Skocz do zawartości

Kolejny pomysł-ciepła woda


Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam terme 4 metry od pieca i tu może być problem.

to nie lepiej przenieść termę ? dodatkowo ją ocieplic itp

niż rzeźbić coś od zera ?

 

u siebie myślałem o zrobieniu "małego obiegu" na termę i łazienkę w której jest zimno

czyli wentylator w łazience na 12V zasysający powietrze z trumy przez termę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A...jeszcze zapomniałem zapytać.Jak rozwiązałeś kiepskie odparowywanie gazu przy niskich temperaturach?Może przez to że idzie go do pieca wtedy tyle co kot napłakał ustawiasz na 8 a on grzeje i tak jak normalnie na 1-2 lub nawet tylko "zdychającym płomykiem" i dlatego przy piecu na 8 nie masz wewnątrz 40 stopni przy 0 na zewnątrz w nocy gdy śpisz i ciągle wtedy nie wchodzisz i wychodzisz? :hmm:  Butla propanowa BP,nawiew ciepłego powietrza na butle w bakiście(spokojnie,od temperatur powietrza jakie wychodzi z rurki butle nie wybuchają :jump:)  a może system"Polak potrafi" czyli po  prostu długi wąż i mająca ciepło butla wewnątrz przyczepy np. w toalecie? :)

Jakoś od listopada mam podgrzewaną bakistę i ten nadmuch sprawdza się znakomicie. Piec pali tak jak powinien dużym płomieniem i nic więcej z niego nie wyduszę skoro producent tak go skonstruował ;) Mając doświadczenie w ogrzewnictwie to w 40 stopni w mrozy nie uwierzę;)

 

Chyba się nie zrozumieliśmy ja nie śpię przy nastawach pieca na 8. Piec był odpalony na proóby a ja w tym czasie spałem w domu :) Wieczorem gdy mamy ognisko itp. drzwi w przyczepie otwierają się kilkadziesiąt razy. Przy temperaturach minusowych nie jest to bez znaczenia.

 

Nic nie przeszkadza by w tych rurkach z izolacji zrobić takie same dziurki....bierzemy do rąk np.nożyk do tapet i gotowe.Zaletą  takich rurek jest to że ciepło wychodzi tam gdzie chcemy czyli właśnie przez te dziurki lub/i wyloty końcowe a nie promieniuje gdzie mu się podoba :]

 

Tak oczywiście, lecz te rury mimo wszystko niech grzeją te miejsca zwłaszcza w mroźne dni. Temperatura w szafie za piecem która ma około 50 stopni jest zbytkiem i właśnie to ciepło chcę wykorzystać/odzyskać

U mnie piec przy okolicach 4 stopni nastawiałem na max 3 stopień a i tak w nocy się budziłem i zmniejszałem na 2 bo było mi za gorąco :-D

 

Jakbym nastawił na 8 to bym chyba umarł z przegrzania :-)

Temperatura zewnętrzna 4 stopnie w plusie a 4 w minusie to przepaść w ogrzewnictwie. A kto nastawia do spania na 8???? :look:

Watek dotyczy podgrzewania cwu a nie ogrzewania!Jaka masz temperaturę w termie gdy piec chodzi całą noc na 2?

 

 

nierównomierne ogrzanie wszystkich miejsc przy odpowiednich temperaturach prowadzi do osadzania się wilgoci w chłodniejszych miejscach. 

Więc ogrzewanie szafy nie jest bez senu- podobnie jak pod łóżkiem czy w innych zakamarkach gdzie masz utrudnianą cyrkulację powietrza. 

Oczywiście że tak i producent umieszczając rury pod łóżkami itp. dobrze wiedział jaki ma to cel. Lecz temperatura około 50 stopni lub więcej w szafie za piecem nie jest tam aż tak potrzebna.

 

to nie lepiej przenieść termę ? dodatkowo ją ocieplic itp

niż rzeźbić coś od zera ?

