Skocz do zawartości

Przetwornica - czysta sinusoida


Rekomendowane odpowiedzi

[... przetwornica musi być obciążona

 

:ok:

Dokładnie, przetwornica ma być obciążona. Wracając do zasadniczego pytania.

Nie sądzę, aby pytający chciał robić doktorat na temat przebiegów na wyjściu przetwornicy widocznych na ekranie oscyloskopu, dlatego moim zdaniem, najprostszą metodą na przekonanie się, czy przetwornica daje na wyjściu to, co powinna (nie mając w/w sprzętów pomiarowych), będzie podłączenie do niej np.  jakiegoś silnika indukcyjnego, nawet większej mocy, ale najlepiej nie przekraczającej ok. 70 % znamionowej mocy przetwornicy.

Jeśli silnik w ogóle ruszy i będzie pracował normalnie (bez jakichkolwiek zmian), czyli tak, jak przy zasilaniu z gniazdka ~230 V (bez buczenia, grzania się, zacinania, czy zmieniania obrotów, nie wydając przy tym nienaturalnych odgłosów), to przetwornica posiada tzw. "czysty sinus". Można podłączyć np. lodówkę sprężarkową, niektóre rodzaje wentylatorów, pompy CO itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przetwornicę 300W firmy no name z aledrogo kupioną za jakieś grosze  i :  lapka naładuje , wzmacniacz jeszcze Unitry PW8040 ma pałera jak z gniazdka w ścianie , pompki obiegowe C.O. chodzą idealnie ale jak podłączyliśmy kocioł gazowy CO to wywalał błąd i nie odpalał - tyle w praktyce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem, że ma być silnik o mocy 1500 W :look:

Napisałem "większej mocy". Nie podałeś, jaką moc ma Twoja przetwornica, więc nie było wiadomo, jaki silnik podłączysz i stąd kolejna wskazówka: "nie przekraczającej ok. 70 % znamionowej mocy przetwornicy".

Moc może być oczywiście duużo mniejsza, niż napisałeś. Silnika nie uszkodzisz, jeśli podłączysz tylko na chwilę.

Ostatecznie, możesz kupić mały oscyloskop :]

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz po sprzętach domowych, może coś masz: niektóre kosiarki elektryczne, pralki, lodówki itp.
Pamiętaj jedynie, aby akumulator był całkowicie sprawny i naładowany, a połączenia między nim i przetwornicą, były wykonane bardzo solidnie i przewodem o odpowiednim przekroju. Gdybyś podłączył np. obciążenie o mocy ok. 1000 W, to może płynąć prąd przynajmniej 90 A, a nawet powyżej 100 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem - mam podwójny przewód 16mm2 do każdej z klem...

Pralkę do kampera zanosić ciężko...a znowu aku i przetwornicę wynosić też...

Ale będę kombinował z oscyloskopem - ale to pewnie pod koniec listopada lub w grudniu...

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem całego wątku, więc może się powtórzyć. Podłącz do twojej przetwornicy zwykłą żarówkę 25W i jednocześnie urządzenie (-a) które nie działały. Sprawdź czy zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornica,przetwornicą...a co myślicie o zasilaczu UPS?Mi się udało dorwać dwa z padniętymi akumulatorami.Jeden na wejście potrzebuje 24V więc raczej w przyczepie czy kamperku zastosowania nie znajdzie ale moc całkiem całkiem bo 700W i tyle z jego zalet.Drugi UPS potrzebuje 12V i ma tzw zimny start,moc tego ustrojstwa to 400W więc na moje potrzeby wystarczy a największą zaletą jest czysty sinus.Minusem jest słabe chłodzenie a praktycznie jego brak więc trzeba dołożyć wentylatorek i powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zimny start to właśnie możliwość uruchamiania z upsa bez podłączenia go do sieci energetycznej...

 

PS.Niektórzy w kamerach już zaczynają myśleć by "przekładać auto na 24v" - stanowczo mniejsze straty itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam pytanie - nie wiem czy to w tym wątku ale spróbuję tu...

Używam przetwornic tylko na zasadzie - włączam bo potrzebuję i wyłączam gdy już nie trzeba mi...(nie używam ich w biegu jałowym).
Mam dwie przetwornice mniejszą 300W i później dołożyłem większą...
I do sedna...
Czy jak chcę wykorzystać coś rzędu 100-150W (np zasilacz laptopa) czy lepiej jest podpiąć się do mniejszej przetwornicy, czy jednak duża przetwornica na małym obciążeniu będzie porównywalna (wiem że czuwanie większej jest obarczone większym poborem prądu...ale czy praca na "małym biegu").
Rozważam demontaż małej przetwornicy...

Wiem - można to zmierzyć...ale dla mnie nie jest to takie proste (nie mam cęgowego amperomierza do prądu stałego, jak i amperomierza bocznikowego w kamerze), więc może ktoś to sprawdzał i wie, no i podpowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pisałem, że montowanie w przyczepie przetwornicy o jak największej mocy, mimo że taka nie jest potrzebna, to błąd. Wiele osób myśli sobie tak: potrzebna mi przetwornica 150 W, ale ta o mocy 1000 W, a nawet 1500 lub więcej, wcale nie jest "dużo" droższa, może akurat kiedyś taka moc się przyda, więc czemu by jej nie kupić.:hmm: Takie myślenie nie jest prawidłowe, chyba, że świadomie liczymy się ze zwiększonym zużyciem energii z akumulatora i mamy możliwość jego bezproblemowego pokrycia. Moc przetwornicy powinno się wybierać z uwzględnieniem swoich realnych potrzeb + ok. 20 % Potrzebna nam np. moc 100 – 120 W, to kupujemy przetwornicę 150 W, potrzebujemy ok. 300 W, to przetwornica np. 350 W itd. Poza w/w, ile prądu będzie pobierane z akumulatora, zależy od mocy podłączonego do przetwornicy odbiornika oraz jej sprawności i właśnie w tym ostatnim parametrze tkwi sedno sprawy. Przetwornice na rynku są różnej klasy, więc mają przy tym też różną sprawność (mniejszą/większą) i nie zawsze zgodną z tą opisaną „na papierze”. Rzeczywisty pobór prądu można poznać jedynie w wyniku pomiaru, ale można też pamiętać o tym, że przetwornice osiągają swoją najwyższą sprawność podczas pracy z 80 – 85 % obciążenia znamionowego. Im mniejsza moc odbiornika, tym mniejsza będzie też aktualna sprawność przetwornicy, a zatem znacznie większy ogólny pobór prądu przez przetwornicę w stosunku do mocy podłączonego do niej odbiornika.

Przykład przybliżonych wyliczeń dla przetwornic dobrej klasy, o mocach 150 W oraz 2000 W i sprawności ok. 91 %, obciążonych mocą ciągłą ok. 100 W. Przetwornica o mniejszej mocy, przy w/w obciążeniu będzie pobierać moc ok. 114 W (założona sprawność ok. 88 %), co daje pobór prądu z akumulatora na poziomie ok. 9,5 A. Przetwornica o większej mocy, to już 154 W  (założona sprawność ok. 65 %), co daje prąd ok. 12,8 A. Rachunek jest raczej oczywisty.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.