Skocz do zawartości

Pompa ciepła jako ogrzewanie domu


COLLINS18

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

 

Jesteśmy z żoną przed jedną z ważnych decyzji życiowych. Zaczynamy budowę domu na wiosnę 2017. Jesteśmy na etapie projektowania ogrzewania. Dom parterowy 126m2+garaż ok 50m2.

Moje pytanie jest takie, czy ma ktoś z Was lub może znajomi ogrzewanie domu pompą ciepła? Może być technologia pozioma lub głębinowa. Głównie interesuje mnie jakie są koszty miesięczne ogrzewania,koszty prądu w ciągu roku. Koszty zależą od wielu czynników, ale chcemy porównać czy opisane w internecie koszty sa miarodajne i czy firma, która złożyła nam ofertę i wyliczenia jest wiarygodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 223
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witaj

 

PC jako jedyne źródło CO i CWU mamy od 11 lat. Zużycie prądu według osobnego podlicznika (tylko dla PC) zbieram od 2012 roku.

Wiarygodność wykonawcy ciężko Ci będzie ocenić, zbyt wiele czynników trzeba uwzględnić: COP, kubatura, ocieplenie, rekuperacja, okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w tym złego aby forumowiczów zapytać na w/w temat :-) Forumowicze wzbudzają moje zaufanie więc uznałem, że mogę uzyskać odpowiedź no i uzyskałem porady i odpowiedzi na priv :-) więc uważam, że temat jak dla mnie trafiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mr. Collins, you are right ! Kupuj rury, pompy, elektronikę, zatrudniaj firmę bardzo profesjonalną i bądź ekologicznie nowoczesny, najsampierwszy(sic!) we wsi :].

Pompeczka dodaje od siebie 3 kW ciepłą , na każdy 1 kW prundu(sic!), a ten jest z wungla(sic!) z elektrowni, która spali pewnie 3 kW, by dostarczyć Ci 1 kW.

Ekologicznie to cienko wygląda, ale nie o to nam chodzi, ino o nowoczesność w polu i zagrodzie. Tak więc masz tanie ogrzewanie, o ile prądu nie zabraknie, lub jego cena się nie mieni dotkliwie, bo jak wadza(sic!) się dowie, że zamiast do żarówki i telewizora, zużywasz go na grzanie, to mogą Ci dowalić podatek w postaci osobnej taryfy, ale to future Mr. Collins. Panu Kowalskiemu, bym powiedział, wiesz stary, na wuj ci ten problem ? Konieczne przeglądy, serwis - miało być tanio, a jest zimno w zimie i drogo, nie lepiej dołożyć styropianu ? Będziesz pracował na tych speców, a oni będą się o Ciebie troszczyć, dopóki będziesz płacił w terminie, bo jak nie, to komornik, egzekucja i z powodu nowoczesnego ogrzewania, obywatela wyrzucili z domu za długi serwisowe. Nie, nie obywatelu, ten serwis jest obowiązkowy, jak z windą - musisz bulić i szlus !

Popatrz ile dobrego zrobisz dla społeczeństwa - dajesz pracę kupie ludzi !

A i łatwiej obywatela udupić za lewe dochody, jak urząd skapuje, że rachunek za prąd jest wyższy, od dochodów, co im się zaraz wyświetli na ekranie :look: .

Nie wierzycie?

A pamiętacie początki motoryzacji, jak przed tym samochodem leciał facet z chorągiewką i ostrzegał pieszych ?

Wtedy właściciel samochodu jeszcze nie zatrudniał ubezpieczycieli - przymusowych, serwisu/diagnostyki - przymusowego, Viatolla - przymusowego, policjantów/strażników/fotoradarów z przymusową egzekucją.

Kierowcy są tak opleceni tymi pasożytami, że nawet płacą hutom za bramownice z mającymi ich udupić kamerami.

Oto cena postępu w parszywym świecie, gdzie pasożyty szukają żywiciela, nęcąc frajera miniratką i kawą gratis, za przykucie do kieratu i lanie po pęcinach do końca świata - tego świata. Amen. :czacha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że kiedyś w księgarniach pojawi się pozycja pt. "adamkwiatek - dzieła zebrane". To będzie wyborna lektura do czytania w cieniu przedsionka, gdzieś na południu Europy :)

 

Wysłano z Tapatalk. Przepraszam za literówki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnimi czasy jak ma to być pompa ciepła to raczej w technologi powietrze (na zewnątrz) inne po prostu się zbyt wolno zwracają...