 

u siebie myślałem o zrobieniu "małego obiegu" na termę i łazienkę w której jest zimno

czyli wentylator w łazience na 12V zasysający powietrze z trumy przez termę 

Tak! I już nad tym myślałem lecz problem jest z miejscem. Jedyna możliwość to pod toaletką ale to dopiero rzeźba w porównaniu do mojego pomysłu. W każdym razie przeniesienie termy nie wykluczam ale wątpię żeby mi się chciało :]

 

Ja mam łazienkę jako pierwsza od pieca a za nią jest terma. Nie wiem jak masz rozwiązany układ nadmuchu ale może masz za piecem regulacje na obiegi prawy i lewy. Może w Twoim przypadku wystarczy regulacja która skieruje więcej powietrza w stronę łazienki a tym samym termu.

 

Nie bez znaczenia będzie podnoszona przez przedmówców idealna separacja wody i prądu (elektryka tez najczęściej jest w szafie lub za piecem), bo jak wiemy bardzo się nie lubią :)

Głównie w takim celu założyłem temat żeby ktoś z boku chłodnym okiem spojrzał na ten pomysł. Ja mogę dostrzegać same zalety z umiejscowienia tam zbiornika ale zapewne są wady i problemy  które należy rozwiązać lub w skrajnym przypadku zaprzestać tego pomysłu cudowania z szafą :laugh: 

Moim zdaniem fajny dodatek jesienno/zimowo/wiosenny.

Tylko w takich warunkach ma służyć i bardzo trafnie określiłeś to jako DODATEK :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś od listopada mam podgrzewaną bakistę i ten nadmuch sprawdza się znakomicie. Piec pali tak jak powinien dużym płomieniem i nic więcej z niego nie wyduszę skoro producent tak go skonstruował ;) Mając doświadczenie w ogrzewnictwie to w 40 stopni w mrozy nie uwierzę ;)

 

Chyba się nie zrozumieliśmy ja nie śpię przy nastawach pieca na 8. Piec był odpalony na proóby a ja w tym czasie spałem w domu :) Wieczorem gdy mamy ognisko itp. drzwi w przyczepie otwierają się kilkadziesiąt razy. Przy temperaturach minusowych nie jest to bez znaczenia.

 

 

Tak oczywiście, lecz te rury mimo wszystko niech grzeją te miejsca zwłaszcza w mroźne dni. Temperatura w szafie za piecem która ma około 50 stopni jest zbytkiem i właśnie to ciepło chcę wykorzystać/odzyskać

Temperatura zewnętrzna 4 stopnie w plusie a 4 w minusie to przepaść w ogrzewnictwie. A kto nastawia do spania na 8???? :look:

Watek dotyczy podgrzewania cwu a nie ogrzewania!Jaka masz temperaturę w termie gdy piec chodzi całą noc na 2?

 

 

Oczywiście że tak i producent umieszczając rury pod łóżkami itp. dobrze wiedział jaki ma to cel. Lecz temperatura około 50 stopni lub więcej w szafie za piecem nie jest tam aż tak potrzebna.

 

Tak! I już nad tym myślałem lecz problem jest z miejscem. Jedyna możliwość to pod toaletką ale to dopiero rzeźba w porównaniu do mojego pomysłu. W każdym razie przeniesienie termy nie wykluczam ale wątpię żeby mi się chciało :]

 

Ja mam łazienkę jako pierwsza od pieca a za nią jest terma. Nie wiem jak masz rozwiązany układ nadmuchu ale może masz za piecem regulacje na obiegi prawy i lewy. Może w Twoim przypadku wystarczy regulacja która skieruje więcej powietrza w stronę łazienki a tym samym termu.

Ze standardowo puszczonych rur nie ma praktycznie nic!!!Jako ekspert od ciepłownictwa uświadom mnie ile W ciepła oddaje nie zaizolowana rura na każdy mb. oddalona od pieca o np.3m ustawionego na 3 i dmuchawy na 5? :) One nie spełniają roli którą wszyscy tu wymieniacie czyli ochrona przyczepy przed wilgocią bo chociażby dlatego że nie leżą na podłodze tylko poprzykręcane są do mebli ileś tam cm nad podłogą a także dlatego że porobione w nich dziurki są skierowane do góry a nie w dół i nie dmucha powietrze na łączenia ścian z podłogą jak powinno by osuszały ewentualną wilgoć tworzącą się w zakamarkach.

 

Ps.Czemu nie wypowiadacie się na temat mojego pomysłu czyli wodnego c.o grzanego trumą?Głupi pomysł czy nie wiecie co powiedzieć? :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na ten przykład rury od nawiewu idą po podłodze. Górą są prowadzone w trzech miejscach- aby ominąć klapy serwisowe.

