Skocz do zawartości

Hektor odnawia Hobby 375 Clasic - elektryka


hektor190

Rekomendowane odpowiedzi

Taśmy led mają z reguły podany kąt świecenia 120st. co jest trochę fikcją, ponieważ z moich obserwacji wynika, że najmocniej świecą jednak punktowo. Taśmy które widziałem na kamperach i czepkach przylepione bezpośrednio do ściany oświetlają dość marnie przestrzeń przy budce. Wspomniana listwa kątowa 45st. może być dobrym rozwiązaniem, u siebie mam ten sam typ taśm ciepłych i zimnych i z moich testów wynika, że te ciepłe dają więcej światła

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. W z Płocka było widać nad Zdworzem słup światła :). To była przyczepą Salaja :D

Ale zobacz nikt podejrzany się nie kręcił no i zawsze wiedziałes jak trafić do przyczepy poprostu szedłes w stronę swiatła :-)) Jak zombi

 

Tak zdecydowanie lepij wygląda listwa led w profilu amelinium ;-) tylko tego nie malować :o;);)

 

Wysłane przy pomocy wiertarki

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale zobacz nikt podejrzany się nie kręcił no i zawsze wiedziałes jak trafić do przyczepy poprostu szedłes w stronę swiatła :-)) Jak zombi

 

Tak zdecydowanie lepij wygląda listwa led w profilu amelinium ;-) tylko tego nie malować :o;);)

 

Wysłane przy pomocy wiertarki

jak ktoś nie wie co to jest amelinium :o

 

Wysłane przy pomocy wiertarki

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ścisłości.
Symbol na taśmie pokazuje, jakie diody są na niej zamontowane. Nie jest to nic innego, jak tylko fizyczny wymiar diod.
Symbol nie mówi natomiast nic o mocy taśmy, dopóki nie poznamy ilości diod / metr umieszczonych na danej taśmie.
Np. taśma 3528 posiada diody o rozmiarze 3,5 x 2,8 mm
Najczęściej bywa w wersjach po 30, 60 lub 120 diod/metr

Z tego powodu, taśma powinna zawierać komplet danych, np. "3528-60/mb" + oczywiście temperatura barwowa i wartość napięcia zasilającego.
Podałem linki, w których o tym było (post #14)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zamiast rodzajami diod wydaje się że łatwiej poruszać się mocą. W/mb 

Upraszczając że 1W z każdej diody świeci podobnie. daje proste porównanie do ilości światła. 
Co więcej praktycznie każdy ma w domu żarówkę LED i wie że do komfortowego oświetlenia dużego pokoju potrzeba 20-30W z LEDów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż nie. Również "1W", różnych diod nie świeci podobnie. :nono: 

Światło z diod LED otrzymujemy dzięki luminescencji, a ta zależy od bardzo wielu czynników.
Barwa, skład luminoforu, rodzaj i rozmiar soczewki, parametry zasilania, zastosowana technologia itd., to tylko niektóre sprawy mające wpływ na to, jak mocno świeci dana dioda.
Można jeszcze napisać o produktach markowych i "no name". Odnośnie komfortowego oświetlenia pokoju, zdania też będą zgoła różne. Wiele zależy od indywidualnych upodobań danej osoby, ale najwięcej od parametrów oświetlanej przestrzeni, która światło będzie pochłaniać. To oczywiście jest efekt końcowy i inaczej to samo źródło światła będzie odbierane w małym pokoju o jasnych ścianach, a zupełnie inaczej, gdy zmienimy jedynie kolor ścian na ciemniejszy, nie mówiąc już o skrajnych przypadkach, czyli oświetleniu na zewnątrz pomieszczeń. Są osoby "światłolubne", ale są i takie, którym zbyt jaskrawe oświetlenie przeszkadza, więc ich ocena identycznie oświetlonego pokoju będzie rozbieżna.
Wracając teraz do parametru mocy. W praktyce może być tak, że kupisz jakieś dwa różne źródła światła, jednak o tej samej mocy np. 1W, a po podłączeniu do zasilania okaże się, że z jednego otrzymujesz "aż" 30 lumenów, natomiast z drugiego 75 lumenów.
Jeśli już chcemy mieć jeden parametr określający w pewnym stopniu ilość światła, jaką dają poszczególne źródła o jednakowej mocy, to będzie nim właśnie "ilość lumenów", a nie moc.
Generalnie jest to też w pewnym sensie jakaś wartość umowna, zmierzona w laboratorium, ale pozwalająca jednak w dużym stopniu zorientować się, na co możemy liczyć w przypadku konkretnego wyrobu. Jak już było mówione, znaczenie będzie jeszcze miał fakt, gdzie i jak źródło światła umieścimy oraz jaką temperaturę barwową ono emituje, bo ta może być odmiennie postrzegana przez różne osoby - odczucia są subiektywne.
IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśmy led mają z reguły podany kąt świecenia 120st. co jest trochę fikcją, ponieważ z moich obserwacji wynika, że najmocniej świecą jednak punktowo. Taśmy które widziałem na kamperach i czepkach przylepione bezpośrednio do ściany oświetlają dość marnie przestrzeń przy budce.

 

Niestety kolego, ale jednak listwy świecą dosyć mocno, fajnie oświetlają przestrzeń przed przyczepą.

Tak to wygląda u mnie:

Taśma LED nocą

 

Ze względu na zbyt dużą ilość światła musiałem dołożyć ściemniacz. Ostatecznie ustawiałem taką moc światła, aby było w miarę nastrojowo :). Więc koledze Hektorowi mogę doradzić żeby nie przesadzał z jego ilością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.