Może być to np powietrze woda lub powietrze powietrze (Czyli klasyczny klimatyzator).

Znam wiele domów ogrzewanych pompami ciepła "powietrze/powietrze".

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy powietrze-woda. Fajna sprawa, bo miejsca nie zajmuje, jest automatyczne, czyste i było tanie w instalacji. Ale jakbym miał piwnice i komin to bym chyba wybrał zaawansowany kocioł na pelet.

 

Radek Wrodarczyk

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz blisko 10 lat korzystam z popmy ciepla woda woda ijestem bardzo zadowolony z tego rozwiazania - dom ok 175 m2, pompa ciepla Viesmana i z odwiertem pionowym na bodajże 60 m, z dodatków mamy kominek z płaszczem i podwojną grubosć styropianu na domu - koszt w zimie nie przekracza 500 pln za prad na 4 osoby i temperaturze w środku 21 w dzień i 19 w nocy.

generalnie polecam - rozwiązanie bezobsługowe i czyste.

 

od roku na działce mam pompę woda powietrze i też jestem bardzo zadowolony - ale tu sprawność troche mniejsza tak mi się wydaje - za krótko - nie mam jeszcze szczegółowych rozliczeń :)

 

ale z koleji tam gdzie mam działkę nie miało sensu robić odwiertu - skała na 30 m - koszt odwiertu przekraczał wszelkie granice zdrowego rozsądku

 

moim zdaniem warto - ale warto brać nie tylko pompe ale dołożyć wspomaganie jakieś - to bardzo zwiększa sprawność - ja myślę o solarze na dach do CWU - wiem że to także bardzo ładnei obniża koszty

 

na etapie projektu pomyśl o rekuperacji, solarach i ew. kominku z płaszczem

wiem że to są koszty a na etapie budowy zawsze mało kasy - ale tak na prawdę to raz wydane a poza tym jak się buduje to te koszty są niższe niż ewentualne potem przebudowywanie i dorabianie

 

 

pozdr

Olo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!

 

Jesteśmy z żoną przed jedną z ważnych decyzji życiowych. Zaczynamy budowę domu na wiosnę 2017. Jesteśmy na etapie projektowania ogrzewania. Dom parterowy 126m2+garaż ok 50m2.

Moje pytanie jest takie, czy ma ktoś z Was lub może znajomi ogrzewanie domu pompą ciepła? Może być technologia pozioma lub głębinowa. Głównie interesuje mnie jakie są koszty miesięczne ogrzewania,koszty prądu w ciągu roku. Koszty zależą od wielu czynników, ale chcemy porównać czy opisane w internecie koszty sa miarodajne i czy firma, która złożyła nam ofertę i wyliczenia jest wiarygodna.

 

Witam szanownego Inwestora:)

 

My już jesteśmy po wyborze :D  Jako, że nasz dom będzie dosyć duży, zbudowany z bali drewnianych a do tego jeszcze pomieszczenie gospodarcze z poddaszem użytkowym to zdecydowaliśmy się na pompy Viesmanna Vitocal 300-G, które będą działały w układzie Master+Slave czyli 2 pompy 10kW każda. Viesmann to na pewno droga firma ale myślę, że i sprawdzona. Nasz instalator wraz z inżynierem Viesmanna przestudiowali cały nasz projekt i doszli do wniosku, że takie rozwiązanie będzie najlepsze gdyż ten dodatkowy budynek będzie ogrzewany sporadycznie no chyba, że przyjadą goście to wtedy pełna moc :o  Na razie nie mogę nic powiedzieć na temat tego jak to działa- jedyne co zrobiliśmy to 3 odwierty po 150m i zakupiliśmy pompy wraz z AC Boxem do chłodzenia. Dodatkowo rekuperator więc instalator jest pełen nadziei, że koszty grzania będą niskie, ja zresztą też. Górale z Zakopca też twierdzą, że domy drewniane z bali są ciepłe w użytkowaniu- zobaczymy w praktyce co życie pokaże. Dodatkowo w centralnym miejscu domu będzie koza grzewcza więc nie zmarzniemy :rolleyes: Może zanim Ty zaczniesz budować to będę mógł już coś Ci powiedzieć no chyba, że będzie obsuwa z budową :(

Podczas przeglądania strony Viesmanna natrafiłem na fajną wizualizację pracy pompy ciepła online- zobacz sobie i prześledź. Może teraz to nie za bardzo widać bo nie ma co grzać ale w zimie było fajnie widać, jak pracuje cały układ.