Co do wodnego CO z pieca, to nie ten temat. Załóż nowy, albo się podepnij. Nie mogę jakoś odszukać, ale ktoś już to robił, o ile dobrze pamiętam user był z Norwegii. Robił wężownice na piecu właśnie do ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie zrobiłem dla żartów :) Czajnikiem proszę się nie sugerować-jak ktoś chce to może sobie umieścić nawet i brytfankę w której piecze kaczki i mieć 10l gorącej wody :]

 Przy okazji na zdjęciu ukazała się nasza słynna truma i jej sporo żeberek :hmm: Co myślicie jakby wykorzystać to do stworzenia wodnego c.o z pompą obiegową?Pomiędzy każde żeberko umieścić cieniutką rurkę miedzianą tak grubą jak odstępy pomiędzy nimi używaną np.w instalacjach lpg,na dole i górze  robimy z czegoś listwy w których było by tyle otworów na rurki co rurek z których te rureczki by wychodziły dołem i do których wchodziły by górą,oplatamy przyczepę dookoła u styków ścian i podłogi rurami robiąc miejscami z cieńszych rurek,kolanek,rozwidleń i pasków blachy coś na wzór grzejników :hmm: Piec mam podwójny więc jeden przeznaczyłbym na c.o a drugi pozostał by tak jak jest do grzania powietrza..........proszę o opinie :)

 

post 48

 

Ps.Czemu nie wypowiadacie się na temat mojego pomysłu czyli wodnego c.o grzanego trumą?Głupi pomysł czy nie wiecie co powiedzieć? :]

 

 

Witam, koledzy nie odpowiadają na twoje zapytanie bo mają system taki jaki mają i nie negują tego , Ja mam system wodny więc możemy podyskutować na pewne tematy z tym związane, system wodny jest dużo lepszy niż powietrzny i już niejednokrotnie to udowodniłem szczególnie w zimne dni podczas spotkań wiosennych czy tych w listopadzie . System PRIMUS załatwia wszelkie wątpliwości jeśli chodzi o zimno pod szafkami czy mokrymi materacami po nocy w chłodne dni jesienne. Łatwiej jest zbudować tanim kosztem bojler z wężownicą (wodną/glikolem). Nie prawdą jest też twoje zdanie o tym że lepiej się uniknie wilgoci montując rurki na podłodze przy ścianie - najlepszy efekt uzyska się przy montażu około 20cm nad podłoga na ścianie.

 

gdzejniki aluminiowe

post-1979-0-72870100-1459969356_thumb.jpg

 

post-1979-0-61007200-1459969553_thumb.jpg

 

dodatkowe ogrzewanie elektryczne - również wodne

 

post-1979-0-13543000-1459969427_thumb.jpg

 

no i serce systemu grzewczego na gaz

 

post-1979-0-91379700-1459969747_thumb.jpg

 

 

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

 

ps. jeśli jutro znajdę chwilę czasu to zrobię fotki mojego bojlera na ciepłą wodę grzanego przez piec gazowy jak i grzałkę elektryczną.

Edytowane przez California (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze standardowo puszczonych rur nie ma praktycznie nic!!!Jako ekspert od ciepłownictwa uświadom mnie ile W ciepła oddaje nie zaizolowana rura na każdy mb. oddalona od pieca o np.3m ustawionego na 3 i dmuchawy na 5? :) One nie spełniają roli którą wszyscy tu wymieniacie czyli ochrona przyczepy przed wilgocią bo chociażby dlatego że nie leżą na podłodze tylko poprzykręcane są do mebli ileś tam cm nad podłogą a także dlatego że porobione w nich dziurki są skierowane do góry a nie w dół i nie dmucha powietrze na łączenia ścian z podłogą jak powinno by osuszały ewentualną wilgoć tworzącą się w zakamarkach.

