Skocz do zawartości

Problem po podłaczeniu zew. listwy led


salaj

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

ale ja mam na wyjściu stabilnym 1A a listwa LED potrzebuje około 5A więc możę się grzać stą podłączyłem po d te drugie.

Dla tego potrzebujesz 3 włącznika. Jak będziesz go kupował to kup też mostek prostowniczy i będzie wszystko oki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majówka już się zbliża i nie ma czasu na ten ściemniacz. Kupię jakiś lepszy i tyle. A na razie to poszło na zwykły przełącznik który zamontowałem tymczasowo zresztą muszę wymienić kabel bo ten co mi sprzedali to się nadaje do kosza.

 

Martwiąc się o prąd postanowiłem reaktywować instalację pod mk 140 czyli aku w przyczepie.

Zrobiłem to wpierw na diodzie i wpiełem się w instalację orginalną przed wejściem do Eingang. Nie byłem tego do końca pewny to założyłem przed aku wyłącznik całoćci układu.  Poczytałem kilka postów i doszedłem do wnioski że założę sobie przekaźnik żebym nie musiał przełącz ręcznie. zakupiłem PS 563 no i pojawiły się schody bo jak to połączyć teraz z instalacją.


Dla tego potrzebujesz 3 włącznika. Jak będziesz go kupował to kup też mostek prostowniczy i będzie wszystko oki.

 a czy możesz powiedzieć jakie to mają być tak ze zdjęciem  bo nie mam pojęcia o czym mówisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale podłaczyłem wszystko pod ten niestabilne i się rypło znowu. No to jak ten teraz sciemniacz kupić bo ten jest chyba zasłaby lub prąd wychodzący ze skrzynki jest za duży.

Podłaczyłem to bez sciemniacz na przełacznik ale ten kabelek co mam to jest ciepły więc muszę go wymnienic bo jest za cienki.

Kristofer wysłałem Ci zapytanie na priv odnośnie podłaczenia aku pod mk140 przez przekaźnik.

 

"Się rypło", bo chyba nie czytasz tego, co po kilka razy tu piszemy.

Nie ściemniacz za słaby, nie prąd za duży, tylko  .... nie będę powtarzał tego, co już kilka razy było tu opisane. Popatrz np. na post #8 i późniejsze. W ten sposób możemy ten temat ciągnąć jeszcze przez rok, albo i dłużej. :]

O przewodzie, też pisałem i to jeszcze na pierwszej stronie tego tematu (post #14)

Odnośnie przekaźnika i reszty spraw, o które pytasz na PW: najpierw musisz sprawdzić, jak zachowują się u Ciebie napięcia na gnieździe haka. Może się okazać, że nie potrzebujesz przekaźnika. Piszesz że nie pamiętasz jak jest, a chcesz receptę. To jak? Ja mam to wiedzieć, mam zgadywać?  ;)

Wspominasz o dawno zrobionej instalacji, jakichś diodach, ale że z tego nie korzystałeś, jednak jakiegoś wyjaśnienia: co, gdzie, do czego i choćby jakiegoś skromnego rysunku już zabrakło. Jak mogę Ci w takiej sytuacji pomóc, gdy nie wiem, jak instalacja wygląda, co, gdzie i jak jest podłączone i co konkretnie chcesz zrobić. Nie wiem co masz na myśli, bo piszesz nazbyt ogólnikowo. Pisz precyzyjnie, Koledzy Ci o tym wspominali.

Wszystko na temat gniazda "Jaeger" (13 pin) i podłączeń do przyczepy jest na forum opisane chyba do granic możliwości. Jeśli zajrzysz chociaż do kilku tematów, a będziesz miał wszystkie informacje. Miałem chęć Ci pomóc, ale współpraca musi być obustronna. Piszesz w różnych miejscach o odrębnych sprawach i już się pogubiłem w tych Twoich problemach, a najlepiej sprawę ciągnąć kompleksowo w jednym temacie.

a czy możesz powiedzieć jakie to mają być tak ze zdjęciem  bo nie mam pojęcia o czym mówisz

 

O widzisz. Mam chwilami podobne uczucie, gdy czytam, co piszesz :]  I jak Ci tu wtedy pomóc :hmm:

 

PS

Nieśmiało chcę zauważyć, że mostek prostowniczy nie jest panaceum na wszystko, a w tym przypadku nie wiem, jak to by miało wyglądać. Raczej niepotrzebny zakup :niewiem:

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki poczytam o tym i spróbuje  zastosować. Ale teraz ten aku z tym przekażnikiem.

 

"Się rypło", bo chyba nie czytasz tego, co po kilka razy tu piszemy.