http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/wizualizacja-pracy-pompy-ciepla.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów - użytkowników pomp ciepła. Koszty eksploatacji rzeczywiście powalają, ale czy możecie, bardzo proszę, podać informację - jaki jest koszt wykonania takiego odwiertu? Jakie są koszty poszczególnych pomp? Jaki jest koszt całej instalacji? Jak często obowiązują Was przeglądy? Jaki jest koszt takich przeglądów? No i oczywiście, piszecie o tym, że przed rozpoczęciem instalacji mieliście instalatora, projektanta, inżyniera z Viessmanna (przypuszczam, że ten ostatni za to, że kupujecie u nich pompy może być za darmo)? Nie chciałbym tutaj negować rozwiązania, bo na 100% nie jest złe. Natomiast przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto byłoby chociaż zorientować się co do zarysu kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów - użytkowników pomp ciepła. Koszty eksploatacji rzeczywiście powalają, ale czy możecie, bardzo proszę, podać informację - jaki jest koszt wykonania takiego odwiertu? Jakie są koszty poszczególnych pomp? Jaki jest koszt całej instalacji? Jak często obowiązują Was przeglądy? Jaki jest koszt takich przeglądów? No i oczywiście, piszecie o tym, że przed rozpoczęciem instalacji mieliście instalatora, projektanta, inżyniera z Viessmanna (przypuszczam, że ten ostatni za to, że kupujecie u nich pompy może być za darmo)? Nie chciałbym tutaj negować rozwiązania, bo na 100% nie jest złe. Natomiast przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto byłoby chociaż zorientować się co do zarysu kosztów.

 

Ja jeszcze nie jestem użytkownikiem pompy ciepła- dopiero jestem na etapie budowy domu ale mogę napisać, że akurat moja instalacja do tanich niestety nie będzie należała :oslabiony:

Takie orientacyjne koszty to:

- odwierty- 3 x 150m x 75zł/m= 33750zł,

- pompy ciepła Vitocal 300G Master + Slave (każda o mocy 10,4kW)= 36035,93zł,

- do tego całe oprzyrządowanie typu bojler, zbiornik magazynujący, pompy, czujniki, rozdzielacze, itp.= 24440,87zł,

- zestaw AC Box do wody lodowej dla klimakonwektorów= 25798,18zł,

To główne serce mojego przyszłego systemu ogrzewania i chłodzenia. Jak widać kosztuje to bardzo dużo (jeszcze do tego dojdzie instalacja podłogówki i klimakonwektorów) ale nie po to stawiam dom z bali, żeby go "okopcić" dymem z tzw. "wungla" (jak to określił Pan Adam Kwiatek vel. Słodowy :] ) czy ekogroszku (wiem co to "domowe parowozy kominowe" bo mieszkam koło Rybnika, który jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i Europie i od zawsze tym "wunglem" się u nas "hajcowało"). Poszedłem w pompę ciepła bo nie mam innej alternatywy- węgiel czy zużyty olej odpadły w przedbiegach a na gaz nie ma co liczyć w mojej wiosce a zbiornika gazowego na podwórku nie mam zamiaru instalować! Może zapodam sobie instalację fotowoltaiczną ale dopiero wtedy jak zostanie w końcu podpisana ta ustawa o sprzedaży wytworzonej energii (chyba, że już jest zatwierdzona), żeby zaoszczędzić chociaż przez lato na chłodzeniu domu klimakonwektorami.

Podsumowując- pompa ciepła to drogi "szpas" i na pewno nie będzie ona tak popularna jak np. w krajach skandynawskich, gdzie chyba sporą część wydatków pokrywa Państwo. A u nas? Byłem pytać w UG- zapytano mnie czy to wymiana starego kotła czy nowy budynek. Na moją odpowiedź, że to nowa instalacja dostałem odpowiedź, że żadna dotacja mi się nie należy. A co gdyby to była wymiana? To wtedy trzeba złożyć wniosek i być może dostanie Pan dofinansowanie w wysokości... 2500zł. Tak- słownie dwa i pół tysiąca!!! To co- mam założyć najpierw jakiś stary piec na "wungel" (najlepiej ze złomu) a potem go od razu wymienić na pompę ciepła? Paranoja jakaś! Anyway- poszedłem w ciepło z ziemi i mam nadzieję, że nie będę żałował. A za jakiś rok, może dwa podzielę się swoimi spostrzeżeniami jeśli oczywiście temat nie umrze śmiercią naturalną...

