Skocz do zawartości

Wymiana opon 175 R13 dla Kip 42 DMC1000


Gregorov

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym w moim Kipie wymienić opony na nowe bo stare już leciwe, niestety nie ma opisanego profilu, tylko 175 R13C 8PR LT.

Pytałem wulkanizatora, powiedział że to domyślny profil 80. Napisałem do Kipa odpisali że profil to 65 ale takich opon nie znalazłem. Znalazłem coś takiego:

http://www.sklepopon.com/opona-letnia/gt-radial-maxmiler-x-175-r13-97-95-n-c-70483

Opony nie mają oznaczenia "C" ale mają ten sam indeks nośności 97/95. Czy takie opony się nadają? Może ktoś może polecić mi które opony wybrać?

Foto starej opony:

 

post-7324-0-42819000-1460389438_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jeżeli masz 175R13C, to tak jak powiedział wulkanizator, jest to profil 80 (ew niektórzy używają starszego oznaczenia 82). Natomiast czy KIP podał Ci całe oznaczenie opony? Bo możliwe, że standardowo była inna (chociaż nie za bardzo wyobrażam sobie na 13'' taki profil jako odpowiednik Twojej opony - 205/65R13??? :bzik: ).

Polecałbym Ci Hankooka http://www.oponeo.pl/dane-opony/hankook-ra08-175-80-r13-97-95-q-c/109845524 jest trochę droższy niż GT Radial  lub Falkena http://www.oponeo.pl/dane-opony/falken-r51-175-80-r13-97-95-p#109236276. Mają ten sam indeks nośności, co Twoje. GT Radial też może być, ale te dwie firmy mają według mojej opinii lepszą "markę". Inne, które znajdziesz z tym indeksem nośności będą już raczej nie do polecenia (jest jeszcze Yokohama, ale znacząco droższa).

Masz może jakąś instrukcję albo naklejkę z dopuszczonymi zamiennikami dla twojej budki?

 

Edytka: Jeżeli miały to by być 175/65R13 to widzę, że wszystke są z indeksem 80 czyli DMC musi być niższe niż 900kg.

Edytowane przez ekAr (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kip napisał tylko tyle: 

175/65  x 13”

Met vriendelijke groet,

Kip Spareparts B V

Niestety nie mam żadnej tabliczki z oznaczeniami zamienników.

Ten indeks C jest ważny czy tylko patrzeć na sam indeks nośności 97/95 ?

Ten Gt Radial z mojego linku w ostateczności mógłby być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z grubsza oznaczałoby, ze ktoś zmienił opony o 3 rozmiary w górę. Ale w jakim celu? Jakie masz DMC, bo może tu jest pies pogrzebany?

Oznaczenie C stosuje się dla opon dostawczych, indeks 97/95 załatwia Ci to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeżeli masz DMC 1000kg, to dlatego ktoś kombinował z oponami. Te standardowe wg KIPa mogą przenieść tylko 900kg.

Na pełnych 165 rzeczywiście można znaleźć coś dostosowanego do Twojej wagi. Z drugiej strony jeżeli jeździłeś na pełnych 175 i nic się nie działo, to może nie ma potrzeby kombinować. Czy ktoś nie zwiększał DMC w czasie życia przyczepki? Czy możesz sprawdzić w KIPie, jaką miała przy narodzinach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tabliczce znamionowej jest 1000. Inne Kipy z serii 42 tez mają 1000 albo 1100. Nie spotkałem mniejszych. Coś mam przeczucie że tym z Kipa się coś pomyliło, może chodziło im o 14".

Reasumując czy jak wybiorę opony 175x80xR13 z indeksem nośności 97/95 to będzie ok tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdążyłem z edytką: w 165 masz Nexeny, Hankooki, Falkeny w C i Hankooka, Uniroyala i Semperita jako XL. I niższe ceny niż 175R13. Dodatkowo niższe opory ale trochę gorsze hamowanie. Oraz jak tu koledzy twierdzili większe problemy w przestawianiu przyczepy na grząskim gruncie.

 

Może KIPowi się nie pomyliło, może kiedyś ten rozmiar był dostępny w wyższym indeksie nośności.

 

Co do tych 175R13C, to tak jak pisałem powyżej, jeżeli jeździłeś i nic się nie działo (nie śmierdziało, nie obcierało, masz nadkole wcałości itp.), możesz kupować. 165R13C albo XL są bliższe Twojemu rozmiarowi oryginalnemu. Rozważ za i przeciw z mojej Edytki. I poczekaj na inne opinie, żeby nie było na mnie :P

Edytowane przez ekAr (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jeśli chodzi o szerokość to Kip napisał 175  :niewiem:

Może inaczej. W pierwszym mailu napisali 175 R13 a jak zapytałem o profil to odpisali 175/65 x13"

Edytowane przez Gregorov (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indeks C z tego co wiem, oznacza dodatkowe wzmocnienie boków opony, więc zwykłej bym u siebie nie zamontował nawet jakby miała odpowiedni indeks nośności. Na felgi trzynastki obecnie są tylko dostępne chińczyki lub jakieś pokrzywione używki z indeksem C, ja u siebie zmieniłem felgi na 14 i wtedy miałem już wybór wśród nowych opon markowych o profilu 70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.