Nie ściemniacz za słaby, nie prąd za duży, tylko  .... nie będę powtarzał tego, co już kilka razy było tu opisane. Popatrz np. na post #8 i późniejsze. W ten sposób możemy ten temat ciągnąć jeszcze przez rok, albo i dłużej. :]

O przewodzie, też pisałem i to jeszcze na pierwszej stronie tego tematu (post #14)
Odnośnie przekaźnika i reszty spraw, o które pytasz na PW: najpierw musisz sprawdzić, jak zachowują się u Ciebie napięcia na gnieździe haka. Może się okazać, że nie potrzebujesz przekaźnika. Piszesz że nie pamiętasz jak jest, a chcesz receptę. To jak? Ja mam to wiedzieć, mam zgadywać?  ;)
Wspominasz o dawno zrobionej instalacji, jakichś diodach, ale że z tego nie korzystałeś, jednak jakiegoś wyjaśnienia: co, gdzie, do czego i choćby jakiegoś skromnego rysunku już zabrakło. Jak mogę Ci w takiej sytuacji pomóc, gdy nie wiem, jak instalacja wygląda, co, gdzie i jak jest podłączone i co konkretnie chcesz zrobić. Nie wiem co masz na myśli, bo piszesz nazbyt ogólnikowo. Pisz precyzyjnie, Koledzy Ci o tym wspominali.
Wszystko na temat gniazda "Jaeger" (13 pin) i podłączeń do przyczepy jest na forum opisane chyba do granic możliwości. Jeśli zajrzysz chociaż do kilku tematów, a będziesz miał wszystkie informacje. Miałem chęć Ci pomóc, ale współpraca musi być obustronna. Piszesz w różnych miejscach o odrębnych sprawach i już się pogubiłem w tych Twoich problemach, a najlepiej sprawę ciągnąć kompleksowo w jednym temacie.


 

O widzisz. Mam chwilami podobne uczucie, gdy czytam, co piszesz :]  I jak Ci tu wtedy pomóc :hmm:

Tak masz rację i dlatego pojechałem dzisiaj do budy sprawdzić jak wygląda ta instalacja . Mam już wstępne rysunki mojej istatalacji które zapodam ale w ciągi 20 min. Ale Kristofer nie mam pojęcia moze jestem tuman ale nie wiem dlaczego przepalił się ten ściemniacz. Specjalnie podpiołem go pod te niestabilne bo na stabilnym jest tylko 1 A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglaąda to teraz

 


Zakupiłem taki przekaźnik

 


Dioda to 600m mc


opiszę jak zamierzam to podpiąc bo trochę poczytałem i według mnie

 

styk 86 to jest + z samochodu

styk 85 - z aku ale czy może być z samochodu??

styk 87 + z samochodu

styk 30 idzie kabel + do energobloku

styk 87a + z aku w przyczepie z bezpiecznikiem

 

czy tak to ma być podłaczone


jest to robione według schematu kristofera.

 a z tymi pinami 9 i 13 / 10 11 muszę sprawdzić ale buda stoi  hakiem do ściany i kiepsko ją podłaćzyć

 

post-6142-0-08488600-1461440038_thumb.jpg

post-6142-0-11546800-1461440153_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki poczytam o tym i spróbuje  zastosować. Ale teraz ten aku z tym przekażnikiem.

 

Tak masz rację i dlatego pojechałem dzisiaj do budy sprawdzić jak wygląda ta instalacja . Mam już wstępne rysunki mojej istatalacji które zapodam ale w ciągi 20 min. Ale Kristofer nie mam pojęcia moze jestem tuman ale nie wiem dlaczego przepalił się ten ściemniacz. Specjalnie podpiołem go pod te niestabilne bo na stabilnym jest tylko 1 A.

 

Tu nie chodzi o to, czy jesteś tuman :] , czy nie. :nono:

Przecież nie musisz się znać na wszystkim, prawda? Chodzi o to, że skoro nie znasz się na "elektryce", to tym bardziej powinieneś wszystko szczegółowo i precyzyjnie opisywać, zamieszczając też dokładne rysunki, fotki itd. Postaraj się też zlikwidować jeden problem i dopiero zajmuj się następnym, bo w takim pomieszaniu do niczego nie dojdziemy. Upierasz się na ten ściemniacz, a pisałem przecież, że przy Twoim zasilaczu i takich taśmach to nie będzie działać.

Skoro jednak chciałeś, to jak myślisz, dlaczego sugerowałem Ci podłączenie nowego ściemniacza najpierw pod akumulator? :hmm:

Wiedziałem, że go uszkodzisz, jednak próżne by było moje pisanie, bo kolejny raz byś w to nie uwierzył, a tak, osobiście się przekonałeś, że pierwotnie ściemniacz był sprawny.

