Skocz do zawartości

Regulator MPPT ustawienia


KasiaKep

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jest to standardowy accu z płynnym elektrolitem (w technologii wapniowej, ale w tym przypadku to bez znaczenia).
W takim razie, mogłabyś jedynie podwyższyć wartość "PV Off" np. na chociaż 14 V

post-8228-0-28668900-1461693310_thumb.jpg

Nie jestem jednak pewien, czy jest to możliwe, bo jeżeli dobrze zrozumiałem instrukcję, to 13,8 V jest max wartością dla tego sprzętu. Spróbować jednak nie zaszkodzi.
Co do pozostałych wartości, to w Twoim przypadku nie mają najmniejszego znaczenia i co byś tam nie wpisała, nie będzie to miało wpływu na pracę Twojej instalacji.
Te wartości dotyczą pracy wyjścia, gdy służy do zasilania np. oświetlenia. Pozwalają sterować czasem jego pracy od zmierzchu do świtu z uwzględnieniem ładowania akumulatora.
Przy ustawieniu, jak masz obecnie, wyjście jest po prostu cały czas aktywne, a odłączenie odbiorników miałoby miejsce dopiero po spadku napięcia na akumulatorze do ustawionej wartości (zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem).
Jak wspomniałem, dla Ciebie jest to bez znaczenia, ponieważ z wyjścia nie korzystasz (co widać na Twojej fotce).
PS
Odnośnie samego akumulatora i miejsca jego montażu:
http://forum.karawaning.pl/topic/9862-akumulator-w-przyczepie-a-nasze-bezpieczenstwo/page__view__findpost__p__233321

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to standardowy accu z płynnym elektrolitem (w technologii wapniowej, ale w tym przypadku to bez znaczenia).

W takim razie, mogłabyś jedynie podwyższyć wartość "PV Off" np. na chociaż 14 V

attachicon.gif1a.jpg

Nie jestem jednak pewien, czy jest to możliwe, bo jeżeli dobrze zrozumiałem instrukcję, to 13,8 V jest max wartością dla tego sprzętu. Spróbować jednak nie zaszkodzi.

Co do pozostałych wartości, to w Twoim przypadku nie mają najmniejszego znaczenia i co byś tam nie wpisała, nie będzie to miało wpływu na pracę Twojej instalacji.

Te wartości dotyczą pracy wyjścia, gdy służy do zasilania np. oświetlenia. Pozwalają sterować czasem jego pracy od zmierzchu do świtu z uwzględnieniem ładowania akumulatora.

Przy ustawieniu, jak masz obecnie, wyjście jest po prostu cały czas aktywne, a odłączenie odbiorników miałoby miejsce dopiero po spadku napięcia na akumulatorze do ustawionej wartości (zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem).

Jak wspomniałem, dla Ciebie jest to bez znaczenia, ponieważ z wyjścia nie korzystasz (co widać na Twojej fotce).

PS

Odnośnie samego akumulatora i miejsca jego montażu:

 

 

"PV Off" można podwyższyć do 30.0V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi ogólnie o porównanie tej marki z tracer. Jakość, wydajność, możliwość ustawień itp. jeżeli miałbym wybrać traciła to 10A np 1210RN.

 

W tym temacie masz omawiane konkretne urządzenie, a Twoje pytanie jest o markę, więc jak tu odpowiedzieć :niewiem:

Edytowane przez Tsport (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]  Miłego dnia.

Dziękuję i wzajemnie :hej:

 

W praktyce go nie miałem, ale patrząc na parametry na stronie producenta, nie można mu pod tym względem nic wielkiego zarzucić.

Całkiem przyzwoity kontroler, parametrami zbliżony do "Tracer 1210RN" (pytał o niego Kol Tsport w poscie #20) - ma większy własny pobór prądu o 50 % od Tracer'a i minimalnie mniejszą sprawność.

Instrukcja obsługi jest za to bardzo uboga i miejscami enigmatyczna. W porównaniu z Tracer'em, praktycznie nie ma możliwości konfiguracyjnych. Wygląda na to, że we wszystkim trzeba polegać na automatyce, co w tym przypadku, mnie osobiście niezbyt się podoba. Nie zauważyłem również nigdzie trybu wyboru rodzaju podłączonego akumulatora, jego pojemności, kompensacji temperatury itp., co jest raczej istotne, skoro są różne tryby ładowania, a zwłaszcza wyrównujące.

Z instrukcji kontrolera wynika, że można do niego podłączyć opcjonalny wyświetlacz LCD "RM-3", jednak w instrukcji samego wyświetlacza czytamy, że jest dedykowany specjalnie do kontrolerów LM-20A oraz LM-30A, a współpracuje też z kontrolerami wyposażonymi w wyjście RJ12, jednak nie napisano już, czy w takim przypadku zapewnia pełny zakres wskazań. Niestety, również podłączenie wyświetlacza, poza większą ilością informacji, nie daje nam możliwości konfiguracji parametrów samego kontrolera.

Pod tymi względami, wcześniej wspomniany Tracer daje nam dużo większe możliwości, ale jest też znacząco droższy.

