Skocz do zawartości

Czy dobra felga do bębna


arturo181

Rekomendowane odpowiedzi

rany chłopy po co ten dramat. w autach terenowych (patrol . pjero i wiele innych) felgi tylko centrowane na śrubach gdie kolosy waga grubo ponad 2.5 tony . katowne w terenie i nic si nie dzieje. troche zaufania do producentów:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam c.d. tematu.

Jestem po wizycie u spec-wulkanizatorów, którzy potwierdzili stożkowe otwory w mojej feldze jak i śruby tego samego rodzaju. Stwierdzili że jest ok, najważniejsze przyleganie śruba-felga u mnie niezniszczone (tak jak już tu wspominano), a pierścień wspomagająco to nie miał by sensu w moim wypadku, dlatego że wypustka zew. piasty jest za wąska do pierścienia      ( to jakbym chciał spasować i chociaż wspomóc dokręcanie).   Zwrócili oczywiście uwagę na uważne dokręcenie śrub czyli: równomiernie, po przekątnej, centralnie do otworów, o sile już nie wspomnę. 

To na tyle z mojej strony. Chyba że coś dodacie :hmm: .

Dzięki wielkie za naprowadzenie, szerokości życzę a na weekend majowy pogody, bo prognozy takie sobie :oslabiony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam c.d. tematu.

Jestem po wizycie u spec-wulkanizatorów, którzy potwierdzili stożkowe otwory w mojej feldze jak i śruby tego samego rodzaju. Stwierdzili że jest ok, najważniejsze przyleganie śruba-felga u mnie niezniszczone (tak jak już tu wspominano), a pierścień wspomagająco to nie miał by sensu w moim wypadku, dlatego że wypustka zew. piasty jest za wąska do pierścienia ( to jakbym chciał spasować i chociaż wspomóc dokręcanie). Zwrócili oczywiście uwagę na uważne dokręcenie śrub czyli: równomiernie, po przekątnej, centralnie do otworów, o sile już nie wspomnę.

To na tyle z mojej strony. Chyba że coś dodacie :hmm: .

Dzięki wielkie za naprowadzenie, szerokości życzę a na weekend majowy pogody, bo prognozy takie sobie :oslabiony:

Czyli to co mówiłem. Odpowiedni moment dokręcenia i kolejność i pozostaje cieszyć się jazdą :-)

Zazwyczaj 90Nm dla M12 i 110 dla M14. Jeżeli dysponujesz kluczem dynamometrycznym. A spec-wulkanizatory i tak zazwyczaj dop...lą ile wlezie. Nawet, jeśli udają, że używają klucza :rolleyes:

Dziadowski spec tak. Porządny zakład dociąga z momentem i do takiego jeżdżę. Dlatego też dziwię się takim, którzy tak się kłócą o ten otwór centrujący a samą felgę pistoletem na chama przykręcają.

 

Tak czy inaczej warto mieć klucz dynamometryczny. Nawet przy dokręcaniu stabilizatora w przyczepie się przydaje. Koszt takiego klucza to około 100 zł i mamy święty spokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się jak najbardziej że odpowiednie dokręcenie śrubami robi dobrą robotę nie mam teraz możliwości ani czasu ale kiedyś odnajdę kilka fotek felg zmasakrowanych od nas z serwisu , jedna z przyczepki towarowej a klika z osobówek i z busa dostawczaka , Scenic przez brak ustawienia otworu centralnego słabo zakończył swój żywot , dodam od siebie gdyby jeździć z prędkościami dopuszczalnymi tak jak powinno się holować cepki to można to " olać " ale jadę nawet dzisiaj A4 miałem 110 na budziku a passat z hobby na ogonku wyprzedził mnie i ok dzisiaj może dojechał do celu ale przy tych siłach z takiej prędkości ja bym wolał mieć spasowany otwór centralny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się jak najbardziej że odpowiednie dokręcenie śrubami robi dobrą robotę nie mam teraz możliwości ani czasu ale kiedyś odnajdę kilka fotek felg zmasakrowanych od nas z serwisu , jedna z przyczepki towarowej a klika z osobówek i z busa dostawczaka , Scenic przez brak ustawienia otworu centralnego słabo zakończył swój żywot , dodam od siebie gdyby jeździć z prędkościami dopuszczalnymi tak jak powinno się holować cepki to można to " olać " ale jadę nawet dzisiaj A4 miałem 110 na budziku a passat z hobby na ogonku wyprzedził mnie i ok dzisiaj może dojechał do celu ale przy tych siłach z takiej prędkości ja bym wolał mieć spasowany otwór centralny

