Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki polecilibyście przewodnik po Szwajcarii?

Czy ktoś był niedawno i podzielił by się uwagami n/t podróży? Co zwiedzać, co omijać.. Typ wyjazdu raczej objazdowy, noclegi na kempingach pod namiotem lub w samochodzie. Czy bywa tam zimno? (Wyjazd będzie w lipcu lub wrześniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam to https://pl.tripadvisor.com/Tourism-g188045-Switzerland-Vacations.html

Oczywiście hotele i inne bajery omijasz .Interesuje nas tylko mapa i Atrakcje

https://pl.tripadvisor.com/Attractions-g198839-Activities-Saas_Fee_Canton_of_Valais_Swiss_Alps.html

 

Tu masz mapę i punkty na niej .Myszką najedziesz i otwierasz następnie, otwierasz zdjęcie albo więcej informacji -zamykasz i dalej

https://pl.tripadvisor.com/Attractions-g198839-Activities-Saas_Fee_Canton_of_Valais_Swiss_Alps.html#MAPVIEW

 

Latem tylko Alpy albo Skandynawia - termin dobry

Edytowane przez andiat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy co Cię interesuje, w Szwajcarii głównie Alpy, Alpy, Alpy  :] , a jak Alpy to obowiązkowo Zermatt,  Grindenwald, Leukerbad , Lauterbrunnen , ech, już się nie mogę doczekać :D , w Alpach bywa zimno nawet latem, nocą temp. może spaść do kilku stopni a wyżej nawet poniżej zera. Za to wiesz jak tam się oddycha :D 

Edytowane przez szablasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Trafiłem na www, na której są do pobrania pdf, lub zamówienia za darmo w formie papierowej (wysyłają pocztą też za darmo) materiały, które pomogą zaplanować podróż. może komuś się przyda. (zamówiłem mapę i kilka papierowych folderów. Przyszło w kilka dni, własnie planuję sobie co zwiedzić)

 

http://www.myswitzerland.com/en/about-switzerland/brochure.html

 

Jeśli chodzi o przewodnik zamówiłem national geographic. Nie mogłem się zdecydować, czy NG, czy Bezdroża, oststecznie wziąłem NG, bo kiedyś już jeździęłm z takim chyba po Trurcji i się sprawdził. Czekam aż przesyłka dotrze.

 

Alpy, alpy i jeszcze raz Alpy - noclegi w namiocie lub w naszym minikamperku.  :) Zaopatrzyłem się w śmieszny zgrabny mały, 700W grzejnik olejowy z termostatem, więc w razie chłodów podgrzejemy się.

 

Myślę, że będziemy się bazować na 2-3 doby na kempingu i zwiedzać dookoła, następnie podjazd w inne miejsce na kolejne 2-3 doby. Przeglądałem w miarę starannie mapę pod kątem kemingów, a nastepnie googlałem ich strony internetowe - kempingów nie brakuje, ceny mniej więcej takie same wszędzie, z wyjątkiem jakichś ekstremalnie oklepanych i rozreklamowanych miejsówek typu Lago Magiore.

 

Chyba pojedziemy pierwsze dwa tygodnie lipca - Czy ktoś się wybiera w podobnym terminie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas nic pewnego co do terminu .Prawdopodobnie koniec lipca i na cały miesiąc .Planujemy Szwajcarię - Włochy - Francja . A dokąd zajedziemy to nawet my nie wiemy .Lubimy wszędzie wjechać (boczne drogi bo tam jest najładniej )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania możesz tez zapoznac sie z tym:

 

http://www.swisscamps.ch/de/index.php?section=mediadir&cmd=detail&eid=295

 

Dokad zajechac i gdzie nocowac to wszystko zalezy od tego jak ma przebiegac trasa podrozy???.

Mozna spac na parkingach ale od 22 wieczorem do 8 rano , inaczej postoj jest ograniczony do 2 godz. Ale spokojnie juz od 20-tej mozna stac.

Parkingi dobrze uposazone na ogol. Prosze przestrzegac parkowania w miejscach oznaczonych dla poszczegolnych rodzajow pojazdow.

Inaczej "kundelki" zbudza i zmusza do przeparkowania lub nawet pokaraja mandatem. W gorach latem noce chlodne !

 

Przepraszam za Polskie znaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna spac na parkingach ale od 22 wieczorem do 8 rano , inaczej postoj jest ograniczony do 2 godz. Ale spokojnie juz od 20-tej mozna stac.

 

Ale to mowa o parkingach autostradowych? Bo w wielu miejscach czytałem, że w Szwajcarii nocowanie w samochodzie jest zabronione :niewiem:   :puk:  (???) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to mowa o parkingach autostradowych? Bo w wielu miejscach czytałem, że w Szwajcarii nocowanie w samochodzie jest zabronione :niewiem:   :puk:  (???) 