MT2410 można by polecić osobom, które niezbyt orientują się w tych wszystkich ustawieniach parametrów, a instalacja PV, którą posiadają jest dosyć typowa (standardowa). Moim zdaniem - panel do 100 W i akumulator do 80 Ah, najlepiej AGM.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D

 

W praktyce go nie miałem, ale patrząc na parametry na stronie producenta, nie można mu pod tym względem nic wielkiego zarzucić.

Całkiem przyzwoity kontroler, parametrami zbliżony do "Tracer 1210RN" (pytał o niego Kol Tsport w poscie #20) - ma większy własny pobór prądu o 50 % od Tracer'a i minimalnie mniejszą sprawność.

Instrukcja obsługi jest za to bardzo uboga i miejscami enigmatyczna. W porównaniu z Tracer'em, praktycznie nie ma możliwości konfiguracyjnych. Wygląda na to, że we wszystkim trzeba polegać na automatyce, co w tym przypadku, mnie osobiście niezbyt się podoba. Nie zauważyłem również nigdzie trybu wyboru rodzaju podłączonego akumulatora, jego pojemności, kompensacji temperatury itp., co jest raczej istotne, skoro są różne tryby ładowania, a zwłaszcza wyrównujące.

Z instrukcji kontrolera wynika, że można do niego podłączyć opcjonalny wyświetlacz LCD "RM-3", jednak w instrukcji samego wyświetlacza czytamy, że jest dedykowany specjalnie do kontrolerów LM-20A oraz LM-30A, a współpracuje też z kontrolerami wyposażonymi w wyjście RJ12, jednak nie napisano już, czy w takim przypadku zapewnia pełny zakres wskazań. Niestety, również podłączenie wyświetlacza, poza większą ilością informacji, nie daje nam możliwości konfiguracji parametrów samego kontrolera.

Pod tymi względami, wcześniej wspomniany Tracer daje nam dużo większe możliwości, ale jest też znacząco droższy.

MT2410 można by polecić osobom, które niezbyt orientują się w tych wszystkich ustawieniach parametrów, a instalacja PV, którą posiadają jest dosyć typowa (standardowa). Moim zdaniem - panel do 100 W i akumulator do 80 Ah, najlepiej AGM.

IMHO

 

Dziękuje, Kristofer za wyczerpującą opinię

 

Pozdrawiam :smirk: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podepnę się pod temat. Mój zestaw to panel 95W, aku http://www.norauto.pl/akumulatory-i-prostowniki/akumulatory/akumulator-norauto-31-91ah-740a-l oraz popularny regulator Tracer i sterownik MT-5. Instalacja wpięta pod aku zabudowy, nie korzystam z wyjścia 12V regulatora. Jakie wybrać ustawienia aby to cudo działało najbardziej optymalnie?

Pojemność aku ustawiłem - chodzi mi o pozostałe opcje :

- SOC  (domyślne -03 m\//*C

-typ aku itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam kontroler ładowania Tracer 1210A 12V/24V 10A MPPT i solar 130W oraz aku 100ah Jenox głębokieko rozładowania.

 

http://m.modernhome.pl/product-pol-4449-Regulator-ladowania-MPPT-Tracer-2210A-20A.html

 

Chciałem zapytać kogoś kto posiada taki kontroler jak ustawić aby działał optymalnie. Obecnie mam ustawiony na aku kwasowy ale symbol akumulatora na wyswietlaczu w dzień pokazuje mi ful naładowanie a w nocy tylko jedną kostkę tak jakby był rozładowany. Napięcie akumulatora na wyświetlaczu pokazuje mi 12,9V czyli naładowany. Jak podepnę ładowarkę to przełącza się i pokazuje że akumulator naładowany. Czy kontroler należy jakoś kalibrować do aku?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Znalazłem filmy z Polski pokazujące zasadę działania regulatorów MPPT :

 

 

Tu pokaz wysokonapięciowych paneli :

 

Niestety sam naciełem sie na ten wspaniały regulator 20A z wyświetlaczem z allegro... i sprawdziłem  czy prad wejściowy jest mniejszy od wyjściowego a jest   1 do 1 wiec to zwykły PWM i będe reklamował ze względu na niezgodność z umową. 

 

Co do ustawień to ja mam tak :

Pełne ładowanie 14.5V ( AGM nawet do 15V )

Podtrzymujące 13.5 do 13.8V

Odcięcie 11.3V ( zostawiam sobie cześć ładunku w akumulatorze by nie zasiarczyło mi mocno płyt )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

U mnie działa wszystko super i prądu nie brakuje. Pięć tygodni tylko na aku i solar dał radę. Ale zastanawia mnie jedno w sterowniku. W dzień podczas ładowania symbol akumulatora pokazuje full naładowania jak na rys. Wieczorem pokazuje już tylko jedną kostkę tak jakby akumulator był rozładowany. Pomiary wykazują że akumulator jest naładowany na max. 
W instrukcji ikona akumulatora oznaczona jest jako pojemność akumulatora, ładowanie. 
I zastanawia mnie czy ikona akumulatora pokazuje stan ładowania czy stan naładowania akumulatora

post-12872-0-46103100-1475828213_thumb.jpg

Edytowane przez Leon35 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.