Ale czy zdajesz sobie sprawę że w przyczepie np z osią Alko inaczej się nie da? Ten kapsel na środku nie służy do centrowania felgi. To tylko zaślepka śruby łożyska. Bęben jest całkowicie płaski.

 

Jak ktoś urwał koło to problem był gdzie indziej a nie w otworze centrującym.

Wystarczy, że ktoś założył złe śruby, inna długość, inny gwint itp i już nieszczęście gotowe

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj 90Nm dla M12 i 110 dla M14. Jeżeli dysponujesz kluczem dynamometrycznym. A spec-wulkanizatory i tak zazwyczaj dop...lą ile wlezie. Nawet, jeśli udają, że używają klucza :rolleyes:

 

Wartości Nm które podałeś są uniwersalne do wszystkich pojazdów, czy tylko do przyczep???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy zdajesz sobie sprawę że w przyczepie np z osią Alko inaczej się nie da? Ten kapsel na środku nie służy do centrowania felgi. To tylko zaślepka śruby łożyska. Bęben jest całkowicie płaski. Jak ktoś urwał koło to problem był gdzie indziej a nie w otworze centrującym. Wystarczy, że ktoś założył złe śruby, inna długość, inny gwint itp i już nieszczęście gotowe

Albo jeszcze inną nie odpowiednią felgę np. od samochodu  :look:  Rozstaw śrub 4x100 czy 4x98  to dla druciarza bułka z masłem, najważniejsze ,że wszystkie śruby "załapały" :blagac:    

 

A klucze udarowe te pneumatyczne to mają po kilka setek Nm "pier #$&@* ia" ! 

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturo181, myślę, że nie zrobisz krzywdy ani sobie ani feldze, jeśli dokręcisz z takim momentem w większości samochodów osobowych. Chociaż chyba kiedyś spotkałem się z jakimś japońskim, gdzie zalecano ok 50 czy 60Nm. Co do dostawczych a tym bardziej ciężarowych wypowiadać się nie będę. Ale tam zapewne nie znajdziesz M14 ani tym bardziej M12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli po tych wszystkich postach, ktoś ma jeszcze wątpliwości co do centrowania śrubami, proponuje:

1. Zdemontuj koło z przyczepy.

2. Zdemontuj kapselek osłaniający śrubę łożyska.

3. Kapselek postaw bokiem na twardej powierzchni

4. Stań na nim prawą lub lewą nogą i naciśnij całym ciężarem ciała

5. Idź do sklepu po nowy kapselek.

6. W drodze rozważaj jaką siłę wywarło twoje ciało na kapselek, a jaką wywiera koło przyczepy pędzącej 90km/h i podskakującej na nierównościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekAr, dnia 25 Kwie 2016 - 14:55, napisał:

Zazwyczaj 90Nm dla M12 i 110 dla M14. Jeżeli dysponujesz kluczem dynamometrycznym.

 

Dodatkowo moment dokręcania śrub jest uzależniony od materiału z jakiego wykonana jest felga. Fragment z instrukcji do mojej przyczepy:

 

post-14737-0-07881200-1463387188_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr_Mac otwór centrujący felgi nie opiera się na dekielku tylko na bębnie

I znów to samo. Bęben w osi alko jest całkowicie płaski. To na czym się ta felga opiera wg Ciebie?

 

Tak wygląda bęben: Alko-200x50-4x100-%C5%81o%C5%BC.jpg

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niczym się nie "opiera". Jest dokręcona śrubami do płaskiego bębna i tyle.

Wiem, że nie opiera się na dekielku. Właśnie próbowałem to unaocznić niedowiarkom. Dekielek ochrania śrubę łożyska przed brudem. Można go zgnieść butem, nie może więc być elementem mocowania koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.