 

Ps.Czemu nie wypowiadacie się na temat mojego pomysłu czyli wodnego c.o grzanego trumą?Głupi pomysł czy nie wiecie co powiedzieć? :]

Nie jestem ekspertem a jedynie zajmuje się zawodowo tym czym się zajmuje. Ale widzę że Ty się na tym znasz doskonale to może wróćmy do tematu cwu :)

 System PRIMUS

Różni się ten układ od Alde w sensie zasady działania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, system Alde można by powiedzieć wyrósł na plecach PRIMUSA , po prostu jak to bywa jedna firma kupiła drugą i wykorzystując doświadczenia kupionej firmy, stworzyli własny produkt i tyle. System PRIMUS jak i ALDE to systemy wodne/glikolowe , są ogrzewania  grzejnikowe jak i również ogrzewanie podłogowe ( stosuje ALDE) i w tych systemach można pozwolić sobie naprawdę na wszechstronność jeśli chodzi o wykorzystanie ciepła z tego systemu.

Wystarczy kliknąć w sieci PRIMUS czy ALDE i dostępnych będzie bardzo dużo informacji ( niestety w języku wroga najczęściej :( )

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie podłogowe jest wodne i prądowe.

Wracając do ogrzewania wody użytkowej trzeba jeszcze w zbiorniku zainstalować zawór bezpieczeństwa. Nie wiadomo jak intensywnie będzie grzał piec. Może dojść do zagotowania a raczej mało przyjemnie spać w chłodzie. 

Dobrze myślę, że zawór bezpieczeństwa 0,5 bar by się otwierał przy temp. wody ok 80°C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Danielu tak jak Mariusz napisał są dwa systemy podłogowego, wszystko zależy od wersji wyposażenia przyczepy lub wiedzy i upodobań kupującego nowej przyczepy. Mariusz co do ciśnień i temperatur by trzeba zerknąć na DTR-ki tych zaworów bezpieczeństwa i dobrać odpowiedni by było dobrze i bezpiecznie.

W mojej instalacji nie posiadam takowego zaworu gdyż jeśli grzeje piec to temperatura jaką osiąga piec to max 60 stopni powyżej wywala zabezpieczenie termiczne i sam już nie odpali, jeśli chodzi o grzanie elektryczne to mam grzałkę 300W z termostatem od grzejnika łazienkowego ustawiony na temp 45 stopni i jeszcze się nie zdarzyło by było cieplejsze ( choć nie mówię że kiedyś może nie wyłączyć termostat) w takiej sytuacji gdy wzrośnie ciśnienie to wodę wypchnie do zbiornika z zimną wodą, lub po prostu z temperatury rozłączą się wężyki przy boljerku i woda wyleci , wężyki są tylko nałożone na króćce bez opasek  ( w razie W) .

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak to wygląda finalnie. Znaczy się cos tam jeszcze przerobie ale to już duperele. Trochę zeszło więcej pracy ale postanowiłem dociągnąć ta wodę też do prysznica.

Bym zapomniał o najważniejszym-działa :)

 

 

 

post-3219-0-51070200-1460062287_thumb.jpg

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak to wygląda finalnie. Znaczy się cos tam jeszcze przerobie ale to już duperele. Trochę zeszło więcej pracy ale postanowiłem dociągnąć ta wodę też do prysznica.

Bym zapomniał o najważniejszym-działa :)

To nie masz wpiętą tą instalacje po prostu do rurki z ciepłą wodą i woda z tego wynalazku nie leje się tym samym źródłem(kranem co był fabrycznie)?Ja planowałem zrobić to tak by za zbiornikiem ale przed termą zrobić rozwidlenie z zaworami i zakręcać jeden z nich aby pracująca pompka wody przy odkręconym kranie pompowała wodę do niego z wybranego źródła czyli albo z termy omijając wężownice do podgrzewania wody piecem gdy nie pracuje piec za to  z wężownicy gdy piec grzeje wodę omijając termę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już z tego wszystkiego wymyślam coraz to dziwniejsze pomysły.......zastanawiam się czy nie było by skutecznie gdyby po prostu wężownice zrobić w sposób taki że gumową długą rurkę owinąć wokół rury odprowadzającej spaliny?Ona jest zawsze tak samo ciepła czy to piec grzeje z wentylatorem czy bez :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak owszem ale... no właśnie temat odprowadzenia spalin jest dość złożony. Zakładam że owinięcie kawałkiem wężyka nic by nie zmieniło jeśli chodzi o temperaturę a tym samym wypływ. Należy pamiętać że ten piec jest grawitacyjny jeśli chodzi o spaliny, więc zbytnie ingerowanie może nie być dobre-delikatnie mówiąc.

Zalecany zdrowy rozsądek i dobrze przemyślane działania.

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.