W teorii zabronione w praktyce nie dosłownie. Tam tez sa ludzie. Do Szwajcarii jezdze od "dziecka" i pamietam kiedy na parkingach roztawiali przedsionki i robili "pole biwakowe"  Zapewniam, ze jak staniesz na nocleg obojetnie gdzie na parkingu i zadbasz o czystosc, nikt ciebie nie wygoni ani nie "zastrzeli"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, dzięki za info, może się przyda. A powiedz mi jeszcze jak jest z wozem żywności? Bo chciałbym zabrać nieco z PL. Czytałem, że wolno tylko 1kg wyrobów mięsnych/osobę a poztała spożywka do wartości 300 CHF bez cła, a powyżej naliczają cło, VAT. Nie za bardzo wiem jak oni liczą tą wartość produktów. Czy liczą po cenach Polskich, niemieckich, czy Szwajcarskich? Bo jak po cenach PL albo niemieckich to na pewno nie przekroczę, ale jak po szwajcarskich, to na pewno przekroczę, bo tam wszystko 4-10 razy droższe.

Trzepią na granicy? Jest ryzyko że każą mi płacić cło? Chciałbym zabrać trochę suchych półproduktów np. po kilkanaście kubków ziemniaków pure, kilka zupek chińskich, trochę ryżu, makaronu, konserw, sosy do spaghetti, jakieś gotowe obiady w słoikach, czy zupy w workach - to się zawsze sprawdza nie jest drogie a szybkie w przyrządzeniu, dlatego chciałbym taki zapas mieć ze sobą. Do tego jakieś suche wędliny. W sumie więc się trochę tego nazbiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na granicy bywa rożnie - więcej ich nie ma jak są. Należy natomiast uważać na autostradach robią naloty, blokady i przejazd przez parking a tam ostry "pilot"

Na granicy jak ich nie widać to poruszają sie nieoznakowanymi samochodami i ściągają nawet do 30 km po przekroczeniu granicy.

Polaków nie "trzepią" za to Niemcy prawie zawsze są "trzepani"  Podczas kontroli zawsze pytają o ilość gotówki przewożonej.

W temacie żywność nie podpowiem nic bo nigdy nie wozimy ze sobą żywności zawsze kupujemy na miejscu. Zresztą sama frajda popróbować coś innego :]

A u mnie domownicy to sami "serożercy" :yay:

Pola namiotowe są bardzo zadbane i bardzo bezpieczne. Klimaty na kempingach są doskonałe zwłaszcza dla dzieci.

Poruszając się po drogach lokalnych są takie małe wąskie tabliczki z Wohnmobilem które wskazują podróżnym gdzie każdy kto porusza się kamperem lub kempingiem może tam zajechać i opróżnić toaletę lub zatrzymać się na nocleg. W Rapperswill jest takie miejsce nawet w centrum miasta ale tam trzeba 5 CHF w automacie zapłacić. Zwracajcie uwagę na tabliczki na parkingach (osobowe, ciężarowe, kampery i osobowe z przyczepką.)

Uważać w górach - gdyż nie które drogi (podjazdy/zjazdy) - mam na myśli nachylenia drogi sa tak strome, że można szybko przypalić hamulce.

Ceny żywności wcale nie są takie drogie. PALIWO DROGIE !!!! Restauracje drogie. Kolacja 2 dorosłych i dziecko 10 lat - 80 CHF,   Na kempingach codziennie świeże pieczywo i regionalne smakołyki / produkty.

Uwaga na szwajcarskich Politessen są wszędzie i wyrastają z podziemia podczas nieprawidłowego parkowania. Na południu kraju poubierane jak stewardesy  :]   a w Luzern jak marynarze w białych czapkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Helmut, Jesteś kopalnią wiedzy - dzięki, to bardzo przydatne informacje :-)

A powiedz jeszcze, tam podobno są inne gniazdka? Jakąś przejściówkę powinienem dokupić, żeby skorzystać z prądu na kempingu? (mam pół metrową przejściówkę CEE17 => zwykłe europejskie gniazdo - post-17565-0-56600800-1465934133_thumb.jpg).

A wiesz może ile tam kosztują podstawowe artykuły jak: chleb, jajka, masło, mleko, pomidory, parówki, jakiś pasztet, jakaś wędlina, jabłka? dyskontów jest sporo? (głównie chyba będziemy się poruszać po pipidówach alpejskich, ale przejeżdżając z jednej miejscówki na inną, pewnie się trafi jakieś większe kilkutysięczne miasteczko, czy w takich można liczyć na obecność marketów?

Edytowane przez Lza (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.