Pozdrówka dla wszystkich!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 400 m2, 10 lat temu zainstalowana pompa M2-9 http://www.thermogolv.pl/cennik/zirius_m2/ spokojnie wystarcza. Jak widać cena na kolana nie powala. Zamiast drogich pionowych odwiertów pętle są zakopane poziomo około 1 metra pod ziemią (koszt to kilka godzin pracy koparki z szeroką łyżką i dwóch ludzi z łopatami). Do kompletu rekuperator, solary i starczy.

A tutaj dla ekspertów którzy pompy nie mają, ale i tak wiedzą lepiej (kolumnami, spisywane od marca 2012: I taryfa, II taryfa, zużycie łączne, koszt prądu miesięcznie)

71,4 273,7 345,1 148,04
44,0 184,8 228,8 97,24
20,1 37,6 57,7 26,97
10,1 41,7 51,8 22,05
4,1 6,9 11,0 5,21
4,9 31,9 36,8 15,05
11,4 110,4 121,8 48,50
56,0 246,0 302,0 127,79
41,0 401,0 442,0 175,91
197,6 570,0 767,6 339,81
274,4 568,0 842,4 398,80
137,0 588,0 725,0 314,66
149,0 607,0 756,0 329,88
37,0 335,0 372,0 151,86
17,0 106,0 123,0 51,59
9,0 19,0 28,0 13,22
5,0 16,0 21,0 9,41
7,7 26,8 34,5 15,31
45,8 236,7 282,5 120,42
30,8 251,7 282,5 116,10
111,7 443,8 555,5 243,03
135,0 550,0 685,0 298,90
267,0 633,0 900,0 392,18
91,0 484,0 575,0 226,28
43,0 514,0 557,0 205,43
25,0 353,0 378,0 138,13
19,0 245,0 264,0 96,94
12,0 171,0 183,0 66,84
11,0 47,0 58,0 23,38
17,0 36,0 53,0 23,48
35,0 180,0 215,0 84,91
73,0 373,0 446,0 176,25
208,0 586,0 794,0 345,33
120,0 520,0 640,0 257,57
198,0 613,0 811,0 340,40
168,0 581,0 749,0 316,91
126,0 536,0 662,0 273,05
59,0 364,0 423,0 167,72
22,0 249,0 271,0 102,50
17,0 127,0 144,0 56,13
13,0 62,0 75,0 30,53
9,0 31,0 40,0 16,93
47,0 303,0 350,0 138,21
274,0 495,0 769,0 357,22
274,0 53,0 327,0 201,29
277,0 495,0 772,0 359,21
277,0 525,0 802,0 369,80
294,0 732,0 1026,0 454,15
294,0 732,0 1026,0 454,15
173,0 485,0 658,0 286,38

 

Nie piszcie więc, że to kosztowna zabawka, trzeba tylko wiedzieć co i gdzie kupić.

 

P.S.

Gdy kupowałem tę pompę to otrzymałem również ofertę m.in. od Viessmanna. Przekonywali mnie, że muszę kupić dwie pompy (osobną do CO i osobną do CWU) za łącznie, bagatela, około 180 tysięcy. Zrezygnowałem z pięknej naklejki :)

Ktoś pytał o koszty przeglądów - jak dawno robiliście przegląd lodówki?  - ta pompa działa przecież jak lodówka, tam się nie ma co popsuć.

Edytowane przez piotrowin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 400 m2, 10 lat temu zainstalowana pompa M2-9 http://www.thermogolv.pl/cennik/zirius_m2/ spokojnie wystarcza. Jak widać cena na kolana nie powala.

...

P.S.

Gdy kupowałem tę pompę to otrzymałem również ofertę m.in. od Viessmanna. Przekonywali mnie, że muszę kupić dwie pompy (osobną do CO i osobną do CWU) za łącznie, bagatela, około 180 tysięcy. Zrezygnowałem z pięknej naklejki :)

 

Widzę, że Viessmann poszedł po rozum do głowy skoro ze 180 tyś. zszedł na 36 tyś. a mówimy o 2 sztukach pracujących w systemie tandem do ogrzewania 2 budynków :] Jednak masz rację- tak jak płacisz za znaczek na niektórych samochodach tak samo i płacisz przy każdym innym znanym z nazwy produkcie... Mam nadzieję, że po 4 latach mój wpis o kosztach będzie podobny do Twojego :yay:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.