Skocz do zawartości

Hektor odnawia Hobby 375 Clasic - elektryka


hektor190

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi na często trywialne pytania któe doprowadziły do kupna mojej pierwszej przyczepy (Hobby Clasic 375 - bez napędu widocznego na zdjęciach). 

 

Ponieważ jesteście niesamowicie pomocni - będę pytał o więcej. Ale postaram się też tutaj wrzucić krok po kroku prace z nią związane - może ta wiedza się komuś przyda. 

 

Na początek idzie elektryka:

Plan przed pierwszym wyjazdem: 

- zamontować akumulator z prostownikiem i zorganizować instalację żeby z niego działała

- zamontować oświetlenie LED (obecnie są żarówki 12V halogenowe)

 

 

Będę robił zdjęcia w czasie montażu i opisze krok po kroku. 

 

Pytanie do was:

W przyczepie mam złącze 2x7Pin. Jedno zasila światła "drogowe" a drugie prawdopodobnie 12V. W jaki sposób mogę dorobić dodatkowe gniazdo zasilające w samochodzie? Zna ktoś serwis w Krakowie który mógłby to zamontować? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie 

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi na często trywialne pytania któe doprowadziły do kupna mojej pierwszej przyczepy (Hobby Clasic 375 - bez napędu widocznego na zdjęciach). 

 

Ponieważ jesteście niesamowicie pomocni - będę pytał o więcej. Ale postaram się też tutaj wrzucić krok po kroku prace z nią związane - może ta wiedza się komuś przyda. 

 

Na początek idzie elektryka:

Plan przed pierwszym wyjazdem: 

- zamontować akumulator z prostownikiem i zorganizować instalację żeby z niego działała

- zamontować oświetlenie LED (obecnie są żarówki 12V halogenowe)

 

 

Będę robił zdjęcia w czasie montażu i opisze krok po kroku. 

 

Pytanie do was:

W przyczepie mam złącze 2x7Pin. Jedno zasila światła "drogowe" a drugie prawdopodobnie 12V. W jaki sposób mogę dorobić dodatkowe gniazdo zasilające w samochodzie? Zna ktoś serwis w Krakowie który mógłby to zamontować? 

Najlepszym rozwiązaniem moim zdaniem to założenie złącza 13 pin i przerobienie gniazda w holowniku na taką samą konfigurację. Poszukaj było wiele  pisane na ten temat jak również na temat rożnych innych patentów dających 12V na przyczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu żeby założyć 2 gniazdo i pociągnąć plus z akumulatora i minus i masz zasilanie

Tak tylko powinno być albo innego koloru albo nie kompatybilne z gniazdem głównym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiając po pierwszym próbnym wyjeździe nad dolinę Dunajca (Polana Sosny). 

HvQao.md.jpg

 

Wyjazd bardzo udany - dziękuję sąsiadom za liczne wskazówki. 

Dla wszystkich kupujących - 90km w dieslu (1.9 TDI pozwala ciągnąć przyczepę po zakopiance i jej górkach z swobodną prędkością) 
Przyczepa prowadzi się świetnie - nie ma tendencji do wężykowania. Nie jestem pewien regulacji hamulca (na dołkach - mam wrażenie przyczepa szarpie do tyłu). (?)

 

Postęp prac

- zamontowano akumulator 40Ah pod zlewem (dokładnie nad osią) + skrzynkę na rozdzielnię / bezpieczniki rurkowe (w zaciskach na szynę DIN). 

      - skrzynię będę podłączał sukcesywnie - puki co wpiąłem akumulator w miejsce zasilacza 12V AC (oryginalnego). 

- zamontowano prostownik - zamiast ww zasilacza. Wpięty na stałe do instalacji 230V - więc jak tylko mam zasilanie to ładuje. 

- zamiast żarówek 12V zamontowano paski LED wnioski poniżej: 

      - 8W/m jest wystarczające (ok 1m w każdą z lamp)

      - 4300K jest świetne aby mieszać z światłem zastanym - polecam dokładnie ten kolor. Długo się zastawiałem - i trafiłem "w dziesiątkę"

 

Dalsze kroki:

- Sukcesywne rozpinanie kostek i puszczenie instalacji przez bezpieczniki w skrzynce.

- Montaż przetwornicy 12DC -> 230AC  + przekaźnik który automatycznie przełączy źródła prądu.

- Montaż miernika akumulatora (Za ok 50zł można w internecie kupić) Wskazuje napięcie akumulatora, temp wew i zew, + zegar) całość w estetycznej obudowie. 

- Montaż oświetlenia zewnętrznego

     - zastanawiam się nad kontową listwą LED (ok 2m). Daje to dużą powierzchnie źródła światła (nie razi po oczach) + możliwość regulacji mocy = na pewno nie razi po oczach. Czy są jakieś propozycje dotyczące mocy / temperatury barwowej? 