Uważam, że przy zewnętrznej listwie LED, ściemniacz jest niepotrzebnym gadżetem i jak dotąd, generuje Ci tylko koszty oraz zmartwienia. Jeżeli mimo wszystko tak bardzo pragniesz go posiadać, to dokup osobny zasilacz tylko do tej listwy z dedykowanym ściemniaczem (przykład całkiem przyzwoitego ściemniacza podał Kol. Wojtek) i będziesz miał sprawę załatwioną. Jak idzie się na skróty i "oszczędza", to z reguły się jednak traci (czas, nerwy, pieniądze i angażowanie innych w swój problem), czego przecież można by uniknąć ;)

IMO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglaąda to teraz

 

Ten "+" i "-" wtyku przyczepy, to jakie numery Twojej wtyczki :niewiem:

[...]   a z tymi pinami 9 i 13 / 10 11 muszę sprawdzić ale buda stoi  hakiem do ściany i kiepsko ją podłaćzyć

 

I od tego zacznij, o co już prosiłem :skromny:

 

Być może przekaźnik od strony gniazda nie jest Ci potrzebny.

 

Jaki konkretnie masz akumulator w przyczepie?

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to, czy jesteś tuman :] , czy nie. :nono:

Przecież nie musisz się znać na wszystkim, prawda? Chodzi o to, że skoro nie znasz się na "elektryce", to tym bardziej powinieneś wszystko szczegółowo i precyzyjnie opisywać, zamieszczając też dokładne rysunki, fotki itd. Postaraj się też zlikwidować jeden problem i dopiero zajmuj się następnym, bo w takim pomieszaniu do niczego nie dojdziemy. Upierasz się na ten ściemniacz, a pisałem przecież, że przy Twoim zasilaczu i takich taśmach to nie będzie działać.

Skoro jednak chciałeś, to jak myślisz, dlaczego sugerowałem Ci podłączenie nowego ściemniacza najpierw pod akumulator? :hmm:

Wiedziałem, że go uszkodzisz, jednak próżne by było moje pisanie, bo kolejny raz byś w to nie uwierzył, a tak, osobiście się przekonałeś, że pierwotnie ściemniacz był sprawny.

Uważam, że przy zewnętrznej listwie LED, ściemniacz jest niepotrzebnym gadżetem i jak dotąd, generuje Ci tylko koszty oraz zmartwienia. Jeżeli mimo wszystko tak bardzo pragniesz go posiadać, to dokup osobny zasilacz tylko do tej listwy z dedykowanym ściemniaczem (przykład całkiem przyzwoitego ściemniacza podał Kol. Wojtek) i będziesz miał sprawę załatwioną. Jak idzie się na skróty i "oszczędza", to z reguły się jednak traci (czas, nerwy, pieniądze i angażowanie innych w swój problem), czego przecież można by uniknąć ;)

IMO

ale czy ja tam miałem wprost powiedziane że to nie zagra, była jakiś problem ale nikt nie znał przyczyny tylko domniemania, zresztą sam zaproponowałem takie rozwiązanie jakie ty wymieniłeś powyżej. O kablach pisałeś zresztą sam widzaiłem że są lipne ale to chyba nie przyczyna zresztą nadal nie wiem co jest przyczyną tak na 100%. Myslałem że to wina ściemniacza za pierwszym podejściem ale za drugim podłoczyłem zresztą za twoją podpowiedzią do aku celem sprawdzenia dokonania poprawnego montażu i wszystko ok, przepiołem do skrzynki i kaput. Kable, listwa skrzynkja co jest przyczyną tej sytuacji ja nie wiem :hmm: :hmm: jak możesz to mi powiedz konkretnie podając przyczynę.

 

Sciemniacz przechodzi do historii bo wiadomo zabrakło na stanie :] :] :]  i sprawdzimy na majówce czy jest potrzebny.

 

Broń panie Boże ja nie mam do nikogo pretensji wiem że z reguły jest to wróżenie z fusów a nie ma takiego co by się nauczył nie psując niczego.

 

Jeśli jeszcze nie zmęczyłem was to proszę o sprawdzenie tego przekaźnika.

Przed wykonaniem prac mątażowych sprawdzę te piny wychodzące z samochodu.

 

Postarałem się zrobić fotki szkic instalacji i przyswoiłem ogólną zasadę działania przekaźnika ,

Ten numer wtyczki  to chodzi ci o stałe  13 i 9 czy po zapłonie 10 i 11 --jeśli tak to musimy sprawę odłożyć a jutro pojadę i to sprawdzę

aku też spiszę parametry szybciej napisałeś  o pdowiedz niż ja i się nałożyły  i głupoty wyszły

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez salaj (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten numer wtyczki  to chodzi ci o stałe  13 i 9 czy po zapłonie 10 i 11 --jeśli tak to musimy sprawę odłożyć a jutro pojadę i to sprawdzę

 

Jak powinno być we wtyczce w/g normy, to ja wiem. Pytam się przecież o Twój rysunek, w którym jest podpis "Wtyczka przyczepy".

