same nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki strus251. Tak, pełny sinus, to jasne. Natomiast wczoraj googlając znalazłem co takiego - http://goo.gl/qISvOq- inwerter i regulator w jednym(!) Grubsza sprawa. Rozwiązuje problem podłączania przetwornicy, ma też wbudowany prostownik, mogę doładować aku prądem 220v w razie pilnej potrzeby. Tylko ta cena. Plus wydaje mi się, że to może hałasować w budce - 40-46 db. No i wtedy nie mam 12V z regulatora. Musiałbym brać bezpośrednio z aku. Także chyba odpada. :(

Wlazłem na przyczepę i wymierzyłem wszystko raz jeszcze, okazuje się, że zmieści się na styk ten drugi panel 250W również, więc będą 2 takie same, razem 500W. Stąd zaczęły się moje rozważania nad jednym mocniejszym regulatorem ładowania 24V zamiast dwoma oddzielnymi. Zawsze łatwiej nad takim zapanować (programowanie czasowe itp.). Coraz bardziej też dojrzewam do pomysłu rozebrania całej szafy i znalezienia dostępu do skrzynki z elektroniką i fabryczną przetwornicą przyczepy. Zwłaszcza, że przewody z paneli też trzeba jakoś wprowadzić do środka, najbardziej pasowałoby mi przez... komin od pieca gazowego a piec i elektronika są w jednej szafie więc zaczyna mieć to sens :)


Ad 3 12v nie zadziała z większością twoich urządzeń. Tylko ze słabym oświetleniem.
Dwa aku jeden używany a drugi nowy nie możesz spiąć razem. Maja juz różną pojemność i będą występowały prądy rozładowujące. Albo jeden duży aku albo dwa takie same nowe

 

Dzięki tamtam, co do akumulatorów to ten, który posiadam był kupiony rok temu, i dbałem o niego, jest w dobrej formie. Jeśli kupię teraz identyczny to chyba powinny współpracować. Zresztą mogę je sprawdzić i porównać wcześniej, czy podobnie pracują. Czy prądy rozładowujące będą występowały w obydwu konfiguracjach - równoległej i szeregowej łączenia akumulatorów?

 

Jeśli chodzi o drugą kwestię że większość moich urządzeń nie zadziała z 12V, to co masz dokładnie na myśli?

Edytowane przez areko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do akku to nie łączy sie używanego z nowym. Można oczywiście sprawdzić pojemność na specjalnym testerze (tak zrobiłem jak kupiłem swojego kampera) ale i tak jego pojemność bedzie mniejsza niz nowego. Zaleca sie do łączenia akku tylko nowe egzemplarze a najlepiej z tej samej serii.

Tyle teoria i praktyka.

Imformacje o maksymalnym natężeniu prądu 12v z regulatora masz w instrukcji.to jest wyjście na jedno oświetlenie zmierzchowe

 

Wiec ma male natężenie prądu.

 

Sry za dwa posty ale pisze z Tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tamtam, co do akumulatorów to zgłębię temat. Może będzie trzeba nabyć dwa nowe, i to większe, skoro to ma być moje jedyne źródło prądu.

 

Co do regulatora to czytam właśnie instrukcję tego Tracera, którego zaproponował kolega shorty ( http://goo.gl/yAd4wC) i z tego co rozumiem on obsługuje 20A prąd na wyjściu (Rated Load Current) więc w przypadku 12V daje to do 240W, więc nie tak źle (a przy 24V rozumiem że 480W). Chyba że czegoś nie rozumiem. Ja i tak zamierzam podłączać przetwornicę bezpośrednio do aku, mniejszą (300W) w ciągu dnia, większą (1000W) tylko na krótkie czasy większego zapotrzebowania.

 

W ogóle im dalej w temat tym więcej pytań. Np. jeśli kontroler obsługuje automatycznie 12V/24V a ja wziąłbym dwa panele 250W 24V to czy przypadkiem on mi ich nie obsłuży naraz? Skoro:

"Max. PV Input Power:

-12V System 260W

-24V System 520W"

I dalej, jeśli dwa akumulatory zepnę szeregowo, wtedy będą pracowały również z napięciem 24V, więc na wyjściu load regulatora też będę chyba mógł używać obciążenia 24V z obciążeniem 20A x 24V = 480W?

No tak, ale wtedy przetwornicę trzeba kupić 24V.

Niezła kombinatoryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z regulatora wychodzi 12V. To że jest 24V to kwestia spięcia paneli (na wejsciu ma 24V a na wyjściach do akku i oświetlenia ma 12V).