- Wpięcie się w instalacje świateł - tak aby można było zaświecić przednie obrysówki z akumulatora przyczepy - wymiana ich na LED

      - Czy muszę to izolować aby nie uszkodzić instalacji w samochodzie? Jakich diod użyć aby odseparować Przednie obrysówki od tylnych? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zazdroszczac niektórym kolegom oświetlenia ledowego zewnętrznego postanowiłek sobie je zrobić. Jako że nie mam doświadczenia z ledami kupiłem wwzystkow w sklepie stacjonarnym - listwa kątowa, ledy, wylącznik że ściemniaczem na pilota. Zrobiłem, polutowałem ale problem jest taki że jak podłaczyłem do skrzynki elektrycznej +- Ausgang listwa świeci cały czas i się nie wyłącza. Kontroler jest dość mocno ciepły a jak + prsełacze na jedno wyjście Ausgang stabil chyba, wyłaczajac na pilocie listwa lekko przygasa.

 

Chyba sam sobie odpowiedziałem na pytanie. Czy że skrzynki wychodzi za duży prąd ⚡? Kontroler na wejściu ma od 5 do 24 V więc powinien dać radę. Na elektryce znam się tyle że włącz/wyłącz

 

Mam dylemat w jaki sposób zamontować listwę LED zewnatrzną. 

Chodzi mi o to aby światło nie raziło, było przyjemne w odbiorze. 

 

Montować równolegle do podłoża czy w listwie kątowej? 

Równolegle wydaje się mieć sporo zalet (mniej razi) ale świeci na mniejszą odległość i świeci po oknach. Wersja po prawej czy po lewej na moim pięknym obrazku?

 

Wołam na PRIV użytkowników z Tego i wątku - ponieważ wydaje się że mogą pomóc. Niestety nie umiem "zacytować" tak aby dostali powiadomienie.

 

Dodatkowo:

- jakiej barwy światło (ciepłe/ zimne / średnie) 

- Jakiej mocy 

post-17700-0-10948400-1462871109_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamontowałem ją tak jak jest po lewej stronie. Nie kupuj zbyt mocnych LEDów bo będą raziły ja kupiłem ledy 56 30 i są za mocne Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego D2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ledy 56 30 i są za mocne 

Pamietasz ile W/mb lub może zużycie prądu w całej lampie? 

"Ilość światla" zależy od konkretnych diod ale też ilości - w internecie jest multum różnych mocy - określanych W/mb. (planuję 2 mb). 

 

Używasz może ściemniacza?

Edytowane przez hektor190 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam dylemat w jaki sposób zamontować listwę LED zewnatrzną. 

Chodzi mi o to aby światło nie raziło, było przyjemne w odbiorze. 

 

Montować równolegle do podłoża czy w listwie kątowej? 

Równolegle wydaje się mieć sporo zalet (mniej razi) ale świeci na mniejszą odległość i świeci po oknach. Wersja po prawej czy po lewej na moim pięknym obrazku?

 

Wołam na PRIV użytkowników z Tego i wątku - ponieważ wydaje się że mogą pomóc. Niestety nie umiem "zacytować" tak aby dostali powiadomienie.

 

Dodatkowo:

- jakiej barwy światło (ciepłe/ zimne / średnie) 

- Jakiej mocy 

 

 

Witam!

Osobiście wybrałbym zdecydowanie barwę ciepłą i to nie tylko z uwagi na wzrok, ale i mniejszą ilość owadów, które taka TB wabi.

Ledy posiadają z reguły niewielki kąt świecenia w stosunku do oświetlenia żarowego, dlatego lepszym pomysłem jest listwa kątowa.

Moc trzeba już ustalić samodzielnie (niestety), w/g własnych wymagań i upodobań.

IMHO

Przydatne tematy (jest tam chyba większość potrzebnych Ci informacji):

 

http://forum.karawaning.pl/topic/336-oswietlenie-diodowe/?p=267005

http://forum.karawaning.pl/topic/13469-wymiana-oświetlenia-wewnętrznego-na-led/?p=350590

ten wątek już znasz (diody 5630):

http://forum.karawaning.pl/topic/21489-problem-po-podłaczeniu-zew-listwy-led/?p=470372

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wybrałbym zdecydowanie barwę ciepłą i to nie tylko z uwagi na wzrok, ale i mniejszą ilość owadów, które taka TB wabi.

Ledy posiadają z reguły niewielki kąt świecenia w stosunku do oświetlenia żarowego, dlatego lepszym pomysłem jest listwa kątowa.

 

To cenna uwaga - na to nie wpadłem. 

 

Czytając informację tutaj i tutaj wnioskuję że rzeczywiście ciepłe światło jest zdecydowanie przyjemniejsze. 

Tak więc ostatecznie: 

- Barwa: Ciepła biała (A może RGB - z ściemniaczem w komplecie?)

- Moc: 8W/m przy 2mb + ściemniacz = 16W z możliwością zmniejszenia.  

- Kąt mocowania: 45 stopni.  (Nad tym się jeszcze mocno zastanawiam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.