Z których pinów gniazda / wtyczki masz to podłączenie (jak to u Ciebie, fizycznie wygląda - w naturze :] )?

[...] aku też spiszę parametry szybciej napisałeś  o pdowiedz niż ja i się nałożyły  i głupoty wyszły

 

W tej chwili już mniejsza o dokładne parametry, bardziej chodzi o typ (GEL, AGM, STD , czyli z płynnym elektrolitem)?

Mniej więcej, jaka pojemność i wiek (stan)?

 

O przekaźnikach było np. tu:

http://forum.karawaning.pl/topic/17038-solar-dla-początkującego/?p=398813

http://forum.karawaning.pl/topic/17795-prośba-o-rozszyfrowanie-schematu/?p=398188

ale czy ja tam miałem wprost powiedziane że to nie zagra,

[...]

zresztą nadal nie wiem co jest przyczyną tak na 100%.

 

 

Np. post #8 tego tematu i inne, pisane przez Kolegów:

 

"Aby prawidłowo działał, musi mieć na wejściu w pełni wyprostowane napięcie zasilające (zapewnia to mostek prostowniczy), a prąd wyjściowy zasilacza powinien być nie mniejszy, niż ten, którego wymaga przyłączone do ściemniacza oświetlenie LED (najlepiej wyższy o ok. 20 %).

Z Twojego opisu wynika, że w przyczepie możesz posiadać zasilacz MIKO 375, MK 140 w wersji "Stab" lub podobny.

Obydwa zasilacze prawdopodobnie nie zapewniają na standardowych wyjściach prawidłowego zasilania w omawianym przypadku, jedynie ich wyjścia "+12 V STAB" posiadają odpowiednie parametry, ale tylko do max obciążenia 2A (w przypadku MIKO 375), co może być zbyt małą wartością (jak pisałem, nie wiemy "co" próbujesz podłączyć).

W przypadku zasilaczy MK140 bywały różne ich wersje: bez wyjścia "STAB" oraz z wyjściem "STAB", które miało różne wartości obciążenia (zależnie od zastosowanego przez producenta układu stabilizacji), czyli 1A, 2 A i 3 A. Z reguły wartość obciążenia była podawana w opisie tego wyjścia."

inny przykład:

 

Wyjście stabil to napięcie 12V idealne do ledów i dla sterownika. "Wyczyszczone", przefiltrowane wręcz bateryjne.

 

Niestety, ale jak wspominałem, Twój zasilacz na wyjściu "STAB" posiada jedynie 1 A wydajności (max), więc nie pociągnie na tym wyjściu nawet 0,5 m tej taśmy. Układ ściemniacza potrzebuje pewnie zupełnie innej "jakości" napięcia, niż to, które jest na standardowych wyjściach Twojego zasilacza.

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fizycznie to ja sprawdze jutro :]

 

aku to zwykły mokry z elektrolitem raczej stary właśnię go ładuję ale jak długo będzie podtrzymywał to je nie wiem, jest jakaś procedura tego sprawdzania ktoś mi mówił że jak ładuję to sprawdzam miernikem ale chba coś pokręciłem :swieca:

 

mam jeszcze taki złączony z dwóch chyba po jakimś upc jutro zrobię fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam ten Twój temat i widzę ilość zagadnień, z którymi powinieneś się wcześniej zapoznać, to ...
Teraz dochodzi jeszcze to:
http://forum.karawaning.pl/topic/9862-akumulator-w-przyczepie-a-nasze-bezpieczenstwo/page__view__findpost__p__233321

Dopytywałem się o ten akumulator, bo wcześniej pisałeś:


Brak Aku na pokładzie choć sam sobie robiłem instalację ale nie jestem jej pewien do końca mimo iż wszystko latało oczywiście bez ładowania. Oszczędzam na kilogramach

 

Potem pojawił się na Twoim rysunku :oslabiony:

Generalnie, wielki chaos jest w tym temacie :]

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam już, czy próbowałeś podłączyć taśmę LED bez ściemniacza pod standardowe (nie stabilizowane wyjście zasilacza?

Powinna działać.

Na Twoim miejscu, tak właśnie bym to zrobił i zostawił.

Wtedy zachowujesz prawidłową pracę wszystkiego przy zasilaniu przyczepy zarówno z sieci oraz dodatkowo, gdy przyłączony jest tylko akumulator.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.