 

Jeżeli chodzi o kable od solarów to są takie przejściówki przez dach. Nie wykorzystuj do tego komina bo automatycznie nie powinieneś już korzystać z pieca w tym układzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o łączenie akumulatorów to co pisze tamtam tyczy się połączenia szeregowego... a nie równoległego 

równolegle możesz łączyć dowolne akumulatory o dowolnym stopniu zużycia, z tą jednak zasadą, że trzeba się liczyć na pewne straty, tzn że ten bardziej zużyty będzie trochę prądu podbierał temu mniej zużytemu :]

 

co do napięcia tych paneli 250W które chcesz kupić to jest to moc podawana dla napięcia 12V

czyli jeśli chcesz dwa takie panele pod jeden regulator to musi to być regulator 40A np ten http://www.modernhome.pl/product-pol-4452-Regulator-ladowania-MPPT-Tracer-4210A-40A.html

przy tym panelu w zasadzie koniecznością jest regulator MPPT, w przeciwnym wypadku z 250W zostanie Ci 110... 

 

kombinatoryka tylko na pierwszy rzut oka, później już idzie gładko :]

 

 

polecam lekturę tego oto małego tekstu :]

http://www.bartek.eu.org/Panele_sloneczne_w_przyczepie.pdf

Edytowane przez shorty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięi shorty. Przeczytałem pdf-a. Trochę rozjaśnia w głowie :)

Ładna sztuka ten Tracer 40A. Czy on też na wyjściu 'load' takie natężenie dopuszcza? Wtedy przetwornicę 300W tam możnaby podpinać, a bezpośrednio do aku tylko tę większą 1000W czasami i na krótko. Ogólnie dochodzę do wniosku, że obydwie przetwornice będę włączał jak najrzadziej. Trzeba tak kombinować żeby jak najwięcej dało się wyciągnać z 12V.

 

strus251, dzięki za podpowiedź. Już namierzyłem takie przejściówki przez dach. Trochę mnie to wiercenie przeraża. Wiesz, przyczepa dopiero co kupiona, szkoda mi. Ale chyba trzeba będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wierć w szafie. Jeżeli nie masz masztu antenowego to jest szansa, że masz na suficie oznaczone miejsce na wiercenie ;).

Wierć od wewnątrz, wiertełko prowadzące i patrz czy nie trafiłeś na kratownice, jak nie to dopiero otwornica.

Po co ty chcesz cały czas podłączać tą przetwornicę przez regulator? Czemu ma to służyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dobre pytanie, strus251 :)

Głównie chodziło mi o to, żeby móc ją wpiąć sobie do instalacji 12V w dowolnym miejscu - czasem jest potrzebna w środku, czasem w przedsionku a nie podłączać za każdym razem pod łóżkiem do akumulatorów :) To było strasznie upierdliwe w starej przyczepie, bo nie chciała działać z instalacji 12V (za słaby regulator był).

Natomiast po głębszym namyśle stwierdzam, że teraz jest inaczej bo jak ją podepnę na stałe do klem akumulatorów (i jak najbliżej aku, tak jak należy) a z jej wyjścia 220V do głównego obwodu 220V przyczepy, to wtedy już mam dostęp wszędzie do 220V, bo w przyczepie i przedsionku jest kilka gniazd 220V. Muszę tylko mieć jakieś rozsądne dojście do włącznika przetwornicy.

Także już się nie upieram do wpinania w regulator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do napięcia tych paneli 250W które chcesz kupić to jest to moc podawana dla napięcia 12V

???? Od kiedy to moc paneli słonecznych podaje się dla 12V?????

Moc paneli podaje się do napięcia które jest na nim wytwarzane.

W tym wypadku Um wynosi 31,5V

Poszukaj na forach informacji o panelach elastycznych.

Potrafią się uszkodzić, wychodzą wady fabryczne i jest wtedy problem z gwarancją.

Firmy nie chcą ich właśnie z tych powodów montować na kamperach i przyczepach - trzeba je zrywać z dachu aby odesłać do producenta a wtedy ulegają uszkodzeniu i tracą gwarancję.

Następna sprawa to w każdym panelu wraz ze wzrostem temperatury spada wydajność.

Elastyczny nie ma jak się chłodzić od spodu, więc w czasie największego nasłonecznienia w gorące godziny jego wydajność spada i to drastycznie.

 

Jak Ci brakuje powierzchni to poszukaj paneli dwustronnych. Osiągają większą moc z jednostki powierzchni. Niestety, są droższe...

 

Poszukaj dokładnej instrukcji do tego Tracera, a pewnie znajdziesz informację o maksymalnym natężeniu prądu dla odbiorników podpinanych do niego bezpośrednio. Nie darmo na obrazku masz narysowaną żarówkę, a nie np: lodówkę.

20A to maksymalne natężenie prądu ładowania akumulatora.

To są dwa różne wyjścia.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez tamtam (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.